Českem se přehnaly bouřky a přívalové deště, povodně zaplavily domy i nemocnici

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 6. 2020 22:56
V Česku o víkendu působily škody silné bouřky s přívalovým deštěm, který zvedal hladiny vodních toků. Hasiči za oba dny vyjížděli kvůli bouřkám k více než 1350 zásahů. Odčerpávali vodu z budov, odklízeli spadlé stromy a vyprošťovali auta. V sobotu blesková povodeň zaplavila deset domů a zničila cesty v Pusté Rybné na Svitavsku a voda natekla také do suterénu v pražské Thomayerově nemocnici.
V Heřmanově Městci na Chrudimsku po silných deštích přetekla hráz rybníka u domova důchodců (14. června 2020)
V Heřmanově Městci na Chrudimsku po silných deštích přetekla hráz rybníka u domova důchodců (14. června 2020) | Foto: ČTK

Až 100 milimetrů mohlo podle výstrahy meteorologů někde napršet na Vysočině, jižní Moravě, v části Pardubického, Středočeského a Zlínského kraje a na Prostějovsku. Třeba v Pardubickém kraji dnes na některých místech spadlo až 90 litrů na metr čtvereční, v Konárovicích na Kolínsku podle meteorologů přes 115 litrů. Výstraha před bouřkami s extrémním stupněm nebezpečí platila do 22:00.

Za dnešek v souvislosti s bouřkami a přívalovými dešti hasiči vyjížděli do 20:00 k 778 událostem. Nejvíce v Pardubickém kraji, kde evidují víc než 200 zásahů, uvedl na twitteru Hasičský záchranný sbor ČR. V kraji bylo odpoledne bez dodávky elektřiny asi 800 domácností, oznámila společnost ČEZ.

V Heřmanově Městci na Chrudimsku odpoledne přetekl rybník a voda zaplavila do výše zhruba jednoho metru domov důchodců. Hasiči seniory evakuovali do vyšších pater objektu. Voda v obci zalila hlavní silnici, policie ji opakovaně uzavírala. Na Chrudimsku hasiči evakuovali také několik lidí v obcích Vápenný Podol a Hrbokov a také asi deset domů v obci Míčov. V Morašicích voda zatopila domy, fotbalové hřiště a sportovní areál, valila se ulicemi Lanškrouna a Litomyšle, kde hasiči čerpali vodu z nemocnice.

V Luži řeka Novohradka vystoupala na nejvyšší třetí povodňový stupeň, v Otradově se Krounka dostala na druhý stupeň. Vzedmuté hladiny v Pardubickém kraji ale odpoledne začaly klesat, nárůst může pokračovat u Novohradky na středním a dolním toku. Hasiči kvůli tomu začali stavět zábrany v Hrochově Týnci. V Kojicích na Pardubicku dnes našli šestapadesátiletého muže v kaluži vody, jeho úmrtí vyšetřuje policie. Nařídila zdravotní pitvu. K možnosti, že by mužova smrt nějak souvisela s přívalovými dešti, se policie nevyjádřila.

Ve středních Čechách bylo hasičských výjezdů kvůli počasí téměř 150, nejpostiženější bylo Kolínsko. V Sendražicích a také ve Vysoké u Příbramě hasiči odčerpávali vodu z rybníků, aby nezatopila přilehlé domy. Na Vysočině se ve Žďáru nad Sázavou dostala řeka na druhý povodňový stupeň, zatopené byly sklepy některých domů. Hasiči vodu odčerpali stejně jako v obci Počítky na Žďársku, kde hrozilo přelití rybníku.

Povodně v Litomyšli, 14. 6. 2020 | Video: Tomáš Vlach

Při sobotních bouřkách podle meteorologů dosáhly někde krátkodobé úhrny srážek 40 litrů na metr čtvereční. Týkalo se to zejména okolí Železné Rudy a Frýdlantska, ale také Zlínského kraje nebo pražské Libuše. Nejvyšší úhrn téměř 53 milimetrů za 24 hodin meteorologové naměřili v Kořenově v Jizerských horách, ještě vyšší podle nich mohl být v okolí Borovnice na Žďársku, kde řeka Svratka přechodně vystoupala na třetí povodňový stupeň.

Za sobotní odpoledne a večer hasiči evidují v České republice 600 zásahů kvůli bouřkám. Běžný denní průměr všech zásahů hasičů je přitom 328. Nejvíce práce měli ve Zlínském, Jihomoravském, Pardubickém a Středočeském kraji a také v Praze. V Pusté Rybné na Svitavsku v sobotu blesková povodeň podle prvních odhadů nadělala škody za miliony korun, řekla ČTK starostka obce Helena Pazderová. Lidé ze zhruba deseti domů se kvůli zničeným cestám dnes nemohli autem dostat z domu. Voda v domech vyplavila přízemí.

Stromy v sobotu padaly na silnice a elektrická vedení. Ve Skalici u České Lípy spadl vzrostlý strom na kostel svaté Anny, hasiči z něj vyvedli 12 účastníků mše. Na Třebíčsku se vyvrácený strom opřel o jiný a hrozilo, že spadne na domy a na silnici. Ze dvou domu kvůli tomu preventivně evakuovali 11 lidí. V Brně hasiči odklízeli strom spadlý na auto, v hlavním městě a Zlínském kraji vyprošťovali auta uvízlá v zatopených podjezdech nebo nánosech bahna.

V Brně zaplavila voda školu

V Brně-Žebětíně v neděli zaplavila voda po dešti místní školu. Situaci řeší hasiči, kteří mají v kraji kvůli počasí skoro 40 výjezdů. Řekl jejich mluvčí Jaroslav Mikoška. Zatímco v sobotu hasiči řešili kvůli počasí většinou popadané stromy, nyní nejčastějí čerpají vodu ze zatopených sklepů.

Žebětínský starosta Vít Beran (KDU-ČSL) řekl, že se voda dostala především do sklepa, kam přinesla bláto. "Máme tady ale jednotky hasičů, které už vodu čerpají. Ještě děláme přístavbu a nástavbu školy, máme rozdělanou střechu, takže tam něco nateklo, ale není to nic katastrofálního. Prostory, kde se děti učí, jsou v pohodě," uvedl Beran.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

USA přestanou Hongkongu připisovat zvláštní status, budou s ním jednat jako se zbytkem pevninské Číny

USA přestanou připisovat Hongkongu zvláštní status a budou s touto poloautonomní čínskou provincií nově jednat jako se zbytkem pevninské Číny. Exekutivním příkazem to nařídil prezident Donald Trump v reakci na přijetí nového bezpečnostního zákona pro Hongkong, který prosadil Peking. Trump rovněž podepsal zákon, jež uvaluje sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí a uskutečňování tohoto kontroverzního zákona.

Zdroj: ČTK
Další zprávy