Exšéf protikorupčního nevydržel u Mládka ani rok a končí

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
17. 3. 2015 15:10
Z pozice ředitele odboru kontroly a interního auditu odchází na vlastní žádost z osobních důvodů.
Tomáš Martinec
Tomáš Martinec | Foto: ČTK

Praha - Někdejší ředitel protikorupční policie Tomáš Martinec po necelém roce odchází z ministerstva průmyslu a obchodu. Ve funkci končí 15. května z osobních důvodů.

Martinec tak za poslední tři roky opouští již třetí práci. Po odchodu z čela protikorupční policie dělal zhruba rok na Generálním finančním ředitelství. Na pozici šéfa odboru kontroly a interního auditu jej loni v červenci dosadil sám ministr Jan Mládek (ČSSD).

"S prací ředitele odboru Tomáše Martince byli jeho nadřízení včetně ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka velmi spokojeni, nicméně jeho žádosti o ukončení pracovního poměru dohodou bylo vyhověno," řekl Aktuálně.cz mluvčí resortu František Kotrba s tím, že Martinec nedostane žádné odstupné.

Martinec, který má tento týden dovolenou, se k odchodu nevyjádřil. K Mládkovi na ministerstvo přišel z Generálního finančního ředitelství, kde od listopadu 2013 působil na odboru, který měl na starosti daňové úniky, kontrolní činnost a spolupráci s Finančním a analytickým útvarem ministerstva financí.

Z pozice ředitele protikorupčního útvaru odešel Martinec do civilu po sporu s vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. V březnu 2013 Bradáčová v rozhlase uvedla, že ji Martinec chce zničit vykonstruovanou kauzou. Údajně se s ní předtím sešel a upozornil ji, že její manžel figuruje v jednom ze sledovaných případů. Bradáčová v té době už s manželem nežila.

Martinec chce od Bradáčové omluvu

Policejní prezidium později usoudilo, že Martinec nespáchal trestný čin ani přestupek, jeho postup byl ale nestandardní. Za to, že vyzradil informace z trestního spisu, mu vedení na dva měsíce snížilo plat o desetinu.

Martinec nakonec od policie dobrovolně odešel a nyní tvrdí, že ho k tomu Bradáčová svými výroky dotlačila. Proto ji zažaloval a požaduje od ní omluvu a 200 tisíc korun k tomu.

"Vaše difamující kroky vedly v podmínkách tehdejšího vládního uspořádání, kdy se vám dostalo masivní a nekritické podpory ministra spravedlnosti Pavla Blažka a i nečinnosti ze strany ministra vnitra Jana Kubiceho, ke znevážení mého klienta v takovém rozsahu, že mu v zásadě za tehdejší atmosféry nezbývalo nic jiného než ukončit svůj služební poměr u Policie ČR," napsal žalobkyni Martincův advokát.

Bradáčová k tomu uvedla, že nemá důvod Martincovu žalobu komentovat.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Spolupracovnice Navalného Sobolová zastavila svoji předvolební kampaň

Spolupracovnice ruského opozičního představitele Alexeje Navalného Ljubov Sobolová oznámila na facebooku, že zastavuje svoji kampaň před zářijovými volbami do Státní dumy. K tomu rozhodnutí ji podle jejích slov dovedly obavy o bezpečnost svých podporovatelů v situaci, kdy vláda pronásleduje své oponenty, i skutečnost, že jí jako spolupracovnici organizace, která byla prohlášena za extremistickou, kandidovat zakazuje zákon.

Zdroj: ČTK
Další zprávy