Babišova evidence tržeb prošla druhým čtením. "Balkánská kravina", komentoval to Kalousek

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 7. 10. 2015 19:06
Poslanecká sněmovna ve druhém čtení schválila zákon o zavedení elektronické evidence tržeb. Miroslav Kalousek při několikahodinové debatě označil klíčový vládní zákon pro boj s daňovými úniky za "balkánskou kravinu". Narážel tak na fakt, že se autor návrhu Andrej Babiš inspiroval v Chorvatsku.
Kalousek a Babiš
Kalousek a Babiš | Foto: DVTV

Praha - Zákon o elektronické evidenci tržeb, kterým chce vláda bojovat proti šedé ekonomice, prošel ve Sněmovně druhým čtením. Schválení předcházela čtyřapůlhodinová debata. Během ní se koaliční a opoziční poslanci dohadovali především o tom, zda by se Česko mělo při boji s daňovými úniky inspirovat v balkánské zemi, konkrétně v Chorvatsku.

Právě tam totiž při psaní zákona čerpal inspiraci ministr financí Andrej Babiš. "Je to balkánská kravina," komentoval evidenci tržeb místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Česku blízké státy podle něj podobné systémy nezavádějí.

"Ve Švédsku mají pokladny, v Rakousku to zavádějí," kontroval Babiš. Stejně tak odmítl námitky dalších opozičních poslanců, že se systém bude obcházet. Podle ministra financí to není možné.

Babiše se pokoušel zastat poslanec za ANO Jan Volný. "To je pořád Chorvatsko, Chorvatsko, chorvatský model," zlobil se Volný. Podle něj problém s hotovostními platbami řeší celá Evropa, ale ministerstvo financí se inspirovalo u Chorvatska, protože má nejmodernější technologii.

"Byl to váš šéf Babiš, kdo se fotil v Chorvatsku a posílal to na Twitter, to on sem vozil chorvatského ministra financí," odpověděl mu Kalouskův stranický kolega Michal Kučera. Babiš ve středu shodou okolností zveřejnil video, jak sbírá účtenky u podnikatelů ve Splitu.

Kdo tu kryje zlodějiny

Jednání se kvůli tomu zvrhlo ve vzájemné urážky mezi zákonodárci - Martin Kolovratník z ANO obvinil ODS, že se zastává podnikatelů, kteří nechtějí platit daně. "Kde berete tu drzost říkat, že ODS tady kryje nějaké zlodějiny? Co vám řekl ten váš chorvatský ministr, kterého jste si sem přivezli? Že tam nic navíc nevybrali," nechal se slyšet občanský demokrat Zbyněk Stanjura.

"Ano, v Chorvatsku vybrali stejné daně, ale proto, že zároveň snížili sazbu daně," komentoval to Babiš. Pro druhé čtení neobvykle dlouhá debata je podle všeho jen ochutnávkou - pravicová opozice už ohlásila, že v závěrečném schvalování bude přijetí normy blokovat i za využití obstrukcí.

Zavedení elektronické evidence tržeb by se podle postupných návrhů mělo od počátku týkat restaurací, hotelů a stravovacích služeb, celkem asi 60 000 podnikatelů. O čtvrtletí později by měly tržby evidovat i firmy v oblasti velkoobchodu a maloobchodu, tedy dalších zhruba 250 000 podnikatelů.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy