Foto: Chtějí pomáhat a přitom draze ničí. Olšanské hřbitovy trápí nový druh absurdního vandalství

Podívejte se, s čím vším se musí na Olšanech potýkat.
Olšanské hřbitovy v Praze jsou se svými 50 hektary největším hřbitovem v Česku.
Není proto divu, že na něm řádí vandalové.
Už "tradiční" problém jsou na Olšanech, stejně jako na jiných hřbitovech, krádeže cenných kovů z náhrobků.
Takto viditelných obrysů odtržených ozdob je tu celá řada.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
3. 4. 2018 20:00
Kromě krádeží kovů a sprejerství trápí největší český hřbitov nový druh vandalství. Strhávání celých náhrobků. Paradoxem přitom je, že to mají nejspíše na svědomí lidé, kteří chtějí vlastně konat dobro. Jen na to jdou zcela špatně. "Je zřejmé, že chtějí strhávat břečťany, jenže to dělají tak neodborně, že často poničí celý náhrobek. Navíc riskují, že na ně těžký náhrobek spadne," stěžuje si šéf Správy pražských hřbitovů Karel Kobliha. "Jsou to skutečně drastické škodní události," říká dále ředitel. Jen za minulý rok bylo podle něj takto poškozeno více než dvacet náhrobků za zhruba půl milionu korun.
 

Právě se děje

před 43 minutami

ČEZ dostal od úřadu pro jadernou bezpečnost povolení pro nový zdroj v Dukovanech

Společnost Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ toto pondělí získala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle firmy jde o jeden z nejvýznamnějších přípravných kroků před zahájením stavby a výběrem dodavatele. Příprava a zpracování dokumentace pro licenční řízení trvala pět let a její součástí bylo přes 200 odborných studií, analýz a rozborů, uvedl ČEZ.

SÚJB dnes na svém webu uvedl, že na posouzení žádosti spolupracoval tým inspektorů úřadu, specialistů Státního ústavu radiační ochrany a dalších expertů. Správní řízení trvalo téměř 12 měsíců. Byla při něm hodnocena zadávací bezpečnostní zpráva a další dokumenty, které se podle atomového zákona k žádosti přikládají. "Z hodnocení nevyplynuly žádné skutečnosti, které by vydání povolení bránily," řekla předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy