Domobranci v Orlové učili děti střílet ze zbraní. Nejsou to extremisté, brání se pořadatel akce

Jakub Zelenka Lukáš Prchal Jakub Zelenka, Lukáš Prchal
22. 9. 2017 18:17
Lidé s nášivkami Národní domobrany, kterou ministerstvo vnitra považuje za extremistickou skupinu, pomáhali na Branném dni ve městě Orlová na Karvinsku. Učili například děti střílet ze zbraně a na uniformě měli viditelné nášivky s logem skupiny. "Kdybych věděla, že tam bude jakákoliv extremistická skupina, tak bychom jim to samozřejmě vůbec nepronajali," tvrdí ředitelka Domu kultury v Orlové Barbora Herdová, která akci prostory půjčila. Organizátor Branného dne Martin Mazura však "domobrance" na akci brání.
Branný den v Orlové. Muž s nášivkou Národní domobrany ukazuje dítěti zbraň.
Branný den v Orlové. Muž s nášivkou Národní domobrany ukazuje dítěti zbraň. | Foto: Facebook Město Orlová

Praha - Muž v maskáčích s nášivkou extremistické Národní domobrany podá malému chlapci zbraň. "Já ti to natáhnu. Teď vystřel," řekne mu. Dítě zmáčkne spoušť a ozve se rána. I takové výjevy byly předminulou sobotu k vidění na Branném dni ve městě Orlová.

Národní domobranu opakovaně ministerstvo vnitra uvádí ve své zprávě o extremismu a tučným textem ji označuje za bezpečnostní riziko. Experti varují, že se organizace snaží těžit ze strachu z migrantů a bojuje proti členství Česka v EU i NATO. Někteří členové také podporují proruské separatisty na východě Ukrajiny.

"V tomto směru jsou znepokojivá radikální vyjádření některých příznivců Národní domobrany. Spolek se snaží rekrutovat osoby obecně frustrované vývojem po roce 1989, současným politickým uspořádáním či zahraničněpolitickou orientací. Poskytuje jim ideologickou přípravu," píše se doslova v dokumentech vnitra.

Starosta Orlové Tomáš Kuča byl při konání akce mimo město, nicméně o Branném dni věděl. A rovnou odmítl, že by město takto podporovalo extremistické skupiny nebo jejich shromažďování. "Nepodporujeme extremisty a žádná taková uskupení," řekl starosta a dodal, že město pouze pronajalo prostory letního kina a nevědělo, kdo přesně se bude Branného dne účastnit. 

Akci pořádala skupina vojenských nadšenců s názvem Bez zbrojáku. "Nebyla to oficiální akce města. My jsme jim pouze pronajali prostory. Kdybych ale věděla, že tam bude jakákoliv extremistická skupina, tak bychom jim to samozřejmě vůbec nepronajali," reagovala na dotaz Aktuálně.cz Barbora Herdová, ředitelka Domu kultury v Orlové.

Hlavním organizátorem byl Martin Mazura, který tvrdí, že se žádní extremisté akce neúčastnili. "Problém je v médiích. Jeden člověk někde udělá problém a hned jsou všichni házeni do stejného pytle. Ti lidé (na fotografiích) nepatří k extremistickému spolku a je mi jedno, kam patří," říká Mazura.

Přijďte, ale bez vlajky

Zároveň dodal, že podmínkou bylo, aby na akci Národní domobrana neměla svou vlajku. Nášivky mu ale nevadí. "Jestli měl někdo nášivku, tak já nejsem povinen takové věci kontrolovat," míní. Také odmítl, že by možní členové Národní domobrany mohli ovlivňovat děti a vnucovat jim nějaké názory. "Určitě tam nevezmu extremisty, nezajímá mě banda tupých lidí. Jestli někdo běhá po lesích a chce střílet migranty, to jsou pro mě ubožáci," dodal.

Nášivku Národní domobrany si mohou lidé koupit na stránkách skupiny, domobranci si za ni účtují 150 korun. Deník Aktuálně.cz oslovil i Národní domobranu, do zveřejnění textu však nepřišla žádná odpověď.

Podle zjištění redakce na území Česka působí několik desítek skupin se znakem Národní domobrany. Některé z nich však nejsou úplně aktivní. Některé "jednotky" se scházejí převážně jen u piva, jiné party ale skutečně chodí cvičit do lesů a připravují se na ochranu hranic.

Podle experta na extremismus Miroslava Mareše Národní domobrana přežila jako jedna z mála skupin, které v roce 2015 při migrační krizi vznikly. "Z těch spolků se nejvíc ukazují na veřejnosti a dělají krajská setkání," hodnotil v červenci Mareš. Podle něj však je v "domobraně" skutečně aktivních jen pár desítek lidí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy