Drží stamilionové dluhy, převzít nemocnice firma nechce

Radek Nohl Radek Nohl
21. 12. 2013 7:40
Rozhovor s obchodním ředitelem společnosti Magellan, která skupuje pohledávky nemocnic.
Ilustrační foto-
Ilustrační foto- | Foto: Jan Langer

Praha - Společnost Magellan, které se v poslední době nebývale daří při skupování pohledávek českých nemocnic, neplánuje, že by tuzemská zdravotnická zařízení převzala.

Zástupci firmy to podle jejího obchodního ředitele Petra Formánka dokládají i v prohlášení, jež nemocnice, s nimiž spolupracují, dostávají.

"Není cílem provozovat zdravotnické zařízení či do zdravotnických zařízení kapitálově vstupovat," prohlásil v rozhovoru s deníkem Aktuálně.cz Formánek.

Deník Insider uvedl, že Magellan v současné době drží pohledávky v objemu stovek milionů korun. A kvůli jeho aktivitám se na Bezpečnostní informační službu s podnětem obrátil dokonce i ministr zdravotnictví Martin Holcát.

Aktuálně.cz: S jakými a s kolika nemocnicemi spolupracujete?

Nemocnic je celkově o dost více jak 100, našimi klienty je nebo bylo asi 70 různých zdravotnických zařízení. Obecně lze říci, že největší pomoc potřebují krajské nemocnice. I když v posledním roce fakultní nemocnice zaznamenaly výrazný propad. Našimi klienty jsou rovněž také soukromé nemocnice.

A.cz: Pokud nemocnice pohledávku nesplatí, hrozí, že je vaše společnost může časem převzít?

 

Zatím máme početně méně než jedno procento pohledávek v prodlení, nemocnice platí námi nabízené velmi dlouhé splátkové kalendáře načas. Když neplatí, vždy jednáme a jednáme. Naše finanční angažovanost ve všech nemocnicích může být pouze do určitého objemu tak, že vždy mají prostor hradit závazky a provozovat činnost. Toto je naše know-how.

A.cz: Takže o získání nemocnic nemáte zájem?

Magellan se zaměřuje výhradně na financování zdravotnických zařízení v České republice. Není cílem provozovat zdravotnické zařízení či do zdravotnických zařízení kapitálově vstupovat nebo umožnit takový vstup třetím osobám.

To znamená, že pohledávky námi nabyté dále neprodáváme a nekapitalizujeme. Prohlášení o tomto závazku jsme řádně písemně doložili všem zdravotnickým zařízením, která o toto zažádala.

A.cz: Proč je pro vaši firmu odkup pohledávek nemocnic tak zajímavý?

Faktoring ve zdravotnictví je relativně nová obchodní příležitost. Efekty kladného hospodářského výsledku se dostaví až při určité úrovni obratu. Náš model je založený na postupném meziročním navyšování obratu dle potřeb nemocnic.

A.cz: Můžete říct, jaký objem pohledávek českých nemocnic v současné době držíte?

Celkový objem našeho financování v letošním roce je v řádu stovek milionů korun. Bohužel ale restriktivní úhradová vyhláška je jasná. Naše služby jsou jedním z několika efektivních nástrojů, které mohou osvícenější zakladatelé nebo zřizovatelé doporučit svým zdravotnickým zařízením při řešení cash flow a při výkyvech v příjmech nemocnic.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Právě se děje

před 9 minutami

MOV neuznal volbu Lukašenkova syna do čela olympijského výboru

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) odmítl uznat zvolení Viktora Lukašenka, syna prezidenta Alexandra Lukašenka, šéfem Běloruského olympijského výboru. Oba muže loni v prosinci MOV suspendoval za to, že nezabránili diskriminaci běloruských sportovců kvůli jejich politickým názorům.

Dosavadní viceprezident Viktor Lukašenko byl v únoru zvolen do čela národního olympijského výboru místo svého otce, který ho vedl 24 let. Od opětovného znovuzvolení Alexandra Lukašenka do prezidentské funkce loni v srpnu zmítá Běloruskem chaos. Kritici autoritářského vůdce tvrdí, že volby byly zmanipulované, a protesty proti Lukašenkovi jsou násilně potlačovány.

K protestům se připojilo i více než 1500 sportovců, kteří v otevřeném dopise požadovali spravedlivé volby a konec násilí při pokojných demonstracích. Lukašenko je následně označil za zrádce.

MOV v prosinci konstatoval, že vedení Běloruského olympijského výboru "dostatečně nehájí běloruské sportovce před politickou diskriminací v rámci národního olympijského výboru, sportovních federací či celého sportovního hnutí." Dnes doplnil, že nové volby "tyto obavy plně nerozptýlily."

Oba Lukašenkové mají od MOV zákaz účasti na olympijských hrách v Tokiu stejně jako třetí běloruský sportovní funkcionář Dmitrij Baskov. Šéf národní hokejové federace je spojován s násilným útokem na aktivistu Romana Bondarenka, jenž nepřežil zranění hlavy. Baskov byl zvolen do vedení olympijského výboru a ani tuto volbu MOV neuznal.

Bělorusko má také od prosince zmrazené veškeré platby od MOV a v lednu mu Mezinárodní hokejová federace IIHF odebrala spolupořadatelství letošního mistrovství světa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy