Církve se s politiky nedohodly, expertní komise skončila

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 3. 2014 22:40
Zástupci církví nepřistoupili na žádné z výhrad, které k zákonu o restitucích měly ČSSD a ANO.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Simona Holecová

Praha - Zástupci církví navrhli po čtvrt roce od prvního jednání ukončit činnost expertní komise, která se měla zabývat případnou změnou církevních restitucí. Nepřistoupili na žádné z výhrad, které k zákonu měly ČSSD a ANO. Politici návrh na ukončení pracovní skupiny akceptují. Členové komise to v úterý večer společně řekli na tiskové konferenci. Zástupci církví v komisi vyzvali vládu, aby s nimi zahájila oficiální jednání o modelu další vzájemné spolupráce mezi státem a církvemi.

"Církve navrhly ukončení expertní skupiny s tím, že nejsou ochotny přistoupit na snížení finančních náhrad ani na odstoupení od inflační doložky," uvedla vedoucí vyjednávacího týmu ČSSD a ANO Alena Gajdůšková (ČSSD).

"Musíme konstatovat, že nebylo možné dosáhnout dohody na úrovni expertní komise. Je to situace, ve které naše argumenty, které v této chvíli nabízíme společnosti, aby je posoudila, nebyly ze strany hnutí ANO a ČSSD přijaty," řekl generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub. Věc se podle něj v tuto chvíli stává jednoznačně politickou diskusí o postavení církve ve společnosti. A o tom by měla jednat vláda. "Proto vládu vyzýváme k tomu, aby toto jednání započala jako celek, nikoliv pouze jednotlivé strany," dodal.

Gajdůšková dodala, že zástupci politiků vznesli požadavek, aby církve na sebe vzaly závazek o možném předkupním právu státu, pokud by chtěly majetek získaný v restitucích prodávat.

"Především pokud se týká majetku kulturního dědictví, požadavek ale zněl na veškerý majetek, který bude vydáván, aby si stát ošetřil své zájmy. Trváme také na požadavku účelové vázanosti toho, co bude vypláceno jako finanční náhrada," řekla. Podle ní jde o to, aby majetky nešly do třetích rukou, aby nebylo "nějaké překupování kulturního dědictví českého národa".

Gajdůšková v úterý odpoledne pohrozila, že pokud se tým sociální demokracie a hnutí ANO nedohodne s církvemi na úpravě restitucí, mohly by se zdanit finanční náhrady, které církve dostávají za nevydaný majetek. Holub ale zopakoval, že v zákonu je jasně zakotveno, že náhrady nebudou zdaněny.

Gajdůšková připustila, že případná změna zákona o majetkovém vyrovnání by s sebou nesla rizika vážných sporů, kvůli tomu, že stát s církvemi uzavřel také restituční smlouvy, které se bez jejich vůle nedají změnit. Zdanění náhrad, například za pomoci zvláštní daně, by šlo ale prosadit i navzdory církvím, například přijetím nového zákona.

Kardinál Dominik Duka v České televizi uvedl, že danit se může příjem, nikoliv odškodnění, protože na to není zákon. "Je zde i Ústavní soud," konstatoval. Pokud by se podle něj církve vzdaly části náhrad a stát by nepřispíval na jejich provoz, tak současná levice by uvažovala méně spravedlivě než komunistický režim v 50. letech.

Církve v úterý uvedly, že souhlasí se zveřejňováním svého hospodaření a jsou ochotny se podřídit finančnímu auditu, což si vyžádá změnu zákona z roku 2002 o církvi, nikoli zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi.

Církve podle zákona o majetkovém vyrovnání mají dostat nemovitý majetek, o který byly za komunismu připraveny, v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Během 30 let stát církvím vyplatí také 59 miliard korun navýšených o inflaci jako náhradu za nevydaný majetek.

Zároveň se bude během 17 let církvím postupně až na nulu snižovat příspěvek na podporu činnosti, který dnes činí asi 1,5 miliardy korun ročně. Církevní restituce loni potvrdil Ústavní soud. Expertní tým ČSSD, ANO a církví k církevním restitucím vznikl loni v prosinci.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Ribéry se podrobil operaci kotníku a čeká ho deset týdnů léčby

Fotbalisté Fiorentiny se budou muset zhruba deset týdnů obejít bez francouzského záložníka Francka Ribéryho. Šestatřicetiletý bývalý reprezentant se podrobil operaci pravého kotníku a podle informací italského klubu může teprve za dva týdny začít s rehabilitací.

Ribéry si zranění způsobil na konci listopadu v ligovém utkání s Lecce. Kvůli zákroku odcestoval do Německa, kde v minulosti hájil barvy Bayernu Mnichov.

před 30 minutami

Dvořák zahájil SP čtyřbobů dvanáctým místem v Lake Placid

Dominik Dvořák vstoupil do nového ročníku Světového poháru čtyřbobů 12. místem v Lake Placid. V americkém olympijském toboganu tak dopadl lépe než minulý týden v dvojbobech, kde dojel třináctý a šestnáctý. Zvítězil Kanaďan Justin Kripps, Dvořák na něj ztratil 1,30 sekundy.

Po úvodním kole byl český pilot s dalšími členy posádky Dominikem Suchým, Janem Šindelářem a Jakubem Noskem na devátém místě, v druhé jízdě si ale pohoršil. Na startu přitom česká čtveřice patřila k nejrychlejším.

V minulém ročníku obsadil Dvořák v konečném pořadí SP čtyřbobů sedmé místo. Jeho nejlepším umístěním byla pátá příčka z lednového závodu v Innsbrucku, naopak nejhůře dopadl právě v Lake Placid, kde byl patnáctý.

Kripps zvítězil suverénně, druhý Lotyš Oskars Kibermanis za ním zaostal o 39 setin. Obhájce prvenství v SP Němec Francesco Friedrich dojel až čtvrtý.

V neděli se pojede v Lake Placid další závod čtyřbobů.

Závody SP v jízdě na bobech v Lake Placid (USA):

Čtyřboby: 1. Kanada (Kripps, Sommer, Stones, Coakwell) 1:49,50 (54,55+54,95), 2. Lotyšsko (Kibermanis, Kaufmanis, Vilkaste, Miknis) -0,39 (54,72+55,17), 3. Rakousko (Maier, Rangl, Sammer, Moldovan) -0,47 (54,84+55,13), …12. ČR (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) -1,30 (55,07+55,73).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čeští hokejisté dohrají Channel One Cup bez Zaťoviče a Pyrochty

Tým českých hokejistů na Channel One Cupu v Moskvě opustili obránce Filip Pyrochta a útočník Martin Zaťovič z extraligového Brna. Trenéři v čele s Milošem Říhou starším je uvolnili, neboť hned v pondělí mají povinnosti v klubu.

"S Brnem jsme se domluvili, že Zaťovič s Pyrochtou odlétají. Takže stejně jako po utkání v Plzni proti Finsku nás zase opustí kapitán," konstatoval Říha.

Pro dnešní utkání s Rusy v Moskvě převzal kapitánské "céčko" zkušený Zaťovič po Milanu Gulašovi. Ten do Ruska necestoval. Kdo funkci zastane jako další, neměl kouč ještě vyjasněné. Na rozdíl od obsazení brankoviště pro nedělní duel se Švédy, v němž bude ve hře prvenství v turnaji.

"O kapitánovi ještě nevíme, to jsme zatím neřešili. Ale chytat bude Marek Langhamer," prozradil Říha.

Kvůli potížím se zády nedohrál zápas s Ruskem útočník David Tomášek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy