Donášel Kundera? Podívejte se na nový dokument

Eliška Bártová Eliška Bártová
21. 10. 2009 10:15
Uvnitř: Fotokopie dokumentu, který přidává další střípek do kunderovské skládačky

Praha - V případu údajného udavačství spisovatele Milana Kundery se objevil nový důkaz, který posiluje podezření, že se Kundera v roce 1950 podílel na zatčení Miroslava Dvořáčka. Informovaly o tom Lidové noviny.

Historici objevili dokument, který potvrzuje, že policejní záznam o zatčení Dvořáčka, který je zatím jediným důkazem spojujícím spisovatele s kauzou, je autentickým policejním dokumentem z padesátých let.

Ani nový nález ale přímo nedokazuje, že by Kundera skutečně Dvořáčka, který v roce 1950 přišel do Prahy jako agent chodec, na policii udal. O roli spisovatele také nepřináší žádné nové informace.

Příklad dobré spolupráce

Novým objevem je přepis přednášky někdejšího náměstka ministra národní bezpečnosti Jaroslava Jermana z roku 1952, napsaly LN.

Jerman v něm uvedl příklad polapení Dvořáčka jako příklad "dobré spolupráce, kdy zásluhou našich občanů došlo k odhalení našich nepřátel".

Spisek s přepisem projevu je dnes k dispozici v Národní knihovně, uvádějí Lidové noviny.

O Kunderově údajném udavačství informoval časopis Respekt před rokem. Na základě dokumentu, který získal z Ústavu pro studium totalitních režimů, napsal, že světoznámý spisovatel údajně v roce 1950 udal protikomunistického odbojáře Miroslava Dvořáčka. Ten následně strávil čtrnáct let v komunistickém lágru.

Kundera po několika desetiletích prolomil mlčení a proti nařčení se prostřednictvím ČTK ohradil. Článek doslova označil za "atentát na spisovatele".

Foto: Ludvík Hradilek

Foto: Ludvík Hradilek

 

Právě se děje

Další zprávy