reklama
 
 

Dostali nás do totálního patu, říká primátor Brna. Kdyby skončil, vyspí se a pojede na kolo

16. 4. 2016
Primátor Brna Petr Vokřál (ANO), který v tomto týdnu ztratil většinu v zastupitelstvu, neplánuje odchod ze svého postu. Naopak se chystá hledat spojence pro novou koalici, kterou tvoří ANO, Žít Brno, Strana zelených a TOP 09. Této koalici chybí k většině jeden hlas, mohl by se ho pokusit získat díky "přeběhlíkům", ale na ty podle jeho slov není spolehnutí.

Už vám blesklo hlavou, co byste dělal první den po odchodu z postu primátora Brna?

Určitě bych se pořádně vyspal a potom bych vyjel na kole, abych ze sebe dostal všechno to, co tady v čele města prožívám. Ale zatím to neplánuji, ani na to nemyslím.

Necítíte, že by se pro vás takový den blížil? Nenapsal jste si ho ještě do diáře?

Ne, to ne, zatím mi naopak v diáři přibývají schůzky. Přeji si, aby město co nejlépe fungovalo bez ohledu na to, jestli nějaký politik teď lépe či hůře komunikuje s jiným politikem.

Jsme u konce týdne, kdy vaše koalice ztratila většinu v zastupitelstvu a vy můžete být na květnovém zastupitelstvu odvolaný z postu primátora. Podle KDU-ČSL, která koalici opustila, můžete za krach vy. Pojďme si tedy první vyjasniti toto. Cítíte vinu za konec koalice?

Na rozpadu každého vztahu mají podíl všechny strany. Zároveň mě ale zaskočilo, jakým způsobem naše koalice skončila, tedy, jak KDU-ČSL z koalice odešla. 

Můžete za tento konec?

KDU-ČSL tvrdí, že jsme to všechno způsobili my...

Protože jste v minulých dnech nabídli ČSSD koalici, takže KDU-ČSL tvrdí, že kdyby nepodepsala spolupráci s ČSSD, tak by už ve vedení města nebyla. Stalo by se to?

My jako ANO jsme otevřeně řekli, že jsme se s ČSSD potkali, ale opakovaně jsem KDU-ČSL ujišťoval, že s nimi v koalici počítáme. Udělal jsem to ještě minulý pátek, dva dny předtím, než KDU-ČSL podepsalo spolupráci s ČSSD a prakticky ukončilo koalici s námi, Žít Brno a Stranou zelených.

Hlavu na špalek jsem nedával

 
 

Když probereme poslední dny, není logické, že se lidovci takto zachovali, protože měli obavu po vašem jednání s ČSSD?

 

Ano, tato panika tam asi zavládla. Znovu ale říkám, že jsem je ještě v pátek ujišťoval o koaliční spolupráci a domlouvali jsme si schůzku na neděli, abychom v jednání pokračovali. Místo toho jsem v neděli večer uslyšel o jejich dohodě.

Klíčové je, jestli jste nabídl opoziční ČSSD "vládní" koalici, nebo ne. Nabídl?

Mohlo to být takto vnímáno, ale musím říci, že výsledky schůzky s ČSSD byly dvě. První byla ta, že bychom si po věcné stránce uměli představit, že bychom potencionálně našli programovou shodu. A zároveň jsme si řekli, že teď je neaktuální vytvoření společné koalice, protože jsme měli shodu s KDU-ČSL na řešení různých městských problémů. Ty schůzky byly velmi obecné. O tom jsem také informoval KDU-ČSL. Žádnou koalici jsme nenabízeli, jen jsme se s ČSSD informovali, jestli je potenciál najít nějakou shodu, jestli je to reálné v případě, že by došlo k rozpadu stávající koalice. Což mohlo být navenek vnímáno jako zrada. 

Vy jste lidovcům řekl, že vylučujete koalici s ČSSD bez nich, že lidově řečeno, na to dáváte svou hlavu?

Mé vyjádření bylo ve smyslu máme shodu, pojďme zkonsolidovat naši koalici a dál ji táhnout do konce volebního období, máme podporu veřejnosti. Že bych ale kladl hlavu na špalek a přísahal, to jsem nedělal.  

Z toho, co říkáte, je ale zřejmé, že lidovci mohli být vystrašení, protože možnost  koalice ANO a ČSSD nebyla úplně vyloučená. Neudělal jste jako politický nováček chybu? Jednal jste s KDU-ČSL i ČSSD, ale nemáte ani jednoho. Navíc vznikl silný dvojblok...

Na rozdíl od jiných se chovám naprosto otevřeně a nic netajím. Takže, když jsem se s někým sešel, řekl jsem o tom. Nejsem jak někteří jiní politici, kteří něco v zákulisí ze dne na den upečou a hotovo. Já jsem KDU-ČSL po celou dobu pravdivě informoval o tom, co dělám.

Náměstkyně primátora za KDU-ČSL Klára Liptáková mi ale říkala, v ČSSD se už chystali hlasovat o tom, jestli by strana šla s vaší ANO do koalice...

Nevím, o čem měli hlasovat nebo hlasovali. S ČSSD jsme si řekli, že se každý "doma" zeptá na názor ohledně našich jednání. My jsme se ale bavili ve stylu, kdyby zanikla stávající koalice, tak by případně byla možná koalice s ČSSD. KDU-ČSL se leklo, že by u toho nebyli, a zareagovali způsobem, který nepovažuji za šťastný. Dostali nás do totálního patu a uvidíme, jak se z toho budeme dostávat.

Kdo bude vládnout Brnu? To se zatím neví

Pojďme do budoucnosti. KDU-ČSL s ČSSD, kteří postupují ve shodě, nabízejí vám s ANO koalici a slibují místo primátora. Vám by tedy možná paradoxně stačilo jejich nataženou ruku přijmout. Cítím ale, že k tomuto moc chuti nemáte...

To je pro nás obtížně představitelná varianta. My jsme tady s Žít Brno, Stranou zelených a KDU-ČSL budovali něco, co je velmi úspěšný projekt, a mě mrzí, že to někdo pohřbil. Pro spoustu lidí by bylo obtížně vysvětlitelné, proč nejdeme do vládního profilu ANO, ČSSD a KDU-ČSL, ale v brněnském kontextu to není možné. Kdo zná místní situaci, tak to pochopí, s partnery, s kterými jsme projekt tvořili, máme šanci ho tvořit dál. Pro mě je klíčové, aby se město posouvalo dopředu. 

Takže koalice ANO s KDU-ČSL a ČSSD ne?

Určitě teď hned neuděláme, že bychom do něčeho takového vstoupili. Čekají nás mnohá jednání a pak uvidíme. Ale znovu říkám, že jsme rozběhli řadu projektů, které se v Brně léta nedařily, a to je pro nás priorita.

Teď hned neuděláme? To znamená, že někdy brzy by to už možné bylo?

Teď o tom neuvažujeme. Návraty starých pořádků jsou obtížně představitelné. Prostě hledáme řešení na platformě ANO, Žít Brno, Strana zelených a nově také TOP 09. 

Není možné, že by si hnutí ANO bez ohledu na vás odhlasovalo koalici s ČSSD a KDU-ČSL?

Stát se může cokoliv, ale já bych si z toho musel odvodit personální závěry. Ale ne, to nepředpokládám. Na předsednictvu hnutí ANO jsme se bavili o tom, že tady v Brně vytvoříme úspěšnou koalici, za kterou bude něco vidět. 

Babiš se o Brno zajímá, ale do hledání koalice nemluví

Vy jste byl i v Praze, kde jste se setkal se "samým nejvyšším", předsedou Andrejem Babišem. Co vám říkal? A nechává to na vás v Brně?

Byl jsem se všemi "nejvyššími", protože jsem součástí předsednictva hnutí ANO. Zatím je to na nás v Brně, máme jejich důvěru a mám zmocnění, aby situaci v Brně vyřešil.

Takže máte volnou ruku?

Samozřejmě, že se mě dnes pan Babiš ptal, jak to vypadá, tak jsem mu odpověděl. Ale není to o tom, že by nám do toho v Brně zasahoval.

A co se vás ptal? A jakou radu vám dal?

To není o radách, z Prahy to vypadá jinak než z Brna. Komunální politika je jiná než centrální.

A on preferuje koalici s ČSSD a KDU-ČSL, nebo něco jiného? Předpokládám, že když jste nově připojil ke stávající koalici v Brně TOP 09, tak skřípal zuby...

