Drábová rezignuje na post středočeské zastupitelky. Dohodla se na tom s Chovancem

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 5. 2017 13:18
Předsedkyně státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová na úterním jednáním s ministrem vnitra Milanem Chovancem a předsedou STAN Petrem Gazdíkem souhlasila, že rezignuje na post zastupitelky Středočeského kraje. Ministerstvo vnitra tvrdí, že post vysoké státní úřednice je neslučitelný s funkcí v krajském zastupitelstvu. Dana Drábová původně rezignovat nechtěla a postu ji odmítlo zbavit i vedení kraje.
Předsedkyně státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.
Předsedkyně státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová rezignuje na funkci středočeské zastupitelky. Oznámil to v úterý ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který se na tom dohodl s Drábovou a předsedou hnutí STAN Petrem Gazdíkem. Chovanec a Gazdík předloží poslanecký návrh na změnu zákona, aby se v budoucnu podobná situace neopakovala. Drábová chce mandát složit do konce týdne.

Spor o mandát Drábové trval od loňských říjnových voleb do krajských zastupitelstev, v nichž získala nejvíc preferenčních hlasů. Ministerstvo tvrdí, že funkce zastupitele a vysokého státního úředníka jsou neslučitelné. Drábová však mandát složit nechtěla a funkce ji odmítlo zbavit i krajské zastupitelstvo. Spor vznikl kvůli odlišnému znění volebního a služebního zákona.

Nyní situaci vnitro řešilo ve správním řízení a čekalo se, že vysloví zánik mandátu. Chovanec však v úterý oznámil, že se po tříměsíčním jednání našla dohoda, na jejímž základě Drábová z funkce odstoupí a politici na oplátku změní zákon. "Naším společným zájmem je odstranit určité vady a nejasnosti v právním řádu," řekl Chovanec. S Gazdíkem připravili změnu volebního zákona, na jejímž základě by nově vysocí představitelé státních orgánů mohli být zároveň krajskými zastupiteli.

Oba politici doufají, že se podaří změnu prosadit ještě do podzimních voleb. Pokud by se to nepodařilo, tak ČSSD a STAN podle Gazdíka budou změnu prosazovat i v novém složení sněmovny. "Dosáhneme tím toho, že zákony budou v souladu," řekl Gazdík.

Drábovou ve středočeském zastupitelstvu nahradí starosta Kamýku nad Vltavou Petr Halada. Šéfka úřadu pro jadernou bezpečnost byla dosud také předsedkyní klubu zastupitelů za STAN, místo ní by měl klub vést místostarosta Říčan Zdeněk Hraba. Podle předsedy středočeské organizace STAN Věslava Michalika rezignací Drábové její práce pro Středočeský kraj nekončí. "Dana Drábová bude nadále pracovat ve výboru regionálního rozvoje, k tomu nemusí být zastupitelkou," řekl Michalik.

Chovanec poděkoval Drábové za to, že svou rezignací pomůže odblokovat současnou situaci. Drábová dohodu označila za rozumný kompromis. Uvedla také, že je ráda, že dohoda pomůže vyřešit situaci do budoucna. "Já jsem vlastně svého cíle dosáhla, i když bych krajskou zastupitelkou byla ráda," uvedla Drábová.

Dodala, že bude se zájmem sledovat, jak politici s dohodou naloží. "S panem ministrem jsme si podali ruku a podané ruce já věřím," řekla Drábová. "Myslím, že je dobře, že se do politiky vrací politika podané ruky," reagoval Gazdík.

V obdobném postavení jako Drábová byla v Královéhradeckém kraji náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO), která ale již mandát krajské zastupitelky koncem dubna sama složila. Další tři vysoce postavení státní úředníci problém vyřešili dříve.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy