Poptávka po mrtvých tygrech je v Asii velká. Využívají oči i penis, říká sinolog

Adéla Skoupá Adéla Skoupá, Karolína Oškerová
19. 7. 2018 7:02
V Česku se zabíjeli tygři na výrobu bujonů nebo prodej drápů či kůže hlavně na trzích jihovýchodní Asie. Potvrdil to pondělní zásah, při němž našli policisté s celníky zastřeleného tygra, a během rozsáhlé akce na pražské tržnici Sapa, v Žatci, v obci Bášť a na Doksku objevili i tygří drápy nebo várnici na bujony z tygřích kostí. Byznys s produkty z ohrožených živočichů vynáší - gram takového vývaru se prodává za 1500 korun, kilogram tygřích kostí přijde na 2000 amerických dolarů. Co tyto výrobky pro Číňany znamenají, vysvětluje v rozhovoru Filip Jirouš, sinolog a redaktor časopisu Sinopsis.
Mrtvý tygr i další exotická zvířata. Celní správa zveřejnila video ze zásahu

Jak si vysvětlujete, že se obchod s tygřím masem nebo výroba elixírů z tygřích kostí odehrávají zrovna v Česku?
Náhoda to určitě nebude, Česká republika je jediná země v Evropské unii, ve které se například chovají na kůži krokodýli. Zároveň zrovna u tygrů, kteří míří na trhy především v Číně a Vietnamu, je důležité blízké napojení právě na Vietnam - díky početné vietnamské komunitě. Vietnam navíc často slouží jako překladiště tohoto zboží určeného pro trh čínský. V aktuálním případu koneckonců jeden Vietnamec také figuruje, patrně pomáhal zboží pašovat na Dálný východ.

Jaká je role tygrů v tradiční čínské medicíně?
Z tygrů se dá použít téměř vše. Již od starověku má tygr v čínské kultuře výsadní pozici silného, nebezpečného a krásného zvířete. Tygří penis podle čínské medicíny pomáhá na prostatu, kosti zase na revma a tak dále. Využít se dají i oči nebo vývar z tygřího masa a kostí.

Co vše se z tygra dá vyrobit a jakou to má na trhu cenu?
Cena je skutečně vysoká, jedná se o ilegální byznys, a navíc čínští kupci skutečně účinkům preparátů z tygrů věří. Za pouhý gram tygřího vývaru jsou schopni zaplatit tisíce korun, kilo tygřích kostí se zase prodává za desítky tisíc.

Máte představu, jak probíhá byznys s tygřími drápy, bujonem a dalšími výrobky? Jak se tyto produkty po mapě světa pohybují?
Byznys probíhá především z ilegálních chovů po světě směrem na trhy ve Vietnamu a hlavně v Číně.

Jaká je po nich poptávka v Číně? Sílí?
Poptávka je obrovská, s rostoucí movitou vrstvou Číňanů rapidně roste i spotřeba tohoto ilegálního zboží. Kromě samotného užívání zákazníci často dávají tyto artikly jako dárky příbuzným nebo jimi uplácí úředníky.

A kde se dají v Číně tyto produkty pořídit?
Některé zboží, jako pálenky, které údajně obsahují některé části tygra, se dá koupit i naprosto veřejně. Luxusní a větší kousky se prodávají přes konexe nebo podpultově.

Filip Jirouš, sinolog a redaktor časopisu Sinopsis
Filip Jirouš, sinolog a redaktor časopisu Sinopsis | Foto: Aktuálně.cz

Je tento obchod význačný i v jiných asijských zemích?
Hlavně ve Vietnamu, ale poptávka po tomto zboží je alespoň stopová ve všech asijských zemích. Částečně to může být i způsobeno značným čínským vlivem na oblast. V Malajsii, Indonésii nebo Singapuru jsou navíc početné čínské komunity.

Jaké další části živočichů nebo výrobky z nich se v tradiční čínské medicíně využívají a proč?
Nosorožčí rohy, sloní kly, části žab, větších plazů. Použít se dá téměř cokoliv a čím exotičtější zvíře, tím lépe. Léčit mají tyto preparáty vše od impotence až po bolesti zad. Ačkoliv tyto "léky" nemají žádný léčivý účinek, obchod s nimi ohrožuje vzácné druhy a životní prostředí jako takové.

 

Právě se děje

Další zprávy