David Rath obrazem. Krok za krokem prvního muže Středočeského kraje

David Rath obrazem. Krok za krokem prvního muže Středočeského kraje
V jeho čele se prezentoval jako ostrý kritik situace ve zdravotnictví a organizoval několik lékařských stávek. V listopadu 1998 se stal prezidentem České lékařské komory (ČLK) a zůstal jím až do svého jmenování ministrem zdravotnictví v listopadu 2005.
Na ministerstvo zdravotnictví nastoupil už v říjnu 2005, kdy se stal prvním náměstkem s pověřením řídit úřad. Postupně prošel hned několika stranami - do roku 1994 byl členem ODS, v letech 1996 až 1997 působil v SD-SLNS a od roku 2006 zakotvil v ČSSD.
Středočeskému kraji šéfuje od roku 2008. Uvedl se rázným gestem - po několika hodinách v úřadu vyhodil pět ředitelů nemocnic, následovali téměř všichni šéfové krajských odborů.
V médiích se Rath proslavil razantními, až vulgárními výroky. Bývalého středočeského hejtmana Petra Bendla (ODS) nazval užitečným idiotem, ministra financí Miroslava Kalouska zase opilcem.
Foto: Ludvík Hradilek

Středočeského hejtmana Davida Ratha v pondělí večer zatkla protikorupční policie. Politik údajně zvažuje složení svých funkcí, tedy že skončí i jako šéf středních Čech. Podívejte se, co všechno Rath v čele hejtmanství stihl.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy