Elektronické recepty nefungují, zrušte povinnost je vydávat, volají lékaři

ČTK ČTK
21. 1. 2016 14:20
Elektronické recepty opět fungují pouze pár dní a Česká lékařská komora už vyzývá ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka, aby zrušil povinnost lékařů je psát. Podle prezidenta lékařské komory systém elektronické preskripce prakticky nefunguje a o využívání elektronické preskripce nemají zájem ani zdravotnická zařízení. Za zavedením povinné elektronické preskripce vidí snahu ospravedlnit stamilionové výdaje na systém elektronických receptů.
Česká lékařská komora (ČLK) ve čtvrtek vyzvala ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka, aby novelou zákona zrušil pro lékaře povinnost psát elektronické recepty. (Ilustrační foto)
Česká lékařská komora (ČLK) ve čtvrtek vyzvala ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka, aby novelou zákona zrušil pro lékaře povinnost psát elektronické recepty. (Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha - Česká lékařská komora (ČLK) ve čtvrtek vyzvala ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD), aby novelou zákona zrušil pro lékaře povinnost psát elektronické recepty. Zákon jim to uloží od 1. ledna 2018. Stavovská organizace upřednostňuje recepty papírové. 

"Události uplynulých dní, kdy systém elektronických receptů nefungoval, považujeme za důkaz toho, že zachování povinnosti elektronické preskripce představuje potenciální ohrožení bezpečnosti pacientů," upřesnil prezident ČLK Milan Kubek v dopise.

Elektronické recepty zasílají lékaři do centrálního úložiště ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv. Kvůli sporům o autorská práva ale soud zakázal koncem loňského roku systém užívat.

Léčebné konopí, které je dostupné pouze na elektronický recept, tak po přechodnou dobu bylo jen na speciální papírový recept. Lékárny hlásily data pacientů lékovému ústavu mailem. Grémium majitelů lékáren požádalo Úřad pro ochranu osobních údajů o posouzení, zda je to v souladu se zákonem.

"Není možné, aby v situaci, kdy buď zkolabuje internetové připojení, nebo z jakéhokoli důvodu přestane fungovat centrální úložiště elektronických receptů, ztratili pacienti přístup k lékům, které potřebují," doplnil Kubek.

Připomněl, že komora se na přelomu let 2012 a 2013 snažila zabránit přijetí zákona ukládajícího tuto povinnost lékařům od 1. ledna 2015. "Navzdory našim protestům a v rozporu se zdravým rozumem byl zákon schválen," poznamenal Kubek.

E-recepty jsou snaha ospravedlnit stamilionové výdaje

Za zavedením povinné elektronické preskripce vidí snahu ospravedlnit stamilionové výdaje na systém elektronických receptů, který se podle něj téměř nevyužívá, a na centrální úložiště. Motivem podle něj může být i snaha zajistit soukromým firmám významný obchod v oblasti IT.

Lékařská komora požadovala informace o tom, kolik peněz bude tento systém stát státní rozpočet, kolik zaplatí navíc systém veřejného zdravotního pojištění a jak stoupnou náklady zdravotnických zařízení. Podle Kubka informace nedostala.

"Skutečnost, že systém elektronické preskripce prakticky nefunguje a že o využívání elektronické preskripce nemají zdravotnická zařízení zájem, nemůže být považována za racionální zdůvodnění pro jeho povinné zavádění," zdůraznil s tím, že postoj zdravotnické veřejnosti by měl být spíše argumentem pro zrušení elektronických receptů.

Komora žádala počátkem roku 2014 o změnu zákona o léčivech, aby elektronické předepisování bylo pro lékaře nepovinné. Zákonodárci schválili pouze odklad o tři roky, povinnost tak zůstává k 1. lednu 2018, což podle Kubka není řešení. Výzvu k novelizaci proto nyní zopakoval.

 

Právě se děje

Další zprávy