Evropská komise už má výsledky auditu Čapího hnízda. Dokumenty o majitelích v něm chybí, ztratily se

Domácí Domácí
Aktualizováno 17. 5. 2016 17:20
Auditoři hledali v dokumentech Agrofertu, který luxusní farmu Čapí hnízdo převzal, kdo byl jeho majitelem v době, kdy bylo žádáno o milionové evropské dotace na luxusní farmu. Potřebné dokumenty se však ztratily. Údajně měly být anonymní akcie přepsány na Babišovy děti. Část podílu měl mít také bratr Babišovy partnerky. Písemné záznamy však neexistují a smlouva s bratrem Babišové je pouze čestné prohlášení. Evropská komise už také potvrdila, že obdržela výsledky auditu Čapího hnízda, vyjádří se k nim ale až poté, co si je prostuduje.
Čapí hnízdo.
Čapí hnízdo. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Dokumenty dokládající majitele Čapího hnízda v době, kdy společnost žádala o milionové dotace z Evropské unie, se ztratily. Podle Andreje Babiše tenkrát za anonymními akciemi stáli jeho děti a bratr jeho partnerky Martin Herodes. Jenže tyto potřebné dokumenty se v Babišově holdingu Agrofert, který později luxusní farmu převzal, nepodařilo najít.

Evropská komise už také České televizi potvrdila, že obdržela výsledky auditu Čapího hnízda, vyjádří se k nim ale až poté, co si je prostuduje.

Podle serveru Neovlivní.cz auditoři z ministerstva financí ve firmě Agrofert nenašli ani listiny osob přítomných na valných hromadách společnosti Farma Čapí hnízdo, ani jiné dokumenty dokládající, že děti Andreje Babiše nebo jejich zástupci za společností v letech 2008 až 2010 stáli.

Jediný "dokument" potvrzující, že podíl společnosti držel bratr Moniky Babišové pro své děti, je čestné prohlášení. “Pravdivost údajů uvedených v tomto čestném prohlášení nemůže auditorský tým ověřit,” upozornili autoři zprávy.

“Auditorský tým v rámci e-mailové komunikace žádal dne 21. 3. 2016 o doložení podkladů pro auditní činnost, a to zejména: kopie ‘listiny přítomných’ vypracované v souladu s článkem II stanov a ‘prohlášení předsedajícího o účasti akcionářů na valné hromadě’ v souvislosti s valnými hromadami společnosti Farma Čapí hnízdo a.s. konanými v období let 2008–2010, kopie plných mocí pro zástupce akcionářů k účasti na valných hromadách společnosti Farma Čapí hnízdo a.s. konanými v období let 2008–2010. Auditovaná osoba uvádí, že listiny přítomných a plné moci se jí nepodařilo dohledat,” píše se v auditní zprávě, kterou má redakce Neovlivní.cz k dispozici.

Odkrytí skutečného vlastníka luxusní farmy Čapí hnízdo v době, kdy bylo zažádáno o evropské dotace, je však klíčové pro vyřešení kauzy, v níž vicepremiér a ministr financí Babiš čelí podezření z dotačního podvodu. Kromě auditorů se případem zabývá i evropský Úřad proti podvodům OLAF a česká policie.

Ministr financí Andrej Babiš tvrdí, že mu Čapí hnízdo nepatří. V minulosti se ale vyjadřoval jinak a pro opak hovoří i důkazy, které DVTV dohledala. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 38 minutami

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
Další zprávy