Exšéf protikorupčního nevydržel u Mládka ani rok a končí

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
17. 3. 2015 15:10
Z pozice ředitele odboru kontroly a interního auditu odchází na vlastní žádost z osobních důvodů.
Tomáš Martinec
Tomáš Martinec | Foto: ČTK

Praha - Někdejší ředitel protikorupční policie Tomáš Martinec po necelém roce odchází z ministerstva průmyslu a obchodu. Ve funkci končí 15. května z osobních důvodů.

Martinec tak za poslední tři roky opouští již třetí práci. Po odchodu z čela protikorupční policie dělal zhruba rok na Generálním finančním ředitelství. Na pozici šéfa odboru kontroly a interního auditu jej loni v červenci dosadil sám ministr Jan Mládek (ČSSD).

"S prací ředitele odboru Tomáše Martince byli jeho nadřízení včetně ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka velmi spokojeni, nicméně jeho žádosti o ukončení pracovního poměru dohodou bylo vyhověno," řekl Aktuálně.cz mluvčí resortu František Kotrba s tím, že Martinec nedostane žádné odstupné.

Martinec, který má tento týden dovolenou, se k odchodu nevyjádřil. K Mládkovi na ministerstvo přišel z Generálního finančního ředitelství, kde od listopadu 2013 působil na odboru, který měl na starosti daňové úniky, kontrolní činnost a spolupráci s Finančním a analytickým útvarem ministerstva financí.

Z pozice ředitele protikorupčního útvaru odešel Martinec do civilu po sporu s vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. V březnu 2013 Bradáčová v rozhlase uvedla, že ji Martinec chce zničit vykonstruovanou kauzou. Údajně se s ní předtím sešel a upozornil ji, že její manžel figuruje v jednom ze sledovaných případů. Bradáčová v té době už s manželem nežila.

Martinec chce od Bradáčové omluvu

Policejní prezidium později usoudilo, že Martinec nespáchal trestný čin ani přestupek, jeho postup byl ale nestandardní. Za to, že vyzradil informace z trestního spisu, mu vedení na dva měsíce snížilo plat o desetinu.

Martinec nakonec od policie dobrovolně odešel a nyní tvrdí, že ho k tomu Bradáčová svými výroky dotlačila. Proto ji zažaloval a požaduje od ní omluvu a 200 tisíc korun k tomu.

"Vaše difamující kroky vedly v podmínkách tehdejšího vládního uspořádání, kdy se vám dostalo masivní a nekritické podpory ministra spravedlnosti Pavla Blažka a i nečinnosti ze strany ministra vnitra Jana Kubiceho, ke znevážení mého klienta v takovém rozsahu, že mu v zásadě za tehdejší atmosféry nezbývalo nic jiného než ukončit svůj služební poměr u Policie ČR," napsal žalobkyni Martincův advokát.

Bradáčová k tomu uvedla, že nemá důvod Martincovu žalobu komentovat.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně v Rovníkové Guineji

Nejméně 20 mrtvých a zřejmě stovky zraněných si dnes vyžádala série výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, vážně poškozené jsou i vzdálenější budovy ve městě, uvedly zahraniční tiskové agentury.

První informace naznačují, že exploze se ozvaly v muničním skladu vojenské základny ve čtvrti Nkoa Ntoma, kterou využívají hlavně speciální síly a četnictvo. Právě z této základny podle záběrů stoupal po výbuších černý dým.

"Město Bata se stalo obětí nehody způsobené nedbalostí jednotky odpovědné za hlídání skladišť dynamitu, výbušnin a munice ve vojenském táboře Nkoa Ntoma, která se vznítila od jisker od ohnišť na polích zemědělců. Vše nakonec vybuchlo," uvedl prezident Teodoro Obiang Nguema citovaný agenturou AFP. Prezident nařídil prošetření celé události a požádal mezinárodní společenství o pomoc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy