Evropská rarita na české železnici: Zvedací most přes Labe

Evropská rarita na české železnici: Zvedací most přes Labe
V Kolíně na řece Labi už nahradil most původní, který byl odvezen minulý týden do šrotu.
Takhle vypadá kolínský div pár měsíců před dokončením. Před puklinou za puklinou nikdo nesmí stát. Vzdálenější část by se měla umět zvedat skoro o dva metry. Ale...
...původně plánovaný zdvih střední části mostu, který má umožnit, aby po Labi mohly projíždět více naložené nákladní lodě, bude zprovozněn až výhledově, píše se v popisu projektu.
Části mostu jsou oddělené, ale koleje zatím z jednoho kusu.
Foto: Jan Langer
Jan Langer
12. 8. 2010 10:00

Kolín - Zatímco se díky úsporným opatřením šetří na rozestavěných úsecích dálnic a železničních koridorů, v Kolíně na Labi se dokončuje zvedací železniční most za 1,3 miliardy korun (desetinásobek nákladů na standardní most).

Žádné jiné evropské město se takovou chloubou pyšnit nemůže.

Má to chybičku. Most se prý zvedat nebude. Alespoň zatím...

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy