Evropané se učí anglicky. V Česku stoupá obliba ruštiny

Vendula Křížová
29. 11. 2008 21:30
Také mladí Češi ale holdují především angličtině
Znalost cizích jazyků. Podle EU jedna z klíčových kompetencí.
Znalost cizích jazyků. Podle EU jedna z klíčových kompetencí. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Naprostá většina mladých Evropanů se učí angličtinu. Hlavní jednací jazyk celého světa studuje 90 procent žáků základních a středních škol.

Uvádí to zpráva sítě Eurydice, která se zabývá výukou cizích jazyků v evropských školách a Turecku. Zprávu uveřejnila Evropská komise.

Studie hodnotí přibližně 40 ukazatelů a vyplývá z ní, že výuka jazyků se v rámci všeobecného vzdělávání stále rozšiřuje. "Žáci se cizím jazykům začínají učit od ranějšího věku," uvádí se v ní mimo jiné.

I přesto však Evropská komise upozorňuje, že docílit toho, aby měli žáci možnost učit se ve škole dva cizí jazyky, což obsahuje dohoda z Barcelony z roku 2002, nebude snadné.

"Přestože jsme zaznamenali pokrok, je před námi stále ještě kus cesty," uvedl evropský komisař pro vzdělávání, odbornou přípravu, kulturu a mládež Ján Figeľ.

Češi jsou také angličtináři

Podobně jako v Evropě vypadá situace s výukou cizích jazyků i v Česku.

Podíly žáků základních škol učících se cizí jazyk se pohybují od 80 procent v Pardubickém kraji až po 86 procent v Praze, kde je nejvyšší koncentrace základních škol s oběma stupni a škol s rozšířenou výukou jazyků. Cizí jazyk na střední škole pak studuje více než 95 procent středoškoláků.

Angličtinu tu studuje devadesát procent žáků základních škol a osmdesát procent středoškoláků, kteří studují cizí jazyk. S výukou se u nás povinně začíná od třetí třídy od roku 2006, existují ale výjimky.

Necelá polovina středoškoláků v Česku studuje dva a více cizích jazyků.
Necelá polovina středoškoláků v Česku studuje dva a více cizích jazyků. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Skoro polovina studuje dva jazyky

Dva a více jazyků pak studuje bezmála 47 procent žáků středních škol. "Více cizích jazyků obvykle studují žáci tam, kde je větší počet středních škol s gymnaziálními obory," uvádí Krajská školská ročenka, která sbírala data z loňského roku.

Nejoblíbenější "druhou volbou" cizího jazyka zůstává němčina. Na základních školách ji studuje 19 procent dětí, na středních školách už více než 50 procent žáků.

Stále větší popularitu má ruština, na středních školách ji ale trumfuje francouzština, kterou studuje přes 8 procent dětí. Španělštinu studují necelá čtyři procenta středoškoláků, latinu pak necelá tři procenta. Italštinu se učí čtvrt procenta z půl milionu žáků středních škol.

Studovat tři jazyky si troufne pouze 1,3 procenta středoškoláků.

V zemích, které zahrnuje zpráva Eurydice, je alespoň rok studia cizího jazyka povinný všude kromě Irska a Skotska. Studenti, kteří se učí více než dva jazyky, pak nejčastěji volí francouzštinu nebo němčinu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy