Drží stamilionové dluhy, převzít nemocnice firma nechce

Radek Nohl Radek Nohl
21. 12. 2013 7:40
Rozhovor s obchodním ředitelem společnosti Magellan, která skupuje pohledávky nemocnic.
Ilustrační foto-
Ilustrační foto- | Foto: Jan Langer

Praha - Společnost Magellan, které se v poslední době nebývale daří při skupování pohledávek českých nemocnic, neplánuje, že by tuzemská zdravotnická zařízení převzala.

Zástupci firmy to podle jejího obchodního ředitele Petra Formánka dokládají i v prohlášení, jež nemocnice, s nimiž spolupracují, dostávají.

"Není cílem provozovat zdravotnické zařízení či do zdravotnických zařízení kapitálově vstupovat," prohlásil v rozhovoru s deníkem Aktuálně.cz Formánek.

Deník Insider uvedl, že Magellan v současné době drží pohledávky v objemu stovek milionů korun. A kvůli jeho aktivitám se na Bezpečnostní informační službu s podnětem obrátil dokonce i ministr zdravotnictví Martin Holcát.

Aktuálně.cz: S jakými a s kolika nemocnicemi spolupracujete?

Nemocnic je celkově o dost více jak 100, našimi klienty je nebo bylo asi 70 různých zdravotnických zařízení. Obecně lze říci, že největší pomoc potřebují krajské nemocnice. I když v posledním roce fakultní nemocnice zaznamenaly výrazný propad. Našimi klienty jsou rovněž také soukromé nemocnice.

A.cz: Pokud nemocnice pohledávku nesplatí, hrozí, že je vaše společnost může časem převzít?

 

Zatím máme početně méně než jedno procento pohledávek v prodlení, nemocnice platí námi nabízené velmi dlouhé splátkové kalendáře načas. Když neplatí, vždy jednáme a jednáme. Naše finanční angažovanost ve všech nemocnicích může být pouze do určitého objemu tak, že vždy mají prostor hradit závazky a provozovat činnost. Toto je naše know-how.

A.cz: Takže o získání nemocnic nemáte zájem?

Magellan se zaměřuje výhradně na financování zdravotnických zařízení v České republice. Není cílem provozovat zdravotnické zařízení či do zdravotnických zařízení kapitálově vstupovat nebo umožnit takový vstup třetím osobám.

To znamená, že pohledávky námi nabyté dále neprodáváme a nekapitalizujeme. Prohlášení o tomto závazku jsme řádně písemně doložili všem zdravotnickým zařízením, která o toto zažádala.

A.cz: Proč je pro vaši firmu odkup pohledávek nemocnic tak zajímavý?

Faktoring ve zdravotnictví je relativně nová obchodní příležitost. Efekty kladného hospodářského výsledku se dostaví až při určité úrovni obratu. Náš model je založený na postupném meziročním navyšování obratu dle potřeb nemocnic.

A.cz: Můžete říct, jaký objem pohledávek českých nemocnic v současné době držíte?

Celkový objem našeho financování v letošním roce je v řádu stovek milionů korun. Bohužel ale restriktivní úhradová vyhláška je jasná. Naše služby jsou jedním z několika efektivních nástrojů, které mohou osvícenější zakladatelé nebo zřizovatelé doporučit svým zdravotnickým zařízením při řešení cash flow a při výkyvech v příjmech nemocnic.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Zástupci vysokých škol nesouhlasí s návrhem výhledu rozpočtu na další roky, nepočítá totiž s přidáním peněz

Zástupci vysokých škol kritizují výhled rozpočtu na roky 2023 a 2024. Aktuální návrh pro vysokoškolské vzdělávání nepočítá na tyto roky s žádným přidáním peněz, ačkoli v souladu s demografickým vývojem se očekává růst počtu studentů. Pokud by v dalších letech nepokračoval současný trend navyšování rozpočtu, mohlo by to vést k poklesu konkurenceschopnosti a kvality vysokých škol. Předsednictvo Rady vysokých škol (RVŠ) to uvedlo v usnesení.

Celkový rozpočet ministerstva školství by se mohl příští rok meziročně zvednout zhruba o 7,8 miliardy korun na 247,5 miliardy korun. Proti letošku by to byl nárůst o 3,2 procenta. Rozpočet na vzdělávání na vysokých školách činí v tomto roce asi 28,4 miliardy korun. Pro příští rok by podle plánu měl být o miliardu korun vyšší. Meziročně by tak jejich rozpočet narostl o 3,5 procenta. Střednědobý výhled na roky 2023 a 2024 ale už další navýšení nepředpokládá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy