Dotační šampion Hluboká: Úspěch poutá pozornost policie

Petr Holub
19. 3. 2010 14:10
Proč na jihu Čech vypukla aféra s rozdělováním evropských dotací
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Infobox

Hlavní odběratelé ROP Jihozápad

Úspěšní zpracovatelé evropských projektů

G-project
Majitel Jan Šmidmayer (místopředseda Místní akční skupiny Hlubocko-Lišovsko)

KP projekt
Spolumajitel Zdeněk Daňha (místopředseda organizace ODS České Budějovice I.)

RERA
Předseda představenstva Jan Bauer (poslanec, místopředseda organizace ODS Jižní Čechy)
Místopředseda představenstva Pavel Dlouhý (předseda Místní akční skupiny Hlubocko-Lišovsko, člen výkonné rady ODS)

Úspěšní žadatelé evropských projektů

České lesy+Agriprod CZ+Kardiocentrum Vysočina CZA  233 milionů
Lidé
Pavel Dlouhý: předseda představenstva Českých lesů
Miroslav Skořepa: člen představenstva Kardiocentrum Vysočina CZA, spolupracovník P. Dlouhého v Rybářství Třeboň a dalších firmách
Karel Hájek: Předseda dozorčí rady Kardiocentrum Vysočina CZA, předseda dozorčí rady Agriprod CZ
Úspěšné projekty
Výstavba lázní Hluboká, výstavba wellnesu Knížecí dvůr Hluboká, revitalizace selského dvora Vondrov u Hluboké, revitalizace hotelu Podhrad Hluboká, rekonstrukce tvrze Býšov u Hluboké, Rybářské slavnosti Hluboká

Mane Holding    73 milionů
Lidé
Jan Nedvěd: předseda představenstva
Karel Hájek: místopředseda dozorčí rady
Úspěšné projekty
Revitalizace rezidence v Nových Hradech, Bohemia Jazz Fest, oprava tenisové haly v Hluboké

Conduco     147 milionů
Lidé
Martin Krupauer: předseda dozorčí rady
Miloš Kratochvíl: člen dozorčí rady
Úspěšné projekty
Skiareál Lipno, Juniorcentrum Slupečná, Školící centrum Žofín

OCCB      38 milionů
Lidé
Jiří Masák: předseda představenstva
Úspěšné projekty
Rekonstrukce dvou historických objektů

Poznámka: Všechny zmíněné žadatelské firmy mají listinné akcie na majitele, a jejich majitele proto nelze zjistit. Zakázky získávají přímou žádostí, anebo prostřednictvím dceřiné firmy

Praha - Proč v Česku vypukla aféra kolem rozdělování peněz z bruselských dotací? A proč policie po čtyřech měsících vyšetřování zatkla Jiřího Trnku, ředitele pro evropské dotace v jižních Čechách?

Z analýzy Aktuálně.cz vyplývá, že rozdělování peněz vzbuzuje tři základní pochybnosti.

Většinu dotací zprostředkovaly tři zpracovatelské firmy, které mají blízko k ODS.

Mezi soukromými žadateli se nejlépe prosadilo několik společností, které mají anonymní vlastníky, vedení firem je přitom propojeno prostřednictvím několika manažerů.

A nejvíc dotací získaly instituce a společnosti z pětitisícového města Hluboká nad Vltavou.

"Jenom politika"

Při průzkumu firem se nejčastěji objevuje jméno Pavla Dlouhého, místostarosty Hluboké a člena výkonné rady ODS.

"Kdo ovládá orgány, chce ovládat také peníze," vysvětluje vyšetřování protikorupční policie, které vyvolalo anonymní udání.

Krajské úřady ovládly po volbách v roce 2008 sociální demokraté, v jižních Čechách je ODS slabším koaličním partnerem.

ČSSD údajně vadí, že nemohou ovlivňovat rozhodování o evropských dotacích. Hodnocení mají totiž na starost úředníci, a politici nemají ani poradní hlas.

Dlouhý je šéfem Místní akční skupiny Hlubocko-Lišovsko, která se stará o povznesení regionu. Jeho zástupcem je Jan Šmidmayer, podle Mladé fronty Dnes příbuzný zatčeného ředitele.

Patří mu jedna ze zpracovatelských firem G-project. Ve vedení akční skupiny byl do roku 2008 Martin Půlpytel, šéf komise hodnotící evropské projekty, který je v korupčním případu druhým obviněným.

Žádosti o dotace podané společnostmi G-project, KP projekt a RERA mají poloviční úspěšnost, i když v průměru uspěje každá čtvrtá. "To je pochopitelné. Mají dost zkušených zaměstnanců, kteří se mohou každému jednotlivému projektu podrobně věnovat," míní Dlouhý.

Město úspěšných

Soukromí klienti zmíněných zpracovatelských firem získali nejvíc peněz zejména ve druhé a třetí dotační výzvě.

Společnost Kardiocentrum Vysočina CZA staví v Hluboké lázně s dotací 150 milionů, personálně spřízněná firma Agriprod CZ buduje za desítky milionů na Hluboké wellnes Knížecí dvůr a selský dvůr Vondrov.

V městečku poblíž Českých Budějovic se rovněž opravuje hala, staví cyklostezka, Evropa podporuje nové projekty v zoologické zahradě, rybářském spolku, v golfovém a softbalovém klubu.

Dlouhý připouští, že řadu lidí z úspěšných firem zná. Není divu, když bydlí v obci, kde je místostarostou. S některými zasedá ve vedení různých firem, které své aktivity soustředily na Českobudějovicku a Třeboňsku. "Samozřejmě si je nemohu všechny pamatovat," podotýká.

Ví o tom, že vlastníci Kardiocentra a Agriprodu chtějí zůstat v anonymitě. To však umožňují české zákony.

Úspěšnými projekty na sebe upozornila také anonymní společnost Conduco, která získala stomilionovou dotaci pro Skiareál na Lipně a další peníze pro jiné rekreační objekty. V jejím vedení zasedá Martin Krupauer, který řídí hlavní kulturní centrum Českých Budějovic Bazilika.

Lidé z holdingu

Místostarosta Dlouhý upozorňuje, že soukromé firmy dostávají jen třetinu z regionálních dotací EU. Zbylé peníze si rozebere kraj na opravy silnic a dostavby nemocnic, případně obce na menší projekty v turistice, školství a městské infrastruktuře.

Ani v tomto případě nepřišla Hluboká se 75 miliony zkrátka, ovšem České Budějovice a Tábor mají dotace třikrát až čtyřikrát vyšší. Kraj vydává stovky milionů na dostavby nemocnic právě v okresních městech.

Přesto i tady se uplatní firma, která má blízko na Hlubokou.

Společnost Mane Holding získala všechny tři větší stavby zdravotně-sociální sféry, které se rozdělily do roku 2009.

Dostavba krajských nemocnic v Budějovicích a Táboře stojí celkem přes 300 milionů, za obnovu Domova důchodců zaplatí budějovický magistrát 50 milionů z evropských dotací. V obou případech ovšem měli hlavní slovo politici, kteří zasedají ve vedení nemocnic a města.

Karel Hájek z Mane Holdingu se uplatnil i ve vedení Agriprodu a Kardiocentra Vysočina. Jeho firemní kolegové Jan Nedvěd a Roman Mallát opravují v Hluboké za evropské peníze tenisovou halu. Také založili společnou firmu s lidmi ze společnosti Conduco a také s manažery OCCB, dalším příjemcem dotací.

Splavnit Vltavu

Hluboká si nemůže stěžovat ani na další dotační programy. Největší dopravní investicí z evropských peněz na jihu Čech je zatím splavnění Vltavy mezi Českými Budějovicemi a Hlubokou za dvě miliardy.

"Evropské peníze jsou už rozebrány. Smířili jsme se, že z nich už nic nebude," říká Karel Matějka, starosta Strunkovic nad Blanicí, které jsou čtyřikrát menší než Hluboká. To podle něho platí úplně pro Strunkovice a většinu ostatních obcí, které nedostaly žádné peníze. Ve vysoké míře i pro celý Jihočeský kraj.

Matějka rozdělování dotací kritizuje od samého začátku: "Prostě se o ně podělí jedna parta lidí. A těm ostatní nechají pár zbytků, aby to tak nekřičelo."

Starosta odmítá spekulace, že je autorem trestního oznámení. "Nepostupoval bych anonymní cestou," vysvětluje. Přitom předpokládá, že pro policisty bude nesmírně obtížné cokoli prokázat.

V tom se shodne s kolegou z Hluboké. "Neúspěšní pouze předpokládají, že úspěšní byli zvýhodněni. Víc v tom není," shrnuje místostarosta Dlouhý.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy