Důstojník z kauzy Olomouc dobrovolně odešel od protikorupční policie. Teď pracuje na prezidiu

Petr Koděra Petr Koděra
11. 11. 2015 5:30
Jiří Jach se tři dny po zatýkání v údajné olomoucké korupční kauze Vidkun náhle sbalil a odešel z postu pověřeného náměstka protikorupčního útvaru. Požádal o přeložení a teď má nové místo: působí na úřadu vyšetřování na policejním prezidiu, kde bude radit kriminalistům z celé země, školit je a vymýšlet pro ně metodiku. Podle mluvčí prezidia Jach nikomu nešéfuje. Jachova role v olomouckém příběhu stále není jasná. On sám mlčí jak ke kauze, tak ke své nové funkci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: René Volfík\Economia

Praha - Stačily tři dny od vypuknutí olomoucké korupční kauzy známé pod názvem Vidkun a zkušený policejní důstojník Jiří Jach se náhle sám rozloučil s funkcí ve vedení protikorupční policie. Přeložte mě jinam, oznámil oficiálně.

Až dosud nebylo jasné, kam přesně šel. Online deník Aktuálně.cz to nyní zjistil: Jach přešel na nejvyšší úroveň - do Holešovic na policejní prezidium, kde pracuje na úřadu vyšetřování.

Podle mluvčí prezidia Jany Macalíkové není Jach zařazen ve vedoucí funkci a podílí se na "vytváření metodiky vyšetřování". Jinými slovy: bude sepisovat koncepce a školit kriminalisty v celé zemi. Poradí jim, jak vyšetřovat závažné hospodářské zločiny.

"Je to zkušený policista, který se závažné hospodářské kriminalitě dlouhodobě věnuje," řekla Macalíková. 

Zároveň přetlumočila Jachovu omluvenku. Že se v současné době nebude vyjadřovat ani ke své nové práci, ani k olomoucké kauze.

Není tak stále jasné, proč zničehonic odešel ze zajímavého postu pověřeného náměstka elitního policejního útvaru. A také jaká je jeho role v případu Olomouc. Jeho jméno se sice od začátku příběhu skloňovalo, jenže bez souvislostí. Navíc Jach dosud nebyl z ničeho obviněn. Podle Macalíkové tak nebyl důvod k tomu, aby Jach nemohl začít pracovat ve stejné budově s prvním mužem policie Tomášem Tuhým.

Jach v minulosti působil jako vyšetřovatel hospodářské kriminality v Ostravě, od roku 2004 vedl ostravskou expozituru Útvaru odhalování nelegálních výnosů a daňové kriminality. U protikorupční police byl od roku 2007, o čtyři roky později začal šéfovat jejímu pracovišti v Ostravě. Pověřeným náměstkem v pražské centrále byl od letošního března.

Mocná sekce, která vidí všude

Teď se Jach bleskově přesunul na úřad, kde působí policisté v rolích úředníků a fakticky nic nevyšetřují. V popisu práce mají spíše koncepci kriminalistiky. Přesto jde o mocnou sekci, jejíž šéfové se smějí podívat do jakéhokoliv velkého případu po celém Česku. Mohou tak získat citlivé informace o vyšetřování celorepublikových a krajských útvarů.

I tento úřad se navíc namočil do aktuální olomoucké kauzy. V souvislosti s ní svlékl uniformu ředitel Milan Pospíšek. Jeho jméno se objevilo na odposleších k olomoucké kauze, ovšem ani v tomto případě není Pospíškova role upřesněná.

Detektivové mu v polovině října prohledali kancelář za osobního dohledu olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana, Pospíšek ale dosud nebyl stejně jako Jach obviněn.

Stíhaní jsou zatím čtyři lidé. Dva krajští policisté z Olomouce - náměstek Karel Kadlec a šéf hospodářské kriminálky Radek Petrůj - dále vlivný podnikatel Ivan Kyselý a olomoucký hejtman Jiří Rozbořil. Ten je jediný stíhaný na svobodě, zbývající tři obviněné poslal soud do vazby.

Státní zástupci z Ištvanova týmu jsou přesvědčeni, že rozkryli klientelistickou síť, která na objednávku manipulovala s vyšetřováním případů.

Zařídit to měli policisté Kadlec s Petrůjem, práci si u nich podle detektivů objednával podnikatel Kyselý. Hejtman Rozbořil je pak podezřelý z toho, že nabízel policistovi Kadlecovi úplatek za zametení vyšetřování dotačního podvodu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Basketbalistky USK v EL na závěr bubliny v Turecku porazily Gdyni

asketbalistky USK Praha dnes ve třetím kole Evropské ligy porazily Gdyni 85:76. Výběr trenérky Natálie Hejkové tak úvodní část základní skupiny v Istanbulu zakončily s bilancí dvou vítězství a jedné porážky. Zbývající tři zápasy, ve kterých se bude hrát o dvě místa ve čtvrtfinále, čekají český celek v lednu.

Hráčky USK k zápasu nastoupily den po výhře 80:79 nad Lyonem, v prvním utkání v protikoronavirové bublině v Turecku v úterý podlehly 70:77 domácímu Fenerbahce. Gdyně naopak v Turecku prohrála obě dosavadní utkání ve skupině a ani proti Pražankám neuspěla.

Po vyrovnané první čtvrtině se ve druhé podařilo USK odskočit a po prvním poločase vedl 42:34. Největší zásluhu na tom měla pivotka Brionna Jonesová, která si v úvodním dějství připsala 16 bodů a sedm doskoků. Alyssa Thomasová k vedení přispěla 13 body, osmi doskoky a pěti asistencemi.

Po přestávce hráčky USK drama nepřipustily a vedení postupně navýšily až na rozdíl 17 bodů. Nakonec vyhrály 85:76 a před druhou částí základní skupiny, kde se od 19. do 21. ledna bude hrát o dvě postupová místa, mají stejnou bilanci jako Lyon a Fenerbahce. Gdyně je s třemi porážkami poslední.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 28 body a deseti doskoky Jonesová. Americká pivotka odehrála celý zápas stejně jako její krajanka Thomasová, která s bilancí 19 bodů, 11 doskoků a 12 asistencí zaznamenala triple-double. V dresu Gdyně byla s 24 body nejlepší Alice Kuneková.

Evropská liga basketbalistek - 3. kolo:

Skupina B (Istanbul):

Gdyně - USK Praha 76:85, Fenerbahce Istanbul - Lyon 70:84.

Tabulka:

1. Lyon 3 2 1 252:207 5
2. USK Praha 3 2 1 235:232 5
3. Fenerbahce Istanbul 3 2 1 227:224 5
4. Gdyně 3 0 3 203:254 3

 

Další zprávy