Co dělají aktéři kauzy Nagyová: Podnikají i účtují

Radek Nohl Radek Nohl
14. 6. 2014 7:00
Až na několik málo výjimek si hlavní postavy případu bývalé vrchní ředitelky kabinetu premiéra našly nové uplatnění. Třeba zpravodajci Jan Pohůnek nebo Ondrej Páleník ale museli na Úřad práce.
Petr Tluchoř a Ivan Fuksa na kongresu ODS.
Petr Tluchoř a Ivan Fuksa na kongresu ODS. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Dlouho nebylo vůbec jasné, čím se vlastně živí bývalí poslanci ODS Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr. A co dělá exředitelka premiérova kabinetu Jana Nagyová a další aktéři velkého příběhu, který už rok vyšetřuje policie.

Teprve před několika dny se díky informacím z veřejného registru ukázalo, že se Marek Šnajdr a Ivan Fuksa pustili do byznysu. A že Petr Tluchoř je od začátku letošního roku zaměstnancem společnosti, jejíž jméno odmítá prozradit.

"Pracuji pro soukromou firmu v oblasti rozvoje lidských zdrojů jako zaměstnanec," řekl Aktuálně.cz Tluchoř.

Jeho dva bývalí kolegové z poslaneckých lavic sice o své současné práci nemluví vůbec, jejich nová působiště však vypátral týdeník Respekt

Byznys s realitami

Z obchodního rejstříku vyplývá, že Marek Šnajdr se stal členem představenstva ve firmě Beskydy Investment Group, která vznikla zhruba před měsícem. Měla by se mimo jiné zabývat pronájmem nemovitostí.

Exministr zemědělství Ivan Fuksa pak je od dubna společníkem ve firmě Center For Regulatory Compliance Programs, která se například specializuje na školení managementu a zaměstnanců.

Podíl v této firmě drží i Fuksův obhájce Tomáš Gřivna nebo exministr dopravy Radek Šmerda.  

Milionové odškodné

Trojice bývalých poslanců ODS byla zatčena loni v červnu v souvislosti s kauzou Nagyová. Žalobci je vinili z korupce - měli se prý nechat uplatit lukrativními posty ve státních firmách, takzvanými trafikami, výměnou za to, že složí poslanecké mandáty a umožní Nečasově vládě prohlasovat daňové zákony.

Soud je dokonce poslal do vazby. Později ale vyšší soudy rozhodly o tom, že poslance za jejich jednání nelze stíhat.

Politici proto nyní společně žalují stát, každý zhruba o čtyři miliony korun. Jak Aktuálně.cz řekl Šnajdrův obhájce Lukáš Trojan, v případě, že jeho klient nezíská celou požadovanou částku, bude ji vymáhat soudně. Exposlanec ODS však rovněž očekává, že se mu policie a žalobci za stíhání omluví.

"V případě, že klientovi nebude poskytnuta plná satisfakce a omluva za nezákonné jednání orgánů činných v trestním řízení, je v tuto chvíli připraven činit další právní kroky proti těmto orgánům," naznačil Trojan možné další kroky.

Další aktéři případu, kteří jsou obžalováni za zneužití Vojenského zpravodajství, Ondrej Páleník nebo Jan Pohůnek, jsou v současné době bez práce. Milan Kovanda - bývalý šéf zpravodajců - je postaven mimo službu a většinu času tráví doma.

Nagyová pracuje jako účetní

Bez práce naopak nejsou manželé Nečasovi. Jana Nečasová Nagyová, která se za expremiéra po vypuknutí aféry provdala, pracuje podle svého advokáta Eduarda Bruny jako účetní. "Říkala mi, že někde je zaměstnaná, ale nevím, jestli na plný úvazek, týká se to snad účetnické agendy," řekl Bruna deníku Právo.

Bývalý premiér Petr Nečas pracuje podle Lidových novin jako poradce miliardáře Pavla Sehnala, majitele finanční skupiny SPGroup. Kromě toho Nečas přednáší také na soukromé vysoké škole Cevro Institut.

A někdejší ministerský náměstek Roman Boček, který je stejně jako Nagyová obviněn z uplácení exposlanců, dnes radí firmě na likvidaci zdravotního odpadu.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy