Před plicní ventilací sází česká nemocnice na jinou léčbu. Covidového pacienta neuspí

Blahoslav Baťa Blahoslav Baťa
5. 11. 2020 7:00
Lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger tvrdí, že v současnosti mají pro covidové pacienty dostatek plicních ventilátorů.
Poučená sestra zvládne pět pacientů s plicní ventilací. Musí mít ale prodloužené ruce | Video: Blahoslav Baťa, Jakub Zuzánek

Velmi se ale podle něho osvědčila metoda vhánění kyslíku pomocí "vysokého toku". Arenberger řekl, že v těchto dnech do nemocnice dorazila stovka takovýchto přístrojů z Nového Zélandu. Jejich výhodou je rychlejší léčba pacienta a to, že zůstává při vědomí.

Ve velmi těžkých případech se pacienti musí uspat, aby bylo možné zavést umělou plicní ventilaci. Při jejím zavádění pacient na minutu až dvě přestane dýchat, než za něj převezme tuto funkci přístroj. 

Pro obsluhu těchto přístrojů to vyžaduje od zdravotníků speciální odbornost. "Trvá půl roku, než se zdravotní sestra pro tyto úkony vyškolí. Pak může obsluhovat i pět pacientů najednou, ale musí mít k ruce další pomocníky," dodává ředitel FN Královské Vinohrady.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy