Exředitel DPP prohrál spor s TI. Jeho pověst neutrpěla

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
18. 6. 2013 8:03
Trestně stíhaný Dvořák žaloval Transparency International za poškození dobré pověsti
Martin Dvořák.
Martin Dvořák. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Městský soud v Praze v pondělí zamítl žalobu bývalých vysokých manažerů DPP Martina Dvořáka a Iva Štiky ve věci sporu o ochranu osobnosti a dobrého jména, kterou podali na Transparency International (TI).

"Proti rozhodnutí Městského soudu v Praze se určitě odvoláme. Máme důkazy, jsme argumentačně připraveni a tuto kauzu v případném soudním řízení nemůžeme prohrát. Bohužel soudci nemají odvahu připustit důkazy, které jsou naprosto zřetelné," okomentoval pro Aktuálně.cz zamítavé rozhodnutí soudu exředitel DPP Dvořák.

Podle bývalých zaměstnanců dopravního podniku měla jejich dobrá pověst utrpět, když projektový manažer TI Stanislav Beránek v pořadu Reportéři ČT v  kauze předražených jízdenek na konci roku 2011 řekl, že "v DPP šlo o nestandardní obchody."

50 tisíc pokuta a omluva

Samotný Beránek rozsudek vítá a tvrdí, že žaloba není oprávněná. „Pan Dvořák právo na odvolání samozřejmě má. Směrodatné pro celou kauzu ale nebudou žaloby na ochranu osobnosti, nýbrž trestní stíhání pana Dvořáka," vyjádřil se k případu Beránek.

Žalující po Beránkovi požadovali omluvu a 50 tisíc korun pro každého ze žalujících jako náhradu nemajetkové újmy, po TI pak veřejnou omluvu na webových stránkách.

Soudkyně Městského soudu v Praze Jaroslava Lobotková během pondělního jednání všechny body žaloby zamítla a inkriminovaný výrok označila "v daných souvislostech za ještě relativně mírný."

Podle TI bylo cílem žaloby lidskoprávní organizaci zastrašit, aby se nevěnovala rozkrývání případů a korupce a zneužívání veřejných prostředků.

"Ve snahách prosazovat veřejný zájem a odhalovat korupci budeme rozhodně pokračovat," píše programový ředitel TI Radim Bureš v oficiálním vyjádření.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy