reklama
 
 

Pelikán porušuje zákon, jde mu jen o voliče, reagují exekutoři na plán zjednodušit příkazy dlužníkům

AKTUALIZOVÁNO 10. 10. 2017
V polovině příštího roku budou muset exekutoři sjednotit a zjednodušit formuláře pro dlužníky. Součástí nového dokumentu budou třeba tabulky, kde budou přesně rozepsané náklady exekuce, telefonní čísla na exekutory, která ne všichni uváděli, nebo úřední hodiny příslušných exekutorských úřadů. "Některé formulace byly dosud zavádějící a nedozvíte se, proč máte platit zrovna tuhle částku nebo co s tím máte dělat, když se vám to nelíbí. Tohle se změní," vysvětlil ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Exekutoři tvrdí, že ministr poruší svým rozhodnutím zákon a chce pouze sbírat hlasy před volbami.

Praha - Exekutoři budou muset výrazně zjednodušit formuláře s exekucemi, které posílají dlužníkům. Novou podobu písemností připravilo ministerstvo spravedlnosti ve spolupráci s lidskoprávní organizací Člověk v tísní, která lidem s dluhy pomáhá. Cílem má být usnadnění exekuce pro dlužníky, ale také efektivnější vymáhání pohledávek.

Ministerstvo počítá s tím, že nové exekuční příkazy budou povinné pro všechny exekutory. Jedním z důvodů je i to, že v některých písemnostech chybí třeba dostatečné informace pro dlužníky a někdy není ani dostatečně pochopitelné, kolik mají přesně zaplatit a za co.

"Některé formulace byly dosud zavádějící a nedozvíte se, proč máte platit zrovna tuhle částku a co s tím máte dělat, když se vám to nelíbí. Tohle se změní," vysvětlil ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) s tím, že jeho úřad nejdříve chtěl novou podobu příkazu zavést dobrovolně, ale zjistil, že nikdo to dobrovolně dělat nechce. Záměr musí ještě projít Legislativní radou vlády a platit by mohl v první polovině příštího roku.

V Česku existuje zhruba 150 exekučních úřadů a formulářů pro exekuční příkazy jsou v Česku desítky druhů a výrazně se liší.

Součástí nového dokumentu budou třeba tabulky, kde budou přesně rozepsané náklady exekuce, telefonní čísla na exekutory, která ne všichni uváděli, nebo úřední hodiny příslušných exekutorských úřadů.

Daniel Hůle z Člověka v tísni jednotný formulář, na jehož přípravě se podílel, vítá, protože podle něj exekutoři záměrně vysvětlují exekuce složitě.

"Na začátku exekuce má dlužník měsíční lhůtu na zaplacení. A pokud zaplatí, tak exekutor dnes získá polovinu odměn a polovinu nákladů. A my se domníváme, že někteří exekutoři tuto výzvu formulují záměrně nesrozumitelně. Protože když lidé zaplatí, oni dostanou méně peněz," vysvětluje Hůle.

Ministerstvo navíc také připravuje nové webové stránky, kde lidé najdou všechny praktické informace o exekucích. A budou si moci stáhnout třeba i odvolání a žádosti o zastavení nebo odklad exekuce. "Lidé se tam dozvědí, jak účinně hájit svá práva. Nebo se jim také vysvětlí, že nemá cenu před exekucí utíkat a je lepší, když zaplatí," dodal ministr.

Pelikánův záměr narazil na odpor u exekutorů. Podle nich rozhodnutím ministr poruší zákon a chce pouze sbírat hlasy před volbami. Pelikán se brání, že na změnu má ministerstvo právo díky exekučnímu řádu, podle nějž ministerstvo určí vyhláškou "postupy při výkonu exekuční a další činnosti".

Exekutoři ještě tvrdí, že výsledkem budou stohy papírů a složitý úřednický jazyk. "Což přinese dodatečné náklady v řádu desítek milionů korun, ale vůbec nezlepší porozumění ze strany povinného, možná dokonce naopak," říká prezidentka exekutorské komory Pavla Fučíková s tím, že menším exekutorům bude hrozit kolaps kvůli vyšším nákladům. 

autor: Lukáš Prchal | 10. 10. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama