Dostal podmínku za podvody v armádě, teď chce na radnici

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
8. 10. 2014 14:22
Ve Studenci na Třebíčsku kandiduje za KSČM Petr Šmída, bývalý armádní důstojník odsouzený v kauze černých fondů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Studenec (Třebíčsko) - Voliči ve Studenci na Třebíčsku mohou do zastupitelstva své obce s necelými šesti stovkami obyvatel poslat souseda, který loni u soudu dostal tříletou podmínku za podíl na jednom z největších skandálů v novodobé historii české armády.

Bývalý důstojník generálního štábu Petr Šmída, který byl pravomocně odsouzen za podvody s vojenským majetkem, je v komunálních volbách čtyřkou komunistů. Šmídovi běží pětiletá zkušební lhůta, a pokud by v ní znovu porušil zákon, musel by nastoupit do vězení.

Kauza černých fondů, ve které se za veřejné peníze pořizovaly drahé dary, alkohol a další vybavení pro špičky armády, stála kromě Šmídy kariéru i další vysoce postavené důstojníky. Sám Šmída podle soudu způsobil ministerstvu obrany škodu přes 6,5 milionu korun.

Volební speciál 2014

Volby

Vše podstatné k říjnovým komunálním a senátním volbám najdete přehledně na speciální stránce zde >>

“O co vám jde? Děláte z komára velblouda, šíříte poplašnou zprávu,” reaguje na otázky o Šmídově nominaci starosta Studence a komunistický poslanec Josef Zahradníček, který obecní kandidátku vede i letos.

A tváří se udiveně na otázku, zda je vhodné dát si na kandidátku člověka odsouzeného za podvody se státním majetkem. “Proč by nemohl kandidovat? Jsme malá obec a on chce pomoci. A vy mu chcete házet klacky pod nohy? Určitě se tam ani nedostane,” dodává Zahradníček.

Podobně reaguje i sám Šmída. “Ptám se, o co gou? Vy jste nikdy neudělala chybu? Kromě toho jsem byl sice odsouzen za podvod, ale nikdy mi neprokázali, že bych se na tom nějak obohatil,” má jasno bývalý plukovník, který se dnes živí jako řidič z povolání.

Drahé dárky za veřejné peníze

Šmída v letech 2002 a 2007 jako náčelník plánovacího a organizačního oddělení generálního štábu a později i vedoucí oddělení na ministerstvu obrany vytvářel černé fondy tak, že od firem nakupoval fiktivní zboží, například tonery do tiskáren. Ty však nikdy nedorazily a místo nich Šmída dostal zboží jiné, které se ovšem nedostalo do evidence.

Podle obžaloby šlo o různé dárky pro vysoké funkcionáře, jako jsou zdobené dýky, lyže a kola a další sportovní výstroj, z peněz se také hradily večírky a alkohol nebo zahraniční zájezdy. Šmída se nejdříve bránil tím, že pouze převzal systém nákupů od svého předchůdce. Později tvrdil, že jednal na přímé rozkazy nadřízených.

“Ten soud byl čistě na objednávku. Potřebovali to na někoho hodit,” je přesvědčen Šmída. Od soudu odešel s nejpřísnějším trestem, generál Ivo Zbořil dostal pouze desetiměsíční trest se zkušební dobou 18 měsíců. Dalšího z důstojníků, Ladislava Košnera, soud obžaloby zprostil.

Bývalý šéf generálního štábu Pavel Štefka obviněn nebyl a u soudu popřel, že by o podvodech věděl. Kvůli skandálu však nakonec přišel o slíbené místo velvyslance v Uzbekistánu.

Šmída nevidí důvod, proč by se neměl ucházet o místo zastupitele. “Ať rozhodnou voliči. Všichni ve vesnici o tom vědí, nikomu nic netajím. A všichni také vědí, jaký život tady vedu,” dodává Šmída s tím, že řádně plní podmínky dohledu probační služby, která kontroluje odsouzené.

A pokud by snad někdo o minulosti kandidáta přece jen nic netušil? Podle lídra kandidátky Zahradníčka je to jeho problém. “Co bych komu říkal? To je na voličích, jak si shánějí informace,” odmítá poslanec další novinářské dotazy.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Rozsáhlý požár zasáhnul vrakoviště v Ostravě, předcházela mu exploze

Při rozsáhlém požáru autovrakoviště v Ostravě-Vítkovicích, který od rána likvidují hasiči, platí už třetí stupeň požárního poplachu. Na místě zasahuje podle posledních informací 21 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Pomáhá také vrtulník policie s bambivakem. Řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp.

"Vyhlásili jsme třetí stupeň. V praxi to znamená, že na místě je víc než 11 jednotek. Kolik jich máme momentálně, ale přesně nedokážu říct," řekl Popp. Velitel čety moravskoslezských hasičů Jakub Kozák uvedl na twitteru, že na místě je 21 jednotek. Popp dodal, že z Brna kolem 10:00 dorazil policejní vrtulník, který hasí s pomocí bambivaku. Jeho plnění zajišťují hasiči přímo v areálu.

Policie na Twitteru uvedla, že masivnímu požáru předcházela exploze. Nikdo se při ní podle policie nezranil. Informaci o případných zraněných nemají ani hasiči.

Hoří v areálu společnosti SPV Recycling, která se zabývá ekologickou likvidací vozidel. Její ředitel Jiří Šašek to potvrdil. "Jsme momentálně uprostřed zásahu," řekl lakonicky s tím, že společnost se vyjádří později během dneška nebo v úterý.

Hustý kouř z je viditelný ze vzdálenosti několika kilometrů, podle policie nemají místní otvírat okna. Na místě zřejmě hoří i plasty a barvy. Vedení radnice v Ostravě-Vítkovicích doporučuje lidem, aby nevycházeli. "Požár není zcela bezpečný. Ještě několik hodin potrvá. Doporučujeme lidem, aby zavřeli okna, nevětrali, nevycházeli. Pokud musí z domovů, měli by si chránit dýchací cesty. Řekli nám, že tam hoří i plasty a barvy," řekl ČTK starosta ostravské části Vítkovice Richard Čermák.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Reprezentační asistent Galásek bude působit v Baníku Ostrava

Fotbalisty Ostravy povede i v příští sezoně trenér Ondřej Smetana. Jeho novým spolupracovníkem se vedle Jana Baránka mladšího stává reprezentační asistent Tomáš Galásek, který přichází z Norimberku. V realizačním týmu nahradí Václava Daňka.

Smetana s Daňkem a Baránkem vedli mužstvo po únorovém odvolání Luboše Kozla. "Realizační tým pod vedením Ondry Smetany mužstvo na jaře zvedl, ale chtěli jsme ho ještě posílit o dalšího perspektivního a ambiciózního trenéra, ideálně s vazbou na Baník, a to přesně se snoubí v osobě Tomáše Galáska," uvedl na klubovém webu sportovní ředitel Alois Grussmann. "Pětadvacet let strávil v zahraničí jako hráč i trenér, řadu roků působil ve slavném Ajaxu, hrával za národní tým. Přinese nový náhled na fotbal a spoustu zkušeností ze zahraničního fotbalového prostředí. Není náhoda, že si ho Jaroslav Šilhavý vybral jako asistenta k reprezentaci."

před 26 minutami

Výroba masa stoupla v prvním čtvrtletí o více než dvě procenta

Výroba masa v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,2 procenta na 113 329 tun, nejvíce rostla produkce rostla u drůbežího, kde šlo o 4,4 procenta a u vepřového s nárůstem o 2,3 procenta. Naopak o tři procenta klesla výroba hovězího. Nákup mléka klesl o 4,2 procenta na 754,2 milionu litrů, uvedl v pondělí Český statistický úřad. Ceny zemědělských výrobců klesly u prasat o 30,5 procenta, u kuřat se zvýšily o 1,9 procenta. Výkupní cena mléka meziročně klesla o 1,2 procenta na 8,78 Kč/l.

Zdroj: ČTK
Další zprávy