reklama
 
 

Dráhy chtějí platit miliardu za kilometr kolejí

8. 7. 2013 6:00
Deník Insider získal dosud neveřejný dokument ministerstva dopravy

Praha - Do roku 2020 bude dokončena úplně nová železnice z Prahy do Plzně za třicet miliard, trať z Prahy do Budějovic přijde na dvojnásobek této částky. Další desítky miliard chce stát investovat do posledních úseků na dráze Praha - Česká Třebová, do nových nádraží a předměstských tratí v pražském okolí.

Vyplývá to z dosud neveřejného dokumentu Sektorové strategie II, který získal deník Insider. Dokument již ministerstvo dopravy předložilo vládě a Evropské komisi.

Přestože podle zjištění Insideru cena u mnohých z těchto plánovaných staveb překračuje srovnatelné akce v sousedním Německu, státní podnik Správa dopravní a železniční cesty obavy z předražení mírní. Zatím prý jde jen o studii, kde projektanti na svých řešeních nijak nešetřili.

Jak to s cenami v návrhu vypadá? Náklady dosáhnou u tratí v nových trasách až k miliardě korun za kilometr, státní investor Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) však počítá s tím, že zhruba polovinu uhradí Evropská unie.

Tak mají být v příštích deseti letech postaveny zhruba patnáctikilometrové úseky z Chocně do Ústí nad Orlicí a z Ševětína do budějovického předměstí Nemanice, které pak budou patřit k nejdražším železnicím v Evropě.

Cenou překonají dokonce vysokorychlostní Dráhu německé jednoty v úseku Erfurt-Ebenbach, který na 107 kilometrech překonává pohoří Durynský les a má být dostavěn v roce 2017.

Čtěte více v placeném deníku Insider: Jaké úseky se mají stavět, v jaké kvalitě a za jakou cenu?

autor: Petr Holub | 8. 7. 2013 6:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama