Drama v Praze: Zloděje zastavil čelní náraz s policií

Sabine Kejlová Sabine Kejlová
Aktualizováno 12. 2. 2014 15:45
Policisté si na pronásledovaném vozidle všimli kradených registračních značek.
Foto: Tomáš Morávek

Praha - Zraněním dvou policistů ve středu v poledne skončilo dramatické pronásledování zloděje aut v centru Prahy. 

Policisté si v ulici 5. května všimli kradených registračních značek na jednom z vozidel. Řidiče se pokusili zastavit a zkontrolovat, ten však na výzvu nereagoval a snažil se z místa ujet.

Do pronásledování se následně zapojilo několik policejních hlídek, které řidiče stíhaly ulicemi Jaromírova, Na Výtoni, Vyšehrad a Palackého. Honička skončila až čelním střetem s policejním vozidlem na Karlově náměstí.

"Náraz byl tak silný, že vozidlo odhodil asi 40 metrů. Máme dva zraněné policisty, kteří byli ihned transportování k ošetření," sdělila Aktuálně.cz mluvčí pražské policie Hana Jeřábková. Lehce zraněn byl i pronásledovaný muž.

"Všichni tři jsou při vědomí a jejich zranění jsou lehká až středně těžká. Nikdo není v ohrožení života," uvedla mluvčí záchranky.

Pronásledovaný řidič se poté pokusil uprchnout, během několika vteřin byl ale dopaden. Policisté krátce na to zjistili, že kradené bylo i samotné vozidlo.

"Jedná se o 25letého muže s bohatou trestní minulostí," uvedla Jeřábková.

Dopravu na Karlově náměstí řídili zhruba od 11:45 dopravní policisté. Omezení se dotklo i některých tramvajových linek, jejich provoz byl obnoven krátce po 14:00. Auta se pak na náměstí mohla vrátit asi o hodinu později.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Odložení případu ale ještě přezkoumá státní zastupitelství. Na webu to ve středu uvedla Česká televize na základě informací Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení podával premiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky označoval za předraženou.

"Věc byla policejním orgánem odložena," řekl nyní ČT státní zástupce Marek Bodlák. Pražské Vrchní státní zastupitelství však rozhodnutí policie ještě prověří. "Spisový materiál dosud nebyl kompletně přezkoumán," uvedl Bodlák.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v lednu oznámil, že IT části systému elektronických dálničních známek, včetně e-shopu a mobilní aplikace, vytvoří firma Asseco Central Europe. Systém měla také firma následně čtyři roky provozovat a celkem měla od státu dostat 401 milionů korun. Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla vyhlášena klasická veřejná soutěž. Kritizovali to opoziční poslanci, a poté i premiér uvedl, že je zakázka předražená a SFDI o ní vládu neinformoval. Zakázka byla zrušena, Babiš navrhl odvolání Kremlíka a kvůli tendru podal trestní oznámení.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Europoslanci varovali vlády před ovlivňováním nezávislosti médií

Vlády některých států Evropské unie se podle europoslanců pokoušejí umlčovat nezávislá média a omezovat jejich pluralitu. Evropský parlament ve středu vyzval Evropskou komisi, aby pravidelně hodnotila nezávislost médií v členských zemích a jejich vlastnické struktury. Poslanci v usnesení přijatém výraznou většinou hlasů také odsoudil násilí, pronásledování a nátlak, kterým čelí novináři v některých členských státech EU.

"Média by měla sloužit pravdě, nikoli lži. Měla by sloužit voličům, nikoli těm, kteří jsou u moci, a moc by měla kontrolovat," prohlásila zpravodajka přijatého usnesení Magdalena Adamowiczová zastupující v EP polskou opozici. Rezoluce konstatuje, že v některých případech se vlády snaží tuto roli médiím komplikovat a oslabovat jejich nezávislost a pluralitu. Parlament je "hluboce znepokojen sílícími politickými útoky na média a odsuzuje nedostatečnou ochranu jejich zdrojů". Poslanci kritizovali i stav veřejnoprávních médií v některých zemích, která jsou podle nich "ukázkou provládní propagandy".

Evropská komise od letošního roku posuzuje pluralitu médií v členských zemích v rámci ročního hodnocení stavu právního státu. Ve většině zemí je podle Bruselu situace vyhovující. V Polsku, Maďarsku, Bulharsku a na Maltě má však komise obavy z možného vlivu vládnoucích politiků na veřejnoprávní i soukromá média. Česka, Bulharska a Kypru se zase týkaly výtky spojené s nedostatečnou transparentností vlastnictví médií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy