Dvořákovu exmanželku sledovali. Policie řeší stalking

Sabina Slonková
2. 4. 2012 11:15
Úřady poprvé využily paragraf o stalkingu kvůli práci detektivní agentury
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Praha - Policie začala vyšetřovat první případ, v němž  podezřívá soukromou bezpečnostní agenturu z nebezpečného pronásledování, tzv. stalkingu.

Shodou okolností jde o příběh, který je spojen s ostře sledovanou kauzou pražského dopravního podniku.

Jako oběť stalkingu policisté vedou od předminulého týdne podnikatelku Michaelu Krešlovou, bývalou manželku šéfa dopravního podniku Martina Dvořáka. Jako podezřelí v případu vystupují lidé z jedné z pražských soukromých detektivních agentur.

Co je to stalking

  • stalking, podle zákona nebezpečné pronásledování, se stal trestným činem relativně nedávno;
  • jde o úmyslné pronásledování a obtěžování jiné osoby, které snižuje kvalitu jejího života a ohrožuje její bezpečnost;
  • tím jsou míněny nejen nechtěné pokusy o fyzický kontakt, ale i demonstrování moci a síly nepřímými výhrůžkami, které mohou vzbuzovat strach, či třeba fyzické pronásledování oběti autem;
  • podle pravidel lze stalkera obvinit poté, co se prokáže, že svou oběť terorizoval déle než měsíc.

"Mohu potvrdit, že byly zahájeny úkony v trestním řízení pro podezření z nebezpečného pronásledování," uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan a dodal: "Pokud je mi známo, je to poprvé, co je v této sféře použit zmíněný paragraf."

Doposud úřady řešily stalking výlučně v případech souvisejících s domácím násilím či obtěžováním na pracovišti.

Sledovali dům i kanceláře

Další informace k případu policisté zatím komentovat nechtějí. "Jde o čerstvou věc," doplnil Hulan.

Stejně tak je na vyjádření skoupá i sama Michaela Krešlová. "Nevím, co bych k tomu v tuto chvíli měla říkat."

Ze zjištění deníku Aktuálně.cz vyplývá, že to byla právě podnikatelka, která se na policii se žádostí o pomoc obrátila.

V minulých týdnech si totiž všimla neznámých mužů, kteří sledovali její dům i sídlo firmy. V autech se na ni přilepili i ve chvílích, kdy vozila v autě své dítě.

Poté, co zalarmovala policii, kriminalisté její podezření potvrdili: je sledovaná, a to tak, aby o tom věděla a znervózněla. 

Policisté v minulých dnech dvakrát vytáhli slídily z jejich aut, našli u nich digitální fotoaparát s fotkami Michaely Krešlové pořízenými v několika různých dnech. V jednom případě soukromá očka zadrželi ve chvíli, kdy jela za autem Krešlové, v němž právě sedělo její dítě.

Kdo si je najal?

Obvinění konkrétních lidí zatím nepadla, policisté proti slídilům shromažďují důkazy. Kromě toho ale také zjišťují, kdo si je na sledování Michaely Krešlové najal.

Fotografie domu, kde sídlí kanceláře Krešlové a firemní auta, se shodou okolností objevují na webových stránkách, které vznikly s podporou advokátní kanceláře Šachta & Partners.

Karel Randák.
Karel Randák. | Foto: Michal Žák

Krešlová - v kolonce Žena v pozadí - je na nich zařazena na pomyslný seznam "nepřátelské skupiny" bývalého šéfa špionů Karla Randáka, s nímž ji pojí dlouholeté přátelské vztahy. (Mimochodem, i on má za sebou od letošního ledna "nenápadný doprovod", fotky z jeho schůzek se pak objevují na stejných webových stránkách.)

Byl to právě Randák, který v dresu Nadačního fondu proti korupci obvinil advokáty ze Šachta & Partners, že pomáhali podnikateli Ivo Rittigovi vyvádět peníze z pražského dopravního podniku. A to v době, kdy jej řídil exmanžel Krešlové Martin Dvořák.

Ten ostatně naznačoval, že kauza Dopravní podnik byla rozpoutaná právě kvůli vazbám Krešlová-Randák. Krešlová se mu údajně mstí v souvislosti s loni ukončeným bouřlivým rozvodem. Krešlová i Randák verzi vendety striktně odmítli.

Advokáti ze Šachta & Partners se k webovým stránkám hlásí jen coby "intelektuální podpora". Advokát David Michal deníku Insider už před časem tvrdil, že nemá tušení, kdo je autorem fotografií, které se na stránkách objevují. Důrazně popřel, že by si je objednávala jeho advokátní kancelář.

 

Právě se děje

Další zprávy