Důstojník z kauzy Olomouc dobrovolně odešel od protikorupční policie. Teď pracuje na prezidiu

Petr Koděra Petr Koděra
11. 11. 2015 5:30
Jiří Jach se tři dny po zatýkání v údajné olomoucké korupční kauze Vidkun náhle sbalil a odešel z postu pověřeného náměstka protikorupčního útvaru. Požádal o přeložení a teď má nové místo: působí na úřadu vyšetřování na policejním prezidiu, kde bude radit kriminalistům z celé země, školit je a vymýšlet pro ně metodiku. Podle mluvčí prezidia Jach nikomu nešéfuje. Jachova role v olomouckém příběhu stále není jasná. On sám mlčí jak ke kauze, tak ke své nové funkci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: René Volfík\Economia

Praha - Stačily tři dny od vypuknutí olomoucké korupční kauzy známé pod názvem Vidkun a zkušený policejní důstojník Jiří Jach se náhle sám rozloučil s funkcí ve vedení protikorupční policie. Přeložte mě jinam, oznámil oficiálně.

Až dosud nebylo jasné, kam přesně šel. Online deník Aktuálně.cz to nyní zjistil: Jach přešel na nejvyšší úroveň - do Holešovic na policejní prezidium, kde pracuje na úřadu vyšetřování.

Podle mluvčí prezidia Jany Macalíkové není Jach zařazen ve vedoucí funkci a podílí se na "vytváření metodiky vyšetřování". Jinými slovy: bude sepisovat koncepce a školit kriminalisty v celé zemi. Poradí jim, jak vyšetřovat závažné hospodářské zločiny.

"Je to zkušený policista, který se závažné hospodářské kriminalitě dlouhodobě věnuje," řekla Macalíková. 

Zároveň přetlumočila Jachovu omluvenku. Že se v současné době nebude vyjadřovat ani ke své nové práci, ani k olomoucké kauze.

Není tak stále jasné, proč zničehonic odešel ze zajímavého postu pověřeného náměstka elitního policejního útvaru. A také jaká je jeho role v případu Olomouc. Jeho jméno se sice od začátku příběhu skloňovalo, jenže bez souvislostí. Navíc Jach dosud nebyl z ničeho obviněn. Podle Macalíkové tak nebyl důvod k tomu, aby Jach nemohl začít pracovat ve stejné budově s prvním mužem policie Tomášem Tuhým.

Jach v minulosti působil jako vyšetřovatel hospodářské kriminality v Ostravě, od roku 2004 vedl ostravskou expozituru Útvaru odhalování nelegálních výnosů a daňové kriminality. U protikorupční police byl od roku 2007, o čtyři roky později začal šéfovat jejímu pracovišti v Ostravě. Pověřeným náměstkem v pražské centrále byl od letošního března.

Mocná sekce, která vidí všude

Teď se Jach bleskově přesunul na úřad, kde působí policisté v rolích úředníků a fakticky nic nevyšetřují. V popisu práce mají spíše koncepci kriminalistiky. Přesto jde o mocnou sekci, jejíž šéfové se smějí podívat do jakéhokoliv velkého případu po celém Česku. Mohou tak získat citlivé informace o vyšetřování celorepublikových a krajských útvarů.

I tento úřad se navíc namočil do aktuální olomoucké kauzy. V souvislosti s ní svlékl uniformu ředitel Milan Pospíšek. Jeho jméno se objevilo na odposleších k olomoucké kauze, ovšem ani v tomto případě není Pospíškova role upřesněná.

Detektivové mu v polovině října prohledali kancelář za osobního dohledu olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana, Pospíšek ale dosud nebyl stejně jako Jach obviněn.

Stíhaní jsou zatím čtyři lidé. Dva krajští policisté z Olomouce - náměstek Karel Kadlec a šéf hospodářské kriminálky Radek Petrůj - dále vlivný podnikatel Ivan Kyselý a olomoucký hejtman Jiří Rozbořil. Ten je jediný stíhaný na svobodě, zbývající tři obviněné poslal soud do vazby.

Státní zástupci z Ištvanova týmu jsou přesvědčeni, že rozkryli klientelistickou síť, která na objednávku manipulovala s vyšetřováním případů.

Zařídit to měli policisté Kadlec s Petrůjem, práci si u nich podle detektivů objednával podnikatel Kyselý. Hejtman Rozbořil je pak podezřelý z toho, že nabízel policistovi Kadlecovi úplatek za zametení vyšetřování dotačního podvodu.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy