Firma poslala výhodnější nabídku na karty Lítačka než dlouholetý dodavatel. Praha soutěž zrušila

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
25. 5. 2017 15:15
Na začátku roku vypsala Praha přes svoji firmu Operátor ICT soutěž na dodavatele plastových kartiček Lítačka. Do soutěže se přihlásily pouze společnost Monet+ a Blackcard. Pár minut před otevřením nabídek ale přišla ještě jedna obálka - s námitkami proti výběrovému řízení. Operátor ICT výhrady prostudoval a tendr dva týdny po otevření obálek zrušil. Z nabídek vyplynulo, že firma Blackcard předložila oproti Monet+ nižší ceny. Blackcard si na zrušený tendr nyní stěžuje.
Lítačka.
Lítačka. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Už řadu let dodává firma Monet+ plastové kartičky, na nichž obyvatelé hlavního města měli nahranou Opencard a nyní Lítačku. Na začátku roku vypsala Praha přes svoji firmu Operátor ICT další výběrové řízení na dodávku nových karet v následujících čtyřech letech. Dva týdny po otevření nabídek, které podaly pouze dvě firmy, však zadavatel zakázku zrušil.

Kritici přitom upozorňují, že městská společnost se takto nechová poprvé. "Operátor ICT je přinejmenším zvláštní zadavatel veřejných zakázek. Sedm z jedenácti zadávacích řízení zruší, aniž by cokoli vysoutěžil," vysvětluje právník Marek Zelenka ze sdružení Oživení, které se zabývá korupcí a střetem zájmů

Do vypsaného tendru za 40 milionů bez DPH se přihlásila firma Monet+, která karty městu už roky dodává. Jen pár hodin před otevíráním obálek pak svou nabídku dodala i společnost Blackcard, která slibovala dodávat karty za nižší ceny. "Celkem bychom Praze ušetřili až sedm milionů korun," říká zástupce společnosti Blackcard Bohuslav Maceška.

Například nejpoužívanější typ karty nabízel Monet+ za 40,70 Kč, zatímco konkurenční Blackcard za 38,48 Kč.

Jenže pár minut před otevřením nabídek přišla ještě jedna obálka - s námitkami proti výběrovému řízení. Operátor výtky prostudoval a tendr po dvou týdnech zrušil. Stěžovala si přitom firma Your systems, která je současným dodavatelem pro Operátora ICT.

"Těsně před vypršením lhůty pro podání nabídek byla zadavateli (OICT) doručena námitka od třetího subjektu proti zadávacím podmínkám," zdůvodňuje rozhodnutí mluvčí Operátora ICT Katarína Landlová s tím, že námitky se týkaly pouze technických specifikací. 

"Zadavatel tyto námitky přijal, prostudoval a následně uznal jejich opodstatněnost, tudíž jim vyhověl. V souladu s textem námitky a se zákonem o zadávání veřejných zakázek předmětné výběrové řízení transparentně zrušil," dodává Landlová.

Na zrušený tendr si nyní Blackcard stěžuje a tvrdí, že Operátor ICT výběrové řízení zrušil neoprávněně. Za pravdu jí dává i Martin Kameník ze sdružení Oživení.

"Podle našeho názoru není námitka na technické specifikace důvodem ke zrušení tendru, v zadávací dokumentaci bylo jasně napsáno, že se akceptují i jiná technická řešení," říká Kameník, podle nějž lze soutěž v takovémto případě zrušit jen v případě neočekávaných okolností.

"A to takových, které zadavatel jednající s řádnou péči nemohl předvídat, kvůli kterým odpadly důvody pro pokračování," vysvětluje Kameník. Dodává však, že by bylo potřeba, aby rozhodnutí přezkoumal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Nefér vůči soutěžícím

Přístup Operátora ICT, potažmo pražského magistrátu, je podle Kameníka navíc neférový. "Soutěž byla zrušena po otevření obálek, kdy byly zjištěny ceny nabídek, to je dosti nefér vůči soutěžícím," uzavírá Kameník.

Zrušený tendr měl skutečně ÚOHS na podnět Blackcard řešit, zahájil dokonce i správní řízení. Úřad ale nakonec zjistil, že firma neposlala doklad o doručení námitky zadavateli, a návrh na přezkoumání tak zastavil. "Návrh společnosti Blackcard nesplňoval náležitosti stanovené zákonem," řekl mluvčí ÚOHS Martin Švanda. ÚOHS nyní přezkoumání nechystá.

Firma Blackcard čeká, že Praha vypíše další výběrové řízení, neví ale, jestli se do něj znovu přihlásí. "Důvodem, proč jsme se účastnili na poslední chvíli, byla naše obava z netransparentního chování zadavatele. A nyní zvážíme, jestli se do dalšího tendru přihlásit znovu," říká zástupce společnosti Blackcard Bohuslav Maceška.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lazio vyhrálo pojedenácté v řadě a ztrácí tři body na Juventus

Fotbalisté Lazia Řím zdolali ve 20. kole italské ligy 5:1 Sampdorii Janov, za kterou odehrál první poločas český záložník Jakub Jankto. Třikrát se prosadil kanonýr Ciro Immobile. Díky jedenácté výhře za sebou ztrácí Lazio z třetí pozice bod na druhý Inter Milán a tři body na vedoucí Juventus Turín.

Lazio rozhodlo o vítězství za 20 minut, kdy třikrát skórovalo. Nejprve se trefil Felipe Caicedo a poté dvakrát Immobile. Po přestávce upravili skóre Bastos a znovu Immobile, který druhým gólem z penalty završil hattrick. Italský reprezentant je s 23 trefami nejlepším střelcem Serie A. Za hosty snížil Karol Linetty. Od 74. minuty dohrávali bez vyloučeného Juliana Chabota.

Sampdoria nenavázala na výhru 5:1 nad Brescií z minulého kola a je šestnáctá.

Fiorentina vyhrála v Neapoli 2:0 a bodově se na svého soupeře dotáhla. Pod druhý ligový triumf "Fialek" za sebou se podepsali Federico Chiesa a Dušan Vlahovič. Neapol prohrála v lize potřetí v řadě a od prosincového nástupu trenéra Gennara Gattusa nebodovala ve čtyřech z pěti utkání Serie A.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ministr zahraničí KLDR přišel o svůj post, tvrdí americký portál

Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho přišel o svůj post. Oznámil to americký portál NK News, který se specializuje na informace z KLDR. Pokud se zpráva potvrdí, půjde podle serveru o významnou změnu, která může mít nemalý vliv na severokorejskou diplomacii.

NK News se odvolává na své zdroje v Pchjongjangu, které uvedly, že dosavadního ministra by měl vystřídat Ri Son-kwon, někdejší šéf Výboru pro mírové sjednocení vlasti (CPRK). Tento diplomat byl mimo jiné vedoucím severokorejské delegace při klíčových jednáních mezi KLDR a Jižní Koreou na začátku roku 2018.

Ri Jong-ho působil ve funkci šéfa severokorejské diplomacie od roku 2016, zahraniční politikou se podle amerického serveru zabývá 38 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy