Školy dostávaly dotace neférově. Ministerstvo podle NKÚ porušovalo vlastní pravidla

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 2. 2021 9:11
Dotace na regionální a speciální školství provázely nedostatky při rozdělování peněz i porušování pravidel. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu, který prověřil rozdělování peněz ministerstva školství v letech 2016 až 2018. Úřad zkontroloval projekty za téměř 260 milionů korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Z kontroly mimo jiné vyplynulo, že ministerstvo při podpoře regionálního školství nezohlednilo skutečné potřeby v regionech a při rozdělování dotací postupovalo v určitých případech netransparentně a znevýhodňovalo některé příjemce. Ministerstvo se proti velké části formulací kontrolního protokolu ohradilo, doporučení Nejvyššího kontrolního úřadu byla podle něj v navazujících programech uplatněna.

Ministerstvo podle Nejvyššího kontrolního úřadu nebylo navíc důsledné při kontrolování a vymáhání dodržování podmínek dotace. Nedostatky zjistili kontroloři i u příjemců. "Porušovali podmínky dotace i právní předpisy," uvedli. Nejvyšší kontrolní úřad ohlásil finančním úřadům podezření na porušení rozpočtové kázně za více než 86 milionů korun. Nedostatky se týkaly porušování podmínek dotace i právních předpisů. Šlo například o chyby při vypisování zakázek, uvedení nepravdivých údajů v dokumentaci k projektu, neúplné doklady nebo nedostatky v platbách dodavatelům.

"V případě úřadem kontrolovaného vzorku 18 akcí se ve dvou případech potvrdilo zjištění ministerstva, na které byla kontrolní skupina Nejvyššího kontrolního úřadu upozorněna," uvedl resort. V jednom případě bylo zahájeno správní řízení o odnětí dotace.

Programy, které vytvořilo ministerstvo, měly prostřednictvím dotací zlepšit podmínky v dětských domovech, výchovných ústavech, speciálních školách zřizovaných ministerstvem školství anebo vytvořit nové výukové kapacity v regionálních školách zřizovaných obcemi, městy či kraji. Většina peněz tak byla určena na výstavbu, rekonstrukci a modernizaci těchto zařízení a zlepšení jejich vybavení.

Oba kontrolované programy byly podle ministerstva zahájeny v roce 2013, respektive 2014. "V době kontroly však ještě zdaleka nebyla ukončena závěrečná vyhodnocení všech akcí a obou programů. Ve většině případů tím mohlo dojít k mylnému dojmu, že ministerstvo školství nedostatečně kontroluje dodržování podmínek pro poskytnutí dotace," reagoval resort.

U programu pro regionální školství vybral resort 12 projektů k podpoře, aniž si podle kontrolního úřadu předem zjistil skutečné potřeby v regionech. Projekty navíc vybral v době, kdy neměl schválen objem peněz ze státního rozpočtu a nebyly stanoveny ani cíle programu. "Více než 17 miliony korun tak podpořilo i projekty, které byly dokončeny ještě předtím, než měl celý program schválenu dokumentaci," uvedl Nejvyšší kontrolní úřad. S tím ministerstvo nesouhlasí, dotaci v obou případech vyplatilo zpětně, až po schválení příslušného programu vládou ČR.

Ministerstvo porušilo i vlastní podmínky

Kontroloři také zjistili, že ministerstvo porušovalo při rozdělování dotací podmínky, které samo stanovilo. Například vyplatilo přes 46 milionů korun dvěma projektům, které je podle pravidel neměly dostat. V několika případech byly skutečné náklady na dotovaný projekt nakonec nižší, než se plánovalo. Ministerstvo školství ale na to nereagovalo a vyplatilo dotaci v původní výši.

Dále kontroloři zjistili, že ministerstvo měnilo pravidla pro poskytování a čerpání dotací. "Vytvářelo tím pro příjemce nerovné podmínky," podotkli kontroloři. Podle nich ministerstvo v programu pro speciální školství u sedmi ze 13 kontrolovaných projektů vydalo pokyny, které byly v rozporu s dokumentací celého programu. U regionálního školství pak bezdůvodně nastavilo všem pěti kontrolovaným akcím mírnější podmínky, než určovala dokumentace programu. Měnilo i povinný podíl, který má platit příjemce ze svých prostředků, nebo dobu, po kterou měl majetek pořízený z dotace sloužit danému účelu.

Výrazné nedostatky při rozdělování dotací zjistil Nejvyšší kontrolní úřad u ministerstva školství opakovaně i v minulosti. Resortu doporučil, aby přijal taková opatření, která zlepší řízení a kontrolu rozdělování dotací a zároveň sníží riziko nedostatků a následných sankcí u příjemců.

Otevření škol je nezbytná nutnost, i za cenu, že se zvýší počet nakažených. Očekával jsem, že od vlády zazní jasný termín, říká Jiří Zajíček

Otevření škol je nezbytná nutnost, i za cenu, že se zvýší počet nakažených. Očekával jsem, že od vlády zazní jasný termín, říká Jiří Zajíček. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

teď

Křetínský a Tkáč zvýšili podíl v britské poštovní firmě Royal Mail

Investiční fond Vesa Equity Investment podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče zvýšil podíl v britské poštovní společnosti Royal Mail na 17,03 z dosavadních 16,03 procenta. Uvedl to v oznámení určeném pro Londýnskou akciovou burzu (LSE).

Vesa do Royal Mail vstoupila loni v květnu, kdy získala 5,35 procenta akcií. Svůj podíl postupně zvyšovala a loni v srpnu se stala největším akcionářem v podniku, který v roce 1516 založil panovník Jindřich VIII. Royal Mail se zaměřuje hlavně na přepravu poštovních zásilek.

Od vstupu Vesy do Royal Mail akcie britského podniku výrazně posílily, neboť společnost využila boomu prodeje na internetu v době pandemie covidu-19. Zatímco loni na začátku května se akcie Royal Mail obchodovaly zhruba za 1,60 libry, nyní se jejich cena pohybuje kolem 4,90 libry. To znamená růst o více než 200 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy