Upozorní na setkání s nakaženým a uleví hygienikům. Jak funguje nová verze eRoušky?

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
18. 9. 2020 15:22
Tým chytré karantény v pátek vypustil do světa novou verzi aplikace eRouška. Zásadně se liší od té předchozí. Dosud se s ní pracovalo jako s pomůckou při trasování kontaktů nakažených nemocí covid-19, nyní má přetíženým hygienikům ulevit a funguje pouze jako varovný systém. Nově už také nesbírá a neodesílá žádné osobní údaje.
Aplikace eRouška.
Aplikace eRouška. | Foto: Martina Heroldová

Jednoduchá, ale spolehlivá a nápomocná. Takto na začátku září představovalo ministerstvo zdravotnictví novou verzi aplikace eRouška, která se o čtvrteční půlnoci objevila ke stažení na službách Google Play a App Store.

Aby si mohl uživatel aplikaci stáhnout a nainstalovat, potřebuje mít v paměti mobilu nejméně 104 MB volného místa a uživatelé systému Android také nejnovější verzi služby Google Play Services.

Po zhruba minutu trvající instalaci se uživateli zobrazí několik systémových dialogů a aplikace jej provede základními informacemi. Ubezpečí ho, že nesbírá žádné soukromé informace, a vyzve ho k zapnutí Bluetooth. Jakmile tak uživatel učiní, eRouška se aktivuje. Není potřeba do systému zadávat jméno, telefonní číslo ani e-mailovou adresu.

Pokud pak chytrý telefon zaznamená setkání s jiným zařízením, na kterém je aplikace spuštěna, uloží do své paměti jeho anonymní identifikátory a informaci o délce setkání. V případě, že uživatel stráví minimálně 15 minut nejvýše ve dvoumetrové blízkosti člověka, jenž má také nainstalovanou eRoušku a kterého do dvou týdnů od zaznamenaného setkání vyhodnotí test na koronavirus jako pozitivního, přijde uživateli varování o rizikovém kontaktu.

Do povinné karantény uživatel nastoupit nemusí, autoři aplikace mu nicméně doporučují nosit roušku, dodržovat hygienická opatření a vyhýbat se shromažďování. A pokud se mu dostaví příznaky nemoci, měl by kontaktovat svého lékaře či hygienu.

A co se děje v případě, že se u uživatele prokáže nákaza covidem-19? Při telefonátu se pracovník call centra hygieny každého pacienta zeptá, zda používá eRoušku. Pokud ano, obdrží uživatel SMS zprávou klíč, který zadá do aplikace a ta odešle varování kritickým kontaktům. Ty obdrží pouze informaci o riziku, kde a kdy se s nakaženým setkali, už nezjistí.

Stání na semaforu systém jako riziko nevyhodnotí

Podmínkou pro vyhodnocení rizika je minimálně patnáctiminutová doba kontaktu. Podle tvůrců aplikace tedy nehrozí, že by vás eRouška vyhodnotila jako kontakt někoho, kdo vedle vás například jenom stál na semaforu na křižovatce. V nápovědě k aplikaci nicméně stojí, že nelze vyloučit mylný odhad vzdálenosti nebo chybnou detekci rizikového setkání. 

Mimo své hlavní funkce mohou uživatelé v eRoušce najít také aktualizovaný přehled o počtech provedených testů, potvrzených případů, vyléčených, hospitalizovaných i zemřelých, doplněný o přírůstky za minulý den. Uživatelé v aplikaci najdou mimo jiné odkaz na přehled aktuálních opatření, řadu užitečných kontaktů a také rozsáhlou nápovědu o fungování eRoušky a způsobu sběru dat.

Aplikaci může uživatel kdykoli pozastavit přímo v jejím rozhraní nebo vypnutím Bluetooth v telefonu.

Nová verze aplikace má hygienikům ulehčit práci s trasováním kontaktů nakažených. Zároveň ovšem dokáže upozornit na kontakt s nakaženým i ty jedince, ke kterým by se hygienici standardním trasováním nedostali. 

Při telefonickém rozhovoru s nakaženým se hygienici dokážou dobrat jmen rodinných příslušníků, kolegů či přátel pozitivně testovaného. Téměř nemožné je pro ně ale zjistit identitu lidí, vedle kterých nakažený například strávil půlhodinu na cestě do práce nebo v jejich těsné blízkosti tančil na koncertě.

Cílem je nalákat nejméně milion uživatelů

"I nadále budou samozřejmě probíhat naše epidemiologická šetření, ale eRouška 2.0 je nástroj, jak mohou být lidé automaticky a rychle informováni, že se setkali s někým nakaženým. Největší pomoc to bude zejména v MHD, na koncertech či třeba v restauracích," uvedla hlavní hygienička Jarmila Rážová na začátku září. 

Dodala, že čím více lidí bude aplikaci používat, tím lepší systém ochrany v Česku bude. První verzi aplikace si zatím stáhlo asi 250 tisíc lidí. Vládní zmocněnec pro informační technologie Vladimír Dzurilla ovšem doufá, že druhá verze naláká minimálně milion uživatelů.

Jako jedno z hlavních lákadel oproti předchozí verzi vnímá Dzurilla lepší ochranu soukromí. Z dat, která nová verze eRoušky sbírá, už nelze zjistit, kde a kdy se uživatel pohyboval. Aplikace rozpozná pouze kontakt s jinými zařízeními, která ji využívají, polohu ovšem nezaznamenává.

"Celý systém aplikace eRouška, včetně webových stránek, je navržen plně v souladu s GDPR i zákonem o zpracování osobních údajů," píší autoři. Aplikace také splnila bezpečnostní protokoly Applu i Googlu a prošla auditem nezávislých vzdělávacích institucí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Kanoista Fuksa a kajakářka Paloudová na MS postoupili přímo do finále kilometru

Kanoista Martin Fuksa postoupil do finále mistrovství světa na 1000 metrů. Rozjížďku díky výbornému závěru vyhrál a získal jedinou přímou postupovou pozici. Nemusí tak vpodvečer absolvovat semifinále. Tomu se vyhnula také kajakářka Anežka Paloudová, které stačilo třetí místo v rozjížďce. Přes rozjížďku a semifinále postoupil do finále dvoustovky deblkajak Štěpánka Sobíšková, Barbora Galádová.

Letošní dvojnásobný mistr Evropy a pátý muž olympijského závodu Fuksa po hrách v Tokiu pracoval na rychlosti, ale ani v rozjížďce neodstartoval nejlépe. Němec Conrad Scheibner v polovině trati vedl před českým reprezentantem o více než sekundu. Zhruba 300 metrů před cílem ale Fuksa mohutně nastoupil a jeho útok byl zničující. Dostal se výrazně před Scheibnera, který pak viditelně šetřil síly na semifinále. Ani Fuksa nemusel jet poslední metry naplno.

Paloudová dojela ve druhé rozjížďce za Maďarkou Alidou Gaszovou a Britkou Lizzie Broughtonovou a s přehledem uhájila postupovou třetí pozici. Stejně jako Fuksa se tak může těšit na sobotní finále.

V sobotním finálovém programu se představí rovněž kajakářky Sobíšková a Galádová. Měly na dvoustovce blízko k postupu už z rozjížďky, kde dojely čtvrté se ztrátou osmnácti setin na postupovou třetí příčku. V semifinále měly štěstí v těsném dojezdu, když skončily druhé. Rozdíl mezi druhým a nepostupovým čtvrtým místem byl jen tři setiny. Společně budou usilovat o postup ještě na pětistovce.

V dobré formě se ukázal také čtyřkajak, do něhož společně s Jakubem Špicarem, Danielem Havlem a Janem Vorlem usedl bronzový olympijský medailista z deblkajaku Radek Šlouf. Česká posádka výborně zvládla především druhou polovinu rozjížďky na 500 metrů a předčili ji jen Maďaři s olympijským šampionem ze singlkajaku Bálintem Kopaszem. Od přímého postupu Česko dělilo 27 setin sekundy. Semifinále je čeká v pátek.

Semifinále pojedou i kajakář Jakub Zavřel na kilometru, kanoistka Denisa Řáhová na pětistovce a deblkajak Tomáš Sobíšek, Jakub Brabec na kilometru. Vypadly kanoistky Martina Malíková a Jana Zetek, které v semifinále deblu na 500 metrů dojely s velkým odstupem poslední.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Salač se v MS posune do kategorie Moto2

Motocyklový jezdec Filip Salač se v příští sezoně posune v mistrovství světa do vyšší kategorie Moto2, podepsal roční smlouvu s týmem Gresini Racing. Devatenáctiletý český reprezentant aktuálně závodí třetí rok v kategorii Moto3. Dohodu o novém angažmá potvrdil prezident Autoklubu České republiky Jan Šťovíček.

"Mám z toho ohromnou radost. Celou letošní sezonu jsme se snažili sehnat místo o třídu výš. Jsem opravdu rád, že se to povedlo," uvedl Salač, kterého o víkendu čeká Velká cena San Marina v Misanu.

Rodák z Mladé Boleslavi debutoval v MS v roce 2018, v další sezoně začal v šampionátu jezdit pravidelně. Jeho nejlepším výsledkem je druhé místo z letošní Velké ceny Francie v Le Mans, v průběžném pořadí mu patří 17. místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy