Domov zveřejnil na webu přání osmi opuštěných seniorů, teď má vánoční dárky pro všech 150 obyvatel

Martin Biben Martin Biben
Aktualizováno 21. 11. 2016 20:15
Fotografie osmi opuštěných starých lidí dal na své facebookové stránky Domov pro seniory v pardubické čtvrti Dubina. Zároveň k snímkům napsal, co by si přáli k Vánocům za dárky. Během tří dnů poslali lidé domovu tolik balíčků, že penzion nejspíš obdaruje každého ze svých více než sto padesáti klientů.
Vedoucí pardubického Domova pro seniory Monika Kopecká s dárky, které seniorům lidé zaslali.
Vedoucí pardubického Domova pro seniory Monika Kopecká s dárky, které seniorům lidé zaslali. | Foto: Jiří Benda

Pardubice – Panu Miroslavovi Č. by udělal radost dárkový potravinový balíček společně s dobrou kávou. Paní Maruška R. by si k Vánocům přála teplé černé kamaše, velikost L. Podobná přání osmi svých osamocených obyvatel zveřejnil v půlce listopadu na Facebooku Domov pro seniory v pardubické čtvrti Dubina. "Pokud někdo chce o Vánocích udělat dobrý skutek a potěšit i někoho jiného než sebe, zveřejňujeme přání klientů, kteří nemají nikoho, kdo by je v době Vánoc přišel potěšit," napsal k tomu. Co následovalo, vedení penzionu pro seniory překvapilo.

Jednoduchá akce, kterou v Dubině uskutečnili poprvé, spustila nebývalou vlnu soucitu. "Polovinu mé kanceláře teď zabírají dárky, přišlo jich daleko více, než jsme čekali, a dostáváme je stále dál," uvedla vedoucí zařízení Monika Kopecká. Pro osm opuštěných starých lidí přišly podle Kopecké dary během pouhých tří dní. "Zájem nás doslova ohromil, teď už dostáváme zejména dárkové potravinové balíčky a kosmetiku i pro další. Nakonec to nejspíš dopadne tak, že budeme moci obdarovat všech našich 153 klientů," řekla.

Velký ohlas akce byl znát už z prvních reakcí na Facebooku. Příspěvek sdílelo přes 650 lidí, pod ním se okamžitě rozběhla rozsáhlá diskuse. "Ráda pomůžu, to je nejkrásnější projekt, jaký jsem viděla," napsala jedna z uživatelek. "Prosím o zprávu, kdy a komu to můžeme předat? Stačí přivézt přímo do Domova?" ptala se další.

Podobných reakcí byla spousta, lidé dávali návrhy i na další typy dárků, třeba knížky či nádobí. Akce brzy překročila hranice sociálních sítí a o jejím úspěchu se začalo hovořit mezi lidmi v pardubických kancelářích, ulicích, a dokonce i v hospodách.

Na Facebooku se proto brzy objevilo emotivní poděkování vedení domova. "Je to neuvěřitelné, ale již během víkendu máme splněná přání pro všechny uvedené seniory a i kosmetiku pro naše ostatní klienty. Naplňuje nás to opravdu velkým štěstím a jsme nadšení, kolik lidí má dobré srdce. Protože píšete o další nápady, tak právě zjišťujeme, co dál by naše seniory potěšilo."

Nebývalý příval dobročinnosti ale ještě nekončí. Většina lidí podle Kopecké dál posílá balíčky v hodnotě zhruba sto korun, najdou se ale i dárci, kteří podobných souprav poslali třeba osm. Někteří dokonce navrhli, že opuštěné lidi navštíví a dárky jim sami předají. "To je ještě cennější, s tím jsme předtím vůbec nepočítali, že se ti lidé skutečně potkají. Jedna paní se už dokonce nabídla, že by se o jednu babičku dokázala starat pravidelně," řekla Kopecká. Už teď je proto podle ní jasné, že domov bude akci opakovat i příští rok.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Francouzské jaderné elektrárny mohou zůstat v provozu o deset let déle, pokud provedou nezbytnou údržbu

Více než polovina nejstarších jaderných reaktorů provozovaných francouzskou elektrárenskou společností EDF bude moci zůstat v provozu o deset let déle, než se předpokládalo, pokud na nich firma provede nezbytnou údržbu. Ve čtvrtek o tom rozhodl francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN), který tím prodloužil životnost 32 reaktorů o výkonu 900 megawattů ze 40 na 50 let, uvedla agentura Reuters. Dlouho očekávané rozhodnutí přichází v době, kdy se řada z 58 reaktorů provozovaných EDF a postavených v 70. a 80. letech pomalu blíží konci své životnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy