Evropská rarita na české železnici: Zvedací most přes Labe

Evropská rarita na české železnici: Zvedací most přes Labe
V Kolíně na řece Labi už nahradil most původní, který byl odvezen minulý týden do šrotu.
Takhle vypadá kolínský div pár měsíců před dokončením. Před puklinou za puklinou nikdo nesmí stát. Vzdálenější část by se měla umět zvedat skoro o dva metry. Ale...
...původně plánovaný zdvih střední části mostu, který má umožnit, aby po Labi mohly projíždět více naložené nákladní lodě, bude zprovozněn až výhledově, píše se v popisu projektu.
Části mostu jsou oddělené, ale koleje zatím z jednoho kusu.
Foto: Jan Langer
Jan Langer
12. 8. 2010 10:00

Kolín - Zatímco se díky úsporným opatřením šetří na rozestavěných úsecích dálnic a železničních koridorů, v Kolíně na Labi se dokončuje zvedací železniční most za 1,3 miliardy korun (desetinásobek nákladů na standardní most).

Žádné jiné evropské město se takovou chloubou pyšnit nemůže.

Má to chybičku. Most se prý zvedat nebude. Alespoň zatím...

 

Právě se děje

před 19 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy