Exodus lékařů pokračuje, lidem je to jedno, říká odborář Engel. Hrozí, že vládu požene do Lucemburku

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová, Lenka Havelková
17. 4. 2016 20:27
Na přelomu let 2010 a 2011 stál v čele akce Děkujeme, odcházíme, v níž čtyři tisíce lékařů na protest proti nízkým platům podaly výpověď. Dnes šéf lékařských odborů Martin Engel říká, že dohodu, kterou podepsal s tehdejším ministrem Leošem Hegerem, rozhodně nepovažuje za naplněnou. Kabinet Petra Nečase sice tehdy tabulkové platy zvýšil, ale nedodržel slib, že od roku 2013 budou lékaři brát 1,5krát víc, než je průměrná mzda v ČR. Současná vláda dokument nepovažuje za závazný. Engel proto žaluje český stát. A chystá se až k Soudnímu dvoru EU v Lucemburku. "A pak se uvidí, jestli to platí, nebo ne," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz a HN.
Martin Engel během protestů v prosinci 2010.
Martin Engel během protestů v prosinci 2010. | Foto: Ludvík Hradilek

Jak s odstupem více než pěti let hodnotíte akci Děkujeme, odcházíme?

Byla to obrovská akce a stála nás kus života. Byly nás čtyři tisíce a řekl bych, že výsledek je tomu úměrný. Kdyby se nás za to postavilo víc, tak by se to nemuselo řešit na tři doby. Samozřejmě že my jsme splnili svoji stránku bez výjimek. Bohužel, druhá strana k tomu přistoupila tak, jak k tomu přistoupila. Například to, že k 1. lednu 2013 bude hrubý plat pro nastupujícího lékaře 1,5 násobek průměrného platu v zemi a trojnásobek pro ty zkušené, samozřejmě realizováno nebylo a není dodnes.

Teď dochází k různým zkreslením. Počet služeb je pořád stejný a je na to čím dál méně lidí, tak je logické, že těm zbylým roste plat, ale za tu cenu, že dělají mnohem víc přesčasů, a ne proto, že jim stoupá základní plat. Kdyby se sliby splnily tak, jak bylo dohodnuto, dneska neřešíme ty katastrofy. Exodus pořád pokračuje.

Máte pocit, že tehdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger podepsal memorandum, protože v té chvíli nemohl jinak, ale pak ho nedodržel?

To je těžké. Já nemůžu doložit, že už tehdy věděli, že memorandum nesplní. Nechci fabulovat. Ale výsledek je, že se to nesplnilo, a bylo pro mě úplně fascinující vidět tiskovku Miroslava Kalouska s Hegerem, ať vláda okamžitě dá zdravotníkům peníze, že tady je závazek a tak dále. A chytře se vykrucovali, že kdyby nepadla vláda, že by to splnili. To určitě ne, naopak ze zdravotnictví tehdejší ministr financí Kalousek vysával přes DPH peníze ven a dobře věděl, jak škodí zdravotnictví a jak zdravotní daň odchází někam jinam, a neudělal nic.

Podle Hegera ani odbory memorandum nesplnily, protože nepomohly hledat cestu k větší efektivitě zdravotnictví.

Ti lidé už padají na hubu, víc už dělat nemůžou. Kdyby dělali jen to, co po nich chce zákon, tak už se to zhroutilo. A on místo, aby si toho vážil, tak pořád ještě říká tyto fráze.

Zdravotnictví ale není jen lidská síla, dá se tam šetřit i na jiných věcech. Leoš Heger mluvil o léčebných postupech, o předepisování zbytečného množství léků...

Moji členové jsou v podstatě z 95 % řadoví lékaři, to znamená, že nemají tu moc, aby rozhodovali o preskripci, o postupech. To je v rukou managementu oddělení a tam z 95 % nejsou moji členové. Po lékařích můžete chtít, aby dodržovali předpisy a dělali, co nejvíc umějí. To dělají.

Když se vrátíme k průběhu samotné kampaně, tak mnozí vám tehdy vyčítali, že je až příliš drsná a za hranou. Jak na to dnes reagujete?

Myslím, že to bylo přesně tak, jak to mělo být. Kdyby kampaň byla měkká a nezajímavá, tak by neměla žádný efekt. Já jsem si dobře hlídal, aby tam nebyly věci, které už by byly za hranou. Někdo si může myslet, že mám posunuté hranice. Mně to je jedno. Symbol černobílá sanita byl vynikající. Ale samozřejmě jsem si nepřál, aby cestu k našim platům dláždily mrtvoly.

Sám jste říkal, že jste do toho investovali spoustu času, energie, najali jste si externí agenturu. Nepřijde vám ten výsledek přece jenom málo? Teď je to memorandum vlastně jenom kusem papíru.

Pokud to řeknete takhle, tak ano, máte pravdu. Na druhou stranu je třeba se podívat také na to, že nás mělo být deset tisíc, ale pak byl výsledek úplně jiný. To není o tom, že jsem prohospodařil šanci. Myslím si, že v té době by nikdo na mém místě neudělal nic jiného. Dobře, můžete říct, že jsem měl přesvědčit asi víc než čtyři tisíce lidí. Ale zkuste někomu říct, že když dá v době krize čtyři tisíce lidí výpověď z práce, že to je málo. Jsem realista a vím, že kdyby nás bylo šest nebo sedm tisíc, tak jsme to měli.

Co je nejhorší, že ti, co se nepřidali, mají stejné čerpání. Neriskovali vůbec nic, ale sedm osm tisíc měsíčně dostanou. To je demoralizující. Pro mě je splnění memoranda dost zásadní úkol, který mám před sebou. Dokud se nesplní, nemám pocit, že je to vyřízené. Ten závazek neukončeného na sebe beru.

Proč se nepovedlo k podání výpovědi přesvědčit více lékařů?

Měl jsem kolem sebe lidi, kteří mi říkali, že jsou v důchodu, a proto nemohou. Říkal jsem jim, že naopak právě oni mohou. My, co nemáme důchod, když prohrajeme, tak jsme na tom hůř. Pak jsem tam měl člověka, který měl šest dětí a nezaměstnanou manželku a šel do toho. Každý jsme jiný. Já si vážím každého, kdo se připojil. Výpovědi jsme sbírali koncem listopadu, ale člověk vlastně končil až po Vánocích, deadline byl k 31. prosinci. Nevím, jestli je šťastné o Vánocích myslet na to, že od ledna jste ve výpovědi. Tím ale nechci říct, že kdybychom to nedělali kolem Vánoc, že nás mohlo být sedm tisíc. Snažím se jen zpětně hledat slabá místa.

Teď mi někdo bude říkat, že jsme neměli podepisovat žádné memorandum. My jsme dostali ten text. Zjišťovali jsme, co je to vůbec memorandum. Jestli si to dobře pamatuju, tak toto byla mezinárodní smlouva nižšího stupně. Považuji za klíčové, že v preambuli je Česká republika, jednalo se o mezinárodní smlouvu. To nebylo tak, že by nějaký Heger s Engelem něco podepsali a po nás potopa. Já jsem to považoval za závazek České republiky.

Vláda se k tomu ale teď nezná. Říká, že pro ni to není právně závazné.

To jsou jenom tlachy. Kdyby to tak bylo, tak se o tom možná vůbec nebaví. Oni dobře vědí, že to takhle není. Pro mě je navíc důležité, že když je v preambuli Česká republika, tak já s tím můžu do Lucemburku a pak se uvidí, jestli to platí, nebo ne.

A já do toho půjdu, mně je to jedno. My už jsme poslali předžalobní výzvu ministerstvu zdravotnictví. Od října do konce roku měli dva měsíce na to, aby se se mnou někdo sešel a řekl: „Tak pane doktore, nechceme vláčet Českou republiku, je to nepříjemná záležitost. Víme, že je tady vůči vám dluh, a navrhujeme takovéto řešení.“ Se mnou se dá mluvit.

A sešel se s vámi někdo?

Ne. Já nebudu prosit o řešení. Já jsem dal najevo, že jsem ochoten si za tím jít. Jestli o mně někdo pochybuje, tak udělal chybu.

Není možné, že vláda počítá s tím, že soudy jsou u nás tak pomalé, že už se to jejich funkčního období týkat nebude?

Na to by vám museli odpovědět oni. Já nemám tu moc, abych to hnal k soudu, já jenom trpělivě vyčkám. Nejsem tak naivní, abych si myslel, že v prvním kole přijde jasná výhra. Ale znovu říkám a věřím tomu, že jim nadrobím v Lucemburku. Myslím, že to už bude jiná karta, tam takovéto hrátky půjdou stranou. Tam pochopí, že jsme byli podvedeni. Pokud si země chce zachovat tvář, tak by se to mělo vyřešit.

Co říkáte na krok ministra Němečka, který se k vám připojil a navrhne vládě zvyšování výdajů na zdravotnictví o deset miliard ročně po dobu tří let?

Upřímně, znáte ministra, který by toto neodsouhlasil? To by si vystavil stopku automaticky. Ale druhá věc je, že i když se nás tady sejde padesát a my si to tady odsouhlasíme, tak stejně nejsme schopni přimět ministra financí Andreje Babiše, aby to realizoval. To je ale role premiéra – má svého člověka v resortu a koaliční partner mu řešení kazí. Vadí mi také, že ministr financí nenese odpovědnost za zdravotnictví. On brání řešení ve zdravotnictví, aniž má přímou odpovědnost.

Ty jeho řeči, že je zdravotnictví černá díra a podobně, jsou urážlivé. Já s ním i z velké části souhlasím. S tím, že se krade, do politiky šel. Ale je v ní už dva a půl roku a nezměnil rétoriku. Tak se ptám, co pro to pan Babiš udělal? Nic, pořád to jenom už třetí rok říká dokola, ale neudělal nic. Měl by alespoň ukázat nějakou kauzu, kde někdo něco ukradl. Ať ho zavřou. Ale prázdná slova tohoto typu, to mi přijde trochu moc. To skutečně uráží zdravotníky, kteří dřou, a dobře se z toho má někdo jiný.

Není podle vás možné, že už nazrál čas na Děkujeme, odcházíme 2?

Já si dokonce myslím, že přezrál, že jsme to měli řešit dřív. To jsem i chtěl. Ale v roce 2010 na nás nasazovali, že si bereme pacienty jako rukojmí, že vydíráme a podobné nesmysly. Teď jsme v situaci, kdy se zdravotnictví úplně drolí i s naší intenzivní pomocí ve snaze to udržet alespoň v mezích, ve kterých to je, a v mezích zákona. Myslíte si, že by bylo chytré to teď nějakým protestem dorazit a nechat si pak líbit, že tohle všechno jsme způsobili my? Že my jsme to pacientům vzali? Stojím si za tím, že jestli byla někdy špatná chvíle, tak je to teď. Protože teď to jede přesně tam, kam jsme říkali, že to dospěje. My to teď držíme, aby to jelo jenom takhle pomalu.

S lékařskou komorou teď pravidelně na tiskových konferencích burcujete, že situace ve zdravotnictví je kritická...

Dokonce nás zlehčují, že to už děláme mnoho let. To je proto, že jsme viděli trochu dál. Je to cyklus, který jede s určitým zpožděním. My vidíme, jak se situace zhoršuje, ale než to třeba pochopí běžný občan, tak to samozřejmě bude chvíli trvat. Dneska naštěstí pacienti ještě nerozumějí té podstatě.

Myslíte, že je to naštěstí? Přeci byste právě veřejnost měli chtít získat na svou stranu…

To je těžké. Když půjdu do servisu s autem a oni mi řeknou, že je tam potřeba něco opravit za 20 tisíc, musím jim věřit. Nemám možnost říct si, že si to opravím sám. Musím doufat, že ten člověk je odborník a že mi dá kvalitní radu a nebude ze mě jen tahat peníze. Ale když řeknete pravdu, že zdravotní péče není dobře zajištěná, tak to vypadá, jako že pomlouváte a šíříte poplašnou zprávu.

Fór je v tom, že pacienti jsou v podstatě sobci. Čerpají to, co mají, a dokud v nemocnici toho doktora vidí, tak jsou spokojení. Pokud se stále bude tvrdit, že zdravotnictví nějak funguje, nejsme schopni prodat realitu. Ale můžeme snad zdravotníkům říct, aby pracovali místo na 150 % jenom na 100 %? Za takové výroky bych se styděl. Šli jsme dělat medicínu proto, abychom lidem pomohli. Ale jsou to spojené nádoby a nesouhlasím s tím, aby lékaři svým entuziasmem museli vykrývat systémové chyby. Je potřeba, aby někdo už uvěřil tomu, že to je problém.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy