Evropané se učí anglicky. V Česku stoupá obliba ruštiny

Vendula Křížová
29. 11. 2008 21:30
Také mladí Češi ale holdují především angličtině
Znalost cizích jazyků. Podle EU jedna z klíčových kompetencí.
Znalost cizích jazyků. Podle EU jedna z klíčových kompetencí. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Naprostá většina mladých Evropanů se učí angličtinu. Hlavní jednací jazyk celého světa studuje 90 procent žáků základních a středních škol.

Uvádí to zpráva sítě Eurydice, která se zabývá výukou cizích jazyků v evropských školách a Turecku. Zprávu uveřejnila Evropská komise.

Studie hodnotí přibližně 40 ukazatelů a vyplývá z ní, že výuka jazyků se v rámci všeobecného vzdělávání stále rozšiřuje. "Žáci se cizím jazykům začínají učit od ranějšího věku," uvádí se v ní mimo jiné.

I přesto však Evropská komise upozorňuje, že docílit toho, aby měli žáci možnost učit se ve škole dva cizí jazyky, což obsahuje dohoda z Barcelony z roku 2002, nebude snadné.

"Přestože jsme zaznamenali pokrok, je před námi stále ještě kus cesty," uvedl evropský komisař pro vzdělávání, odbornou přípravu, kulturu a mládež Ján Figeľ.

Češi jsou také angličtináři

Podobně jako v Evropě vypadá situace s výukou cizích jazyků i v Česku.

Podíly žáků základních škol učících se cizí jazyk se pohybují od 80 procent v Pardubickém kraji až po 86 procent v Praze, kde je nejvyšší koncentrace základních škol s oběma stupni a škol s rozšířenou výukou jazyků. Cizí jazyk na střední škole pak studuje více než 95 procent středoškoláků.

Angličtinu tu studuje devadesát procent žáků základních škol a osmdesát procent středoškoláků, kteří studují cizí jazyk. S výukou se u nás povinně začíná od třetí třídy od roku 2006, existují ale výjimky.

Necelá polovina středoškoláků v Česku studuje dva a více cizích jazyků.
Necelá polovina středoškoláků v Česku studuje dva a více cizích jazyků. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Skoro polovina studuje dva jazyky

Dva a více jazyků pak studuje bezmála 47 procent žáků středních škol. "Více cizích jazyků obvykle studují žáci tam, kde je větší počet středních škol s gymnaziálními obory," uvádí Krajská školská ročenka, která sbírala data z loňského roku.

Nejoblíbenější "druhou volbou" cizího jazyka zůstává němčina. Na základních školách ji studuje 19 procent dětí, na středních školách už více než 50 procent žáků.

Stále větší popularitu má ruština, na středních školách ji ale trumfuje francouzština, kterou studuje přes 8 procent dětí. Španělštinu studují necelá čtyři procenta středoškoláků, latinu pak necelá tři procenta. Italštinu se učí čtvrt procenta z půl milionu žáků středních škol.

Studovat tři jazyky si troufne pouze 1,3 procenta středoškoláků.

V zemích, které zahrnuje zpráva Eurydice, je alespoň rok studia cizího jazyka povinný všude kromě Irska a Skotska. Studenti, kteří se učí více než dva jazyky, pak nejčastěji volí francouzštinu nebo němčinu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Státní cenou vyznamenal předseda slovenské sněmovny Kollár zpěvačku Hanu Hegerovou in memoriam. Rodačka z Bratislavy zemřela letos v březnu.

Státní cenou vyznamenal předseda slovenské sněmovny Boris Kollár zpěvačku Hanu Hegerovou in memoriam. Rodačka z Bratislavy zemřela letos v březnu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 53 minutami

Na D6 u Sokolova havarovala dodávka a osobní auto, doprava je obnovena

Vážná dopravní nehoda omezila ve čtvrtek ráno dopravu na dálnici D6 u Sokolova. Při střetu osobního auta s dodávkou se čtyři lidé zranili, jeden z nich těžce. Doprava ve směru na Karlovy Vary byla krátce po nehodě obnovena, ve směru na Cheb byla silnice uzavřena do 11:15.

Nehoda se stala před 7:00. "Kvůli těžce zraněné osobě byl povolán vrtulník záchranné služby," doplnil krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Na dálnici ve směru na Cheb se tvořily dopoledne až dvoukilometrové kolony, doprava se odkláněla už na odbočku na Loket a na východní obchvat Sokolova.

Zdroj: ČTK
Další zprávy