Hollan: V Brně vládne chaos. Rozjeli jsme velké projekty, ale nezvládli odpolitizovat městské firmy

Jan Hejl Jan Hejl
14. 4. 2016 12:00
Koalicí v Brně zmítá chaos, připouští v rozhovoru pro Aktuálně.cz náměstek primátora Matěj Hollan (Žít Brno). Spor mezi vládními lidovci a hnutím ANO se rozhořel kvůli odpolitizování vedení městských firem a zřízení jejich holdingu. Lidovci ANO a Žít Brno obvinili, že jednají za jejich zády s opozicí a domluvili se na budoucí spolupráci s ČSSD. I přesto Hollan zdůrazňuje, že stávající koaliční smlouva oficiálně nebyla vypovězena. "Lidovci udělali manévr, který brněnskou scénu destabilizoval," zdůrazňuje s tím, že jako první s opozicí začala jednat právě náměstkyně Klára Liptáková z KDU-ČSL.
Náměstek brněnského primátora Matěj Hollan.
Náměstek brněnského primátora Matěj Hollan. | Foto: ČTK

Vládne Brnu stávající koalice ANO, lidovců, Žít Brno a zelených, nebo chaos?

Obě odpovědi jsou asi správné. Situace je nesmyslná v tom, že lidovci říkají, že nejsou v koalici, ale zároveň v ní jsou. To už je na vaší interpretaci, co to znamená.

Teď předpokládám narážíte na to, že KDU-ČSL nevypověděla koaliční smlouvu po smírčím jednání, jak jim ukládají pravidla, na kterých jste se před rokem a půl dohodli.

Jednak ji nevypověděli, ale zástupci lidovců také přece sedí v radě, kam byli zvoleni hlasy koalice. Nevím, co znamená, že tam pořád sedí – jsou tedy součástí koalice, nebo ne?

V úterý se navíc konalo zastupitelstvo a tam se z hlediska pádu koalice nestalo nic. Hlasovali jste společně, k odvolání radních nedošlo.

Ano, po úterním zastupitelstvu složení rady dál pokračuje. Na druhou stranu nerozporuji, že se lidovci cítí, že v ní nejsou. Ale zároveň tam přece jen jsou…

Není to jen formalita, když vám už oznámili, že koaliční smlouvu vypovídají? A ještě předtím vám vzkázali, že podepsali dohodu s ČSSD.

Poslali nám dopis, že mají názor, že smlouva je "konkludentně vypovězena". My jsme to vzali jako podnět ke smírčímu jednání, které jsme se snažili vyvolat. Ale lidovci vzkázali, že na něj nepřijdou.

To je přece absurdní. Vy s náměstkyní za lidovce Liptákovou nekomunikujete mimo oficiální struktury? Nevíte, co hodlá dělat?

Ne, nevíme. Oni komunikují jen přes média, na čtvrteční plánovanou schůzku zástupci lidovců asi nepřijdou. Vnáší to do vedení města chaos. Nevíme, jestli máme připravovat květnové zastupitelstvo, nebo ne. Nevíme, jestli to, co strana lidová slíbila voličům a napsala do koaliční smlouvy, chce prosadit s námi. A opačně zároveň nevíme, jestli budou lidovečtí zastupitelé hlasovat s námi v otázce našich priorit. Oni sami nám to prostě musí říct – a pokud neřeknou, těžko se v tom bude dál fungovat. Ale asi nám nezbude nic jiného než připravovat květnové zastupitelstvo, na němž uvidíme, jak se věci mají.

Kdo současnou situaci zapříčinil? Lidovci tvrdí, že ANO a Žít Brno, protože jste jako první jednali s opoziční ČSSD.

Zkusím říct časovou osu. Na podzim proběhla první koaliční krize kvůli osobě radního Tomáše Kratochvíla. Hnutí ANO ho vyloučilo ze svých řad a chtělo po koaličních partnerech, aby ho odvolali, když sám nerezignuje. Strana lidová tehdy tvrdila, že koaliční smlouva má 31 subjektů, že každý zastupitel je svébytný, a že Tomáše Kratochvíla tedy nemohou odvolat. Tehdy paní Liptáková začala jednat s opozicí s tím, že se stane primátorkou, pozvala si Roberta Kerndla z ODS, jednala se sociální demokracií o nové koalici. Ona to teď hraje do autu s tím, že to nebylo oficiální. Bylo to oficiální, sama mi to říkala!

Od této doby se tedy problémy v koalici táhnou?

Ano, při této koaliční krizi od lidovců zaznělo, že nehodlají dodržet to, co je v koaliční smlouvě napsáno ohledně politiků v představenstvech městských firem. Oni tvrdili, že tento bod byl už naplněn tím, že se snížil plošně počet politiků v představenstvech. To je naprosto nehorázná interpretace textu koaliční smlouvy. Je tam jasně napsané, že firmy mají řídit profesionálové, ne aby si tam každá strana nastrčila, koho chce, bez jakýchkoliv kritérií. Od té doby jsme měli několik jednání právě o městských firmách a na nich to vypadalo, že lidovci se o tom vůbec nechtějí bavit. Z toho jasně vyplývalo, že KDU-ČSL odmítá dodržovat text koaliční smlouvy, tak jsme spolu s hnutím ANO šli jednat se sociální demokracií, jestli bychom se na odpolitizování firem domluvili.

Nebyla to chyba? Náměstkyně Liptáková teď říká, že jste jednali za jejími zády.

Byl to naprosto standardní postup. Odpolitizování městských firem bylo pro hnutí ANO hlavní priorita, takže je jasné, že ji budou chtít prosazovat. Pokud by Žít Brno kdokoliv v koalici znemožňoval prosadit naše priority, uděláme totéž. Chápu, že se ta schůzka straně lidové nelíbí, ale zpětně viděno, nevím, jak jinak by to šlo řešit. Lidovci jednoduše udělali manévr, který brněnskou scénu destabilizoval.

Takže to vnímáte jako podraz?

Lidovci opakovaně dřív jednali s TOP 09 i dalšími stranami. Ale tohle se děje, je to běžné a já chápu, že pokud se v koalici necítí dobře, tak si snaží dojednávat nějakou jinou, což je jejich plné právo. Nicméně vyvozovat z toho porušování koaliční smlouvy je podle mě zbytečné, protože na to jsou dané postupy jako smírčí řízení a podobně. K tomu ale nedošlo, takže se nacházíme v jakémsi vakuu. Je ale jasné, že koalice de facto nefunguje a pro její další pokračování je potřeba dohodu znovu podepsat nebo budovat koalici jinou.

Jak si vysvětlujete postoj Kláry Liptákové, která nejdřív obvinila ANO, že porušilo koaliční smlouvu, a pak oznámila, že preferuje koalici právě s hnutím ANO?

To je strašně srandovní.

Ano, nicméně rozpory přece panovaly, jak jste říkal, právě mezi těmito stranami. A nyní se lidovci dohodli s ČSSD, že budou vyjednávat v bloku a chtějí do nové koalice přizvat ANO.

To, co řeknu, nemyslím nijak pejorativně, ale je jasné, že tady jsou dva proudy: Progresivní strany jako my, ANO, zelení nebo TOP 09. Zároveň zde je konzervativní proud – KDU-ČSL a sociální demokracie. Chápu to od konzervativních stran jako pokus ANO přečíslit. Pokud by s nimi ANO šlo do koalice, bylo by v radě vůči nim v menšině. Je to sice hezký pokus, ale nevím, co tím chtějí docílit. Je možné všechno, ale představa, že vítěz voleb jde do koalice, kde má podřadné postavení, je docela zvláštní.

Sociální demokracie na kraji vládne právě s lidovci a hnutí ANO bude jejich největší soupeř. Může koaliční krize na radnici nějak souviset s blížícími se krajskými volbami?

Může, ale to by byla fakt spekulace. Nemám k tomu žádné důkazy.

Do jaké míry je pravděpodobné, že Žít Brno skončí v opozici? Lidovci už oznámili, že novou vládu chtějí do měsíce.

To je hezké, já ji chcu do zítra! Je to pěkné přání, ale modelů, jak to všechno dopadne, je několik. Nejdramatičtější by bylo, kdyby nastal chaos v reálné výkonné politice jako v Praze – kdyby se odvolala část rady a žádná reálná koalice by se nerýsovala. Rozhodně bych byl rád, kdyby koalice s hnutím ANO fungovala dál. Máme rozdělané velké množství práce v oblasti kulturní, sociální a tak dále.

Koalice, která se právě rozpadá, vládne necelý rok a půl. Co považujete za její největší neúspěch?

Řekl bych, že hlavně odpolitizování městských firem. Není tam žádný progres od stavu před volbami, kdy jsme to kritizovali. Když se podíváme do koaliční smlouvy, mnoho věcí z ní už se děje, ale toto ne. Je to podle mě největší neúspěch koalice, ze kterého také pramení dnešní problémy.

Co se naopak povedlo?

Těch věcí je víc. Rozjeli jsme velké projekty, jako je stavba stadionu Za Lužánkami, koncertního sálu. Týden co týden se k tomuto setkávají pracovní týmy, zatím sice nic nestojí, ale proces příprav pokračuje. Uskutečnili jsme i Rok smíření, který zaznamenal celoevropský pozitivní ohlas, z německy mluvících zemí na to máme obrovsky pozitivní zpětné reakce. Také jsme vytvořili úřad městského architekta nebo strategický plán sociálního začleňování. V otázce bydlení je v českém prostředí zcela unikátní. A tady na tom – abych jen nekritizoval – má zásluhu i KDU-ČSL minimálně v tom, že pro to hlasovali. Bez jejich hlasů bychom tuto strategii neprosadili.

Pokud byste skončili v opozici, plán sociálního začleňování, který počítá také s nabídkou městských bytů bezdomovcům a lidem z ubytoven, by dál pokračoval?

Nevím. Pokud by se do rady dostal někdo, kdo je proti, vždycky to může ukončit. Může totiž vzniknout cokoliv bizarního – mohou jít společně lidovci s komunisty, s ODS v nějakém příšerném uskupení a mohou vše, co vzniklo, zničit. Koalice nevládla tak dlouho, aby věci nešly ukončit.

Další výjezd DVTV do krajů, tentokrát za problémy a kauzami Brna. Diskutovali jsme s náměstkem Hollanem, Jindřichem Šídlem nebo rektorem Bekem. | Video: Daniela Drtinová, Filip Horký
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy