Prodáváte fotky mých děl? Plaťte, žádá autor Tančícího domu

Marek Pokorný Marek Pokorný
2. 7. 2015 14:20
Architekt tvrdí, že jeho krok je zaměřen jen proti těm, kdo na fotografiích jeho domu vydělávají. Běžných lidí a turistů, kteří se před ním fotí, se nedotkne.
Tančící dům
Tančící dům | Foto: Marek Pokorný

Praha – Čtyřiasedmdesátiletý architekt Vlado Milunić nechce, aby lidé využívali fotografie jím vyprojektovaných domů ke komerčním účelům. A především mu jde o světoznámý Tančící dům na Rašínově nábřeží v Praze, jehož je spoluautorem.

S tím, že se před domem, který vytvořil s Frankem Gehrym, fotí turisté a fotky si pak třeba vyvěsí na sociální sítě jako Facebook, nemá žádný problém. Ti, kdo fotografie jeho domu ale dál používají k svému obohacení, by mu ale podle něj měli platit. A stejně tak ti, kdo podobně použijí nějaký jiný motiv z jeho tvorby. A pokud mu za to, že využívají jeho dílo, nezaplatí, podá na ně žalobu.

Milunićův krok tak není podle jeho slov zaměřen proti běžným Čechům a turistům, ale podnikavcům, kteří se prý na jeho slávě chtějí přiživit. "Pokud na tom nebudou vydělávat, můžou dělat cokoliv," říká architekt právě v době, kdy Evropský parlament projednává novou směrnici, která má upravit volné šíření architektonických děl – takzvanou svobodu panoramatu – a praxi v Evropě sjednotit. Ta může Milunićově snaze výrazně pomoci.

Zatímco totiž v některých evropských státech architektonická díla ve veřejném prostoru autorský zákon chrání a není možné jejich fotografie či kopie používat ke komerčním účelům bez souhlasu autora, český autorský zákon to neřeší. Pořizování fotografií či kreseb děl ve veřejném prostoru není porušením autorského zákona.  

Ještěd, Toyota a boj proti krádežím

Těch důkazů, jak je jeho Tančící dům zneužíván k prospěchu jiných, má přitom architekt chorvatského původu, který žije v Česku už šedesát let, tlustou složku. Fotografie slavné budovy na Rašínově nábřeží zdobí nejen stránky bedekrů, ale i propagační materiály různých firem či pozvánku na realitní veletrh. A jsou i na mnoha pohlednicích.

Tančící dům se ale také objevuje jako motiv znaku pražské realitní kanceláře, je na letáku, kterým pražský magistrát varuje turisty před kapsáři, a staví na něm svou kampaň na přitáhnutí turistů do Česka i ministerstvo pro místní rozvoj spolu s CzechTourismem. Uvedené složce pak vévodí reklama na vůz Toyota, kde v pozadí je na sobě splácán Tančící dům spolu s vysílačem na Ještědu.

Několik firem i pražský magistrát již architekt oslovil a vyzval je, ať fotografie jeho domu nepoužívají, nebo za to zaplatí. Ale neúspěšně. Magistrát mu například řekl, že fotografii Tančícího domu nepoužívá ke komerčnímu účelu – a tedy s ní může libovolně nakládat. A stejně tak mluví i CzechTourism. "Dokud se nezmění legislativa, považujeme moderní architekturu za součást veřejného prostoru a věříme, že s autorem návrhu vypořádá autorská práva zadavatel stavby," říká mluvčí instituce Markéta Chaloupková. Stejně jako magistrát nebo další instituce i CzechTourism prý používá veškeré výstupy výhradně k nekomerční propagaci České republiky.

Vždyť turisté utrácejí!

"Říkají, že na tom nevydělávají. Ale to je nesmysl. I díky tomu Tančícímu domu sem ti turisté jezdí a utrácejí – v hotelech, památkách a restauracích. A město z toho má profit," říká Milunić.

Ten chce navíc mít možnost i rozhodnout o tom, v jakém kontextu budou fotografie jeho domu použity. Aby například nesloužily v reklamě na nevěstinec či jiným dehonestujícím způsobem.

"Architekt je podle českého práva placený za to, že postaví stavbu, nikoliv z fotek lidí, kteří si budovu vyfotí. V Česku platí, že co stojí na ulici, je dovoleno fotit a dále využívat," oponuje právník specializující se na autorské právo a současně šéf Pirátů v pražském zastupitelstvu Jakub Michálek. Podle něj se architekt snaží jen zvýšit odměnu, která mu byla za stavbu už dříve vyplacena.

Michálek je přesvědčen, že architekt má nárok pouze ve vyloženě komerčních případech. "Žalovat Prahu za promo kampaň města je tak zcela absurdní," říká. Milunićovy požadavky jsou podle něj za hranou zákona a zasahují do svobody panoramatu. "Architektům by se mělo platit jen jednou," dodává.

architekt Vlado Milunić
architekt Vlado Milunić | Foto: Marek Pokorný

Čekání na Komisi

"Lákají do Prahy na Milunićův barák, takže jim to také přináší prospěch. Je zobrazeno autorské dílo, které je mimořádné a přispěje k rozhodnutí Prahu navštívit," souhlasí advokát Antonín Janák, který je ředitelem ochranného autorského svazu Gestor a současně právním zástupcem Miluniće.

Janák již proto začal sepisovat výzvy, které rozešle všem, kteří podle Miluniće jeho dílo zneužívají. "Oslovíme je s tím, aby přestali zasahovat do jeho autorských práv a aby uzavřeli smlouvu o využití díla. Pokud neuspějeme, budeme se soudit," říká.

Sám ale připouští: na razantní zásah se zatím nechystají a chtějí počkat, až Evropská komise schválí zmíněnou směrnici. Evropský parlament ji sice bude projednávat již příští týden, ale definitivní schválení je na samotné Evropské komisi a ta nerozhodne dřív než na konci roku. "Pokud bude schválena, výrazně nám to usnadní práci," dodává Janák.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Italská policie provedla razie kvůli pádu janovského mostu

V rámci vyšetřování okolností tragického pádu mostu v Janově provedla nyní italská policie razie v sídle provozovatele dálniční sítě Autostrade per l'Italia (ASPI) a její dceřiné firmy SPEA, která dohlíží na bezpečnost staveb. Dnes o tom informovala agentura APA. Při neštěstí loni přišlo o život 43 lidí, dosavadní vyšetřování ukazuje na závažná bezpečnostní pochybení. Vlastníkovi obou společností, holdingu Atlantia, v důsledku hrozí, že přijde o koncesi na provoz dálnic.

Dálniční Morandiho most v Janově se loni v srpnu zřítil v délce 100 metrů. Tragédie vyvolala obavy o bezpečnost mostů v italské dálniční síti. Uvedené firmy čelí podezření, že falšovaly dokumenty o bezpečnostních kontrolách na mostech před neštěstím i po něm. Podle zjištění italského tisku byly už od roku 2014 obeznámeny s rizikem zřícení stavby. Tři zástupci firmy proto skončili ve vazbě, desítky dalších manažerů úřady vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy