Celníci našli čerstvě zabitého tygra, tygří kůže i dvacítku zmražených těl jiných chráněných zvířat

ČTK Adéla Skoupá ČTK, Adéla Skoupá
Aktualizováno 18. 7. 2018 19:12
Po pondělní razii policie obvinila z neoprávněného nakládání s chráněnými zvířaty muže ve věku 35, 56 a 67 let, kteří mají trvalé bydliště v Praze.
Brífink ke kauze nelegálního nakládání se zvířaty. | Video:

Praha - V kauze nelegálního nakládání se zvířaty nalezli celníci a policisté tělo čerstvě usmrceného tygra a také kůže velkých kočkovitých šelem. V objektu využívaném jedním z trojice obviněných mužů navíc objevili 20 zmražených těl jiných chráněných živočichů, například bobra, ledňáčka nebo poštolky.

Je proto pravděpodobné, že vyšetřovatel vůči tomuto muži rozšíří trestní stíhání. V tiskové zprávě to uvedli zástupci celní správy a policie.

Po pondělní razii policie obvinila muže ve věku 35, 56 a 67 let, kteří mají trvalé bydliště v Praze, na Českolipsku a na Žatecku. Za neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy jim hrozí až 5 let vězení.

Soud v České Lípě poslal do vazby dva muže v případu neoprávněného nakládání s těly zvířat, jedním z nich je Asiat. Soud rozhoduje ještě o vazbě Ludvíka Berouska staršího, vinu odmítá.

Na dotaz novinářů, zda spáchal něco protiprávního, Berousek při příchodu na soud odpověděl: "Ne, opravdu." Se zahájením trestního stíhání nesouhlasí ani jeho advokát Petr Šťastný. "Proti němu (zahájení trestního stíhání) jsme podali do protokolu (na policii) stížnost," řekl obhájce.

Podle policistů muži nakládali s mrtvými těly tygrů v rozporu s právními předpisy a přinejmenším tuto neděli jednoho z tygrů zastřelili. Cílem činnosti organizované skupiny byl finanční zisk, a to prostřednictvím výroby produktů tradiční čínské medicíny. Mužům hrozí až 5 let vězení.

Celníci také informovali o cenách, za které se tygří zboží na černém trhu prodává. "Cena mrtvého tygra je od 100 do 150 tisíc korun, kůže se prodává za 50 až 100 tisíc korun, jeden dráp stojí 2500 korun, jeden gram masoxu, tedy vyvařeného tygřího masa, se na černém trhu prodává za 1500 Kč," řekl na tiskové konferenci zástupce ředitele Generálního ředitelství cel Robert Šlachta.

"Je to první případ v Evropě, který je zadokumentovaný od dodání tygra až po stánkový prodej dokládající, že se tato medicína prodává. Máme teď hodně kontaktů ze zahraničí, kolegové odjíždějí do Vídně ke vzájemné výměně informací," popsal Šlachta.

Celníci a policisté prý tímto případem nekončí. "Budeme ve střehu a dál získávat informace, protože nelze očekávat, že by to byl jediný případ. Poptávka je hodně velká, tradiční medicína táhne," předeslal Šlachta. Policisté teď budou například zjišťovat, jak se tygři do chovu dostali a jak probíhal obchod s nimi. "K dispozici máme zatím předběžné výsledky soudní pitvy těla tygra, které svědčí o tom, že byl v neděli zastřelen," dodali.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Polovina kontrolovaných e-shopů v prvním čtvrtletí porušila zákon, zjistila inspekce

Polovina internetových obchodů, které kontrolovala v letošním prvním čtvrtletí Česká obchodní inspekce (ČOI), porušila předpisy. Nejčastěji se zjištěná pochybení týkala zákona o ochraně spotřebitele a inspekce za ně uložila pokuty za téměř 1,5 milionu korun. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla ČOI, která ve sledovaném období, poznamenaném epidemií nemoci covid-19, provedla meziročně šestkrát více kontrol e-shopů. Vzhledem k uzavření mnohých kamenných prodejen kvůli protikoronavirovým opatřením se totiž prodej přes internet výrazně zvýšil.

"Výsledky kontrol v 1. čtvrtletí 2021 potvrzují, že u internetového prodeje dochází stále k vysokému počtu porušování spotřebitelské legislativy," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný. Podle něj e-shopy často neinformují zákazníky o subjektu mimosoudního řešení spotřebitelských sporů nebo o jejich právech týkajících se reklamace zboží. Dopouští se i nekalých obchodních praktik a často poskytují lživé či neúplné údaje o výrobku, dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 30 minutami

Dálnice uzavřená kvůli popraskané vozovce způsobuje na Olomoucku dopravní komplikace

Dálnice D35 ve směru z Olomouce na Ostravu je uzavřena kvůli nehodě nákladního a osobního auta. Nehoda se stala na 279. kilometru, všechny nájezdy ve směru na Ostravu jsou uzavřeny, informoval mluvčí policie Libor Hejtman. Provoz je podle Ředitelství silnic a dálnic odkloněn na exitu 276 Holice. Okolnosti nehody se vyšetřují.

Dálnice je uzavřena od 275. kilometru. "Všechny nájezdy na 276. kilometru exit Holice ve směru na Ostravu jsou uzavřené a to od Olomouce i od Přerova. Řidiči mohou zpět na dálnici D35 najet na 290. kilometru exitu Velký Újezd," uvedl mluvčí policie.

Komplikace na dálnici D35 zkomplikoval o víkendu také teplem poškozený povrch a to v úseku mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem. Dálnice D35 je nyní v úseku od 281. kilometru do 290. kilometru zcela uzavřena v obou směrech. Kvůli zvlněné vozovce tam poté havarovala čtyři osobní auta a nákladní vůz, při nehodách utrpělo deset lidí lehčí zranění. Záchranáři zraněné ošetřili a některé převezli do nemocnice.

Další zprávy