On je člověk, který má rád výsledky. Pro něj je důležité, aby koalice měla výsledky a nebyla spojená se žádnými skandály a korupčními aférami. To je pro něj důležitější než politické předsudky.

Ale co chcete dělat, když nové čtyřkoalici chybí jeden hlas do většiny? Buď se musíte přece dohodnout s KDU-ČSL a ČSSD, nebo naopak s ODS. Nebo jednat s jednotlivci v různých stranách...

Na to dnes neumí nikdo odpovědět, co bude dál. Je to příliš čerstvé. Do pátku jsme věřili, že dřívější koalice bude fungovat. To se nestalo. Učíme se s tím pracovat.

Vaši koalici by mohlo zásadně pomoci i spojení s několika málo zastupiteli. Nezkusíte jednotlivce v ČSSD, KDU-ČSL nebo ODS? Anebo vašeho bývalého radního Tomáše Kratochvíla?

Toto nepovažuji za férovou cestu. Začít tím, že bychom jednali s přeběhlíky, by mi nepřišlo šťastné.

Takže toto dělat nebudete?

Budeme hledat shodu se stabilními subjekty, a ne to stavit na jednom, dvou přeběhlících, když nebudeme vědět, jestli za pár dní nebo měsíců nebudou putovat dál. 

Co vám ale zbývá, když ne přeběhlíci? Zkusíte vzít do koalice dvojblok KDU-ČSL s ČSSD?

Mně by to nevadilo. Když to bude pro Brno užitečné, umím si to představit. My se sejdeme v nynější čtyřkoalici a poradíme se, co a jak dál. Kdybychom to dali všichni dohromady, měli bychom 45 hlasů z 55. To by byla krásná většina. 

V květnu bude zastupitelstvo, kde se asi poprvé ukáže rozložení sil. Co je nejvíce pravděpodobné? To, že vy zůstanete primátorem a paní Klára Liptáková vaší náměstkyní?

Tato varianta je pravděpodobná, protože například na mé odvolání je třeba i hlasů komunistů A strany naší koalice i ČSSD deklarovaly, že s KSČM hlasovat nebudou. Buď nás někdo odvolá s komunisty, nebo se nic nestane. Navíc bez komunistů není možné, aby byl zvolený nový primátor či kdokoliv do vedení. Tento stav můžu trvat do doby, dokud se nenajde rozumná většina v zastupitelstvu. 

Pokud jde o paní náměstkyni, vy si dovedete představit, že byste dál spolupracovali, přestože jste nyní vlastně každý na jiném břehu? 

Osobně jsem člověk, který dělal s řadou lidí, s kterými nemusel jít na pivo, ale po pracovní stránce jsme neměli větší problémy. 

Takže si dovedete představit, že budete dál pracovat vy jako primátor a ona vaše náměstkyně?

Umím si to za určitých okolností představit. V tom jsem profesionál. V manažerských pozicích jsem mnohdy musel pracovat s lidmi, s kterými to nebylo úplně jednoduché.  

Diplomatická odpověď, která by šla dál rozebírat, ale už nemáme čas, poslední otázka. Řekněte mi, jak moc vás baví práce primátora, cítíte v ní pořád velký smysl? Chtěl byste tuto práci dělat dál?

V každém případě je to něco, co mě naplňuje, a každopádně chci pro Brno něco udělat. Na druhé straně to neberu tragicky, kdyby mě odvolali, nepůjdu skočit z mostu. Není to pro mě životní záležitost, ale srdeční. 

Takže byste se po odchodu z postu primátora pořádně vyspal, projel se na kole a co dál? Vrátil byste se na post předsedy představenstva firmy, ve které jste pracoval?

Na manažerský post bych se nevracel, nevím, co bych dělal, ale určitě bych se uživil.

Třeba byste měl čas na splnění svých snů. Máte nějaké sny?

Asi bych cestoval, mám v plánu procestovat střední Asii a Jižní Ameriku. A protože dcera se chystá na Nový Zéland, tak bych ji tam v nějakých chvílích doprovodil. Teď mě ale naplňuje to, co dělám, chci udělat co nejvíce pro Brno. Obětoval jsem tomu hodně a chci obětovat i dál.

autor: Radek Bartoníček | 16. 4. 2016

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama