Evropané se učí anglicky. V Česku stoupá obliba ruštiny

Vendula Křížová
29. 11. 2008 21:30
Také mladí Češi ale holdují především angličtině
Znalost cizích jazyků. Podle EU jedna z klíčových kompetencí.
Znalost cizích jazyků. Podle EU jedna z klíčových kompetencí. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Naprostá většina mladých Evropanů se učí angličtinu. Hlavní jednací jazyk celého světa studuje 90 procent žáků základních a středních škol.

Uvádí to zpráva sítě Eurydice, která se zabývá výukou cizích jazyků v evropských školách a Turecku. Zprávu uveřejnila Evropská komise.

Studie hodnotí přibližně 40 ukazatelů a vyplývá z ní, že výuka jazyků se v rámci všeobecného vzdělávání stále rozšiřuje. "Žáci se cizím jazykům začínají učit od ranějšího věku," uvádí se v ní mimo jiné.

I přesto však Evropská komise upozorňuje, že docílit toho, aby měli žáci možnost učit se ve škole dva cizí jazyky, což obsahuje dohoda z Barcelony z roku 2002, nebude snadné.

"Přestože jsme zaznamenali pokrok, je před námi stále ještě kus cesty," uvedl evropský komisař pro vzdělávání, odbornou přípravu, kulturu a mládež Ján Figeľ.

Češi jsou také angličtináři

Podobně jako v Evropě vypadá situace s výukou cizích jazyků i v Česku.

Podíly žáků základních škol učících se cizí jazyk se pohybují od 80 procent v Pardubickém kraji až po 86 procent v Praze, kde je nejvyšší koncentrace základních škol s oběma stupni a škol s rozšířenou výukou jazyků. Cizí jazyk na střední škole pak studuje více než 95 procent středoškoláků.

Angličtinu tu studuje devadesát procent žáků základních škol a osmdesát procent středoškoláků, kteří studují cizí jazyk. S výukou se u nás povinně začíná od třetí třídy od roku 2006, existují ale výjimky.

Necelá polovina středoškoláků v Česku studuje dva a více cizích jazyků.
Necelá polovina středoškoláků v Česku studuje dva a více cizích jazyků. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Skoro polovina studuje dva jazyky

Dva a více jazyků pak studuje bezmála 47 procent žáků středních škol. "Více cizích jazyků obvykle studují žáci tam, kde je větší počet středních škol s gymnaziálními obory," uvádí Krajská školská ročenka, která sbírala data z loňského roku.

Nejoblíbenější "druhou volbou" cizího jazyka zůstává němčina. Na základních školách ji studuje 19 procent dětí, na středních školách už více než 50 procent žáků.

Stále větší popularitu má ruština, na středních školách ji ale trumfuje francouzština, kterou studuje přes 8 procent dětí. Španělštinu studují necelá čtyři procenta středoškoláků, latinu pak necelá tři procenta. Italštinu se učí čtvrt procenta z půl milionu žáků středních škol.

Studovat tři jazyky si troufne pouze 1,3 procenta středoškoláků.

V zemích, které zahrnuje zpráva Eurydice, je alespoň rok studia cizího jazyka povinný všude kromě Irska a Skotska. Studenti, kteří se učí více než dva jazyky, pak nejčastěji volí francouzštinu nebo němčinu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy