Drží stamilionové dluhy, převzít nemocnice firma nechce

Radek Nohl Radek Nohl
21. 12. 2013 7:40
Rozhovor s obchodním ředitelem společnosti Magellan, která skupuje pohledávky nemocnic.
Ilustrační foto-
Ilustrační foto- | Foto: Jan Langer

Praha - Společnost Magellan, které se v poslední době nebývale daří při skupování pohledávek českých nemocnic, neplánuje, že by tuzemská zdravotnická zařízení převzala.

Zástupci firmy to podle jejího obchodního ředitele Petra Formánka dokládají i v prohlášení, jež nemocnice, s nimiž spolupracují, dostávají.

"Není cílem provozovat zdravotnické zařízení či do zdravotnických zařízení kapitálově vstupovat," prohlásil v rozhovoru s deníkem Aktuálně.cz Formánek.

Deník Insider uvedl, že Magellan v současné době drží pohledávky v objemu stovek milionů korun. A kvůli jeho aktivitám se na Bezpečnostní informační službu s podnětem obrátil dokonce i ministr zdravotnictví Martin Holcát.

Aktuálně.cz: S jakými a s kolika nemocnicemi spolupracujete?

Nemocnic je celkově o dost více jak 100, našimi klienty je nebo bylo asi 70 různých zdravotnických zařízení. Obecně lze říci, že největší pomoc potřebují krajské nemocnice. I když v posledním roce fakultní nemocnice zaznamenaly výrazný propad. Našimi klienty jsou rovněž také soukromé nemocnice.

A.cz: Pokud nemocnice pohledávku nesplatí, hrozí, že je vaše společnost může časem převzít?

 

Zatím máme početně méně než jedno procento pohledávek v prodlení, nemocnice platí námi nabízené velmi dlouhé splátkové kalendáře načas. Když neplatí, vždy jednáme a jednáme. Naše finanční angažovanost ve všech nemocnicích může být pouze do určitého objemu tak, že vždy mají prostor hradit závazky a provozovat činnost. Toto je naše know-how.

A.cz: Takže o získání nemocnic nemáte zájem?

Magellan se zaměřuje výhradně na financování zdravotnických zařízení v České republice. Není cílem provozovat zdravotnické zařízení či do zdravotnických zařízení kapitálově vstupovat nebo umožnit takový vstup třetím osobám.

To znamená, že pohledávky námi nabyté dále neprodáváme a nekapitalizujeme. Prohlášení o tomto závazku jsme řádně písemně doložili všem zdravotnickým zařízením, která o toto zažádala.

A.cz: Proč je pro vaši firmu odkup pohledávek nemocnic tak zajímavý?

Faktoring ve zdravotnictví je relativně nová obchodní příležitost. Efekty kladného hospodářského výsledku se dostaví až při určité úrovni obratu. Náš model je založený na postupném meziročním navyšování obratu dle potřeb nemocnic.

A.cz: Můžete říct, jaký objem pohledávek českých nemocnic v současné době držíte?

Celkový objem našeho financování v letošním roce je v řádu stovek milionů korun. Bohužel ale restriktivní úhradová vyhláška je jasná. Naše služby jsou jedním z několika efektivních nástrojů, které mohou osvícenější zakladatelé nebo zřizovatelé doporučit svým zdravotnickým zařízením při řešení cash flow a při výkyvech v příjmech nemocnic.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Paris St. Germain koupil útočníka Icardiho za 1,5 miliardy korun

Za více než 1,5 miliardy korun přestoupil argentinský fotbalista Mauro Icardi z Interu Milán do Paris St. Germain, kde už v této sezoně hostoval. S devítinásobným mistrem francouzské ligy podepsal sedmadvacetiletý útočník smlouvu do roku 2024.

Icardi si loni odchod z Interu vytrucoval. V milánském klubu se nemohl domluvit na prodloužení smlouvy, byl vyřazen z týmu a nesměl s ním dlouho ani trénovat. V září přišel do PSG, v jehož dresu zářil. V 31 zápasech dal 20 gólů a řekl si o setrvání v klubu.

Na základě opce mohl pařížský celek získat Icardiho za 70 milionů eur, ale vzhledem k dopadům koronavirové krize souhlasil Inter podle agentury AFP se snížením částky na méně než 60 milionů eur. Podle italských médií dostane milánský klub 50 milionů okamžitě a dalších osm milionů eur v bonusech. Pokud by se Icardi vracel z PSG do italské ligy, obdrží Inter dalších 15 milionů eur.

"Děkujeme za šest let u nás a přejeme všechno nejlepší v budoucí kariéře," rozloučilo se s Icardim vedení Interu, kam přišel v roce 2013 ze Sampdorie Janov za 13 milionů eur. Za milánský tým odehrál 219 utkání a dal 124 branek.

Další zprávy