Babička pohřešované Valerie dostala trest osm let za týrání, zatím nepravomocně

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 16. 7. 2019 16:31
Soud potrestal babičku pohřešované nezletilé Valerie z Prahy osmi lety vězení za její týrání, opuštění, za zanedbání výživy, ohrožování výchovy a za zpronevěru dávek, které žena na svěřenou dívku pobírala. Úterní verdikt není pravomocný. Policie po Valerii neúspěšně pátrá téměř rok. Její babička tvrdí, že sedmiletou holčičku před časem ponechala v Německu u příbuzných, kteří to ovšem před soudem popřeli.
Naběračkou, vařečkou i tyčí od vysavače. Soudkyně popsala, čím měla babička týrat zmizelou Valerii | Video: Jakub Zuzánek

Žena, jež byla dívčinou poručnicí, Valerii podle verdiktu nejpozději před Vánocemi 2017 "opustila a zanechala na nezjištěném místě". Předtím ji údajně rok a čtvrt týrala, stejně jako jejího bratra.

Advokát ženy se domáhal jejího osvobození, podle něj pro týrání ani ostatní trestné činy neexistují důkazy. Argumentoval mimo jiné tím, že zmizelá Valerie nikdy nebyla vyslechnuta ani prohlédnuta lékařem.

Babička Valerie dostala holčičku a její tři starší sourozence do péče v září 2016, a to navzdory tomu, že byla v minulosti několikrát odsouzena včetně pětiletého trestu vězení za týrání svých vlastních potomků.

Podle státní zástupkyně Ivy Brücklerové si žena k sobě vzala děti svého zesnulého syna pouze ze ziskuchtivosti a hrabivosti. "Díky štědrým sociálním dávkám se jí docela pěkně dařilo umořovat její četné exekuce," podotkla žalobkyně.

Péče o čtyři děti však byla podle Brücklerové i soudu nad babiččiny síly, a proto začala nejmladší Valerii a jejího bratra týrat. Podle rozsudku je denně bila vším, co jí doma přišlo pod ruku - například tyčí od vysavače. Děti prý tahala za vlasy a uši, házela s nimi o zeď a o zem, nechávala je hodiny klečet a nadávala jim.

Malá a bezbranná

Valerii pak údajně bila pěstí do obličeje, roztahovala jí nohy do provazu nebo ji připoutávala k záchodové míse, kde dívku nechávala ve tmě a bez možnosti pohybu. Sourozence nutila, aby sestru také bili.

Foto: Policie České republiky

"Valerie byla malá, bezbranná a naprosto vydaná napospas zlovůli a náladám paní obžalované," řekla k tomu státní zástupkyně.

Starší sestra dívky vypověděla, že jedné noci byla Valerie bita tak moc, že ji ráno nedokázala probudit a myslela si, že je mrtvá. Když se děti tentýž den vrátily ze školy, babička jim prý řekla, že zlobivou sestřičku odvezla do psychiatrické léčebny.

Příbuzní uvedli, že holčičku naposledy viděli na podzim 2017. "Co se stalo s malou Valerií, o tom můžeme pouze spekulovat. To ví jenom obžalovaná," podotkla státní zástupkyně, která v závěrečné řeči ostře zkritizovala roli orgánu sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) a obecně prospěšné společnosti Dobrá rodina, které měly kontrolovat, jak si poručnice s dětmi vede. Přitom vůbec nezaznamenaly, že Valerie zmizela.

"Spolupráce byla absolutní nula. Pochybení OSPODu a Dobré rodiny se vine celým tímto případem jako červená nit," zdůraznila Brücklerová.

OSPOD na žádost o vyjádření deníku Aktuálně.cz uvedl, že ke konkrétnímu případu hovořit nemůže. Také ředitel Dobré rodiny Zdeněk Soudný odmítl výroky státní zástupkyně komentovat. "Upřímně řečeno, já bych některé věci hrozně rád okomentoval, už jen protože něco z toho, co se píše, není pravda, protože tam například spousta věcí chybí. Jenomže my se řídíme zákonem, který nám neumožňuje jakoukoli věc vyplývající z naši práce komentovat. To znamená, že já se nemůžu nijak bránit, což je samozřejmě výhoda pro ty, co o nás cokoli tvrdí," řekl Soudný.

Na pohřešování dívky nakonec policii upozornila Valeriina matka, které dříve úřady všechny čtyři děti odebraly, protože se o ně nedokázala postarat.

 

Právě se děje

Další zprávy