Vinu odmítám, řekla u soudu exposlankyně Kailová obžalovaná v kauze vítání občánků

ČTK ČTK
16. 7. 2019 11:13
Bývalá poslankyně Zuzana Kailová (dříve za ČSSD) u soudu odmítla vinu v kauze vítání občánků v Ústí nad Labem. Kvůli projektu je obžalována ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Hrozí jí až deset let vězení.
Zuzana Kailová.
Zuzana Kailová. | Foto: ČTK

Ve stejném případu byli už dříve obžalováni bývalý primátor Vít Mandík a radní Josef Macík (oba ČSSD). Podle policie bývalí členové vedení města z titulu své funkce neoprávněně umožnili získat majetkový prospěch společnosti, která vítání občánků organizovala. Policie chtěla Kailovou obvinit už v roce 2014, Poslanecká sněmovna ji ale ke stíhání nevydala.

Okresní soud Mandíka a Macíka loni v září napodruhé zprostil obžaloby, rozsudek ale není pravomocný, státní zástupkyně se odvolala. Případem se tak podruhé bude zabývat krajský soud. Poprvé okresní soud oba muže potrestal za pokus porušení povinností při správě cizího majetku podmínkami, krajský soud rozhodnutí zrušil a vrátil věc k novému projednání.

Projekt vítání občánků Kailová v úterý u soudu obhajovala. "Viděla jsem projekt jako přínosný, jako poděkování rodičům, že se usadili v Ústí nad Labem a přivedli zde na svět své první dítě," uvedla Kailová. Podle ní za celou dobu neslyšela vůči projektu žádnou výtku.

Výběrové řízení na projekt se konalo na jaře 2011 a podle obžaloby byly osloveny jen firmy, které byly vzájemně propojeny. Když se přihlásila do výběrového řízení další neoslovená společnost, která nabídla nejnižší cenu, radnice soutěž zrušila. Zakázku pak město svěřilo administrátorovi a do soutěže se přihlásila jen společnost Darothore, které rada města zakázku přidělila.

"Já jsem nezaznamenala, že by kdokoliv měl výhradu k materiálu," uvedla Kailová. Materiál podle ní připravil příslušný vedoucí odboru. "Já jsem se na zadávací dokumentaci nepodílela, ani jsem žádné firmy neoslovila. Kategoricky odmítám, že bych komukoliv měla dávat nějaké instrukce k tomu, jak by to měl připravit," řekla Kailová.

Kauza mě poškozuje a vyčerpává, tvrdí Kailová

Bývalá poslankyně na závěr své výpovědi uvedla, že ji kauza dlouhodobě poškozuje a vyčerpává. "Poslední roky jsem nesehnala ani odpovídající pracovní místo," uvedla.

Její advokát David Krofta novinářům řekl, že se Kailová cítí jednoznačně nevinná. "Dle mého názoru se jednalo o čistě politickou pravomoc rozhodnout, zdali se akce konat bude, nebo nebude, to je věc obecní samosprávy. Jestli byla nebo nebyla akce dobře připravena, od toho má úřad statutárního města obsáhlý aparát a na žádném stupni přípravy dokumentace nezaznělo nějaké varování, že by výběr byl proveden formálně špatně nebo že by cena byla neodpovídající," poznamenal Krofta.

Státní zástupkyně Lenka Pošíková uvedla, že nelze předjímat konec. "U druhé větve případu (Mandík, Macík) bude nutné vyčkat na rozhodnutí krajského soudu jako soudu odvolacího. Nemělo by to mít ale vliv na výsledek rozhodnutí," řekla. Hlavní líčení bude pokračovat 12. listopadu. Jako svědci budou vyslechnuti bývalí členové rady či někdejší tajemník.

 

Právě se děje

před 3 minutami

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 5 minutami

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy