Dokument: Informace o integraci romských komunit

Domácí Domácí
20. 7. 2009 23:23
Informace o plnění unsesení vlády týkajících se integrace romských komunit

DOKUMENT - Kabinet Jana Fischera projednal zprávu, která postihuje, jakým způsobem se daří plnit kroky, které mají pomoci integraci romských komunit.

Materiál, který připravil ministr pro lidská práva Michael Kocáb, přinášíme jako dokument v plném znění.

INFORMACE O PLNĚNÍ USNESENÍ VLÁDY TÝKAJÍCÍCH SE INTEGRACE ROMSKÝCH KOMUNIT A AKTIVNÍHO POSTUPU STÁTNÍ SPRÁVY PŘI USKUTEČŇOVÁNÍ OPATŘENÍ PŘIJATÝCH SOUVISEJÍCÍMI USNESENÍMI VLÁDY KE DNI 31. PROSINCE 2008

Obsah zprávy (kliknutím se můžete dostat přímo do kapitoly, která vás zajímá):
0. NĚKTERÉ V INFORMACI UŽÍVANÉ ZKRATKY
1. ÚVOD
2. MINISTERSTVO ŠKOLSTVÍ, MLÁDEŽE A TĚLOVÝCHOVY
3. MINISTERSTVO PRÁCE A SOCIÁLNÍCH VĚCÍ
4. MINISTERSTVO VNITRA 
5. MINISTERSTVO KULTURY
6. MINISTERSTVO PRŮMYSLU A OBCHODU
7. MINISTERSTVO ZEMĚDĚLSTVÍ 
8. MINISTERSTVO OBRANY
9. MINISTERSTVO ZAHRANIČNÍCH VĚCÍ
10. MINISTERSTVO ZDRAVOTNICTVÍ 
11. MINISTERSTVO FINANCÍ
12. MINISTERSTVO PRO MÍSTNÍ ROZVOJ 
13. MINISTERSTVO SPRAVEDLNOSTI
14. ZMOCNĚNEC VLÁDY PRO LIDSKÁ PRÁVA
15. ZÁVĚR 


 

Některé v informaci užívané zkratky

AČR - armáda České republiky
AP - asistent pedagoga pro děti, žáky a studenty se sociálním znevýhodněním
AOP - Asociace občanských poraden
CERD - Výbor pro odstranění rasové diskriminace
ČOI - Česká obchodní inspekce
ČŠI - Česká školní inspekce
ESF - Evropský sociální fond
FF - Filozofická fakulta
IMO- Inspekce ministerstva obrany
IPPP - Institut pedagogicko-psychologického poradenství
JPD3 - Jednotný programový dokument pro cíl 3
MDS - Ministerstvo dopravy a spojů
MŠMT - Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
MPSV - Ministerstvo práce a sociálních věcí
MV - Ministerstvo vnitra
MK - Ministerstvo kultury
MPO - Ministerstvo průmyslu a obchodu
MRK - Muzeum romské kultury
MZe - Ministerstvo zemědělství
MŽP - Ministerstvo životního prostředí
MO - Ministerstvo obrany
MS - Ministerstvo spravedlnosti
MMR - Ministerstvo pro místní rozvoj
MU - Masarykova univerzita v Brně
MZV - Ministerstvo zahraničních věcí
MZd - Ministerstvo zdravotnictví
MŠ - mateřská škola
NÚOV - Národní ústav odborného vzdělání
ObÚ - obvodní úřady
OPRLZ - Operační program rozvoje lidských zdrojů
PaedF - Pedagogická fakulta
PMS - Probační a mediační služba
RVP - rámcový vzdělávací program
SROP - Společný regionální operační program
SŠ - střední škola
SpgŠ a G - Střední pedagogická škola a gymnázium
TrZ - zákon č. 140/1961 Sb., trestní zákon, ve znění pozdějších předpisů (sněmovní tisk 972) TrŘ - zákona č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním, ve znění pozdějších předpisů
UP - Univerzita Palackého v Olomouci
UJEP - Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí na Labem
VÚP - Výzkumný ústav pedagogický
       VOŠ - vyšší odborná škola
VS - Vězeňská služba
UK - Univerzita Karlova
ZLP - zmocněnec vlády pro lidská práva
ZŠ - základní škola, základní školy
ZvŠ - zvláštní škola/y
ZUŠ - základní umělecká škola

1. Úvod

Informaci na základě vyžádaných zpráv příslušných resortů zpracovala kancelář Rady vlády ČR pro záležitosti romských komunit na základě úkolu zadaného vládou ČR ministryni, v jejíž působnosti jsou lidská práva a menšiny v rámci usnesení č. 1206 ze dne 22. září 2008, část II. bod 2).
Předchozí informace o plnění usnesení týkajících se romských komunit byly vládě předloženy k 30. září 1998, 4. lednu 1999, 5. listopadu 1999, k 24. květnu 2000,              31. prosinci 2000, 31. prosinci 2001, k 31. prosinci 2003, 31. prosinci 2004, ke 4. květnu 2005, k 18. červnu 2007 a k 22. září 2008. Dopad naplňovaných úkolů na život příslušníků romských komunit v ČR je podrobněji popsán ve Zprávě o stavu romských komunit v ČR za rok 2008. Předkládaná informace je pracovní pomůckou pro všechny orgány veřejné správy zabývající se romskou tématikou.

2. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

2.1 Usnesením vlády ČR č. 686/1997 bylo ministru školství, mládeže a tělovýchovy uloženo:

2.1.1
a) rozšiřovat síť přípravných tříd v systému základního vzdělání pro žáky z jazykově       a sociokulturně znevýhodněného prostředí, termín průběžně

Plnění úkolu:
Přípravné ročníky je možno zřizovat jak při školách pracujících podle Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání, tak při školách speciálních. Statistické údaje vztahující se k počtu přípravných ročníků základní školy pro školní rok 2008/2009 a o počtu dětí v nich jsou uvedeny v tabulce níže.

Tabulka č. 1 Počet přípravných ročníků v jednotlivých krajích
Území Školy, třídy, děti v přípravných ročnících
 celkem v tom
 školy třídy děti ZŠ pro děti bez SVP ZŠ pro děti se SVP
   celkem azylanti z toho dívky školy třídy děti školy třídy děti
        celkem azylanti z toho dívky   celkem azylanti z toho dívky
ČR CZ0 146 166 2028 2 825 106 121 1507 2 617 40 45 521 0 208

MŠMT navrhuje úkol zrušit. Důvodem k jeho zrušení je skutečnost, že se vztahoval k situaci, kdy byly přípravné ročníky zřizovány na základě metodického pokynu a jejich zřizování nebylo systémově ukotveno. V současnoti není rozšiřování sítě přípravných ročníků v kompetenci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, ale je plně v kompetenci obce, svazku obcí nebo kraje dle § 47 školského zákona.

? úkol byl splněn a bude v rámci navrženého usnesení zrušen


2.1.2
 b) zajistit posílení informačních toků do všech stupňů škol ohledně dostupnéodborné literatury k otázkám multikulturní společnosti a výchovy k toleranci,termín - průběžně

Plnění úkolu:
MŠMT udělilo akreditaci Památníku Terezín a Vzdělávacímu a kulturnímu centru Židovského muzea v Praze, které jsou jedinečnými vzdělávacími institucemi s výhradním oprávněním organizovat semináře pro učitele základních a středních škol k tématice holocaustu a antisemitismu. Semináře se konají od roku 2001, speciální seminář pro učitele základních a středních škol "Jak vyučovat o holocaustu" financuje MŠMT a finančně se spolupodílí i na mezinárodních konferencích.
Tento cíl je plněn průběžně prostřednictvím např. dotačního programu Podpora vzdělávání v jazycích národnostních menšin a multikulturní výchovy, seminářů dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků, seminářů organizovaných MŠMT, atd.
Resort vyhlašuje dotační program v souladu s nařízením vlády č. 98/2002 Sb., kterým se stanoví podmínky a způsob poskytování dotací ze státního rozpočtu na aktivity příslušníků národnostních menšin na tvorbu vzdělávacích programů a výukových materiálů v oblasti národnostně menšinového vzdělávání směřujícího k poznávání historie a kultury jiných národů, k výchově k demokratickému občanství, k vzájemné toleranci, k potírání rasové          a národnostní nesnášenlivosti, xenofobie a antisemitismu. Schválený rozpočet resortu na program v roce 2008 činil 19 milionů Kč. Program byl vyhlášen ve dvou kolech. Do programu se přihlásilo celkem 98 projektů. Například Romano Džaniben připravilo publikace o holocaustu Romů a Sintů, která bude postavena na překladu publikace „Den Rauch hatten wir täglich vor Augen ... - Der nationalsozialistische Völkermord an den Sinti und Roma" („Ten kouř jsme měli denně před očima ... - Národně socialistická genocida Sintů a Romů"), kterou sestavil předseda Dokumentárního a kulturního centra německých Sintů a Romů           v Heidelbergu Romani Rose. Publikace zahrnuje i kontext Protektorátu Čechy a Morava          a Slovenského štátu, bude doplněna o práce českých a slovenských historiků, např. od prof. PhDr. Ctibora Nečase, DrSc. a dalších.
Dalším materiálem byl komiks sdružení R-Mosty o romské historii a významných romských osobnostech, projekt Czechkid nebo výzkum zařazení multikulturní výchovy do školních vzdělávacích programů, realizovaný Ligou lidských práv.
MŠMT uskutečnilo v listopadu 2008 seminář k Evropskému roku interkulturního dialogu, jehož cílem bylo zprostředkování příkladů dobré praxe různých úspěšných projektů učitelům základních i středních škol.
Pokračovaly prověřené kurzy dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků, jako jsou Letní škola historie, Letní škola občanské výchovy. Řada projektů dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků byla podpořena v rámci dotačního programu Podpora vzdělávání    v jazycích národnostních menšin a multikulturní výchovy.
Řadu vzdělávacích kurzů uskutečnil Národní institut dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků (NIDV), přímo řízená organizace MŠMT.
V roce 2008 pořádal NIDV tyto semináře zaměřené na zvýšení způsobilosti učitelů v oblasti multikulturního vzdělávání v rámci dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků. Jinak je toto téma obsaženo ve všech seminářích věnovaných agresi a agresivitě, které jsou na každém pracovišti prakticky neustále.

Romské dítě v české škole 22. 4. a 28. 4. 2009 ( 9,00-15,00 hod.)
 Obsahem semináře je přiblížit, jakou roli hraje škola v životě Romů a zda může něco změnit v jejich společenském postavení. Náš program si klade za úkol poskytnout pedagogům informace a zkušenosti. Častá neúspěšnost romských dětí ve škole není rychle a snadno řešitelný problém. Tuto situaci lze změnit pomocí vzdělaných, zainteresovaných učitelů. Nakolik jsou tyto děti, vyrůstající v odlišném prostředí schopny přizpůsobit se běžné škole      a nakolik je potřeba, aby se škola přizpůsobovala jim? Víme, že existuje mnoho rezerv, které by umožnily romským dětem ve škole obstát, je jen třeba jim přiměřeně dopřát větší spontánnost a tvořivost, větší respekt k individualitě dítěte a umožnit rozvoj těch schopností, které dítě má absolvovat SŠ a VŠ by nemělo být nedostupné.
 Problém, se kterým se setkal tento kurz, byl všeobecný nezájem ředitelů škol a pedagogů.

Další kurzy
? Aktuální problémy Romů v ČR a možný podíl školy na jejich řešení (Ostrava)
? Efektivní zvládání krizových situací u dětí a mládeže (Praha a Střední Čechy)
? Rovnost šancí ve výchově předškolních dětí a dětí mladšího školního věku (Praha              a Střední Čechy)
? Enviromentální výchova - projekty (Ústí nad Labem)
? Dítě v krizi (Zlín)
? Rizikové chování dětí a mládeže (Č. Budějovice)
? Podpora školní úspěšnosti rizikových skupin dětí a mládeže (Plzeň)
? Studium pro asistenty pedagoga (Specifika českého a romského jazyka a literatury) - Praha a Střední Čechy, Karlovy Vary a Pardubice

2008 Celostátní semináře na MŠMT
? Agrese a agresivita u dětí a mládeže ve škole i doma (datum konání 15. 4. 2008, 102 účastníků 8,30 -17,00 hod. MŠMT)
? Agrese a agresivita u dětí a mládeže ve škole i doma  (datum konání 20. 10. 2008,  68 účastníků   9,00-17,00 hod. MŠMT)
? Role asistenta a učitele ve vzdělávání dětí ze sociokulturně odlišného prostředí (datum konání 8. 12.  2008,  50 účastníků 9,00-15,00 hod. MŠMT)
? Rovnost šancí ve výchově předškolních dětí a dětí mladšího školního věku

Seminář byl zaměřen na problémy: Co ovlivňuje přístup člověka k odlišnosti druhého.
Jak se mění u dětí pojetí odlišností. Zvláštní význam předškolního a mladšího školního věku pro rozvoj tolerance. Role dospělých-náhled na vlastní postoje, rozvíjet otevřenost vůči dětem, které jsou odlišné. Role vrstevníků-jak podpořit pomocí poznatků sociální psychologie vzájemné přijetí. Rovnost šancí jako příležitost pro dítě, které je pro prostředí třídy (školní,     v MŠ) odlišné. Doprovázení dítěte s odlišností. Jak přistupovat k případům, kdy nabídka rovných šancí není přijata. Rovnost přístupu k oběma pohlavím jako zvláštní otázka rovnosti šancí. Součástí semináře jsou techniky sociálně psychologického výcviku ke zjištění vlastních postojů a rozvíjení práce s dětmi.

? Aktuální problémy Romů v ČR a možný podíl školy na jejich řešení
Cílem vzdělávacího programu je upozornit pedagogy na možnosti, jaké má škola při zlepšování interkulturního soužití. Východiskem bude popis aktuální situace v ČR. Pozornost bude soustředěna především na tato témata: Jak zařadit informace o Romech do učiva, jak za jejich pomoci dosáhnout klíčových kompetencí. Problematika vlastní identity a vliv školy na její budování. Práce pedagoga se stereotypy. Provázanost problémů a možný vliv školy na celospolečenské klima. Konkrétní náměty pro výuku a doporučená literatura k tématu.

? průběžně plněno


2.1.3
c) postupovat při udělování výjimek pro minimální počet žáků ve třídě i v případech tříd s dětmi z romských rodin stejně jako v případě menšinových tříd, termín - průběžně

Plnění úkolu:
 V roce 2008 byla projednána novela zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), jejímž obsahem bylo mimo jiné zrušení limitu pro výjimku minimálního průměrného počtu dětí a žáků ve třídách škol všech zřizovatelů, tj. zřizovatel bude moci udělit výjimku v jakémkoliv rozsahu. Zřizovatel tedy může udělit jakoukoliv výjimku z minimálního počtu žáků, limit pro výjimku již není stanoven. Rozdíl nákladů na vzdělávání vzniklý nižším počtem žáků ve třídě/škole nese zřizovatel.
Ministerstvo školství navrhuje úkol zrušit. Důvodem ke zrušení je fakt, že se úkol vztahuje k období před přijetím zákona 561/2004 Sb. o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů, kdy výjimky udělovalo ministerstvo školství podle svých vnitřních pravidel. V současné době jsou výjimky udělovány zřizovateli škol podle § 13 a § 14 školského zákona. Udělování výjimek není v kompetenci ministerstva školství.

? úkol byl splněn a bude v rámci navrženého usnesení zrušen


2.1.4
i) zajistit nabídku dalšího vzdělávání v problematice národnostních a etnických menšin, a to v rámci systému dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků, termín - průběžně

Plnění úkolu viz bod 2.1.2

? průběžně plněno


2.1.5
k) ve spolupráci s představiteli romské komunity zajistit, aby hudebně, pohybově i jinak umělecky talentované romské děti byly zařazovány do ZUŠ a měly tak možnost rozvíjet svůj talent a předpoklady pro přijetí ke studiu na konzervatořích, termín průběžně

Plnění úkolu:
 Úkol je průběžně plněn, žáci jsou ke studiu přijímáni na základě talentové zkoušky, největší zájem je o taneční a hudební obor. MŠMT informovalo ZUŠ o rovném zacházení.

? průběžně plněno


2.2. Usnesením vlády ČR č. 279/1999 bylo ministru školství, mládeže a tělovýchovy
       uloženo, aby:

2.2.1
2 a) vytvářel podmínky zamezující rasové (případně i jiné) diskriminaci a v případě potřeby předložil vládě návrhy novel příslušných zákonů- termín neuveden, myšleno průběžně
     
2 b) zapracoval do návrhu novel předkládaných podle bodu 2 a) tohoto usnesení ustanovení, která poskytnou právní možnost k uskutečňování vyrovnávacích akcí za účelem odstranění možného znevýhodnění příslušníků romské komunity, a to za účelem odstranění takového znevýhodnění do 31. 12. 2020,

Plnění úkolů:
 Úkol je splněn. Řešeno např. ve školském zákoně, vyhlášce č. 73/2005 Sb., o vzdělávání dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami, atp. Další legislativní opatření budou navazovat na zjištěné aktuální skutečnosti v oblasti vzdělávání romské komunity.

? úkol je splněn

2.2.2
Z  3) Zajistit provedení změn výukových programů na ZŠ a SŠ tak, aby tyto programy obsahovaly výuku o Romech, jejich historii (včetně historie nacistického holocaustu), jejich kultuře a tradicích (termín neuveden).

  Plnění úkolu:
   Ministerstvo školství vydává rámcové vzdělávací programy pro jednotlivé obory vzdělávání. Školy si podle těch, které již byly schváleny, zpracovávají vlastní školní vzdělávací programy. Problematika lidských práv, multikulturního vzdělávání, holocaustu       a výchovy k toleranci je obsažena přiměřeně k věku žáků ve všech již schválených programech a bude zařazena i v těch připravovaných.
V Rámcovém vzdělávacím programu pro základní vzdělávání (dále jen RVP ZV) je téma obsaženo výslovně ve vzdělávací oblasti Člověk a společnost, která zahrnuje obory dějepis     a výchova k občanství a zároveň se promítá i do ostatních vzdělávacích oblastí a do celého života školy. Ve svém vzdělávacím obsahu navazuje přímo na oblast Člověk a jeho svět, který přibližuje „svět společnosti" žákům 1. stupně základní školy. Průřezová témata reprezentují aktuální okruhy problémů současného i budoucího světa a stávají se důležitou a nedílnou součástí základního vzdělávání. Jsou důležitým formativním prvkem základního vzdělávání    a pomáhají rozvíjet  osobnost  žáka  především  v oblasti postojů a hodnot. Zejména                v průřezových tématech Osobnostní a sociální výchova a Multikulturní výchova je                   v základním vzdělávání akcentována  výchova k toleranci, k lidským právům a proti rasismu. Výuka podle RVP ZV - školního vzdělávacího programu - byla zahájena na všech základních školách od 1. září 2007, počínaje 1. a 6. ročníkem.
Výzkumný ústav pedagogický, přímo řízená organizace MŠMT, zajišťuje činnost metodického portálu www.rvp.cz. Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem   a rozpočtem České republiky, jeho hlavním cílem je vytvoření systematické podpory pedagogů při realizaci školské reformy. Smyslem projektu je podpořit tvorbu školních vzdělávacích programů a jejich zavádění do praxe, nabídnout zkušenosti z pilotního ověřování tvorby ŠVP a výuky podle nich, vytvářet a aktualizovat databázi příspěvků, inspirovat pedagogy                a umožnit sdílení zkušeností mezi nimi, bezprostředně reagovat na aktuální potřeby praxe       a vytvořit kvalitní, pestrou a komplexní nabídku metodických materiálů a podkladů pro pedagogy. Je zde zveřejněna řada příspěvků a materiálů zaměřených na metodickou pomoc     i v oblasti multikulturní a integrace žáků ze sociokulturně znevýhodňujícího prostředí, např. příspěvek pro zařazení romské problematiky do vyučovacích hodin dějepisu, holocaust Romů, atp.
MŠMT navrhuje úkol zrušit. Důvodem ke zrušení je skutečnost, že byl úkol zadán před přijetím zákona č. 561/2004 Sb. (školský zákon). Zařazení dané problematiky do školních vzdělávacích programů je ošetřeno v Rámcových vzdělávacích programech. Školy si podle těch, které již byly schváleny, zpracovávají vlastní školní vzdělávací programy.

? úkol byl splněn a bude v rámci navrženého usnesení zrušen


2.3. Usnesením vlády ČR č. 599/2000 bylo ministru školství, mládeže a tělovýchovy uloženo:

2.3.1.
a) průběžně zajišťovat při transformaci školství vzájemnou prostupnost ZvŠ a ZŠ.
Plnění úkolu:
Legislativně je převedení žáka mezi vzdělávacími programy upraveno v § 49 školského zákona. Zákon stanovuje povinnost školy, do níž žák přestoupil nebo byl převeden, vytvořit podmínky pro vyrovnání rozdílů ve znalostech žáka vyplývajících z odlišnosti školních vzdělávacích programů. Školský zákon pojem zvláštní škola neuvádí. MŠMT připravuje opatření směřující k nastavení inkluzivního modelu vzdělávání pro děti a žáky se specifickými vzdělávacími potřebami.
MŠMT navrhuje úkol zrušit. Důvodem ke zrušení je převedení žáka mezi vzdělávacími programy upraveno v § 49 školského zákona. Zákon stanovuje povinnost školy, do níž žák přestoupil nebo byl převeden, vytvořit podmínky pro vyrovnání rozdílů ve znalostech žáka vyplývajících z odlišnosti školních vzdělávacích programů. Školský zákon pojem zvláštní škola neuvádí. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy připravuje opatření směřují          k nastavení inkluzivního modelu vzdělávání pro děti a žáky se specifickými vzdělávacími potřebami. Ve výše uvedeném znění je úkol již neaktuální.

? úkol byl splněn a bude v rámci navrženého usnesení zrušen


2.3.2.
b) průběžně zřizovat pro MŠ v oblastech vyšší koncentrace Romů místa romského koordinátora (asistenta), který bude provádět nábor a zajišťovat docházku dětí do těchto škol

Plnění úkolu:
MŠMT legislativně ukotvilo a finančně zajišťuje činnost asistentů pedagoga pro děti, žáky a studenty se sociálním znevýhodněním. Problematika je také řešena v rámci Koncepce včasné péče a projektu Střediska integrace menšin. Celkově jsou údaje k programu asistent pedagoga uvedeny v tabulce níže, bohužel zde narážíme na absenci dat vztahujících se ke specifické skupině asistentů pedagoga při mateřských školách. 

Tabulka č. 2 Počet asistentů pedagoga v jednotlivých krajích v roce 2008 
Kraj  Požadavek prac. míst AP na úvazky Z toho nově požadovaných prac. míst Schválená výše dotace na rok 2008
Hlavní město Praha 22 2 1857676
Středočeský kraj 62,46 10,45 6526009
Ústecký kraj 144,843 6 14442352
Jihočeský kraj 24 4 2480924
Karlovarský kraj 17 2 3045563
Královehradecký kraj 36 0,79 3397192
Liberecký kraj 38,5 1 3726757
Pardubický kraj 38,27 5 3931337
Plzeňský kraj 15,61 4,65 1634902
Kraj Vysočina 16,305 0 1741990
Jihomoravský kraj 66,94 1,13 6841090
Moravskoslezský kraj 150 11 14451866
Olomoucký kraj 41,4 2 8175086
Zlínský kraj 24,375 3 2266288
církevní školy 39 0 3350569
dětské domovy 3 0 689338
Celkem 739,703 53,02 78558939

Program byl financován z rozvojového programu MŠMT „Financování asistenta pedagoga pro děti, žáky a studenty se sociálním znevýhodněním pro rok 2008". Působení asistentů na školách bylo hodnoceno hejtmany a krajskými koordinátory pozitivně. Nejčastěji se zmiňovali o jejich pozitivním vlivu na školní docházku dětí, snížení počtu neomluvených hodin, zlepšení školního prospěchu žáků a snížení výskytu výchovných i kázeňských problémů ve třídách, kde působili. Díky nim také došlo v mnoha případech i ke zlepšení spolupráce rodičů se školou, kdy asistenti pedagoga působili jako prostředníci a facilitátoři komunikace mezi oběma subjekty. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy podpořilo v roce 2008 400 asistentů pedagoga pro děti, žáky a studenty se sociálním znevýhodněním. Na rok 2009 bylo podpořeno MŠMT 430 asistentů pedagoga. Došlo tedy k nárůstu 10,75% oproti minulému roku.
Na realizaci předškolní přípravy romských dětí v krajích v rámci Programu MŠMT na podporu integrace romské komunity byla vyčleněna částka 2 972 000,- Kč. 
MŠMT navrhuje úkol zrušit. Důvodem ke zrušení je fakt, že Ministerstvo školství legislativně ukotvilo a finančně podporuje realizaci programu prostřednictvím dotačního programu činnost asistentů pedagoga pro děti, žáky a studenty se sociálním znevýhodněním. Zřizování funkce asistenta pedagoga již není v kompetenci ministerstva školství, ale je plně    v kompetenci obce, svazu obcí a kraje. Úkol se vztahuje k období, kdy místa asistentů v rámci pilotního ověřování zřizovalo ministerstvo školství na základě žádosti školy a doporučení kraje.

? úkol byl splněn a bude v rámci navrženého usnesení zrušen


2.3.3
 e) průběžně zařazovat výzkum romské problematiky mezi významné výzkumy resortu, zajišťovat systematický výzkum soužití etnik

Úkol je průběžně plněn jako usnesení vlády č. 1573 ze dne 7. prosince 2005                     k Realizačnímu plánu naplňování Koncepce romské integrace v letech 2006 až 2009 „Na vědecká bádání o romské kultuře, tradicích a historii každoročně vypisovat granty, které zajistí kvalitu bádání, termín - průběžně."
Za účelem zmapování situace romských žáků v českém vzdělávacím systému byl v září roku 2008 zahájen výzkumný projekt s názvem „Vzdělanostní dráhy a vzdělanostní šance romských žákyň a žáků základních škol v okolí vyloučených romských lokalit" v rámci veřejné zakázky MŠMT „Sociologický výzkum zaměřený na analýzu podoby a příčin segregace dětí, žáků a mladých lidí ze sociokulturně znevýhodňujícího prostředí". Cílem výzkumu bylo předložit komplexní obraz vzdělanostních trajektorií a šancí romských žáků a žákyň pocházejících ze sociálně znevýhodňujícího prostředí a studujících na různých typech základních škol, a to prostřednictvím srovnání s trajektoriemi a šancemi jejich neromských spolužaček a spolužáků, kteří navštěvují stejné školy. Realizátorem výzkumu byla společnost GAC spol. s.r.o., která jeho výsledky představila veřejnosti společně se zástupci MŠMT dne 8. dubna 2009. Výzkum ukázal, že na úrovni základních škol existuje poměrně diferencovaný obraz vzdělanostních drah dětí i aktivit škol a zaměřoval se na následující témata:
? Popis a analýza hlavních charakteristik vybraných škol a jejich prostřednictvím reprezentativní analýza informací o souboru základních škol, které působí v okolí vyloučených lokalit z hlediska typu školy, složení dětí, vývoje odchodů a příchodů žákyň a žáků;
? Základní charakteristiky vzdělanostních drah žákyň a žáků identifikovaných jejich školními výsledky na prvním a druhém stupni;
? Informace učitelek a učitelů o těchto žákyních/žácích, o jejich výkonnosti, zázemí, aktivitě a spolupráci jejich rodičů se školou;
? Názory ředitelek a ředitelů škol na vzdělávání romských dětí;
? Názory romských chlapců a dívek na roli vzdělávání, jejich profesní a další aspirace          a vzory, to vše ve srovnání s jejich neromskými spolužačkami a spolužáky;
? Základní dostupné mimoškolní podpůrné vzdělávací programy, vesměs činnost nestátních neziskových organizací, které mají děti v okolí školy k dispozici.

Hlavní zjištění výzkumného projektu jsou uvedena v závěrečné zprávě projektu, která je volně přístupná na internetových stránkách Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy .


2.4. Usnesením vlády ČR č. 994/2000 bylo ministru školství, mládeže a tělovýchovy uloženo:

2.4.1
a) podporovat semináře, besedy a obdobné akce, týkající se soužití s romskou menšinou, pořádané ve školách

Plnění úkolu (viz 2.1.2).

? průběžně plněno 


2.5 Usnesením vlády ČR č. 1145/2001 bylo ministru školství, mládeže a tělovýchovy uloženo:

2.5.1
a) průběžně zintenzivňovat podporu a propagaci zřizování přípravných tříd a funkce vychovatel-asistent učitele s cílem rozšířit tyto formy vyrovnávacích postupů systematicky tam, kde se u romských žáků projevují vzdělávací problémy a přípravné ročníky a funkce vychovatel-asistent učitele dosud zřízeny nebyly, usilovat o to, aby funkce vychovatel-asistent učitele byla ustavována také na úrovni druhého stupně základních škol, ve středních odborných učilištích a v zařízeních pro výkon ústavní a ochranné výchovy,

Plnění úkolu:
Školský zákon č. 561/2004 stanoví v §16 Vzdělávání dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami odst. 9) ředitel mateřské školy, základní školy, základní speciální, střední školy a vyšší odborné školy může se souhlasem krajského úřadu ve třídě nebo studijní skupině, ve které se vzdělává žák se speciálními vzdělávacími potřebami, zřídit funkci asistenta pedagoga (dále asistent pedagoga, nebo jen AP). Vyhláška č. 48 /2005, o základním vzdělávání, stanoví § 7 přípravné ročníky „nejvyšší počet dětí je 15".
Vyhláška č. 73/2005, o vzdělávání dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami a dětí mimořádně nadaných je v §7 Asistent pedagoga pro děti, žáky a studenty se sociálním znevýhodněním jsou hlavními činnostmi: pomoc žákům při přizpůsobení se školnímu prostředí, pomoc pedagogickým pracovníkům školy při výchovné a vzdělávací činnosti, pomoc při komunikaci se žáky a při spolupráci se zákonnými zástupci žáků                a komunitou, ze které žák pochází.
Informace MŠMT č.j.14453/05-24 k zabezpečení vzdělávání dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami s podporou asistence v části III. Asistent pedagoga pro žáky se sociálním znevýhodněním se určuje funkce AP. Hlavními cíli AP je podpořit optimální sociálně-kulturní integraci žáků do školního prostředí a do společnosti. Náplní práce AP je pedagogická asistence učitelům, pomoc žákům při výuce a jejich rodičům při aklimatizaci na školní prostředí, zapojení kulturně specifického prostředí žáků do vzdělávacího procesu ve škole, pomoc při přípravě na vyučování, spolupráce s učitele při komunikaci s rodiči a s komunitou v místě školy. AP musí v rámci získání kvalifikace absolvovat studium pedagogiky.
Zákon o pedagogických pracovnících č. 563/2004 stanoví v § 2 pedagogického pracovníka a jeho přímou pedagogickou činnost. V §20 je uvedena odborná kvalifikace a požadované vzdělání. Dle bodu e) může být AP i osoba se základním vzděláním a musí absolvovat vzdělávací program pro AP.
V roce 2008 bylo zřízeno 157 přípravných ročníků. Program asistentů pedagoga je financován podle § 171 odst. 2 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), na „Financování asistentů pedagoga pro děti, žáky a studenty se sociálním znevýhodněním na rok 2008".

Tabulka č. 3  Počet asistentů pedagoga v jednotlivých krajích v roce 2008 
Kraj  Požadavek prac. Míst AP na úvazky Z toho nově požadovaných prac. Míst Schválená výše dotace na rok 2008
Hlavní město Praha 22 2 1857676
Středočeský kraj 62,46 10,45 6526009
Ústecký kraj 144,843 6 14442352
Jihočeský kraj 24 4 2480924
Karlovarský kraj 17 2 3045563
Královehradecký kraj 36 0,79 3397192
Liberecký kraj 38,5 1 3726757
Pardubický kraj 38,27 5 3931337
Plzeňský kraj 15,61 4,65 1634902
Kraj Vysočina 16,305 0 1741990
Jihomoravský kraj 66,94 1,13 6841090
Moravskoslezský kraj 150 11 14451866
Olomoucký kraj 41,4 2 8175086
Zlínský kraj 24,375 3 2266288
církevní školy 39 0 3350569
dětské domovy 3 0 689338
Celkem 739,703 53,02 78558939

? průběžně plněno


2.6. Usnesením vlády ČR č. 607/2004 bylo ministryni školství, mládeže a tělovýchovy uloženo:

   2.6.1.

     a) zajistit průběžné fungování programu podpory romských žáků středních škol

Plnění úkolu:
Účinným nástrojem, který zmírňuje finanční náročnost studia je program Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Podpora romských žáků středních škol. Výše dotace MŠMT jsou uvedeny v tabulce níže.

Tabulka č. 4 Podpora romských studentů středních škol
Kraj 1. kolo 2. kolo
 Počet žáků Celková dotace Počet žáků Celková dotace
hl. město Praha 25 151 900 Kč 43 248 800 Kč
Jihočeský kraj 44 232 700 Kč 57 217 700 Kč
Jihomoravský kraj 29 162 700 Kč 28 142 900 Kč
Karlovarský kraj 8 51 700 Kč 12 58 600 Kč
Královéhradecký kraj 77 434 400 Kč 88 408 300 Kč
Liberecký kraj 19 91 700 Kč 24 123 200 Kč
Moravskoslezský kraj 172 750 700 Kč 217 809 900 Kč
Olomoucký kraj 82 355 700 Kč 143 567 900 Kč
Pardubický kraj 43 254 200 Kč 56 301 400 Kč
Plzeňský kraj 5 32 900 Kč 5 26 700 Kč
Středočeský kraj 151 1 037 900 Kč 256 1 536 000 Kč
Ústecký kraj 284 1 523 000 Kč 297 1 199 500 Kč
Vysočina 12 72 300 Kč 17 82 700 Kč
Zlínský kraj 33 194 300 Kč 42 182 700 Kč
Celkem 984 5 346 100 Kč 1285 5 906 300 Kč

? průběžně plněno


2.7. Usnesením vlády ČR č. 90/2004 bylo ministryni školství, mládeže a tělovýchovy uloženo:

2.7.1
1.1. plnit Závěrečná doporučení Výboru pro odstraňování rasové diskriminace (dále jen „Výbor" uvedená v příloze č. 1 tohoto usnesení (dále jen „Doporučení") tak, jak je uvedeno v příloze č. 2 tohoto usnesení.

Plnění úkolu:
Problematika prevence projevů rasismu, xenofobie a intolerance je zpracována do „Školního preventivního programu pro mateřské a základní školy a školská zařízení". Je též obsažena v dokumentu MŠMT „Strategie prevence sociálně patologických jevů u dětí             a mládeže v působnosti resortu školství, mládeže a tělovýchovy na období 2005 - 2008 č.j. 10 844/2005-24".
Ministerstvo školství vydalo Rámcový vzdělávací program pro základní vzdělávání (dále RVP ZV), úplný text  RVP ZV je zveřejněn na www. msmt.cz. Školy na základě výše uvedeného dokumentu zpracovaly vlastní školní vzdělávací program. Problematika lidských práv, multikulturního vzdělávání a výchovy k toleranci je explicitně obsažena ve vzdělávací oblasti „Člověk a společnost". Důležitou součástí vzdělávání v dané vzdělávací oblasti je prevence rasistických, xenofobních a extrémistických postojů, výchova k toleranci                   a respektování lidských práv a výchova k úctě k přírodnímu a kulturnímu prostředí. Vzdělávací oblast „Člověk a společnost" zahrnuje obory „dějepis" a „výchova k občanství"     a zároveň se promítá i do ostatních vzdělávacích oblastí i do celého života školy. Ve svém vzdělávacím obsahu navazuje přímo na oblast „Člověk a jeho svět", která přibližuje „svět společnosti" žákům 1. stupně základní školy.
Průřezová témata reprezentují v RVP ZV aktuální okruhy problémů současného                i budoucího světa a stávají se důležitou a nedílnou součástí základního vzdělávání. Jsou důležitým formativním prvkem základního vzdělávání a pomáhají rozvíjet osobnost žáka, především v oblasti postojů a hodnot.

V základním vzdělávání vyčleňujeme tato průřezová témata:
o Osobnostní a sociální výchova
o Výchova demokratického občana
o Výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech
o Multikulturní výchova
o Environmentální výchova
o Mediální výchova

? průběžně plněno


2.8 Usnesením vlády ČR č. 564/05 byly ministru školství, mládeže a tělovýchovy uloženy tyto úkoly:

2.8.1

b) průběžně realizovat programy a opatření v oblasti počátečního a dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků, kteří působí v předškolním vzdělávání, zaměřené na rozvíjení kompetencí pedagogických pracovníků pro vzdělávání dětí ze sociokulturně znevýhodňujícího prostředí v období od tří let dítěte do nástupu do povinné školní docházky" c) průběžně realizovat programy a opatření zaměřené na zvýšení počtu dětí ze sociokulturně znevýhodňujícího prostředí, které budou absolvovat předškolní vzdělávání v mateřských školách nebo v přípravných třídách pro děti ze sociokulturně znevýhodňujícího prostředí,d) realizovat programy zaměřené na pilotní ověřování projektů včasné péče o děti ze sociokulturně znevýhodňujícího prostředí se zaměřením na:               db) vytvoření a realizace pobytových kurzů pro rodiče a děti ze sociokulturně znevýhodňujícího prostředí ve věku od tří let  zahájení školní docházky,   dc) vytvoření a realizace prezenčních dlouhodobých kurzů pro rodiče a děti ze sociokulturně znevýhodňujícího prostředí ve věku od tří let do zahájení školní docházky,3. ministryni školství, mládeže a tělovýchovy, místopředsedovi vlády a ministru práce       a sociálních věcí a ministryni zdravotnictví průběžně realizovat společné programy         a opatření resortu školství, sociálních věcí a zdravotnictví, které budou působit na rodiče dětí ze sociálně znevýhodňujícího prostředí, aby převzali větší zodpovědnosti za rozvoj dětí v období před nástupem do povinné školní docházky a předškolní přípravou dětí se odpovědně zabývali, a o výsledcích těchto opatření informovat vládu do 28. března 2008.

Plnění úkolů:
Výše uvedené úkoly jsou částečně součástí „Koncepce včasné péče". Dne 14. května 2008 schválila Vláda ČR na svém zasedání usnesením č. 539 „Zprávu o realizaci Koncepce (projektu) včasné péče o děti ze sociokulturně znevýhodňujícího prostředí v oblasti vzdělávání za období 2005 - 2007", včetně její aktualizace. Usnesením vlády ČR ze dne 20. dubna 2009 č. 454 byl přijat „Akční plán realizace Koncepce včasné péče o děti ze sociálně znevýhodňujícího prostředí".
Koncepce včasné péče o děti se sociálně znevýhodňujícího prostředí je jedním ze základních dokumentů vymezujících rámec aktivit realizovaných s cílem předcházet vzniku sociálních handicapů, v jejichž důsledku děti socializující se a trvale žijící v sociálně znevýhodňujícím prostředí nedosahují naplnění svého vzdělávacího potenciálu a předčasně ukončují vzdělávání, a naopak vytvářet předpoklady pro zvýšení jejich školní úspěšnosti, prodloužení vzdělávací dráhy a následné získání kvalifikace. Akční plán realizace Koncepce včasné péče je zcela v souladu s programem Systému včasné intervence vypracovaném Ministerstvem vnitra a s Návrhem opatření k transformaci a sjednocení systému péče              o ohrožené děti vypracovaném Ministerstvem práce a sociálních věcí. Mezi hlavní úkoly vyplývající z uvedené koncepce patří: 

? Průběžná realizace programů a opatření na podporu informovanosti o Koncepci včasné péče o děti ze sociálně znevýhodňujícího prostředí, 
? Zvýšení míry koordinace činností jednotlivých institucí, které o děti pečují (sociálně-právní ochrana dítěte, poskytovatelé sociálních služeb zdravotnická zařízení, pedagogicko-psychologické poradenství, terénní sociální pracovníci, zdravotně sociální pracovníci, vzdělávací instituce působící v předškolním vzdělávaní, apod.) s cílem zabezpečit jejich komplexní a synergické působení,
? Průběžná realizace programů a opatření v oblasti počátečního a dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků, kteří působí v předškolním vzdělávání, zaměřené na rozvíjení kompetencí pedagogických pracovníků pro vzdělávání dětí ze sociálního znevýhodňujícího prostředí v období od tří let dítěte do počátku povinné školní docházky,
? Standardizace a metodická podpora programů a opatření včasné péče prostřednictvím vytvoření standardů kvality včasné péče o děti ze sociálně znevýhodňujícího prostředí včetně evaluace a její metodiky,
? Průběžná realizace programů a opatření zaměřených na zvýšení počtu dětí ze sociokulturně znevýhodňujícího prostředí absolvujících některou z forem předškolního vzdělávání (zejména v MŠ či přípravných třídách pro děti ze sociokulturně znevýhodňujícího prostředí),
? Realizace programů zaměřených na pilotní ověřování projektů včasné péče o děti ze sociokulturně znevýhodňujícího prostředí,
? Zavedení systému přezkoumávání odborných stanovisek poradenských zařízení a zařízení preventivně výchovné péče,
? Podporování výzkumných záměrů (a dalších výzkumných aktivit) v oblasti vzdělávání dětí předškolního věku se sociálním znevýhodněním.

Realizace programů a opatření v oblasti včasné péče předpokládá součinnost resortů školství, mládeže a tělovýchovy, práce a sociálních věcí a zdravotnictví, a jejich aktivní spolupráci s dalšími subjekty. Na konkretizaci úkolů a jejich realizaci na úrovni krajů a obcí s rozšířenou působností se předpokládá rovněž spolupráce s Agenturou pro sociální začleňování v romských lokalitách. Cílem je dosažení odpovídající míry koordinace, vzájemné provázanosti a synergického působení realizovaných aktivit, jakožto nezbytného předpokladu pro jejich efektivitu. 
Dále jsou úkoly uložené MŠMT (v bodech a - dc) průběžně plněny prostřednictvím „Programu MŠMT na podporu integrace romské komunity". MŠMT podporuje formou dotací občanským sdružením celou řadu projektů, které jednoznačně podporují integraci Romů do většinové společnosti. Cílem programu je vyrovnání podmínek příslušníků romské komunity s důrazem na zamezení společenského vylučování příslušníků romské komunity, zajištění spoluúčasti Romů při zavádění integračních programů, vytváření důvěry, porozumění              a tolerance ve společnosti, zlepšení komunikace mezi romskou komunitou a většinovou společností. Projekty jsou realizovány převážně v lokalitách a oblastech s vyšším zastoupením osob sociálně znevýhodněných. Zejména jsou podporovány projekty napomáhající inkluzi romských dětí a žáků do hlavního vzdělávacího proudu.

Tématické zaměření projektů je toto:
? V oblasti předškolní přípravy romských dětí
- Vzdělávací aktivity pro rodiče zaměřené na předškolní přípravu dětí.
- Podpora metod a forem práce zvyšujících efektivitu předškolního vzdělávání romských dětí.
- Podpora aktivit zvyšujících šanci romských dětí na úspěšné zahájení školní docházky.
- Podpora aktivit směřujících k zapojení rodiny do předškolního vzdělávání dětí.

? V oblasti vzdělávání žáků z romských komunit na základní škole
- Podpora doprovodných aktivit škol podporujících romské děti při překonávání obtíží         v průběhu povinné školní docházky.
- Podpora aktivit směřujících k zvýšení efektivity spolupráce romských rodin a školy při vzdělávání romských žáků.
- Podpora aktivit poskytujících informační a poradenskou pomoc romským rodinám při volbě povolání pro romské žáky základních škol.
- Podpora aktivit napomáhajících přípravě a úspěšnému přechodu romských žáků základních škol do středního vzdělávání.
- Podpora aktivit zaměřených na integraci (inkluzi) romských žáků do hlavního vzdělávacího proudu.
- Podpora škol s významným zastoupením žáků z romských komunit a škol, které realizují pilotní ověřování programu "Škola s celodenním programem".

? V oblasti metodická podpora učitelů
- Podpora dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků v oblasti vytváření inkluzívního prostředí ve škole a třídě.

? V oblasti volnočasových a zájmových aktivit pro romské děti a mládež v návaznosti na jejich vzdělávací potřeby

Níže uvádíme souhrnnou finanční podporu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy v rámci „Programu na podporu romské integrace". V roce 2008 v rámci programu podpořilo 20 realizátorů integračních opatření a rozdalo celkem částku 3 264 000 Kč. V tabulce níže je uvedeno rozdělení finančních prostředků podle krajů.

Tabulka č.5 Program na podporu integrace romské komunity v roce 2008
Rozdělení dotací dle čerpání v jednotlivých krajích
kraj údaje v Kč
hl. město Praha 1 735 000
Jihočeský 290 000
Jihomoravský 1 282 000
Královéhradecký 2 314 000
Liberecký 1 358 000
Moravskoslezský 2 635 000
Olomoucký 740 000
Pardubický 215 000
Plzeňský 905 000
Ústecký 1 811 000
Vysočina 425 000
Zlínský 317 000
s přesahem do více krajů 240 000

? průběžně plněno


2.9 Usnesením vlády ČR č. 1573/2005 byly ministryni školství, mládeže a tělovýchovy uloženy tyto úkoly:

2.9.1
3.1. S využitím prostředků evropských strukturálních fondů a národních nástrojů odstraňovat a zamezovat dalšímu šíření sociálního vyloučení v romských komunitách, termín - průběžně
Plnění úkolu:
MŠMT podpořilo programy v rámci ESF Opatření 3.1.OP RLZ v rámci grantového schématu „Zkvalitňování vzdělávání ve školách a školských zařízeních". Jedním z vyhlašovaných programů byl i Program podpory A. Zlepšení podmínek pro vzdělávání žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami. V Příloze č. 4 jsou uvedeny anotace podpořených projektů.

? průběžně plněno


2.9.2
10.1 Na vědecká bádání o romské kultuře, tradicích a historii každoročně vypisovat granty, které zajistí kvalitu tohoto bádání, termín - průběžně.

Plnění úkolu:
V Programu na podporu integrace Romů byl zařazen tematických oddíl číslo. 5 „Tvorba didaktických materiálů a odborných studií pro potřeby vytváření vzdělávacích programů, metod a strategií". MŠMT také podpořilo dvouletý projekt Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze „Výzkum mapující výskyt romštiny a etnolektů češtiny s romskými specifiky", který byl realizován v roce 2008. Cílem výzkumu bylo zmapovat situaci romštiny v ČR se zřetelem na jazykovou kompetenci mluvčích romštiny, domény používání romštiny, typy        a strukturu faktorů, které vztah k romštině ovlivňují. Výzkum se zaměřoval na děti školního věku a při zjišťování úrovně jejich znalosti romštiny využíval metodu motivačních jazykových her a realizoval jej realizační tým pracovníků Semináře romistiky Filosofické fakulty Univerzity Karlovy. Na základě provedeného výzkumu lze pro situaci severocentrálního dialektu romštiny v České republice konstatovat, že:
? dochází k jazykové směně od bilingvismu v romštině a majoritním jazyce k monolingvismu v češtině či jinému typu bilingvismu, kdy je čeština aktivně používaným jazykem, romština pak jazykem, kterému jedinec více či méně rozumí;
? jazyková situace je v jednotlivých obcích velmi rozdílná - v některých romských rodinách i komunitách je romština nadále předávaným jazykem, v jiných částečná jazyková směna probíhá již po několik generací
? lze se domnívat, že mezi dětmi ve školním věku má aktivní kompetenci v romštině maximálně 1/3 dětí, další 1/3 dětí tvoří mluvčí s různou mírou pasivní kompetence v romštině
? výše zmíněný předpoklad nelze vztahovat na jiné věkové skupiny, u kterých je aktivní kompetence v romštině častější
? právě mluvčí s aktivní kompetencí v romštině jsou klíčoví pro předávání jazyka dalším generacím. Pokud je náš odhad poměru aktivních mluvčích v současné nejmladší generaci správný, lze předpokládat, že se v budoucnu proces jazykové směny ještě prohloubí.
? pro další uvažování o podoře romštiny v ČR je nutné brát v úvahu také skupinu mluvčích s různou mírou pasivní kompetence v romštině. Za určitých podmínek je pro pasivní mluvčí romštiny možné dostat se na jazykovou úroveň mluvčích aktivních.
? plná akvizice romštiny může být i v prostředí, kde se romština běžně používá, dlouhodobým procesem.
? faktory, které předávání jazyka ovlivňují v pozitivním i negativním smyslu, jsou velmi různorodé a jejich vlivy se různě vzájemně kombinují. Mezi hlavní patří vlastní kompetence v jazyce, jazykové prostředí, vlastní postoje k jazyku a jazykové postoje okolí
? romština ovšem nadále plní funkci identifikátoru a důležitého atributu romství, postoje k ní rozhodně nejsou neutrální: můžeme se setkat s deklarací její nepotřebnosti, ale na druhé straně je také její význam zdůrazňován, a existují případy Romů, kteří se za nižší nebo špatnou znalost tohoto jazyka stydí a zakrývají ji.
? rozhodování o předávání romštiny dětem je u některých rodičů-mluvčích romštiny dosud vedeno obavou z problémů, které by jejich dítě-mluvčí romštiny ve škole mohlo mít. Může jít jen o deklaraci nebo setrvačnost chování v reakci na bývalý represivní přístup státu k romské menšině, ale domníváme se, že by bylo vhodné se nad tímto faktem zamýšlet i z perspektivy aktuálního nastavení školního prostředí z hlediska podpory menšinových jazyků a bilingvismu obecně.
? z provedeného výzkumu znalostí romštiny u dětí ve věku základní školní docházky též vyplývá specifikum důležité pro praxi z hlediska metodologie i organizace případné budoucí výuky tohoto jazyka: vzhledem k věkové rozrůzněnosti žáků na různých úrovních jazykových znalostí dochází k tomu, že v rámci stejné věkové skupiny žáků vedle sebe stojí děti s velmi různou znalostí romštiny, a naopak - v rámci jedné znalostní úrovně se objevují žáci různého věku. Tomuto specifiku by bylo v budoucnu případně nutné uzpůsobit nejen formu organizace výuky, ale i výukové materiály.
? výzkum prokázal zájem o romštinu, jak se strany dětí ve školách, tak při rozhovorech v rámci kvalitativního výzkumu. Někteří respondenti pociťovali absenci romštiny        v mediálním prostoru. Lze konstatovat, že podpora národnostních médií jako jeden ze zásadních nástrojů podpory a ochrany regionálních a menšinových jazyků ze strany České republiky se s praxí z různých důvodů míjí
? v jazykovém výzkumu jak kvalitativním, tak kvantitativním by bylo záhodno pokračovat, ale kromě cíleného rozšíření (nejenom zmnožení) vzorku by bylo třeba postupně do něj přidávat experimentální prvky - zejména prakticky zkoumat vzájemnou srozumitelnost jednotlivých romských subdialektů a srozumitelnost nových funkčních stylů, používaných již dnes například v některých romských médiích nebo - zatím řídkých - výukových textech


2.10 Usnesením vlády ČR č. 556/2005 byly ministryni školství, mládeže a tělovýchovy uloženy tyto úkoly:
úkol 1. uložený v rámci usnesení vlády ČR č. 556/2005 vypracovat konečné znění nařízení vlády podle bodu I. usnesení vlády ČR č. a úkol 2. v rámci usnesení vlády č. 556/2005 předložit předsedovi vlády nařízení vlády podle bodu I a II/1 usnesení vlády č. 556/2005 k podpisu.

Plnění úkolu:
Úkol navrhuje MŠMT zrušit. Důvodem ke zrušení je skutečnost, že úkoly byly uloženy ministru školství, mládeže a tělovýchovy v rámci usnesení vlády č. 556/2005.Úkol byl splněn nařízením vlády č. 38/2007 ze dne 21. února 2007, kterým se mění nařízení vlády č. 98/2002 Sb., kterým se stanoví podmínky a způsob poskytování dotací ze státního rozpočtu na aktivity příslušníků národnostních menšin a na podporu integrace příslušníků romské komunity, ve znění nařízení vlády č. 262/2005 Sb.

? úkol byl splněn a bude v rámci navrženého usnesení zrušen
 

3. Ministerstvo práce a sociálních věcí

3.1 Usnesením č. 1573/05 (Příloha k usnesení vlády/Realizační plán naplňování Koncepce romské integrace v letech 2006 až 2009) vláda místopředsedovi vlády                a ministru práce a sociálních věcí uložila:

3.1.1
3.1. S využitím prostředků evropských strukturálních fondů a národních nástrojů odstraňovat a zamezovat dalšímu šíření sociálního vyloučení v romských komunitách, termín - průběžně. 

Plnění úkolu:
Ministerstvo práce a sociálních věcí využívá prostředky Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a poskytuje finanční prostředky oprávněným subjektům v rámci oblasti podpory 3.2 - Podpora sociální integrace příslušníků romských lokalit. Prostřednictvím podpory v této oblasti dochází k napomáhání sociálnímu začleňování příslušníků sociálně vyloučených romských komunit, zajištění dostupnosti, kvality a kontroly služeb, včetně odstraňování bariér v jejich přístupu ke vzdělávání a k zaměstnání a v přístupu k investiční podpoře. V rámci oblasti podpory 3.2 OPLZZ byly v roce 2008 vyhlášeny čtyři výzvy - pro grantové projekty v celkové alokaci 477 474 000,- Kč, pro individuální projekty krajů v celkové alokaci 95 500 000,- Kč, pro Úřad vlády ČR v celkové alokaci 100 mil. Kč na projekt „Agentura v romských lokalitách", pro odbor sociálních služeb a soc. začleňování v celkové alokaci 213 158 Eur. Výzvy jsou především zaměřeny na podporu vzdělání zadavatelů, poskytovatelů, uživatelů služeb, na podporu sociálních služeb a dalších nástrojů působících ve prospěch sociálního začleňování příslušníků sociálně vyloučených romských komunit/lokalit a dále na podporu procesů poskytování sociálních služeb a rozvoje partnerství.
MPSV dále využívá prostředky Evropského fondu regionálního rozvoje prostřednictvím Integrovaného operačního programu a poskytuje oprávněným subjektům finanční podporu v rámci oblasti podpory 3.1. IOP - Služby v oblasti sociální integrace zaměřené na sociálně vyloučené romské lokality/komunity. V rámci aktivity b) nazvané „Investiční podpora při zajištění dostupnosti takových služeb, které umožní návrat příslušníků nejvíce ohrožených sociálně vyloučených romských lokalit zpět na trh práce a do společnosti" je podpora zaměřena zejména na vznik nízkoprahových zařízeních pro děti a mládež, komunitních center, zázemí pro terénní služby a poradenství a dalších zařízení sociálních a komunitních služeb      v sociálně vyloučených romských lokalitách. Tato podpora navazuje na prioritu vlády spočívající v realizaci pilotního individuálního projektu, tzv. „Agentury", která bude zajišťovat komplexní služby při předcházení sociálnímu vyloučení a jeho odstraňování           v sociálně vyloučených romských lokalitách. A dále na podporu pilotních projektů, kde bude umožněna podpora rovněž v rámci aktivity 5.2c.IOP a kde se předpokládá pilotní propojení aktivit v oblasti regenerace domů a aktivit v oblasti sociálního začleňování, lidských zdrojů     a zaměstnanosti s cílem zlepšení životních podmínek romské komunity. Ze strany MPSV doposud tato oblast nebyla investičně podporována, v rámci oblasti intervence 3.1 na ni připadne cca 25% zdrojů.
Prostředky vkládané do této oblasti na národní úrovni měly zatím pouze neinvestiční charakter (dotace) na projekty/služby zaměřené na sociálně vyloučené romské lokality cca ve výši 65 mil. Kč ročně. Podpora této aktivity je provázaná s oblastí podpory 3.2 OP LZZ, kde se jedná o projekty neinvestičního charakteru zaměřené na poskytování vybraných sociálních služeb a na podporu dalších aktivit ve prospěch příslušníků sociálně vyloučených romských lokalit/komunit. Výzva v oblasti této podpory bude vyhlášena ve 2. čtvrtletí 2009.
MPSV poskytuje poskytovatelům sociálních služeb, a to bez ohledu na národnostní či etnickou příslušnost poskytovatelů či uživatelů sociálních služeb. Výjimkou je finanční podpora poskytovatelům sociálních služeb v sociálně vyloučených lokalitách; ani tam však není možné vysledovat tok peněz podle etnického rozlišovacího znaku. Protože nejčastější typ sociální služby poskytované v těchto lokalitách jako nástroj předcházení/odstraňování sociálního vyloučení ve smyslu zákona č. 108/2006 Sb. jsou terénní programy, uvádíme částku dotací na tuto službu. Je však třeba mít na paměti, že ani tato služba není určena výlučně cílové skupině sociálně vyloučených Romů a ani jiných národností. Na tuto službu bylo v roce 2008 poskytnuto 8.279 tis. Kč ze státního rozpočtu prostřednictvím rozpočtové kapitoly 313 - MPSV.

3.1.2
7.2. Při koncepční práci v oblasti terénní sociální práce v sociálně vyloučených romských lokalitách a komunitách vycházet z výsledků projektu „podpora vytváření systému terénní sociální práce", termín - 30. 6. 2008.

Plnění úkolu:
Projekt „Podpora vytváření systému terénní sociální práce" byl zakončen závěrečnou konferencí dne 18. září 2008. Při koncepční činnosti v oblasti terénní sociální práce v sociálně vyloučených romských lokalitách a komunitách vychází MPSV z výstupů projektu „Podpora vytváření systému terénní sociální práce", a to především z vytvořené „Metodické příručky pro výkon terénní sociální práce" tvořící jednotnou metodiku pro výkon terénních sociálních pracovníků (dále TSP) na obcích i v NNO, a to včetně pracovní náplně TSP (aby se zabránilo dvojkolejnosti a odlišnému přístupu NNO a obcí). Metodické příručky byly distribuovány vybraným adresátům (obce, NNO, kraje) a vysoká poptávka po této publikaci značí, že výsledná podoba je pro poskytovatele terénních sociálních služeb v maximální míře využitelná.
V rámci projektu byly dále vytvořeny a akreditovány tři vzdělávací programy: "Kvalifikační kurz pro terénní pracovníky", "Specializační kurz pro terénní sociální pracovníky" a „Prohlubování odborných kompetencí krajských koordinátorů pro romské záležitosti". Prostřednictvím těchto programů bylo vzděláno celkem 138 osob a došlo k vytvoření tří publikací jako studijních opor pro terénní a terénní sociální pracovníky (Profesní dovednosti terénních pracovníků, Profesní dovednosti terénních sociálních pracovníků, Analýza vzdělávacích potřeb terénních pracovníků). Knihy byly distribuovány všem relevantním subjektům.
Třetí částí zmiňovaného projektu bylo poskytování skupinové a individuální supervize terénním sociálním pracovníkům. Skupinová supervize byla zajištěna pro TSP působící na obcích v sociálně vyloučených romských lokalitách. Probíhala v pravidelném intervalu jedenkrát měsíčně v hodinové dotaci alespoň 3 hodiny na jedno setkání a dle stanovených skupin TSP v rámci jednotlivých krajů. Skupinová supervize byla realizována celkem s 286 účastníky a vycházela z jejich potřeb řešit konkrétní a aktuální problémy vyskytující se v jejich terénní sociální práci. K individuální supervizi docházelo z důvodu nahrazení či doplnění skupinové supervize, nebo intenzivní potřeby TSP řešit detailněji konkrétní případy z praxe a této možnosti využilo celkem 80 osob.

 

 


3.2 Usnesením vlády ČR č. 90/2004 byly ministru práce a sociálních věcí  uloženy  tyto úkoly:

3.2.1
1.1 plnit Závěrečná doporučení Výboru pro odstraňování rasové diskriminace (dále jen „Výbor"), uvedená v příloze č. 1 tohoto usnesení (dále jen „Doporučení") tak, jak je uvedeno v příloze č. 2 tohoto usnesení

Plnění úkolu:
MPSV důsledně realizuje doporučení Výboru pro odstraňování rasové diskriminace v oblasti zaměstnanosti. Důkazem je ustanovení § 4 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti ve znění pozdějších předpisů, dále jen („ZoZ"), kde je ukotveno právo na rovné zacházení       a zákaz jakékoli diskriminace, tedy i rasové, při uplatňování práva na zaměstnání. Zakotvení tohoto paragrafu přivítali zejména Romové, kteří dle svých negativních zkušeností poukazovali na tento nedostatek při své snaze o přístup na trh práce.

? průběžně plněno


3.3 Usnesením vlády ČR č. 607/2004 bylo ministru práce a sociálních věcí uloženo: 
3.3.1
bod 7. realizovat na místní úrovni v rámci aktivní politiky zaměstnanosti cílená opatření pro uchazeče o zaměstnání z odlišného sociokulturního prostředí, tj. zejména pro příslušníky romských komunit

Plnění úkolu:
Tento bod MPSV plní průběžně Sekcí politiky zaměstnanosti a trhu práce, prostřednictvím cílených programů pro skupiny uchazečů o zaměstnání, kterým je v souladu s § 33 ZoZ věnovaná zvýšená péče při zprostředkování zaměstnání. Některé z těchto kategorií evidovaných nezaměstnaných jsou také významně zastoupeny ve skupinách sociálně vyloučených Romů. Především jde o osoby dlouhodobě nezaměstnané, které žijí nebo se ocitly přechodně v mimořádně obtížných poměrech, osoby společensky nepřizpůsobivé           a osoby z tzv. kulturně znevýhodňujícího prostředí. Nejvýznamnějším z těchto programů ukončeným v roce 2008 je projekt „Pomoc dlouhodobě nezaměstnaným na Ostravsku             a Mostecku".  Tento projekt naplňuje Evropskou strategii zaměstnanosti a je v souladu s jejími dílčími strategiemi v ČR - Národním akčním plánem zaměstnanosti a Programem reforem. Jde o pilotní projekt, který představuje jednu z možností zaměstnání a zvyšování zaměstnanosti ohrožených skupin na trhu práce.
Jedním z hlavních cílů projektu, jehož celkový rozpočet činil téměř 197 mi. Kč, bylo ve spolupráci s ÚP Most a Ostrava a kvalifikovaného externího realizátora vytipovat vhodné účastníky projektu z řad dlouhodobě nezaměstnaných klientů, individuálně posoudit jejich situaci, nabídnout vhodné rekvalifikační kurzy a poradenské programy, pomoci jim při nalezení zaměstnání. K 31. 8. 2008 bylo v rámci projektu podpořeno celkem 3.523 osob oproti minulému plánu 3.000 osob (117,3%), různých forem kurzů se účastnilo 2.739 klientů proti plánovaným 1000 klientům (116,2%). Vzhledem k tomu, že projekt byl realizován v regionech a vysokou mírou nezaměstnanosti populace příslušníků romské komunity, lze konstatovat, že řešil nejen nezaměstnanost této skupiny, ale i problémy, které se  u této cílové skupiny projevovaly mnohem výrazněji než u většinového obyvatelstva (vyšší míra nezaměstnanosti, nízká kvalifikace, zadluženost, bytová otázka, apod.).
Nad rámec původně plánovaných aktivit bylo v rámci původního projektu realizováno aktivní školení pro 2.100 osob v oblasti finanční gramotnosti, resp. Insolvence a předlužení. Paralelně s projektem byly v jeho závěrečné fázi realizovány také poradenské služby dlouhodobě nezaměstnaným klientům v oblasti finanční gramotnosti.
Cílené programy pro dlouhodobě nezaměstnané klienty, které budou pokračovat i v roce 2009.

? průběžně plněno


3.3. Usnesením vlády ČR č. 1573/2005  byly ministru práce a sociálních věcí uloženy tyto úkoly: 

3.3.1
bod 2.1 s využitím prostředků evropských strukturálních fondů a národních nástrojů proškolit a průběžně vzdělávat pracovníky úřadů práce v oblasti anti-diskriminačních opatření - termín - průběžně

Plnění úkolu:
 MPSV každoročně realizuje pravidelná školení a semináře „Rovné příležitosti žen a mužů v oblasti antidiskriminačních opatření" určené vybraným pracovníkům úřadu práce. V roce 2008 se uskutečnila 2 školení v Olomouci a v Praze, kterých se účastnilo 118 pracovníků úřadů práce (78 v Praze a 40 v Olomouci) v rozsahu 5 hodin na kurz. Seminář zahrnoval témata Rovných příležitostí mužů a žen a Interkulturní komunikace. V případě rovných příležitostí byla vybírána podtémata historie generové rovnosti, teorie tenderu, generové aspekty, zásady rovných příležitostí žen a mužů, a role státu při prosazování rovnosti mezi muži a ženami.
 V oblasti interkulturní komunikace se obsah zaměřil na definování kultury a mezikulturní komunikaci, mezikulturní setkávání a základní odlišnosti mezi jednotlivými kulturami, odlišnosti, se kterými se setkáváme při zprostředkování zaměstnání, způsoby komunikace        a nejdůležitější zásady multikulturního managementu. Další semináře věnované sociálnímu poradenství pro práci s ohroženými skupinami se uskutečnily v Písku a účastnilo se jich       40 pracovníků úřadů práce. V Pardubicích se uskutečnila dvě školení pro práci se sociálně vyloučenými klienty, kterých se zúčastnilo 25 pracovníků. Časová dotace kurzu byla             32 hodin. Kurz se skládal ze 4 modulů:

1. Sociální poradenství - práce s ohroženými skupinami (Písek)
? Osobnost klienta se zaměřením na ohrožené skupiny
-  osobnostní charakteristika skupin osob, kterým je na základě zákona o zaměstnanosti věnovaná zvýšená péče
-  nezaměstnanost jako psychologický fenomén a její vliv na jedince
? Různé druhy jednání klientů patřících do ohrožených skupin, vliv hněvu a obav na vznik agrese
? Poradenský rozhovor s ohroženým klientem
- struktura poradenského rozhovoru a jeho efektivní vedení, naslouchání pro porozumění klientům
- otázky morálky, etiky a etického kodexu jako normy pro profesionála ve službách zaměstnanosti
? Neverbální komunikace a její formy

2. Sociální poradenství - práce s exludovanými klienty (Pardubice)
? Teoretická východiska
-   definice sociální exkluze, klasifikace klientů, příčiny vzniku sociální exkluze, vlivy komunikace, chování klienta a poradce, konflikty, spouštěcí mechanismy, způsoby řešení, vztah poradce - klient, formy poradenského působení, využití všech nástrojů k úpomoci klientovi, sledování vývoje stavu klienta, stres - jeho příčiny vzniku a zvládání stresu.
? Poradenská práce s klienty z exkludovaných skupin (Výcvikový a prožitkový modul)
? Kazuistický seminář I.
-   analýza kazuistik klientů z okludovaných skupin z důvodu zdravotního, smyslového          a psychologického handicapu
? Kazuistický seminář II.
- analýza případových studií z oblasti práce s klienty z okludovaných skupin z důvodů sociální nepřizpůsobivosti, vracející se z výkonu trestu, cizinci

? průběžně plněno


K bodu 5.1 a 5.2 Tyto úkoly jsou realizovány průběžně
MPSV se snaží tento úkol plnit stále. Je to ovšem dlouhodobý problém, který se řeší velmi obtížně. Od ledna 2009 platí novela ZoZ, která v § 33 zavádí povinnost uzavírat Individuální akční plán (IAP) s uchazeči, kteří jsou v evidenci úřadů práce déle než 5 měsíců.  Podle kvalifikovaného odhadu devíti úřadů práce byl v roce 2008 uzavřen Individuální akční plán s cca 868 romskými uchazeči o zaměstnání, z toho 437 ženami. Dále se odhaduje, že celkově do nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti bylo zařazeno 1982 uchazečů o zaměstnání romského původu, z toho 743 žen. Nejčastěji byly jako nástroje aktivní politiky zaměstnanosti, využívány veřejně prospěšné práce. Následující tabulka uvádí odhad využití nástrojů APZ podle typu:

Tabulka č. 6  Využití nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti v roce 2008
Nástroje APZ Veřejně prospěšné práce Společensky účelná místa Rekvalifikace Ostatní  Celkem
 Celkově ženy Celkově ženy Celkově  ženy Celkově ženy 
Celkem 1154 447 143 41 505 185 180 70 1982

Vzhledem k nízké úrovni vzdělání a odborné kvalifikace mají romští uchazeči                     o zaměstnání v kontextu hospodářské recese, která je charakterizována značným propouštěním zaměstnanců a převahou poptávky po práci nad nabídkou, minimální prostor pro uplatnění se na trhu práce.
Přes tyto negativní bylo v roce 2008 umístěno na trh práce minimálně 3227 romských uchazečů o zaměstnání, z toho 1859 uchazečů na primární trh práce a 1368 na sekundární trh práce. Veřejné služby zaměstnanosti ve stejném roce spolupracovaly při uplatnění Romů na trhu práce s přibližně 310 organizacemi, z toho 231 zaměstnavateli, 51 nevládními organizacemi a s 25 romskými organizacemi.
MPSV řešilo tuto problematiku a prostřednictvím Operačního programu Rozvoj lidských zdrojů - opatření 2.1 v rámci ESF, z kterého jsou financovány projekty zaměřené na tuto skupinu osob. V současném programovacím období je tato problematika řešena v Operačním programu Lidské zdroje zaměstnanost - v prioritní ose 3. Sociální integrace příslušníků v sociálně vyloučených lokalitách. Do projektu ESF zaměřených na oblast zaměstnanosti bylo podle odhadů úřadů práce zahrnuto minimálně 986 romských uchazečů, z toho 447 žen.
K řešení otázek souvisejících se zaměstnaností dlouhodobě nezaměstnaných a sociálně vyloučených Romů v ČR působí Komise MPSV pro řešení problematiky zaměstnanosti obtížně umistitelných skupin na trhu práce se zřetelem na příslušníky romských komunit. 
 

4. Ministerstvo vnitra

4.1. Usnesením vlády ČR č. 686/1997 bylo ministru vnitra uloženo:

4.1.1
d) v přijímacím řízení uchazečů o práci v Policii České republiky důsledně zjišťovat sklony k předsudkům, zejména rasovým a uchazeče s náklonností k rasistickým projevům odmítat -  termín - průběžně

Plnění úkolu:
Ve vstupním dotazníku při přijímání uchazečů do služebního poměru k Policii ČR nejsou explicitně obsaženy otázky týkající se zjišťování rasistických projevů. Avšak jako součást výběrového řízení se provádí tzv. „šetření v místě bydliště uchazeče", ve kterém je osloveno příslušné obvodní oddělení Policie ČR s žádostí o zjištění pověsti uchazeče. Mimo jiné je zaměřeno i na zjišťování rasistických postojů u uchazečů. V případě zjištění těchto postojů je uchazeči sděleno, že není vhodným kandidátem na práci u Policie České republiky. 
Dále se na rasistické projevy zaměřuje mimo jiné i vstupní psychologické vyšetření uchazečů o službu v Policii České republiky. Uchazeči s rasistickými a extremistickými projevy jsou v průběhu výběrového řízení eliminováni.

? průběžně plněno


4.1.2
e) zajistit maximální přístup romským uchazečům ke studiu na středních policejních školách, při splnění podmínek přijímacího řízení k Policii České republiky; pro tyto uchazeče zajistit kurs ke studiu na těchto školách.

Plnění úkolu:
? Přijímací řízení oboru „Bezpečnostně právní činnost"
Při přijímacím řízení absolventů základních škol do studijního oboru Bezpečnostně právní činnost ve Střední policejní škole MV v Holešově je v kriteriích pro odvolání aplikováno usnesení vlády č. 686//1997 pro ty žáky národnostních menšin, kteří splnili podmínky přijímacího řízení, nebyli přijati pro velký počet uchazečů a odvolali se proti rozhodnutí ředitele školy.
Pro přijaté žáky romského etnika využívá Střední policejní škola MV v Holešově nařízení vlády č. 98/2002 Sb., kterým se stanoví podmínky a způsob poskytování dotací ze státního rozpočtu na aktivity příslušníků národnostních menšin. V rámci programu Podpora romských žáků středních škol Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy jsou jmenovitě na žáky romského etnika převáděny dotace Střední policejní škole MV v Holešově na ubytování          a stravování žáka.

? Projekt Střední policejní školy MV v Holešově „Policie pro všechny"
Střední policejní škola Ministerstva vnitra v Holešově ve školním roce 2008/2009 realizovala projekt „Policie pro všechny", který zabezpečí studium žáků 9. tříd základních škol z  národnostních menšin ve vzdělávacím programu Bezpečnostně právní činnost. Škola zahájila realizaci projektu v září 2007 a předala informace starostům - zřizovatelům základních škol, ředitelům, pedagogům i žákům základním škol a jejich rodičům. Hlavním cílem projektu je umožnit příslušníkům národnostních menšin maturitní vzdělávání                 v policejní škole. Absolventi národnostních menšin Střední policejní školy MV v Holešově mohou nastoupit (po řádném přijímacím řízení) do služebního poměru k Policii ČR. Policie díky tomuto projektu získá do svých řad příslušníky národnostních menšin a Střední policejní škola MV v Holešově tak přispěje ke zvýšení konkurenceschopnosti menšin na trhu práce.

? úkol byl splněn a bude v rámci navrhovaného usnesení zrušen


4.1.3
bod f) provádět kontrolu, zda občanská sdružení nevyvíjejí činnost propagující rasovou nesnášenlivost, fašismus a národnostní nesnášenlivost, v kladném případě je vyzvat, aby od takovéto činnosti upustila; jestliže sdružení v takovéto činnosti pokračují, rozpustit je.

Plnění úkolu:
Policie ČR monitoruje situaci prostřednictvím celorepublikového Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu služby kriminální policie a vyšetřování Policie ČR. Na krajské            a okresní úrovni služby kriminální policie a vyšetřování působí specialisté na oblast extremismu, kteří se zabývají monitorováním aktivit, které mají znaky rasové a národnostní nesnášenlivosti. Nezanedbatelnou úlohu přitom mají i styční důstojníci a pracovní skupiny pro menšiny.
Kromě Policie ČR se na aktivním monitoringu podílí Bezpečnostní informační služba, která každoročně podává „Souhrnnou informaci o poznatcích k občanským sdružením, politickým stranám a politickým hnutím a k jiným organizacím registrovaným u Ministerstva vnitra, případně u Ministerstva kultury v souvislosti, s jejichž činností došlo k extremistickým projevům nebo jejichž činnost je přímo v rozporu se zákony" (viz usnesení vlády                    č. 684/2000). Připomenout lze rovněž usnesení vlády č.720/1999: Bezpečnostní informační služba průběžně plní úkol obsažený v bodě 5 „Průběžně vytvářet aktualizovaný přehled jednotlivých extremistických uskupení působících na území České republiky, včetně odhadu počtu jejich členů a příznivců a sledovat provázanost české extremistické scény se zahraničními subjekty." Oba uvedené úkoly mají trvalý charakter a jsou plněny.
Česká republika netvoří výjimku mezi státy EU, v každém z nich působí nějaká krajně nacionalistická politická strana, či subjekty, ať registrované nebo neregistrované, které jsou nositeli xenofobie, rasismu, antisemitismu a různých militantních idejí.

? průběžně plněno


4.1.4
bod g) Uvolnit z Komplexního součinnostního programu prevence kriminality a prevence drogových závislostí na místní úrovni podle aktuálních potřeb finanční prostředky na doplňkové programy pro romskou komunitu.

Plnění úkolu:
Trvalou prioritou meziresortního poradního orgánu Ministerstva vnitra - Republikový výbor pro prevenci kriminality - patří realizace programu na pomoc městům a krajům zasaženým vysokou mírou trestné činnosti a dalších sociálně patologických jevů. V letech 2008 až 2011 bude tato priorita naplňována pomocí Programu prevence kriminality, který je zaměřen na tři úrovně: republikovou, krajskou a městskou. Program prevence kriminality je tvořený dílčími, konkrétními projekty prevence kriminality, jejichž překladatelé jsou samosprávy krajů a měst avšak realizátory již mohou být mj. i nestátní neziskové organizace. Cílem projektů je odstranit nebo zmírnit sociální vyloučení romských komunit, jehož následkem je i zvýšené nebezpečí rasových a extremistických nálad. Projekty se zaměřují především na děti a mládež, jejíž hodnotový a návykový systém je pozitivním změnám nejpřístupnější. V roce 2008 bylo celkem podpořeno 10 preventivních projektů, které byly dotovány částkou 1 575 000,- Kč.
 Kromě Programu prevence kriminality na místní úrovni podporovalo Ministerstvo vnitra   a Policie ČR ve vztahu k Romům i další nástroje k zajištění jejich bezpečnosti. Jedním z nástrojů byla v roce na úrovni krajů v roce 2008 činnost styčných důstojníků pro menšiny, kteří působí na všech krajských správách Policie ČR od roku 2005 v rámci usnadnění komunikace Policie ČR s příslušníky menšin. Styčný důstojník působí i jako konzultant při řešení problémů zasahujících do života menšin, podporuje i odhalování latentní kriminality v sociálně vyloučených lokalitách.
 Druhým účinným nástrojem na lokální úrovni jsou sociální asistenti v trestním řízení (dříve asistenti policie), jejichž činnost se řídí zákonem č. 108/2006 Sb. o sociálních službách. Tento program je financován Ministerstvem práce a sociálních věcí.

? průběžně plněno


4.2. Usnesením vlády ČR č. 599/2000 bylo ministru vnitra uloženo:

4.2.1
 c) Průběžně zařazovat výzkum romské problematiky mezi významné výzkumy resortu.

Plnění úkolu:

V rámci spolupráce Republikového výboru pro prevenci kriminality a Rady vlády ČR pro záležitosti romských komunit Ministerstvo vnitra finančně podpořilo realizaci kvalitativního výzkumného šetření  „Příčiny úspěchu Romů v české společnosti". Cílem výzkumného šetření bylo popsat individuální osudy úspěšných Romů, jejich dětství, rodinné zázemí, průběh jejich kariéry, plány do budoucna, názory na řešení problémů, které trápí část Romů, názory na soužití Romů a majority a především vystopovat tzv. body zlomu neboli okolnosti, které byly pro dosažení jejich úspěchu klíčové. Výsledky výzkumného šetření budou využity k podpoře projektů ovlivňujících pozitivní vývoj jednotlivců a jejich integraci do většinové společnosti   a jako podklad pro plánování integračních a podpůrných aktivit koncepčního charakteru. Výsledná zpráva a dokumentární DVD bylo předáno Ministerstvu vnitra v průběhu I. čtvrtletí 2008.   

? průběžně plněno

 
4.3. Usnesením vlády ČR č. 243/2003 bylo mistru vnitra uloženo:

4.3.1
Průběžně monitorovat ve spolupráci s místopředsedou vlády pro výzkum vývoj, lidská práva    a lidské zdroje plnění úkolů týkajících se romské komunity kraji a obcemi (§ 6 zákona             č. 273/2001 Sb., o právech příslušníků národnostních menšina o změně některých zákonů).

Plnění úkolu:
Problematika ochrany práv příslušníků národnostních menšin je ve větší či menší komplexnosti a více či méně podrobně upravena v řadě zákonů; zřizování výborů pro národnostní menšiny dle zákonů o územních samosprávných celcích je jen drobným organizačních příspěvkem, který však nevyjadřuje a ani s ohledem na charakter těchto zákonů nemůže vyjadřovat obsahovou stránku zajišťování těchto práv. Této skutečnosti jsou si vědomy i obce, protože v jejich územních obvodech se odvíjejí další neformální (ve smyslu nestátní, neobecní a nekrajské) aktivity, přispívající svým způsobem také institucionálně (občanské sdružení, nadace, politická strana nebo hnutí apod.), ale především fakticky             k naplnění  účelu  čl. 25 Listiny  základních  práv  a  svobod  (práva národnostních                  a etnických menšin). Proto poměrně častým zdůvodněním absence výboru nebo jeho nedostatečné práce a národnostní personální skladby je právě skutečnost, že v dané lokalitě dávají příslušníci národnostních menšin přednost jiným aktivitám a uskupením než těm, které jsou organizované v rámci obecního zřízení, což však ve většině případů neznamená, že orgány obce s takovým uskupením nespolupracují; pouze se vlivem toho nedaří, buď vůbec, nebo důsledně dle zákonných podmínek zřídit předmětný výbor zastupitelstva.
Je však potřebné objektivně konstatovat, že nevytvoření výborů pro národnostní menšiny některými obcemi, které dle výsledku sčítání lidu tyto výbory vytvořit měly, je zcela akceptovatelné, jestliže se od data sčítání výrazně změnilo národnostní složení občanů obce; došlo k poklesu podílu občanů hlásících se k jiné než k české národnosti pod 10 % nebo se tito občané z obce zcela odstěhovali. Dikce zákona, v níž je za základ brán stav z posledního sčítání lidu, vede nutně při desetiletých intervalech sčítání k nesouladu reálného (aktuálního) stavu s tímto základem. Bylo by tedy absurdní dogmatickým výkladem požadovat na obci       s nyní již výhradně českou národností zřízení výboru pro národnostní menšiny jen proto, že    v noci na 1. března 2001 zde byla trvale hlášena početná komunita jiné, než české národnosti.
Počet obcí, ve kterých podle posledního sčítání lidu k 1. 3. 2001 přesahuje součet jiných národností než české 10% a měl by tedy v nich být dle § 117 odst. 2 zákona o obcích zřízen výbor pro národnostní menšiny, je celkem 261 (pozn. - za národnost jinou než českou se pro tyto účely nepovažuje národnost moravská a slezská). Výbor je však zřízen pouze cca ve čtvrtině z nich.
Doposud nebyly zaznamenány poznatky, že si příslušníci národnostní menšiny stěžují na nezřízení výboru, ale ani poznatky, že by takový výbor nebyl zřízen v obci, kde je početnou národnostní menšinou nebo menšinami požadován. Ačkoliv Ministerstvo vnitra není věcně příslušné v oblasti obecné problematiky národnostních menšin, plní dle zákona o obcích některé kontrolní a dozorové úkoly ve vztahu k samostatné působnosti obcí a ani v rámci této agendy nezaznamenalo případy stížností či dozorových podnětů spojených s činností nebo       s nečinností výborů pro národnostní menšiny. 
Priority Republikového výboru směřovaly v roce 2008 spíše k rozvoji systému prevence kriminality na místní úrovni, zejména k posílení samosprávné role krajů v této oblasti, k rozšiřování a zkvalitňování meziresortní spolupráce, zejména v oblasti prevence kriminality mládeže, k prevenci kriminality v rámci sociálně vyloučených a handicapovaných komunit, pomoci obětem trestné činnosti, podpory a ochrany obětí obchodování s lidmi, k prevenci korupčního jednání, k přípravě a metodickému vedení specifických projektů a k rozvoji mezinárodní spolupráce.
Ministerstvo vnitra v rámci splnění tohoto úkolu průběžně monitorovalo ustavování výborů pro národnostní menšiny v obcích (viz § 6 odst. 2 zákona č. 273/2001 Sb.), přičemž na základě navazujícího usnesení vlády ze dne 7. června 2006, č. 689 (ke Zprávě o situaci národnostních menšin v České republice za rok 2005) provedlo audit obcí, které jsou podle § 117 zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů, povinny s ohledem na výsledky posledního sčítání lidu v roce 2001 zřídit výbor pro národnostní menšiny, a zhodnotilo dosavadní fungování těchto výborů. Zpráva byla v roce 2007 předložena ministryni vlády pro lidská práva a menšiny, MUDr. Džamile Stehlíkové.
Podmínky pro zřizování výborů pro národnostní menšiny stanoví § 117 odst. 3 zákona     o obcích tak, že povinnost zřídit výbor pro národnostní menšiny má pouze obec, v jejímž územním obvodu žije podle posledního sčítání lidu alespoň 10% občanů hlásicích se k jiné než české národnosti. Jelikož sčítání lidu probíhá jedenkrát za deset let a jelikož další sčítání lidu se uskuteční až v roce 2011, vznikla povinnost zřídit výbory jen obcím, které splnily zákonné podmínky v roce 2001. Zjištění, jakým způsobem dotčené obce plní povinnost zřídit výbor, však bylo Ministerstvem vnitra plošně provedeno zmíněným auditem již v roce 2007    a protože se zákonné podmínky pro povinné zřízení výborů nemohou až do roku 2010 (komunální volby), resp. do roku 2011 (sčítání lidu) změnit a protože se oproti zjištěním uvedeným v auditu nemůže až do roku 2010 podstatným způsobem změnit ani faktický stav, lze mít úkol vlády, vyplývající z usnesení č. 243/2003, zpracováním auditu obcí v roce 2007 za splněný. Ministerstvo vnitra danou oblast i nadále monitoruje, ovšem nikoli plošně, protože plošný monitoring je z uvedených důvodů v tento okamžik zbytečný a neefektivní, ale ad hoc na základě vnějších podnětů nebo v rámci kontroly samostatné působnosti obcí. Úkol uložený usnesením vlády č. 243/2003, počítající s průběžným plošným monitoringem, tedy lze zrušit.
Jelikož zřizování výborů pro národnostní menšiny představuje podstatnou součást realizace § 6 zákona č. 273/2001 Sb., počítá se se zpracováním nového auditu obcí až po novém sčítání lidu v roce 2011 (a tedy i po komunálních volbách v roce 2010) . Tento úkol bude realizován buď Ministerstvem vnitra nebo, v případě, že vznikne Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách v pozici správního úřadu nadaného kontrolní působností v této oblasti nad územními samosprávnými celky, bude úkol uložen novým usnesením vlády přímo této agentuře (v současnosti se počítá s tím, že agentura převezme kontrolní působnost Ministerstva vnitra nad obcemi a kraji v této oblasti).  Povinnost zpracovat audit obcí po roce 2011 bude uložena jako jednorázová povinnost až poté, kdy budou známy výsledky nového sčítání lidu.

? úkol byl splněn a bude v rámci navrhovaného usnesení zrušen


4.4. Usnesením vlády ČR č. 1573/2005 bylo ministru vnitra uloženo:
4.4.1
6.2 V rámci výkonu dozoru posuzovat zákonnost nastavení podmínek přístupu k obecnímu bytovému fondu.


Plnění úkolu:
Ministerstvo vnitra se v rámci výkonu dozoru nad samostatnou působností obcí již od roku 2005 průběžně zabývá zákonností nastavení podmínek přístupu k obecnímu bytovému fondu. V roce 2005 započalo postupné prověřování zákonnosti obecně závazných vyhlášek, upravujících pravidla pro přidělování bytů, s ohledem na evropské právo (nařízení Rady EHS č.1612/68).
Ministerstvo vnitra na základě tohoto úkolu provádělo od roku 2005 plošné posuzování pravidel pro přístup k obecním bytům u všech obcí (valná většina obcí přitom žádná pravidla stanovena nemá). Během této doby bylo identifikováno téměř 130 vadných obecních aktů regulujících přístup k bytovému fondu (přibližně polovina byla vydána formou obecně závazných vyhlášek a druhá polovina formou interních opatření, přičemž posouzeny byly jako akty vydané před rokem 2005 tak akty vydané obcemi v průběhu plnění úkolu). Ke konci roku 2008 se však podařilo na základě přímých jednání s jednotlivými obcemi veškerá protiprávní ustanovení napravit. Ministerstvo vnitra se problematice přístupu k bytovému fondu obcí věnuje na i na rovině metodické. V roce 2009 vydalo ve spolupráci s veřejným ochráncem práv metodický manuál Doporučení pro obce a města pro předcházení tvorby        a rozšiřování sociálně vyloučených lokalit se zdůrazněním zajištění potřeby bydlení (edice dobré správní praxe), který byl distribuován jednotlivým obcím a je zveřejněn i na internetové stránce Ministerstva vnitra .
K situaci v dané oblasti je třeba konstatovat, že odpovědnost za průběh, a tím i výsledek bytové politiky ve sledované oblasti neleží přímo na Ministerstvu vnitra. K řešení této problematiky jsou zřízeny a příslušny jiné ústřední orgány veřejné správy, které mají otázky bydlení a sociální pomoci přímo tzv. ve své pracovní náplni. Tím je myšleno Ministerstvo pro místní rozvoj a Ministerstvo práce a sociálních věcí. Role MV ČR spočívá kromě preventivní metodické pomoci obcím v oblasti normotvorby, v následném dozoru nad přijatými právními předpisy obcí, případně v kontrole činnosti, resp. spíše nečinnosti obcí v oblasti samostatné působnosti, a řešení stížností na jednání úředníků při vyřizování záležitostí samosprávy, to vše podle § 123 a násl. zákona o obcích. Obce mají právo samostatně hospodařit se svým majetkem, přičemž toto právo je nejen zákonem o obcích, ale zejména Ústavou České republiky. Jakékoli dozorové či kontrolní zásahy ze strany Ministerstva vnitra v této oblasti by mohly vyvolat kontraproduktivní vlnu odporu obcí. Těžiště působení státu v této oblasti proto musí být v metodickém působení na obce a v jejich motivaci (ekonomické, sociální)       a nikoli v nástrojích dozorové či kontrolní represe. 
Protože v současné době již z hlediska Ministerstva vnitra byl uvedený úkol splněn (veškeré nezákonnosti v předpisech obcí upravujících přístup k bytovému fondu již byly odstraněny - viz výše), lze mít úkol plynoucí z dotčeného usnesení za splněný. Ministerstvo vnitra samozřejmě bude do budoucna danou oblast sledovat a dozoru budou podrobena nově vydávaná pravidla; není však nezbytné, aby dohled byl i nadále prováděn plošně jako dosud. U obcí, které nemají podmínky pro přidělování obecních bytů zpracované v příslušných obecních vyhláškách, je možné v případě nerovného přístupu k obecnímu bydlení uplatnit nový antidiskriminační zákon.

? úkol byl splněn a bude v rámci navrženého usnesení zrušen
 
4.4.2
9.1 Podpora výzkumů mapujících strukturu a dynamiku kriminality, která je spojena s životem menšinových komunit.

Plnění úkolu je uvedeno u plnění usnesení č. 599/2000 (viz 4.2.).

? průběžně plněno


9.2 Pokračovat v monitoringu migrace příslušníků romských komunit ze Slovenské republiky do ČR a seznamovat s výsledky monitoringu vládu ČR.
 
Ministerstvo vnitra provádělo naposledy v roce 2006 zúžený monitoring migrace příslušníků romských komunit ze Slovenské republiky do České republiky, a to ve  spolupráci s Ředitelstvím služby cizinecké a pohraniční policie Policie ČR a  Mezinárodní organizací pro migraci. Vzhledem k těmto skutečnostem bylo rozhodnuto v dosavadní podobě monitoringu nepokračovat. Ministerstvo vnitra z tohoto důvodu žádá o zrušení úkolu uloženého usnesením vlády ČR č. 1573/05 Pokračovat v monitoringu migrace příslušníků romských komunit ze Slovenské republiky do České republiky a seznamovat s výsledky monitoringu vládu ČR.

? úkol byl splněn a bude v rámci navrženého usnesení zrušen


4.5 Další aktivity resortu
 
4.5.1 Spolupráce
V rámci spolupráce Ministerstva vnitra a Rady vlády pro záležitosti romských komunit uspořádalo ministerstvo v říjnu 2008 panelovou diskusi „Pocit bezpečí v prostředí romské menšiny", jejímž cílem bylo definovat příčiny a projevy objektivního i subjektivního pocitu ohrožení Romů a pokusit se nalézt způsoby, jak zvýšit pocit bezpečí a objektivně zajistit jeho vyšší míru. Diskuse za účasti ministryně pro lidská práva, zástupců Ministerstva vnitra            a Policie ČR i Romů dospěla k tomu, že česká společnost trpí předsudky vůči Romům, které mohou být ze strany Romů vnímány jako rasismus, že se cítí diskriminování v každodenním veřejném životě, že sledují zvyšující se radikalismus i u širší veřejnosti než jen u zjevných hlasatelů extremistických postojů. Postrádají důraznější zásahy, postoje a prohlášení státu, které by zaručovaly dodržování práv všech občanů a jasné distancování se státu od extremistických a rasistických postojů prezentovaných některými jednotlivci nebo právnickými osobami.
V roce 2008 pokračovala spolupráce s krajskými zástupci Pracovní skupiny Rady vlády ČR pro záležitosti romských komunit pro oblast vnitra a Policie ČR. V centru pozornosti byla problematika zadlužování sociálně slabých a vyloučených skupin obyvatel, jako prokriminogenní a sociálně destabilizující faktor. V roce 2008 vydalo Ministerstvo vnitra brožuru k této problematice „Prevence zadlužování českých domácností s důrazem na sociálně slabé a vyloučené skupiny obyvatel", ve které jsou shrnuty možnosti prevence, řešení a eliminace sociálně slabých skupin obyvatel. Je určena odborníkům pracujícím s danou klientelou a byla distribuována na krajské a městské úrovni.

4.5.2 Činnost Policie ČR 
Dne 9. dubna 2008 vzala vláda na vědomí aktualizaci „Strategie pro práci Policie České republiky ve vztahu k menšinám pro období let 2008 až 2012" (dále jen Strategii). Schválila její priority a strategické cíle a uložila ministru vnitra zpracovávat a realizovat akční plány      k naplnění strategických cílů policejní práce ve vztahu k menšinám . Tato strategie navazuje na strategie z předchozích období a jejím důležitým východiskem je i Reforma policie ČR       a související problematiky vnitřní bezpečnosti jako jeden z bodů programového prohlášení vlády a priorita Ministerstva vnitra. Hlavním principem obou dokumentů je community policing. Postupy, které z community policing vycházejí, jsou založené na spolupráci policie, veřejnosti, samosprávy a dalších organizací a institucí na místní úrovni. Smyslem práce Policie ČR ve vztahu k menšinám vždy bylo vytvořit a zavést do práce policie mechanismy     a opatření, které policistům umožní s příslušníky menšin efektivněji komunikovat, budovat důvěru mezi policejním sborem a menšinami, řešit jejich problémy, spadající do zákonné působnosti Policie ČR, a zapojit příslušníky menšin do zajišťování jejich bezpečnosti.  Výsledkem policejní práce policie s menšinami by podle této strategie mělo být:
? Profesionální přístup policie a policistů k příslušníkům menšin podle zásad community policing.
? Maximální informovanost policie o specifikách menšin (nebude-li policie disponovat odpovídajícím množstvím informací o menšinových komunitách, sociálně vyloučených lokalitách, atd., může jen obtížně řešit kriminalitu, která se jich dotýká).
? Oboustranná důvěra mezi policií a příslušníky menšin (bude-li policista postupovat profesionálně, bude se těšit důvěře ze strany příslušníků menšin).
? Úspěšný import práva a spravedlnosti do speciálního prostředí sociálního vyloučení.
? Příspěvek policie k integraci příslušníků menšin.

Úkoly stanovené v této strategii budou zpracovány v akčních plánech na období 1,5 - 2 roky. Strategické cíle pro období 2008 - 2012 jsou:

1. Priorita: Zdokonalení systémových opatření Policie ČR pro práci s menšinami
Hlavním systémovým opatřením Policie ČR ve vztahu k menšinám jsou styční důstojnosti pro menšiny a členové jejich pracovních skupin. Tito policisté jsou specializovanými pracovníky na problematiku policejní práce ve vztahu k menšinám, plní úlohu zprostředkovatele mezi policií a menšinovými společenstvími, nabízí členům menšin pomoc při řešení konkrétních problémů, spadajících do zákonné působnosti Policie ČR. Zároveň působí jako konzultanti při řešení všech záležitostí, které se z pohledu Policie ČR týkají problematiky menšin. Průběžně monitorují struktury menšin v lokalitě a podílí se na prevenci a potírání kriminality.
2. Priorita: Distribuce informací o prioritách, cílech a úkolech vyplývajících ze Strategie pro práci Policie České republiky ve vztahu k menšinám pro období 2008 - 2012.
Zajistit informovanost policistů na všech úrovních o policejní práci s menšinami                a jejím smyslu a o prioritách, cílech  a úkolech vyplývajících ze Strategie.  
3. Priorita: Vzdělávání a příprava policistů pro práci ve vztahu k menšinám.
Zajištění této priority spočívá v systematickém celoživotním vzdělávání a přípravě policistů pro policejní práci ve vztahu k menšinám a ve využívání externí supervize. 
4. Priorita: Implementace Strategie pro práci Policie České republiky ve vztahu k menšinám pro období 2008 - 2012.
Naplnění této priority spočívá v tvorbě akčních plánů k realizaci cílů a úkolů zpracovaných ve Strategii.
 

5. Ministerstvo kultury

5.1 Usnesení vlády ČR ze dne 29. října 1997 č. 686 ke Zprávě o situaci romské komunity
v České republice:

5.1.1
a) zohledňovat průběžně v rámci dotační politiky resortu vůči občanským sdružením příslušníků národnostních menšin specifické potřeby romských aktivit v oblasti osvětové, kulturní a kulturně vzdělávací, periodických i neperiodických publikací, přijímání a šíření informací ve veřejnoprávních mediích

Plnění úkolu:
Ve výběrovém dotačním řízení na podporu kulturních aktivit příslušníků národnostních menšin žijících v České republice v roce 2008 byly podpořeny projekty romské národnostní menšiny celkovou částkou ve výši 2 350 000 Kč. Oceněno bylo 5 projektů od 4 předkladatelů, občanských sdružení. Nejvyšší částka, t. j. 2 000 000 Kč, byla poskytnuta na 10. ročník Světového romského festivalu Khamoro 2008, který předložilo Občanské sdružení Slovo 21, Praha (dotace poskytnuta na základě usnesení vlády ze dne 7. dubna 2003, č. 347 o podpoře Světového romského festivalu KHAMORO Praha). Ministerstvo kultury poskytlo v roce 2008 na projekty v rámci programu na podporu kulturních aktivit příslušníků národnostních menšin žijících v České republice dotaci ve výši 9 913 029 Kč - stav k  15. 2. 2009.
 Na realizaci výběrového dotačního řízení na podporu integrace příslušníků romské komunity obdrželo Ministerstvo kultury částku ve výši 2 000 000 Kč a byla také v roce 2008 v této výši žadatelům o dotaci rozdělena. Počátkem února 2009 však došlo k vrácení nevyužitých finančních prostředků v celkové výši 35 240 Kč. Celkem dotaci získalo 25 projektů od 20 žadatelů, výše podpory činila 1 964 760 Kč (stav k 15. 2. 2009).
 Kromě výše uvedených výběrových dotačních řízení, spadajících do náplně práce odboru regionální a národnostní kultury, získávají projekty příslušníků romské komunity rovněž podporu z dalších programů našeho resortu.
 Odbor médií a audiovize je garantem výběrového dotačního řízení rozšiřování a přijímání informací v jazycích národnostních menšin, v jehož rámci podpořil v roce 2008 4 romské projekty ve výši 4 330 000 Kč.
Podpořeny byly následující projekty - dva měsíčníky (Kereka - 1 862 000 Kč, Romano vodi - 1 560 000 Kč), jedny noviny, ale pouze 4 čísla, protože ve vyúčtování roku 2007 došlo k porušení rozpočtové kázně a projekt byl oceněn po vypořádání se státním rozpočtem (Romano hangos - 398 000 Kč) a sborník, vycházející 2x ročně (Romano džaniben - 510 000 Kč).
 Ve výběrovém dotačním řízení odboru umění a knihoven nejsou dotace poskytovány na národnostním principu, ale jsou podmíněny splněním předepsaných kritérií. Dotace tak byly poskytnuty i na aktivity podporující integraci romské komunity. Každoročně je také věnována pozornost multietnickým akcím v oblasti profesionálního umění, jejichž cílem je podporovat kulturní dialog a vzájemné znalosti odlišných kultur. Jde zejména o festivaly etnické hudby, na kterých je pravidelně zastoupena i hudba romská. V roce 2008 byly hudební aktivity podpořeny částkou ve výši 3 620 000 Kč.
 V rámci výběrového dotačního řízení Knihovna 21. století byly podpořeny 2 projekty v celkové výši 14 000 Kč.
Odbor muzeí a galerií podpořil z programu Kulturní aktivity, podprogram mimořádné prezentační a akviziční projekty muzeí a galerií v působnosti Ministerstva kultury ČR, celkovou částkou 500 tis. Kč komponovaný program Brněnská muzejní noc 2008 (28. 5. 2008), na němž se v Brně podílely 4 příspěvkové organizace Ministerstva kultury, včetně Muzea romské kultury.

b) zajistit odbornou spolupráci při budování Muzea romské kultury v Brně a dle rozpočtových možností se průběžně podílet na finančním zajištění jeho činnosti

Plnění úkolu:
Činnost Muzea romské kultury v Brně, státní příspěvkové organizace zřizované Ministerstvem kultury od 1. ledna 2005 (dále MRK), byla zajištěna schváleným příspěvkem na provoz muzea v roce 2008 ve výši 8 133 000 Kč, tj. o 55 tis. Kč více než v roce 2007. Kromě toho přispělo MK ČR částkou 114 tis. Kč Muzeu romské kultury na zajištění péče o pietní místo romského holocaustu v Hodoníně u Kunštátu.
Odbor regionální a národnostní kultury podpořil MRK v rámci výběrového dotačního řízení na podporu integrace příslušníků romské komunity následující projekty: Katalog sbírky fondu řemesel, profesí a zaměstnání (178 000 Kč) a Výzkum, dokumentace a popularizace romské výtvarné tvorby (100 000 Kč). Celková částka na zajištění činnosti MRK činila 8 525 000 Kč.


5.2 Usnesení vlády ČR č. 279 ze dne 7. dubna 1999 o koncepci politiky vlády vůči příslušníkům romské komunity, napomáhající jejich integraci do společnosti:

5.2.1
4. učinil kroky k podpoře a popularizaci romské kultury


5.3 Usnesení vlády ČR č. 599 ze dne 14. 6. 2000 ke Koncepci politiky vlády vůči příslušníkům romské komunity, napomáhající jejich integraci do společnosti:

5.3.1
průběžně informovat vládu o postupech v souvislosti s plněním úkolu podle bodu II/4 usnesení vlády ze dne 7. dubna 1999 č. 279, o koncepci politiky vlády vůči příslušníkům romské komunity, napomáhající jejich integraci do společnosti, a které dále činí k podpoře a popularizaci romské kultury

Plnění úkolů:
 Vzhledem k podobně zadaným úkolům v obou usneseních podáváme o jejich plnění souhrnnou informaci. Ministerstvo kultury aktivně přispívá k popularizaci romské kultury,      a to nejen finanční dotací, ale i osobní účastí na pořádaných kulturních akcích. Pravidelně se zástupci úřadu mj. zúčastňují festivalu Romská píseň, jehož již 14. ročník se konal pod záštitou ministra kultury v areálu Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm (příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem kultury) a Světového romského festivalu Khamoro. Propagace romské kultury byla obsahem i dalších projektů, které se setkaly s ohlasem veřejnosti: 9. Karvinský romský festival 2008, 5. Různobarevný hudební festival v Trmicích, VIII. Romský hudební festival v Lysé nad Labem. Samostatnou kapitolou je plnění usnesení vlády ze dne 28. 7. 1999 č. 797, které ukládá ministrovi kultury zajistit podporu studia a vzdělávacích aktivit v oblasti holocaustu Židů a Romů. Odborné semináře     a vzdělávací aktivity v této oblasti zajišťuje Památník Terezín (příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem kultury) ve spolupráci s Muzeem romské kultury, a to nejen vzdělávací akce pro návštěvníky, pedagogy, žáky a studenty z České republiky, ale                   i zahraniční zájemce.


5.3 Usnesení vlády ČR č. 994 ze dne 11. 10. 2000 o opatřeních vedoucích k uspořádání celospolečenské a parlamentní diskuse o nápravě vztahů mezi většinovou společností a romskou menšinou:

5.3.1
2. - podporovat tvorbu o romské menšině a její kultuře, jazyku a minulosti a podílet se na kulturních aktivitách vyplývajících z této tvorby

Plnění úkolů:
 Do kategorie projektů, zabývajících se romskou menšinou, její kulturou, historií a jazykem a tvorbou patří zejména tyto projekty: Tradiční romské umělecké dílny (120 000 Kč), Naše osada. Vydání knihy romské autorky (26 000 Kč), Katalog sbírky fondu řemesel, profesí         a zaměstnání (178 000 Kč) a Romani Library - Ceija Stojka (125 000 Kč). Projekty, oceněné v dotačních programech Ministerstva kultury, které se týkají romské komunity, obsahuje následující přehled.

Přehled oceněných projektů v roce 2008
1) Výběrové dotační řízení na podporu kulturních aktivit příslušníků 
     národnostních menšin - romská národnostní menšina 
 
Předkladatel/Název projektu Dotace v Kč
Demokratická aliance Romů ČR 
Romská píseň 2008 150 000
 
Občanské sdružení  Slovo 21 
Světový romský festival KHAMORO 2008 2 000 000
Etnomuzikologická konference - hudba a menšiny 100 000
 
Romea  
Výstava Menšiny dnes - jinýma očima 50 000
Občanské sdružení „Sdružení Romů Severní Moravy" 
9. Karvinský romský festival 2008  50 000
2) Výběrové dotační řízení na podporu integrace romské komunity 
 
Předkladatel/Název projektu Dotace v Kč
Athinganoi 
Oslavy mezinárodního dne Romů v roce 2008 19 000
Cikne Čhave 
IV. ročník celorepublikové soutěže Romský talent 75 275
Demokratická aliance Romů ČR 
Romská píseň 2008 100 000
 
Diakonie ČCE - středisko ve Vsetíně 
Společně při hudbě 20 000
 
Drom,romské středisko 
Tradiční romské umělecké dílny 120 000
 
Charita Olomouc 
Žijeme spolu nebo vedle sebe - Amen dživas ektháne vať sako pas peste?  25 000
 
Farní charita Roudnice nad Labem 
Roztančíme svět  7 000
Oblastní charita Ústí nad Labem 
Romský tanečně-hudební festival Rotahufest III.  30 000
Kocero - komunitní centrum Romů, o. p. s. 
Kulturně vzdělávací aktivity v Komunitním centru Romů - podpora souborů  60 000
Komunitní centrum Chánov 
Naše písně a tance 2008  56 965
Krajská vědecká knihovna v Liberci, p. o. 
Naše osada. Vydání knihy romské autorky  26 000
 
Liberecké romské sdružení  
Prolínání kultur v Novém Městě pod Smrkem 7 000
Romská kultura v Libereckém kraji  49 520
 
Muzeum romské kultury v Brně, státní příspěvková organizace 
Katalog sbírky fondu řemesel, profesí a zaměstnání 178 000
Výzkum, dokumentace a popularizace romské výtvarné tvorby 155 000
 
Občanské sdružení R-Mosty 
Kulturní a osvětové aktivity v nízkoprahovém klubu R-mosty, o. s. 43 000
 
Občanské sdružení „Sdružení Romů Severní Moravy 
9. Karvinský romský festival 2008 150 000
 
Občanské sdružení Slovo 21 
Romové ve filmu a fotografii 70 000
Občanské sdružení světlo Kadaň 
Bez předsudků  30 000
Občanské sdružení Vzájemné soužití 
Dny romské kultury 2008  80 000
Ponton, občanské sdružení 
Miro Suno  23 000
Romano džaniben 
Romani Library - Ceija Stojka 125 000
Romea 
Dokumentace romské kultury a její trvalé zpřístupnění široké veřejnosti  70 000
Sdružení Romano jasnica  
5. Různobarevný hudební festival  80 000
 
Sdružení romských občanů v Lysé nad Labem  
VIII. Romský hudební festival  35 000
Slunowrat Tábor 
Kerekate - v kruhu - festival romské kultury  40 000
 
Společenství Romů na Moravě, o. p. s.  
Django Fest VII. ročník  76 000
Romani giľi 49 000
 
Studio citadela o. s. 
Multikulturní inscenace „Cikánská suita" 90 000
 
TJ FC - Roma Karlovy Vary 
Festival hudby a tance „Amaro svetos 2008" 25 000
3) Výběrové dotační řízení pro rozšiřování a přijímání informací 
    v jazycích národnostních menšin 
 
Předkladatel/Název projektu Dotace v Kč
 
Demokratická aliance Romů v ČR 
Kereka 1 862 000
 
Romano džaniben 
Romano džaniben 510 000
 
Romea 
Romano vodi 1 506 000
 
Společenství Romů na Moravě, o. p. s. 
Romano hangos 398 000
4) Výběrové dotační řízení pro oblast profesionálního hudebního  
     umění 
 
Předkladatel/Název projektu Dotace v Kč
 
Agentura R. E. C. 
Festival Regge Session 2008 30 000
 
Colour Production, spol. s r. o. 
Colours of Ostrava 500 000
Caravana of Voices 100 000
 
Dušan Svíba 
Mezinárodní multikulturní festival Colour Meeting 60 000
 
Půlnebí 
Hlasohled 200 000
 
Jaromír Hanzlík Praha 
Eurotrialog Mikulov 2008 350 000
 
Kulturní zařízení Valašské Meziříčí 
Valašský špalíček 420 000
 
Městské kulturní středisko Náměšť nad Oslavou 
Folkworld Music Festival Folkové prázdniny 340 000
Kolokvium Hledání kořenů:nepřerušená cesta 160 000
 
Michal Hanzl-Modrý z nebe 
Litoměřický kořen 2008 100 000
 
Občanské sdružení Slovo 21  
Hudební program Světového romského festivalu Khamoro 2008 150 000
 
P & J Music, s. r. o.  
Jazz Meets World 2008  400 000
 
Rachot Production, s. r. o. 
Respekt World Music Festival 2008 430 000
Respekt Plus 2008 - festival world music Prahy 3 130 000
Other Music 2008 140 000
 
Ing. Jiří Švéda 
Hudební festival Etno Brno 2008 80 000
 
Kulturní dům Rozkrok, o. s. 
22. ročník hudebního festivalu Čtverec 30 000

5) Výběrové dotační řízení pro oblast knihoven
Předkladatel/Název projektu Dotace v Kč
Městská knihovna Prachatice  
Podpora čtenářství a literární tvorby romských dětí 6 000
Knihovna města Olomouce 
Romské pohádky 8 000


5.4 Usnesení vlády ČR č. 90 ze dne 28. ledna 2004 k Závěrečným doporučením Výboru pro odstranění rasové diskriminace - kontrolního orgánu Mezinárodní úmluvy o odstranění všech forem rasové diskriminace

5.4.1
1.1 plnit Závěrečná doporučení Výboru pro odstraňování rasové diskriminace (dále jen „Výbor"), uvedená v příloze č. 1 tohoto usnesení (dále jen „Doporučení) tak, jak je uvedeno v příloze č. 2 tohoto usnesení

Plnění úkoly:
Opakovaně si dovolujeme upozornit, že tento úkol byl již splněn, a měl by tudíž být ze seznamu úkolů uložených Ministerstvu kultury vypuštěn.
Informace o jeho splnění byla obsažena v dopise ministra kultury ze dne 15. 3. 2005 č. j. 2283/2005, adresovaném tehdejšímu zmocněnci vlády ČR pro lidská práva Svatopluku Karáskovi. Dopis obsahoval sdělení o tom, že Ministerstvo kultury se na přípravě komplexního zákona proti diskriminaci průběžně podílelo účastí v pracovní skupině, organizované Sekretariátem Rady vlády pro lidská práva. Společných prací v této skupině se osobně zúčastňovala pracovnice legislativního a právního odboru Ministerstva kultury. Návrh zákona o právních prostředcích ochrany před diskriminací a o rovném zacházení (antidiskriminační zákon) byl schválen usnesením vlády ze dne 1. prosince 2004 č. 1193 a dne 21. ledna 2005 byl předložen k projednání Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky. Vzhledem ke skutečnosti, že další projednávání tohoto zákona je již zcela v kompetenci orgánu moci zákonodárné, účast Ministerstva kultury v této fázi legislativního procesu skončila.
Obsah této informace byl zároveň uveden již v roce 2006 v bodě IV. podkladů Ministerstva kultury pro přípravu Zprávy o stavu romských komunit za rok 2005 a Informaci o plnění usnesení vlády, týkajících se integrace romských komunit a aktivního přístupu státní správy při uskutečňování opatření přijatých souvisejícími usneseními vlády ke dni 31. prosince 2005, dále v podkladech Ministerstva kultury pro přípravu Zprávy o stavu romských komunit za rok 2006 a Informaci o plnění usnesení vlády, týkajících se integrace romských komunit a aktivního přístupu státní správy při uskutečňování opatření přijatých souvisejícími usneseními vlády ke dni 31. prosince 2006 (bod IV.), a také v podkladech Ministerstva kultury pro přípravu Zprávy o stavu romských komunit za rok 2007 a Informaci o plnění usnesení vlády, týkajících se integrace romských komunit a aktivního přístupu státní správy při uskutečňování opatření přijatých souvisejícími usneseními vlády ke dni 31. prosince 2007 (bod IV.).

? úkol byl splněn a bude v rámci navrženého usnesení zrušen

 

 

 

5.5 Usnesení vlády ČR č. 1573 ze dne 7. prosince 2005 - Příloha k Realizačnímu plánu naplňování Koncepce romské integrace v letech 2006 až 2009

5.5.1
10.1 Na vědecká bádání o romské kultuře, tradicích a historii každoročně vypisovat granty, které zajistí kvalitu tohoto bádání

Plnění úkolu:
 Ministerstvo kultury zajišťovalo plnění tohoto úkolu v rámci výběrového dotačního řízení v programu na podporu integrace příslušníků romské komunity. Podpora projektů, zaměřených na vědecká bádání o romské kultuře, tradicích a historii byla zařazena do tematických okruhů zmiňovaného řízení. V roce 2008 byl v rámci tohoto řízení podpořen projekt Muzea romské kultury, s. p. o., Výzkum, dokumentace a popularizace romské výtvarné tvorby (100 000 Kč).
 

6. Ministerstvo průmyslu a obchodu

6.1. Usnesením č. 686/1997 bylo ministru průmyslu a obchodu uloženo:

6.1.1
a)„Ve spolupráci s ČOI důsledně dbát na dodržování zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, v platném znění, zejména § 6, s využitím možnosti ukládání pokut pro ty podnikatele, kteří odmítají obsluhovat občany jen kvůli jejich příslušnosti k romské menšině".

Plnění úkolu:
MPO se ve sledovaném období podílelo na novele zákona č. 36/2008 Sb., kterou se mění zákon č. 634/1992 Sb. ve znění pozdějších předpisů, o ochraně spotřebitele. Zákon nabyl účinnosti dne 12. února 2008. Tento zákon mimo jiné zakazuje: v § 6 diskriminaci spotřebitele při prodeji výrobků či při poskytování služeb a v § 4 nekalé obchodní praktiky zejména při zaměření na spotřebitele, kteří jsou z důvodu duševní nebo fyzické slabosti nebo věku zvlášť zranitelní. Za nekalé obchodní praktiky jsou považovány v § 5 klamavé obchodní praktiky a v § 5a agresivní obchodní praktiky.
Dozorem nad dodržováním tohoto zákona, zákazem diskriminace, tedy i rasové, se zabývá Česká obchodní inspekce (ČOI). ČOI bylo v roce 2008 doručeno 6 podnětů, jejichž obsahem bylo podezření z rasové diskriminace. Z tohoto počtu bylo šetřením zjištěno, že ve                   2 případech se jednalo o diskriminační jednání (Brno - inzerát realitní kanceláře „cizí národnost ne"; Liberec - odmítnutí prodeje mobilního telefonu občance romského původu bez potvrzení příjmu). Ve 4 případech nebylo podezření z porušení zákona prokázáno, resp. potvrzeno.    


6.1.2 
  b) rozšířit podporu projektů zaměřených na zaměstnávání obtížně zaměstnavatelných osob v rámci Podpory malého a středního podnikání z dosavadní formy omezené na doplňkový program Speciál, termín - průběžně

Plnění úkolu:
 Program SPECIÁL byl MPO realizován do roku 2004 a dále nebyl vyhlašován. Ve sledovaném období pracovalo MPO na znění Operačního programu Podnikání a Inovace (OPPI), který je hlavním nástrojem MPO určeným pro podporu podnikání, zejména malého středního podnikání (MPS) a umožňuje MPS v letech 2007 - 2013 čerpat finanční prostředky ze strukturálních fondů EU. Jedná se o programy: START, PROGRES, ZÁRUKA, ROZVOJ, ICT V PODNICÍCH, ICT A STRATEGICKÉ SLUŽBY, EKO-ENERGIE, INOVACE, PATENT, POTENCIÁL, SPOLUPRÁCE - TECHNICKÉ PLATFORMY, SPOLUPRÁCE - KATASTRY, PROSPERITA, ŠKOLÍCÍ STŘEDISKA, NEMOVISTOSTI, PORADENSTVÍ, MARKETING.
 Program OPPI je založen na principu rovných příležitostí z hlediska pohlaví, zdravotního stavu nebo náboženství. V rámci tohoto programu se neposuzuje národnost žadatelů, pouze v souladu s nediskriminačním hlediskem jejich oprávnění k podnikání v ČR. Hlavním cílem programu  OPPI 2007 - 2013, který je v gesci MPO, je zvyšování konkurenceschopnosti sektoru průmyslu a podnikání (i MPS), při dodržování rovných příležitostí. Program je zaměřen na udržení přitažlivosti České republiky a jejich regionů pro investory, na podporu inovací, urychlené zavádění výsledků výzkumu a vývoje do výrobní sféry. Podrobné informace o programech OPPI jsou uvedeny na webu MPO www.mpo.cz.
MPO pro podporu podnikání využívá další nástroj, kterým je Národní politika podpory kvality (NPK) a zejména její Program česká kvalita (usnesení vlády č. 685 ze dne 26. 6. 2002), v němž je zařazena např. časově omezená značka kvalitní služba Podporované zaměstnávání. Smyslem služby podporované zaměstnávání je vyrovnávání příležitostí pro pracovní uplatnění znevýhodněných lidí (se zdravotním postižením nebo sociálním vyloučením) na otevřeném trhu práce; zároveň se posiluje motivace zaměstnavatelů.
Značka kvalitní služba podporované zaměstnávání potvrzuje, že poskytovaná služba pomoci lidem získat a udržet si zaměstnání na otevřeném trhu práce splňuje standardy podporovaného zaměstnávání. Hodnocením kvality poskytované služby je prováděno třetí stranou (správcem značky je Česká unie pro podporované zaměstnávání - bližší informace lze získat na www.unie-pz-cz., vč. Přehledu držitelů značky kvality). Informace o NPK jsou uvedeny na www.mpo.cz/podpora-podnikání/NPK a www.npj.cz).   

? průběžně plněno


6.2 Usnesením vlády ČR č. 90/2004 bod 1.1 bylo ministru průmyslu a obchodu uloženo:
6.2.1
1.1 místopředsedovi vlády a ministru vnitra, místopředsedovi vlády a ministru zahraničních věcí, místopředsedovi vlády pro výzkum a vývoj, lidská práva a lidské zdroje, místopředsedovi vlády a ministru financí, ministryním zdravotnictví a školství, mládeže a tělovýchovy, ministrům spravedlnosti, práce a sociálních věcí, průmyslu            a obchodu, kultury, obrany, pro místní rozvoj, zemědělství, informatiky a dále zmocněnci vlády pro lidská práva plnit Závěrečná doporučení Výboru pro odstraňování rasové diskriminace (dále jen "Výbor"), uvedená v příloze č. 1 tohoto usnesení (dále jen "Doporučení") tak, jak je uvedeno v příloze č. 2 tohoto usnesení,

Plnění úkolu:
MPO zákonem 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, ve znění pozdějších předpisů zakazuje všechny formy diskriminace spotřebitele - viz 1) Ad a).


  6.3 Usnesením vlády ČR č. 1573/2005 bylo ministru průmyslu a obchodu uloženo:

  6.3.1
5.5. Na podporu podnikání na úrovni příslušných regionů zavádět regionální systémy, které by mohly přispět ke zvýšení zaměstnanosti osob znevýhodněných na trhu práce, termín - 31.12.2007

Plnění úkolu:
Pro podporu podnikání a přispívání ke zvýšení zaměstnanosti na úrovni příslušných regionů ČR lze využít všechny vyhlašované programy z programu OPPI 2007 - 2013 v gesci MPO, vč. Nástrojů NPK viz 1) Ad b).  
 

7. Ministerstvo zemědělství

7.1 Usnesením č. 686/97 bylo ministru zemědělství uloženo:
 7.1.1
ve spolupráci s ministerstvem práce a sociálních věcí, s představiteli romských organizací nacházet možnosti pro využití firem zaměstnávajících romské občany při zadávání zakázek      v rámci působnosti jejich resortů (týkajících se např. údržby vodních toků v rámci Státní meliorační zprávy a Lesů České republiky), termín plnění: průběžně

Plnění úkolu:
 Státní podniky Povodí i Zemědělská vodohospodářská správa přiděluje uchazečům zakázky na základě ustanovení právních předpisů a při procesu zadávání všech stavebních zakázek jsou dodržovány zásady transparentnosti, rovného zacházení a zákazu diskriminace. Údaj o tom, zda se jedná o romskou firmu, lze zjistit pouze v případě, kdy by to dodavatel uvedl ve své nabídce, což se nestává. Ze zpráv od pracovníků jednotlivých povodí a s.p. Lesy ČR vyplývá, že firmy, zaměstnávající pracovníky romského etnika zakázky získávají. Jedná se většinou o zakázky menšího rozsahu - např. čištění koryt vodních toků nebo úprava břehového porostu, které nejsou náročné na odbornost a vybavení speciální mechanizací. Některé tyto firmy pracují pro s. p. Povodí dlouhodobě.
 O problematice zaměstnávání osob obtížně umístitelných na trhu práce se zřetelem na romské spoluobčany bylo v minulosti mnohokrát jednáno s řediteli povodí, s generálním ředitelem s. p. Lesy ČR a s představiteli romských organizací.
 V roce 2008 nebylo navázáno na jednání s představiteli romských sdružení z minulých let, kteří přislíbili podílet se na realizaci projektů rekvalifikace zaměstnanců pracujících v romských firmách, nebo subjektech Romy zaměstnávající a vytvořit tak lepší podmínky pro romské firmy i zaměstnance těchto firem při uplatnění na trhu práce. 

Závěr:
- romské firmy a firmy zaměstnávající Romy jsou oslovovány a mají možnost účastnit se výběrových řízení dle platného zákona. Dokáží se však uplatnit většinou pouze u zakázek menšího rozsahu. S některými firmami spolupracují povodí dlouhodobě;
- romskými organizacemi nebyl zrealizován žádný projekt, řešící rekvalifikace a zaměstnanost romského etnika obecně;
- rovněž v roce 2008 bude resort zadávat zakázky, při jejichž realizace se budou moci         uplatnit romské firmy a subjekty zaměstnávající pracovníky romského etnika.


7.2 Usnesením č. 90/04 vláda ministru zemědělství uložila:

7.2.1
1.1 plnit Závěrečná doporučení Výboru pro odstraňování rasové diskriminace (dále jen „Výbor"), uvedená v příloze č.1 tohoto usnesení (dále jen „Doporučení") tak, jak je uvedeno v příloze č.2 tohoto usnesení.

Plnění úkolu:
Materiály připravované na Ministerstvu zemědělství, či zde hodnocené v rámci meziresortního připomínkového řízení, jsou vždy posuzovány rovněž z hlediska soužití většinové společnosti s romskou menšinou s ohledem na vládní koncepci integrace Romů a to hlavně se zřetelem na omezení chudoby a na zaměstnanost romského etnika. Celý systém hodnocení je řešen komplexně až do nejnižších organizačních článků, tj. agentur pro zemědělství a venkov a pozemkových úřadů působících v jednotlivých okresech, státních podniků a rozpočtových a příspěvkových organizací našeho resortu. O vytvoření systému půjček pro sociálně slabé vrstvy obyvatel, který Výbor navrhuje zavést, Ministerstvo zemědělství neuvažuje.

? průběžně plněno

 

8. Ministerstvo obrany

8.1 Usnesením č. 87/02 bylo ministru obrany uloženo, aby:
8.1.1
V rámci svých působností přijal vhodná opatření k zintenzívněnému plnění úkolů vyplývajících z integrace romských komunit, uvedených v Koncepci, které ještě nebyly splněny či jejichž plnění je průběžné, anebo aspoň učinil kroky, jež realizaci těchto opatření podpoří.

Plnění úkolu:
V rezortu Ministerstva obrany byl úkol rozpracován do úkolového listu ministra obrany    č. 190 ze dne 23. června 2004, jehož opatření mají preventivní charakter. V hodnocení jsou zahrnuty úkoly týkající se vojenského školství, vojenských výcvikových zařízení, prevence sociálně nežádoucích jevů, rezortního výzkumu a oblasti spolupráce. Ostatní úkoly mají deklaratorní charakter, jejich plnění je trvalé a jsou součástí schválené Koncepce prevence sociálně nežádoucích jevů na období 2005-2009. K realizaci koncepce byl vydán rozkaz ministra obrany č. 20 z 15. srpna 2005 Prevence sociálně nežádoucích jevů.
 
? průběžně plněno


8.2 Usnesením č. 90/04 vláda ministru obrany uložila:
8.1.2
plnit Závěrečná doporučení Výboru pro odstraňování rasové diskriminace uvedená v příloze č. 1 tohoto usnesení tak, jak je uvedeno v příloze č. 2 tohoto usnesení.

Plnění úkolu:
Zpracováním Koncepce prevence sociálně nežádoucích jevů na období 2005-2009 zveřejněné ve Věstníku MO, vydáním rozkazu ministra obrany č. 20 z 15. srpna 2005 Prevence sociálně nežádoucích jevů a schválením již zmiňovaného úkolového listu ministra obrany byla závěrečná doporučení Výboru pro odstraňování rasové diskriminace v rezortu Ministerstva obrany naplněna.
Tento úkol je pro Ministerstvo obrany již neaktuální, jeho zrušení jsme navrhovali v informaci týkající se hodnocení roku 2006 a 2007 (dle Vašeho požadavku čj. 00139/07-KRP a čj. 00658/08 - KRP).

? úkol není aktuální a bude v rámci navrženého usnesení zrušen


8.3 Usnesením č. 599/00 bylo ministru obrany uloženo, aby:
8.3.1
při provádění náboru do Armády České republiky (AČR) věnoval zvýšenou pozornost náboru mladých romských mužů a žen.

Plnění úkolu:
Spolupráce mezi zaměstnanci náborových středisek a romskými poradci a koordinátory byla zahájena v roce 2001. Jejich prostřednictvím byli romští uchazeči o profesionální službu podrobně informováni o podmínkách pro přijetí do služebního poměru vojáka z povolání        a o právech a povinnostech vyplývajících z profesionální služby. Z důvodu neplnění zákonných podmínek pro povolání do služebního poměru těchto uchazečů bylo od vzájemné spolupráce již dříve oboustranně upuštěno.
Nábor do AČR provádějí krajská vojenská velitelství - oddělení náboru, a to v souladu s příslušnými ustanoveními zákona č. 221/1999 Sb., o vojácích z povolání, ve znění pozdějších předpisů. Každý uchazeč musí plnit nejen kvalifikační předpoklady pro přijetí do služebního poměru, ale i další podmínky výběru - test zdravotní způsobilosti, test tělesné zdatnosti, psychologický test a podmínku trestní bezúhonnosti. V oblasti náboru do AČR je respektován zákaz diskriminace ve smyslu ustanovení § 2 zákona č. 221/1999 Sb.
Z výše uvedeného vyplývá, že i tento úkol je pro Ministerstvo obrany již neaktuální. Jeho zrušení jsme navrhovali již v informaci týkající se hodnocení roku 2006 a 2007(obdobně jako v případě usnesení vlády č. 90/04). Návrhy na zrušení obou výše zmíněných usnesení vlády byly akceptovány i v rámci připomínkového řízení k návrhu „Zprávy o stavu romských komunit za rok 2007 a Informace o plnění usnesení vlády, týkajících se integrace romských komunit a aktivního postupu státní správy při uskutečňování opatření přijatých souvisejícími usneseními vlády ke dni 31. prosince 2007", kterou předkládala ministryně pro lidská práva   a národnostní menšiny MUDr. Džamila Stehlíková v červnu roku 2008.

? úkol byl splněn a bude v rámci navrženého usnesení zrušen
 

9. Ministerstvo zahraničních věcí
.
9.1. Usnesením vlády ČR č. 720/1999 bylo ministru zahraničních věcí uloženo:

 6) V rámci jednání na mezinárodní úrovni zajišťovat dostatečnou informovanost zahraničních partnerů o opatřeních přijímaných vládou, MV a Policií ČR k postihu rasově, národnostně či jinak extremisticky motivované trestné činnosti a o snaze eliminovat veškeré projevy rasové diskriminace ve společnost -, termín - průběžně.

 Plnění úkolu:
Ministr zahraničních věcí i zastupitelské úřady ČR v zahraničí stejně jako v minulých letech informovali v rámci průběžného plnění úkolu, uloženého usnesením vlády č. 720 ze dne 14. července 1999, o opatřeních přijímaných v ČR k postihu rasově, národnostně či jinak extremisticky motivované trestné činnosti a o snaze eliminovat veškeré projevy rasové diskriminace ve společnosti.
Ministerstvo zahraničních věcí se každoročně podílí na tvorbě následujících zpráv: Zpráva o stavu lidských práv v ČR, Zpráva o situaci národnostních menšin v ČR a Zpráva o stavu romských komunit v ČR. Dále pak aktivně sleduje vývoj zahraniční extremistické scény                    a připravuje podklady k Informaci o problematice extremismu na území ČR. Zastupitelské úřady k tomuto tématu zpracovávají každoročně informační materiál pro potřeby Ministerstva vnitra.  

? průběžně plněno


9.2 Usnesení č. 90/04

Úkoly vyplývající z tohoto usnesení byly splněny již v r. 2006:

V bodě 1.1. usnesení č. 90/04 bylo ministru zahraničních věcí uloženo plnit Závěrečná doporučení Výboru OSN pro odstranění rasové diskriminace, uvedená v příloze č. 2 ke zmíněnému usnesení vlády. Jedná se o doporučení č. 19 a č. 21.
 V doporučení č. 19 je ČR vyzvána, aby ve své příští periodické zprávě o plnění závazků plynoucích z Mezinárodní úmluvy o odstranění všech forem rasové diskriminace uvedla informace o Národním akčním plánu boje proti rasismu a jakýchkoliv dalších opatřeních přijatých za účelem provádění Durbanské deklarace a Akčního programu na národní úrovni. Požadovaná informace byla poskytnuta v 6. a 7. periodické zprávě (bod 60).
 Doporučení č. 21 vyzývá ČR k předložení 6. periodické zprávy společně se 7. periodickou zprávou do 1. ledna 2006. Zpráva byla ve stanoveném termínu předložena.

? úkol byl splněn
 

10. Ministerstvo zdravotnictví

10.1 Usnesením č.564/05 bylo ministrovi zdravotnictví uloženo:

3. ministryni školství, mládeže a tělovýchovy, místopředsedovi vlády a ministru práce             a sociálních věcí a resortu zdravotnictví, průběžně realizovat společné programy a opatření resortu školství, sociálních věcí a resortu zdravotnictví, které budou působit na rodiče dětí ze sociálně znevýhodňujícího prostředí, aby převzali větší zodpovědnost za rozvoj dětí v období před nástupem do povinné školní docházky a předškolní přípravou dětí se odpovědně zabývali, a o výsledcích těchto opatření informovat vládu do 28.března 2008.

Plnění úkolu:
Ministerstvo zdravotnictví (dále jen MZ) nebylo dosud vyzváno ke spolupráci na žádném společném programu ani Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT), ani Ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV). Samotnému MZ aktivita v oblasti rozvoje dětí před nástupem do povinné školní docházky nepřísluší, žádáme proto o zrušení toho úkolu,       a to především z důvodu, že spolupráce se jmenovanými rezorty aktivně probíhá v rámci jiných úkolů.
MZ úzce spolupracuje s MŠMT, a to zvl.  v rámci  plnění úkolů vyplývajících z Koncepce státní politiky pro oblast dětí a mládeže  a s MPSV zvl. v rámci plnění úkolů vyplývajících      z Koncepce péče o ohrožené děti a děti žijící mimo vlastní rodinu. Ministerstvo zdravotnictví považuje úkol za splnění a proto jej navrhuje zrušit.

? úkol byl splněn a bude v rámci navrženého usnesení zrušen


10.2 Usnesení č.1573/05 (Příloha k usnesení vlády/Realizační plán naplňování Koncepce romské integrace 2006 až 2009) bylo ministru zdravotnictví uloženo:

8.1 Vyhodnotit závěry pilotního projektu „Sastipen ČR - zdravotně sociální pomocníci ve vyloučených lokalitách", uskutečňovaného organizací DROM, romské středisko, a na jejich základě navrhnout případnou modifikaci zajištění zdravotně sociálního pomocníka a předložit vládě informaci, termín 30.6.2008.

Plnění úkolu:
Úkol byl splněn, proto Ministerstvo zdravotnictví navrhuje vládě úkol zrušit. Vládě byla dne 28.6.2008 zaslána tato informace:

Vyhodnocení závěru pilotního projektu „Sastipen-zdravotně sociální pomocníci ve vyloučených lokalitách" uskutečňovaného organizací Drom-romské středisko a na jejich základě návrh případné modifikace zajištění jejich další činnosti

I. Úvod
Usnesení vlády České republiky č. 607 ze dne 16.června 2004 uložilo ministrovi zdravotnictví v bodu IV. /3, aby zpracoval ve spolupráci s místopředsedou vlády pro výzkum a vývoj, lidská práva a lidské zdroje a vládě do 31. října 2004 předložil návrh na zřízení funkce zdravotnického asistenta. Současně se vznikem úkolu vstoupil v platnost zákon č.96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání, s prováděcí vyhláškou č. 424/2004 Sb., kterou se stanoví činnosti zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků. Těmito novými předpisy byl definován zdravotnický pracovník nazývaný zdravotnický asistent, se stanovenými podmínkami pro požadavky na odbornou způsobilost k výkonu povolání a stanovenou náplní činnosti, která byla v rozporu s původními předpokládanými požadavky na výše uvedenou funkci. Zadáním Rady vlády pro záležitosti romských komunit pro tuto funkci nebyla činnost odborného zdravotnického pracovníka, ale laika, pro Romy důvěryhodného pomocníka           a rádce ve věcech týkajících se prevence v oblasti zdravotnictví.
Pro činnost nezdravotnického pracovníka ve smyslu požadavků Rady vlády a úkolu Usnesení vlády č. 607 byl proto změněn název ze zdravotnického asistenta na zdravotně sociálního pomocníka, který navíc lépe vystihl, co se od navrhovaného pracovníka očekávalo. Ministerstvo zpracovalo náplň činnosti tohoto pracovníka, personální předpoklady a možnosti financování a informovalo o splnění úkolu vládu, na jejímž jednání dne 23.února 2005 bylo přijato usnesení č.219/2005 s úkolem pro ministryni zdravotnictví informovat hejtmany           a primátora hl.m. Prahy o možnosti využití institutu zdravotně sociálních pomocníků               a o možnosti čerpání finančních prostředků z Operačního programu Rozvoj lidských zdrojů    a Společného regionálního operačního programu. Úkol byl splněn, organizace Drom-romské středisko Brno, zabývající se romskou problematikou, postupovala dle doporučeného postupu a zahájila v r. 2005 pilotní projekt působení zdravotně sociálních pomocníků v několika krajích ČR.

II. Náplň činnosti zdravotně sociálního pomocníka.

Těžištěm jeho činnosti je
 1) motivace spoluobčanů
- k využití práva na preventivní prohlídky hrazené ze zdravotního pojištění a seznámení s jejich intervaly dle vyhlášky MZ č.56/1997 Sb., v platném znění, objednávání a doprovody k preventivním prohlídkám, sledování  očkování a termínů očkovacího kalendáře především   u dětí
- motivace k péči o těhotné ženy a péči o děti a matky hned po porodu, včetně edukace ke zdravému životnímu stylu v tomto období života - zvláště kouření a požívání dalších návykových látek
- seznámení s očkovacími schématy v dětském věku, s jejich termíny a nutností jejich dodržování, informace o negativním dopadu  neproočkovanosti
- speciální poučení nezletilých dívek a chlapců týkající se sexuálního chování, možností antikoncepce a rizik předčasného mateřství a otcovství

2) spolupráce s terénními sociálními pracovníky, s kurátory, s protidrogovými koordinátory a se sociálními pracovníky místní samosprávy:
- vytipování rizikových skupin obyvatelstva a rodin, jejich aktivní vyhledávání a práce s nimi přímo v místě, kde žijí, včetně sledování jejich migrace tak, aby nedocházelo k přerušování péče
- preventivní aktivity zaměřené na důsledky zdravotního zanedbávání, minimalizace dopadu zanedbávání
- osvěta v oblasti hygienických návyků, životosprávy a životního stylu jak u mladistvých, tak    u dospělých (kouření, alkohol, nelegální drogy, zdravé stravování, plánované zodpovědné rodičovství, antikoncepce, komunikace mezi maminkou a zdravotnickým personálem atd.), hygienické podmínky života a jejich kontrola a s jinými zdravotnickými zařízeními, zejména zabývajícími se problematikou návykových látek


3)  Spolupráce se zdravotnickými zařízeními, především
s praktickými lékaři pro děti a dorost
s praktickými lékaři pro dospělé
s praktickými gynekology
s praktickými zubními lékaři

- pomocná role prostředníka mezi lékařem a pacientem, včetně vysvětlení jeho obtíží                 a sociálního postavení, při dodržování povinnosti mlčenlivosti ze strany zdravotnických pracovníků a v souladu s přáním klienta/pacienta
- činnost související s objednáváním a doprovody k návštěvám vyhledaných chronicky nemocných a bezmocných pacientů k vyšetření, nejen pro potřebu řádné léčby, ale i pro potřeby sociálního zabezpečení, pomoc rodinám při péči o nemocné nebo hendikepované        a seniory ve smyslu informací o možnostech sociální podpory (zvýšení důchodu pro bezmocnost, péče o osobu závislou apod.)
- informace o právech pacientů a pojištěnců, o problematice doplatků za léčivé prostředky,        o nutnosti pravidelného užívání léků a kontrol zdravotního stavu dle pokynů lékaře, o nutnosti dodržování režimu práce neschopného ap.

III. Požadavky na zdravotně sociálního pomocníka
doporučované:
základní vzdělání, výhodou je středoškolské, absolvování kurzu v problematice prevence       a právního minima s ohledem na náplň činnosti, na akreditovaném pracovišti Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy
bezúhonnost - za bezúhonného se považuje ten, kdo nebyl pravomocně odsouzen za úmyslný trestný čin
životní zkušenosti (rodina, děti)
nekuřák, bez závislosti na dalších návykových látkách
doplňující:
několik let práce v pracovně-právním vztahu v libovolném oboru nebo zkušenosti ze spolupráce s majoritní společností např. v občanských sdruženích zabývajících se romskou problematikou ap.
romská národnost nebo alespoň dlouhodobý úzký kontakt s romským etnikem, jež zakládá předpoklad důvěry romských občanů v tuto osobu

IV. Realizace
Projekt „Zdravotně sociální pomocníci ve vyloučených lokalitách (SASTIPEN ČR)" je realizován od 2. 9. 2005 jako projekt dvouletý, s celorepublikovou působností. Nositelem        a realizátorem projektu je Drom- romské středisko Brno a projekt je financován z Operačního programu Rozvoje lidských zdrojů Evropského sociálního fondu.
Ministerstvo práce a sociálních věcí, odbor sociálních služeb, vyhlásil v rámci opatření 2.1 Operačního programu Rozvoj lidských zdrojů koncem roku 2004 výzvu k předkládání projektů do dvou oblastí (dvou programů podpory):
1) Odborné vzdělávání pracovníků sociálních služeb
2) Integrace specifických cílových skupin

 Drom-romské středisko uspělo s žádostí o poskytnutí finančních prostředků s názvem priority Sociální integrace a rovnost příležitostí, s názvem opatření Integrace specifických skupin obyvatelstva ohrožených sociální exkluzí, s programem podpory integrace specifických cílových skupin.
V úvodní fázi projektu byly uspořádány kulaté stoly v 7 krajích ČR, které byly vytipovány pro působnost zdravotně sociálních pomocníků. Následně byla ve všech krajích zorganizována výběrová řízení na funkce  zdravotně sociálních pomocníků.
Činnost zdravotně sociálních pomocníků v souladu s náplní činnosti zdravotně sociálních pomocníků zpracovanou Ministerstvem zdravotnictví započala v lednu 2005.

V roce 2005 a 2006 působilo v terénu 18 pomocnic v následujících lokalitách: 
Kraj Lokalita 1 Lokalita 2 Lokalita 3 Lokalita 4 
1 Jihočeský Jindřichův Hradec 1 Prachatice 1   2
2 Moravskoslezský Ostrava 2 Karviná 1 Bruntál 1 Orlová 1 5
3 Jihomoravský Břeclav 2    2
4 Zlínský Vsetín 1 Kroměříž 1   2
5 Pardubický Pardubice 1    1
6 Olomoucký Jeseník 1 Olomouc 1 Prostějov 1 Javorník 1 4
7 Králové-Hradecký Hradec Králové 2    2
Celkem 18
  
Tito zdravotně sociální pomocníci evidovali celkem 600 klientů, kterým byla v některé z oblastí jejich činnosti poskytnuta služba.

V roce 2007 působilo v terénu 12 pomocnic v následujících lokalitách:
kraj lokalita počet ZSP
Královéhradecký Hradec Králové 2
Moravskoslezský Bruntál 1
 Karviná 1
 Orlová 1
Jihočeský Prachatice 1
Jihomoravský Břeclav 2
Olomoucký Javorník 1
 Jeseník 1
 Olomouc 1
 Prostějov 1

Počty klientů v jednotlivých lokalitách
lokalita klientů
Bruntál 30
Břeclav 43
Hradec Králové 48
Javorník 21
Jeseník 36
Karviná 71
Olomouc 34
Orlová 89
Prachatice 42
Prostějov 18
Celkem 432

Součástí činnosti zdravotně sociálních pomocníků je získávání profesních kompetencí k výkonu této služby, které spočívá v průběžném absolvování  vzdělávacího programu pro zdravotně sociální pomocníky, a to v celkovém rozsahu 400 výukových hodin, který je garantován Lékařskou fakultou Masarykovy Univerzity v Brně a Zdravotní fakultou Ostravské Univerzity.
Činnost zdravotně sociálních pomocníků byla v roce 2007 v rámci terénních programů Dromu, romského střediska registrována jako sociální služba, po skončení projektu „SASTIPEN ČR - Zdravotně sociální pomocníci ve vyloučených lokalitách" (tj. od 1. 9. 2007) je financována z dotací MPSV.

Personální zajištění

Počet zaměstnanců dle pracovních pozic (stav k 1. 5. 2008)
pracovní pozice počet zaměstnanců úvazek
vedoucí 1 1
evaluátor + metodik  1 0,5
administrátor  1 0,5
zdravotně sociální pomocník 12 1
kontaktní osoby  10 DPČ
ekonom  1 DPČ

Zdravotně sociální pomocnice informovaly klienty o prevenci celé řady problémů. Jednalo se zejména o prevenci obezity, nakažlivých a pohlavně přenosných chorob. Dále zjišťovaly využívání preventivních prohlídek, aktivně klientům vysvětlovaly jejich význam a preventivní prohlídky i zprostředkovávaly. Jednalo se zejména o preventivní prohlídky u dětských lékařů a gynekologů.
Významnou aktivitou byla i spolupráce s lékaři na dodržování očkovacích kalendářů         u dětí klientů. Pracovnice byly často žádány o pomoc při registraci/přeregistraci u lékaře. Pomáhaly klientům se zajištěním kompenzačních pomůcek a dávek souvisejících se zdravotním stavem (příspěvek na péči, invalidní důchod apod.).

Oblasti působení ZSP

oblast působení výskyt v %
prevence (obecně)  21,2 %
zdravotní problémy  17,5 %
jiné (sociální problémy)  12,4 %
preventivní prohlídky  9,5 %
registrace/přeregistrace lékaře  7,5 %
očkování  6,5 %
těhotenství + péče o kojence  4,0 %
zuby  4,0 %
gynekologická vyšetření  3,0 %
kompenzační pomůcky  2,8 %
invalidní důchod  2,3 %
paraziti - vši  2,3 %
sterilizace  2,1 %
dávky  1,9 %
potvrzení od lékaře  1,6 %
hygiena  0,9 %
ústavní péče  0,5 %
celkem  100,0 %

Pracovnice jsou dle náplně činnosti v kontaktu mimo jiné s lékaři, hygieniky a sociálními pracovníky, kteří působí v daných lokalitách.

Vzdělávání ZSP
V rámci původního projektu „SASTIPEN ČR - Zdravotně sociální pomocníci ve vyloučených lokalitách" byl realizován vzdělávací program, který byl v roce 2008 akreditován Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR jako „Vzdělávací program pro zdravotně sociální pomocníky" v rámci celoživotního vzdělávání pracovníků v sociálních službách, a to v rozsahu 160 vyučovacích hodin.
Součástí tvorby uvedeného vzdělávacího programu bylo v roce 2007 vydání „Studijního materiálu pro terénní pracovníky poskytující zdravotně sociální pomoc (zdravotně sociální pomocníky)". Zvyšování profesních kompetencí ZSP kontinuálně pokračuje v rámci pravidelných metodických setkání.

V. závěr
Průběžné výsledky činnosti zdravotně sociálních pomocníků ukazují, že propojení sociální a zdravotní oblasti je efektivní a žádoucí. Zdravotně sociální pomocnice si ve vyloučených lokalitách vytvořily široké spektrum klientů, se kterými pracují a získaly jejich důvěru.
Cíl „projektu Sastipen - snižování nedostatků ve zdraví a zdravotní péči u romské komunity, jímž je zlepšit přístup klientů, převážně ze sociálně vyloučených lokalit, k vlastnímu zdraví a zdravotnickým službám a omezit tak riziko jejich sociálního vylučování v oblasti zdraví prostřednictvím působení zdravotně sociálních pomocníků", byl úspěšně splněn.
Další působení zdravotně sociálních pomocníků přímo v sociálně vyloučených lokalitách podporujeme. Jejich činností ale není poskytování zdravotní péče a proto se Ministerstvo zdravotnictví nebude ani nadále podílet na jejím finančním zajištění. Spolu s odbornými pracovníky Ministerstva práce a sociálních věcí považujeme tuto činnost za sociální službu, poskytovanou v sociálně vyloučených lokalitách, kdy jde o zvýšení kvalifikace konkrétních zaměstnanců poskytovatele služby, která koresponduje s jinými podobnými službami, registrovanými pod službou Terénní programy pro jiné cílové skupiny dle § 69 zákona            o sociálních službách č. 108/2006 Sb.. Naproti tomu myšlenka ustavení funkce zdravotně sociálního pomocníka v rámci krajského úřadu, což byl původní záměr navrhovatelů, je dle našeho názoru neživotná, odporující filosofii reformy sociálních služeb (služba jde za uživatelem, pomoc se poskytuje v přirozeném prostředí) i reformy veřejné správy (obec je odpovědná za kvalitu života svých občanů, obec řeší problémy na svém území). Na všech krajských úřadech pracují krajští koordinátoři romských poradců, kteří mohou být v případě potřeby zdravotně sociálním pomocníkům nápomocni. Nenavrhujeme proto žádnou modifikaci současného vyhovujícího zajištění činnosti zdravotně sociálních pomocníků.

? úkol byl splněn a bude v rámci navrženého usnesení zrušen

10. 3 Další aktivity resortu:

10.3.1 Dotační programy MZ:
V rámci dotačního programu MZ „Prevence kriminality" a „Péče o děti a dorost" byla pro rok 2008 vyhlášena priorita: Prevence dětských úrazů, Edukace první pomoci, Prevence násilí na dětech. V rámci těchto programů MZ v roce 2008 podpořilo projekty týkající se daných priorit.
V rámci dotačního programu MZ Národní program zdraví - projekty podpory zdraví byla v roce 2008 opět podpořena řada projektů zaměřených na podporu zdravého životního stylu    a prevenci nemocí. Několik z podpořených projektů bylo výlučně zamřeno přímo na prevenci nadměrného užívání alkoholických nápojů a zneužívání tabákových výrobků, převažovaly však projekty komplexní, to je zamřené na podporu zdravého životního stylu a prevenci chronických neinfekčních onemocnění jako celku.
V rámci Programu grantové podpory MZ (dříve program podpory občanských sdružení     a humanitárních organizací) bylo v roce 2008 finančně podpořeno Sdružení ochrana nenarozeného života.
V rámci dotačního programu MZ „Národní program prevence HIV/AIDS" byla jako každoročně i v r.2008 podpořena řada projektů zaměřených na prevenci tohoto onemocnění přímo v ohrožených skupinách, kterými jsou mladiství, sociálně vyloučené a romské komunity.
V rámci dotačního programu MZ „Protidrogová politika" byla i v r. 2008 podpořena řada projektů s cílovými skupinami jako jsou obecná populace, skupiny ohrožené užíváním drog, vulnerabilní jedinci, experimentátoři s drogami, příležitostní uživatelé drog, problémoví uživatelé drog, injekční uživatelé drog, závislí a jiné.

10.3.2 Národní strategie prevence násilí na dětech v ČR na období 2008 - 2018:
MZ v roce 2008 aktivně spolupracovalo na přípravě Národní strategie prevence násilí na dětech v ČR na období 2008-2018, která byla odsouhlasena vládou dne 3.9.2008  (usnesení vlády č. 1139 ze dne 3.9.2008). MZ finančně podpořilo přípravu této národní strategie a Národní konference prevence násilí na dětech, která se uskutečnila dne 30.9.2008.
MZ ustavilo Pracovní skupinu MZ pro prevenci násilí na dětech, která se podílí na realizaci této strategie a přípravě příslušného národního akčního plánu pro období 2009/2010 v rámci resortu zdravotnictví.
Ve Věstníku MZ 3/2008 bylo uveřejněno „Metodické opatření k postupu lékařů primární péče při podezření ze syndromu týraného, zneužívaného a zanedbávaného dítěte (sy. CAN)". Jedná se o aktualizaci metodického opatření z roku 2005 (Věstník MZ 10/2005), která spočívá v doplnění dosavadní metodiky o problematiku komerčního sexuálního zneužívání dětí, o problematiku domácího násilí ve vztahu k dětem, nedovolenou manipulaci s dětmi, obchodování, pronásledování. Toto metodické opatření, které je především diferenciálně diagnostickou pomůckou v každodenní praxi praktického lékaře, je využitelné všemi zdravotnickými zařízeními, která poskytují zdravotní péči dětem a plní funkci standardního "lege artis" postupu.
Ve Věstníku MZ 9/2008 bude uveřejněn „Metodický pokyn pro postup lékařů při poskytování zdravotní péče osobám ohroženým  domácím násilím". Jedná se o aktualizaci metodického opatření z roku 2006 (Věstník MZ 3/2006), které bylo doplněno o problematiku dětí v prostředí domácího násilí - kdy děti v roli svědků domácího násilí se považují za týrané, zneužívané a zanedbávané.  V metodice byla rovněž aktualizována kontaktní místa, na která je možno se obrátit v případě domácího násilí.
 

11. Ministerstvo financí

11.1 Usnesením č. 8/2006
11.1.1
4. 1 uvolňovat každoročně od roku 2008 z rozpočtové kapitoly Všeobecná pokladní správa, položky Předcházení sociálního vyloučení v romských komunitách a odstraňování jeho důsledků, částku 1 500 tis. Kč na provedení hodnotící analýzy situace romských komunit v České republice.

Plnění úkolu:
 Položka Předcházení sociálního vyloučení v romských komunitách a odstraňování jeho důsledků, byla na základě usnesení vlády č. 841 ze dne 25. července 2007 ke Kontrolnímu závěru Nejvyššího kontrolního úřadu z kontrolní akce č. 6/04 Prostředky státního rozpočtu zahrnuté do kapitoly Všeobecná pokladní správa, s účinností od roku 2008, přesunuta z kapitoly Všeobecná pokladní správa do kapitoly 304 - Úřad vlády. Její čerpání je plně v kompetenci této kapitoly.
 

12. Ministerstvo pro místní rozvoj

12.1 Usnesení vlády č. 599/2000
12.1.1
a)  průběžně ve spolupráci s 1. místopředsedou vlády a ministrem práce a sociálních věcí zpracovat v souladu s Koncepcí bytové politiky s využitím zahraničních zkušeností koncepci podpory levného bydlení pro rodiny ze znevýhodňujícího sociokulturního prostředí

Plnění úkolu:
Již od roku 2004 žádá Ministerstvo pro místní rozvoj opakovaně o zrušení tohoto úkolu. Od roku 2003 totiž probíhá realizace dvou programů na podporu bydlení zaměřených na domácnosti, které se nemohou finančně podílet na pořízení bytu, případně jsou ještě navíc znevýhodněné ze zdravotních či sociálních důvodů. Jedná se o podprogram Podpora výstavby podporovaných bytů (chráněné byty a vstupní byty) a nařízení vlády č. 146/2003 Sb. o podmínkách použití finančních prostředků Státního fondu rozvoje bydlení ke krytí části nákladů spojených s výstavbou bytů pro příjmově vymezené osoby. Ministerstvo proto považuje tento úkol za splněný.

? úkol je průběžně plněn


12.2 Usnesení vlády č.599/00
12.2.1
 e) průběžně zařazovat výzkum romské problematiky mezi významné výzkumy resortu

Plnění úkolu:
Ministerstvo pro místní rozvoj v roce 2008 připravilo Výzkum romských etnik v regionech a možnosti jeho realizace budou záviset na rozpočtových možnostech ministerstva v roce 2009.

? úkol je průběžně plněn


12.3 Usnesení vlády č.90/04
12.3.1
úkol č.1.1 plnit Závěrečná doporučení Výboru pro odstraňování rasové diskriminace (dále jen „Výbor") uvedená v příloze č.1 tohoto usnesení (dále jen „Doporučení") tak, jak je uvedeno v příloze č.2 tohoto usnesení.

Plnění úkolu:
Ministerstvo pro místní rozvoj trvale spolupracuje s nestátními neziskovými organizacemi, kterým každoročně poskytuje finanční příspěvek na jejich činnost. Hlavní činností ministerstvem podporovaných NNO je poskytování právní a odborné pomoci veřejnosti zejména při řešení široké škály problémů v celé oblasti bydlení. V roce 2008 ministerstvo takto rozdělilo 6,5 mil.Kč. Bod 13. Bydlení sociálně slabších a znevýhodněných skupin obyvatelstva. Od roku 2006 poskytuje dotace na výstavbu nájemních bytů určených pro domácnosti s vymezenými příjmy pouze Státní fond rozvoje bydlení, a to na základě nařízení vlády č. 146/2003 Sb. Dle vyjádření ředitele nedostal Státní fond rozvoje bydlení do svého rozpočtu v roce 2008 na tuto výstavbu žádné finanční prostředky.


12.4 Usnesení vlády č. 607/04
12.4.1
 úkol č. 4 podporovat v rámci Společného regionálního operačního programu České republiky na léta 2004 - 2006 projekty zaměřené na revitalizaci lokalit obývaných skupinami ohrožených sociální exkluzí.

Plnění úkolu:
V dopise ze dne 14. října 2008 doporučilo ministerstvo úkol zrušit. Výzvy a následně
i projekty do Společného regionálního programu ČR na léta 2004-2006 byly již ukončeny.

? úkol byl splněn a bude v rámci navrženého usnesení zrušen


12.5 Usnesení vlády č. 1573/05, příloha realizační plán naplňování Koncepce romské integrace v letech 2006 - 2009

12.5.1
 úkol č.3.1 S využitím prostředků evropských strukturálních fondů a národních nástrojů odstraňovat a zamezovat dalšímu šíření sociálního vyloučené v romských komunitách termín průběžně. 

Plnění úkolu:
Řídící orgán (dále ŘO) Integrovaného operačního programu (dále IOP) v rámci své činnosti realizuje několik opatření týkajících se integrace romských komunit.
V rámci IOP, který je realizován v období 2007 - 2013 jsou dvě oblasti intervence, které se zabývají investiční podporou integrace sociálně vyloučených romský komunit:
a) Oblast intervence 3.1 Služby v oblasti sociální integrace - jedním z cílů je řešení problémů nejvíce postižených oblastí, které vyplývají z provedené Analýzy sociálně vyloučených romských lokalit a komunit (analýz MPSV). Pomoc se zaměří na vznik sociálních služeb a center, které pomohou obcím a regionům úspěšně řešit problémy v analýzou identifikovaných sociálně vyloučených romských lokalitách a umožní tak návrat uživatelů těchto služeb na trh práce a do společnosti. Cílem je zajištění provázanosti investičních potřeb s aktivitami, které budou podporovány v rámci Evropského sociálního fondu (Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost).

V současné době se připravuje výzva pro tuto aktivitu

b) Oblast intervence 5.2 Zlepšení prostředí problémových sídlišť - v rámci hodnotitelských kritérií jsou města motivována  zahrnout a řešit v rámci zóny Integrovaného plánu rozvoje města (dále jen IPRM) sociálně vyloučenou romskou lokalitu. Dále je jednou z aktivit intervence 5.2.c a to je formou několika pilotních projektů ověřit možnosti návaznosti regenerace domů v problémových sídlištích obydlených zčásti sociálně vyloučenými romskými domácnostmi na aktivity v oblasti sociálního začleňování, lidských zdrojů         a zaměstnanosti. V současné době probíhá vyhodnocování jednotlivých IPRM předloženými městy.

Pro koordinaci a spolupráci všech zainteresovaných subjektů v oblasti řešení romské problematiky pomocí strukturálních fondů zřídil ŘO IOP pracovní skupinu, která měla
v prosinci 2008 jednání zatím na úrovni zástupců MMR. V březnu 2009 plánujeme přizvání dalších účastníků, např. ŘO Operačního programu lidské zdroje a zaměstnanost (MPSV), ŘO Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (MŠMT), Rady vlády pro záležitosti romských komunit, Svazu měst a obcí, Asociace krajů, Asociace neziskových organizací atd. Jednání pracovní skupiny na úrovni místních aktérů včetně manažerů schválených IPRM proběhne až po ukončení procesu hodnocení a rozhodnutí výběrové komise o podpoře konkrétních IPRM.
Zástupci ŘO IOP jsou také členy Pracovní skupiny pro záležitosti romských komunit v rámci ESF při MPSV, kde jsou zástupci institucí zapojených v této oblasti. Na pravidelných schůzkách dochází k vyhodnocování situace projektů s romskou problematikou, předkládaných a realizovaných v jednotlivých operačních programech a výměně zkušeností mezi účastníky.


12.6 Usnesení vlády č. 1573/05

12.6.1
 příloha realizační plán naplňování Koncepce romské integrace v letech 2006 - 2009, úkol    č. 5.5 Na podporu podnikání na úrovni příslušných regionů zavádět regionální systémy, které by mohly přispět ke zvýšení zaměstnanosti osob znevýhodněných na trhu práce, termín 31.12.2007

Plnění úkolu:
V dopise ze dne 14. října 2008 jsme doporučili úkoly zrušit. Program byl realizován v rámci Programu regionálního rozvoje. Tento program se překrýval s jinými programy          a proto byl zastaven V současné době je tato záležitost řešena v rámci Operačního programu Podnikání a inovace a Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.

? úkol byl splněn a bude v rámci navrženého usnesení zrušen


12.7 Usnesení vlády č. 1573/05, příloha realizační plán naplňování Koncepce romské integrace v letech 2006 - 2007.

12.7.1
úkol č. 6.4. Vytvořit koncept a systém sociálního bydlení včetně legislativní úpravy a investiční podpory, termín: 31. 12. 2008

Plnění úkolu:
Úkol je plněn prostřednictvím Programového cíle vlády 07.29. „Zpřesnit definici
a vymezení podpor v oblasti sociálního bydlení a rozšíření finanční podpory obcí v oblasti bydlení s důrazem na odpovědnost obcí". Na základě tohoto úkolu připravuje Ministerstvo pro místní rozvoj dvě nařízení vlády upravující podmínky pro poskytování investiční
a provozní podpory sociálního bydlení.
Investiční podpora bude mít charakter jednorázové vstupní dotace na novou výstavbu sociálních bytů, o kterou se bude moci ucházet jakýkoliv investor za podmínek stanovených nařízením vlády.
Provozní podpora bude spočívat v kompenzaci zvýšených provozních nákladů sociálních bytů, které vyplývají ze zvláštních potřeb cílové skupiny osob. Podpora bude určena rovněž všem poskytovatelům sociálního bydlení bez ohledu na jejich právní formu, kteří se ve smlouvě zaváží k poskytování sociálního bydlení za přesně stanovených podmínek.
 

13. Ministerstvo spravedlnosti

13.1 Usnesením vlády ČR č. 720/1999, bod 7 bylo ministru spravedlnosti uloženo:

Průběžně sledovat vyřizování trestních věcí s extremistickým podtextem soudy z hlediska rychlosti a plynulosti řízení.

Plnění úkolu:
Ministerstvo spravedlnosti vyřizování věcí s extrémistickým podtextem věnuje pozornost v rámci prověrkové činnosti soudů vykonávané trestním oddělením odboru dohledu                 a stížností. Paušální sledování všech takovýchto trestních věcí, které mělo opodstatnění v době zvýšeného výskytu této trestní činnosti, tak není v současné době účelné. V rámci činnosti zdejšího úřadu se v tomto směru mnohem více osvědčuje sledování délky řízení v konkrétním případě buď na základě podnětu poškozeného, nebo na základě podnětu různých nevládních organizací, zabývajících se ochranou lidských práv. Takové podněty zpravidla konkrétně poukazují na možné prodlevy při vyřizování věcí tohoto druhu                  a umožňují tak přijmout efektivnější opatření k nápravě v rámci státní správy justice, než v případě neadresného paušálního sledování. Vzhledem k těmto argumentům opětovně jako již v předešlém období navrhujeme uvedený vládní úkol do budoucna vypustit.

? průběžně plněno


13.2 Usnesením vlády ČR č. 789/1999 bylo ministru spravedlnosti uloženo:

Bod 3 písmeno a) ukládá ministru spravedlnosti, aby zabezpečil součinnost probačních pracovníků na přípravě resocializačního programu uvedeného v bodě 4 tohoto usnesení, a aby po vypracování tohoto programu s ním seznámil soudce prostřednictvím předsedů a místopředsedů soudů jako orgánů státní správy a všechny probační pracovníky cestou metodického pokynu.

Plnění úkolu:
Probační a mediační služba ČR od počátku svého působení (1. 1. 2001) provádí pravidelná statistická vyhodnocování činnosti středisek PMS a v jejich rámci vyhodnocuje také situaci z hlediska zapojení PMS do řešení trestních případů spojených s extremismem a rasisticky motivovanými trestnými činy.
V roce 2008 zaznamenala Probační a mediační služba 39 případů týkajících se extremismu (0,2% ) z celkových 25 465 případů. Ve věkové kategorii nad 18 let se vyskytovalo               32 případů extremismu (0,1 %) z celkových 21 354 případů, ve věkové kategorii do 18 let se objevilo 7 případů extremismu (0,2%) z celkového počtu 4 111 případů.
Díky své široké spolupráci s nevládními a neziskovými organizacemi rovněž podporuje      a spolurealizuje projekty, které se věnují i národnostním menšinám, např. „Mentoring v trestní justici" tzv.  romský mentor je velmi úspěšnou aktivitou ve sledované oblasti. Tento projekt je nápomocný zejména tam, kde je vyšší počet klientů Probační a mediační služby z řad příslušníků romských komunit. Realizátorem projektu je Sdružením pro probaci a mediaci v justici. Služba Mentor přispívá ke snížení rizika recidivy a sociálního vyloučení romských klientů, vede k zefektivnění práce s romskými klienty a to zvýšením informovanosti                o alternativních trestech a motivace k výkonu alternativních trestů. Cílovou skupinou jsou zejména příslušníci romské menšiny, kterým byl uložen alternativní trest nebo opatření. V roce 2008 byl projekt realizován v regionech: Hl. město Praha, Jihočeský kraj (České Budějovice, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Písek, Tábor), Středočeský kraj (Beroun, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Nymburk), Pardubický kraj (Pardubice, Ústí nad Orlicí, Chrudim), Královéhradecký kraj (Hradec Králové, Rychnov nad Kněžnou), Liberecký kraj (Liberec). Projekt byl v roce 2008 (červen až prosinec) financován z dotace Úřadu vlády ČR   v rámci programu „Předcházení sociálnímu vyloučení a odstraňování jeho důsledků", podprogram B. „Prevence sociálního vyloučení a komunitní práce", dále z grantů Jihočeského kraje a hl. m. Prahy v sociální oblasti. V rámci projektu spolupracovalo              39 mentorů s 18 středisky Probační a mediační služby. V období od 1. března 2006 do 30. září 2008 spolupracovali mentoři s celkem 544 klienty. Úspěšnost služby závisí na typech případů, do kterých jsou mentoři zapojováni. U klientů, se kterými je obtížné navázání kontaktu, se úspěšnost pohybuje kolem 37%, u klientů, kteří vykonávají alternativní trest s obtížemi, kolem 50% a klientů, kteří s PMS spolupracují, ale potýkají se řadou problémů a hrozí jim sociální exkluze dokonce až 63% .
Z průběžných informací z praxe středisek PMS vyplývá, že pracovníci PMS s pachateli      a oběťmi, (včetně příslušníků národnostních menšin) rasisticky motivovaných trestných činů pracují jednak v průběhu přípravného řízení (nejčastěji v rámci zpracování zprávy před rozhodnutím nebo v rámci institutu náhrady vazby dohledem) a dále v průběhu vykonávacího řízení v rámci výkonu obecně prospěšných prací a rovněž i dohledu. V rámci výkonu dohledu úředníci (asistenti) s pachateli tohoto typu trestné činnosti pracují individuálním způsobem, případně je zařazují do probačního nebo sociálního programu.
Služba Romský mentor vedle pozitivních efektů jako jsou podpora, motivace a vedení romských klientů v rámci výkonu alternativních trestů nebo opatření, prevence opakování trestné činnosti a současně i sociálního vyloučení, např. pomocí při hledání zaměstnání. Současně projekt přináší i výrazný efekt pro posílení postavení Romů v rámci většinové neromské společnosti a v neposlední řadě i úsporný finanční efekt související s eliminací nařízených výkonů trestů odnětí svobody v případě neplnění podmínek stanovených alternativních trestů.
Na základě již uskutečněných projektových aktivit a na základě vyhodnocení dosavadní spolupráce se SPJ v rámci projektu „Mentoring v trestní" justici považujeme dosavadní průběh projektu za více než úspěšný a vysoce využitelný při práci středisek PMS ČR s klienty z romské menšiny. Potvrdil se i předpoklad, že romští mentoři mají výrazný „výchovný vliv" na pachatele trestné činnosti z romské komunity, s nimiž střediska PMS pracují. Zájmem PMS je tedy nejen udržet program Mentor ve stávajících lokalitách, ale spolupracovat s SPJ     i v oblasti jeho rozšíření do dalších lokalit ČR. Projektu vyjádřil v loňském roce podporu         i ministr spravedlnosti a na projekt velmi pozitivně reagují soudci a státní zástupci z lokalit, kde mentoři působí.
V rámci dlouhodobé spolupráce s Národní Probační službou Anglie a Walesu se PMS zúčastnila jako tzv. junior partner twinningového projektu s Chorvatskem, který byl zaměřen na získávání zkušeností a přípravu nové probační služby v Chorvatsku. Česká strana realizovala pro zástupce chorvatské trestní justicie studijní návštěvu v ČR a dva zástupci PMS se zúčastnili 5denní poradenské návštěvy v Chorvatsku. V rámci předávání zkušeností byl       i projekt Romský mentor, který měl u chorvatských kolegů velmi pozitivní odezvu včetně jejich nevládních romských organizací.

? průběžně plněno

13.3 Usnesení vlády č. 789/99, bod 3b a usnesení vlády č. 90/2004 - plnění z hlediska státních zastupitelství:

Úvodem tohoto bloku je možno konstatovat, že i v průběhu roku 2006 (obdobná zpráva ze dne 29. ledna 2007 obsahovala statistické údaje pouze za 1. pololetí roku 2006) pokračoval trend započatý v  průběhu roku 2002, znamenající nepřetržitý a ze statistického hlediska ne zcela zanedbatelný pokles podílu trestných činů spáchaných z rasových, národnostních            a jiných nenávistných pohnutek, na celkovém objemu trestné činnosti, který v současné době nedosahuje ani 1 %. Oproti roku 2005 představoval tento pokles stíhaných osob u trestného činu násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci podle § 196 tr. zák. 35 %, u trestného činu hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení podle § 198 tr. zák. rovněž 35 %,   u trestného činu ublížení podle § 221 odst. 2 písm. b) tr. zák. 39 %, u trestného činu ublížení podle § 222 odst. 2 písm. b) tr. zák. 57 % a u trestného činu podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka podle § 260 tr. zák. 30 %. Pouze u trestného činu podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka podle § 261    tr. zák. se v roce 2006 potvrdil trend, signalizovaný již ve zprávě z loňského roku s přihlédnutím ke statistickým ukazatelům za první pololetí roku 2006, znamenající mírný nárůst o 6,8 % oproti roku 2005.
Z celkového počtu 343 779 zjištěných tr.činů v roce 2008 na území České republiky bylo zaevidováno 17 tr. činů s extremistickým podtextem, tj. 0,06% z celkového objemu zjištěné kriminality (0,05 % ve stejném období r. 2007). V roce 2008:
- byl zaevidován, ve srovnání s rokem 2007, nárůst zjištěných trestných činů                   s extremistickým podtextem o 21 tr. činů (+ 10,7%; 217 tr.č. - 2008, 196 tr.č. -2007);
- objasněno bylo 126 tr. činů, tj. 58,1% (v r. 2007 119 tr.č., tj. 60,7%).
- za spáchání výše uvedených trestných činů bylo stíháno 195 osob (+14 osob; 181 osob v r. 2007).

V roce 2008, jak ve srovnání s rokem 2007, tak i s roky předchozími, nedošlo ve skladbě trestných činů s extremistickým podtextem k podstatnějším změnám, nadále v ní výrazně převažovaly tr. činy dle § 260, § 261, § 261a tr.z. (podpora a propagace hnutí směřujících       k potlačení práv a svobod člověka) - 111 (51,2%), z nichž bylo objasněno 63 tr.činů (56,8%). Bylo za ně stíháno 110 osob (56,4%). Mnohem nižší byl podíl zjištěných tr. činů dle § 198 tr.z. (hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení) - 41 (18,9%), za něž bylo stíháno 33 osob, a dle § 196 tr.z. (násilí proti skupině obyvatelů a jednotlivci) - 32 (14,7%) , za něž bylo stíháno 27 osob. Podle ESSK, za statistické období leden - prosinec 2008, bylo dále zaevidováno 9 tr.činů dle §§ 221,222 tr.z. (úmyslné ublížení na zdraví), za něž bylo stíháno    9 osob, 11 tr. činů dle § 198a (podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod), za něž bylo stíháno 9 osob a jeden trestný čin vraždy dle § 219g.
Skutečnost, že podíl trestných činů spáchaných z rasových, národnostních
a jiných nenávistných pohnutek představuje, z pohledu statistických ukazatelů, pouze nepatrnou výseč evidované kriminality, v žádném případě neznamená, že tomuto druhu trestné činnosti není ze strany státních zástupců věnována soustavná pozornost, již také proto, že tyto, byť ojedinělé, delikty jsou prakticky vždy předmětem značné pozornosti veřejnosti      i médií. Prakticky všechny úkoly, tak, jak vyplývají z usnesení vlády č. 789 ze dne 28. 7. 1999, korespondují s povinnostmi, které státním zástupcům ukládá zákon o státním zastupitelství, trestní řád a pokyn obecné povahy nejvyšší státní zástupkyně č. 4/2006,             o postihu trestných činů motivovaných národnostní, rasovou, politickou a náboženskou nesnášenlivostí. Pokud jde o plnění úkolů vyplývajících z bodu 9 usnesení vlády č. 90 ze dne 28. 1. 2004 - doporučení, aby vláda pokračovala v úsilí o účinnější uplatňování stávajících právních předpisů směřujících proti stálému výskytu rasově motivovaného násilí, podněcování k nenávisti i přetrvávající nesnášenlivosti a faktickou diskriminaci, pokud jde     o romskou minoritu - je možno v této souvislosti odkázat na skutečnosti uvedené výše, ve  vztahu k vývoji tohoto druhu trestné činnosti. I v průběhu roku 2008 vyřizovali agendu související s danou trestnou činností v celé soustavě státního zastupitelství pověření specialisté a rovněž pokračovala i spolupráce s odborem bezpečnostní politiky Ministerstva vnitra ČR, mimo jiné formou  účasti státního zástupce Nejvyššího státního zastupitelství, specialisty na uvedenou trestnou činnost, na činnosti pracovní skupiny MV ustavené k vyhodnocování pravicově extremistických hudebních produkcí.
K problematice nastíněné v bodu 11 usnesení vlády č. 90 ze dne 28. 1. 2004, naznačující existenci rasově motivovaného špatného zacházení s Romy, jejich neúčinnou ochranu              a diskriminaci ze strany orgánů odpovědných za prosazování práva, především ze strany policie, včetně pochybností naznačujících, že ne všechny takové případy byly náležitě            a nestranně vyšetřeny, je třeba opakovaně konstatovat, že ani v průběhu roku 2008 nezískalo Nejvyšší státní zastupitelství žádné konkrétní poznatky, které by tyto úvahy potvrzovaly, ani poznatky, ze kterých by bylo možno dovodit nedostatečný či neobjektivní postup orgánů Inspekce ministra vnitra. Ve vztahu k doporučení Výboru pro odstranění rasové diskriminace týkající se případného začlenění tohoto orgánu pod jiný resort setrvává Nejvyšší státní zastupitelství na stanovisku prezentovaném v obdobné zprávě ze dne 2. 2. 2006 sp. zn. SL 57/2006, vycházejícím ze skutečnosti, že v těchto věcech se převážně jedná o formy trestné činnosti, jejichž odhalení a zadokumentování mohou efektivně realizovat výlučně pracovníci   s dlouholetou zkušeností z policejní práce, se znalostí prostředí a možnostmi provádět příslušné úkony směřující k odhalení a objasnění věci metodami policejní práce, za využití technického, operačního atd. zázemí, která má policejní sbor a Ministerstvo vnitra k dispozici. Míra, nestrannost a objektivnost jejich postupů je přímo závislá i na úrovni výkonu dozoru státních zástupců. Za této situace, s přihlédnutím i k faktu, že obdobná úprava je běžná             i v jiných státech, se jeví realizace doporučení Výboru pro odstranění rasové diskriminace       v současné době jako nepotřebná a spíše kontraproduktivní.
Návrh zákona, o rovném zacházení a o právních prostředcích ochrany před diskriminací    a o změně některých zákonů (antidiskriminační zákon) byl projednán Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR, nicméně jej vetoval prezident České republiky v květnu 2008.

? průběžně plněno


13.3. Usnesením vlády ČR č. 90/2004 bylo ministru spravedlnosti uloženo:

bod 1.1.plnit Závěrečná usnesení Výboru pro odstraňování rasové diskriminace uvedená v příloze č. 1 tohoto usnesení tak, jak je uvedeno v příloze č. 2 tohoto usnesení.

Plnění z hlediska Vězeňské služby ČR:

Vězeňská služba České republiky si je vědoma úkolu vyplývajícího z usnesení vlády       č. 90/2004, kterým bylo ministru spravedlnosti uloženo „plnit Závěrečná doporučení Výboru pro odstraňování rasové diskriminace, uvedená v příloze č. 1 tohoto usnesení". Svým komplexním přístupem s ohledem na specifika, která práce s skupinou osob umístěných ve výkonu vazby a výkonu trestu přináší, dbá na jejich důsledné naplňování.
Jednání zúčastněných zaměstnanců v této oblasti je pravidelně sledováno i v rámci kontrolní činnosti odpovědných orgánů z řad pracovníků generálního ředitelství VS ČR či dalších orgánů pověřených k provádění kontrolních mechanismů, jimiž jsou např. dozorový státní zástupce, ombudsman nebo některé nevládní neziskové organizace, mezi kterými je např. Český helsinský výbor.
Současně je antidiskriminační pohled uplatňován i v přístupu k zaměstnancům VS ČR, kde je naprosto nepřípustné popírání lidských práv z důvodu rasy, národnosti či náboženského přesvědčení. Důkazem toho je zastoupení Romů jak v oblasti odborného zacházení zaměstnanců organizačních jednotek, tak i ve vyšších pracovních pozicích; např. ředitel věznice.
V rámci sociální a další odborné práce s odsouzenými a obviněnými není zacházení s nemajoritními etniky žádným způsobem označováno a vyčleňováno. Programy zacházení v jednotlivých organizačních jednotkách jsou natolik rozmanité a cílené na osoby ohrožené sociální exkluzí, že jsou schopny podchytit a podpořit individuální žádoucí potřeby a zájmy jedince. V případě výskytu rozličných etnických kultur může být aktivita zaměřena na zdůraznění a uvědomění si odlišností ve smyslu podpory jejich kulturní hodnoty. Příkladem jsou hudební, výtvarné, literární, pohybové a další skupinové aktivity. I tady je však podporována účast všech zájemců, bez ohledu na rasu, národnost, vyznání či jinou odlišnost.
Z těchto důvodů je kladen vysoký nárok na zaměstnance VS ČR a to jak v oblasti vzdělání, tak v charakteru osobnosti. Každý zájemce o zaměstnání proto po splnění veškerých nároků na odbornost a výši vzdělání prochází nejen detailním prověřením způsobu občanského života, ale i psychologickými testy. Nadále je pak povinností pro každého odborného zaměstnance další průběžné vzdělávání. Vysoké nároky jsou pak zúročeny mimo jiné i v tom, že tito zaměstnanci jsou schopni rasistické a nenávistné postoje odsouzených      a obviněných osob podchytit a eliminovat včas. V případě podezření, s ohledem na složení kolektivu cílových osob, potlačí odborný zaměstnanec rasově motivovaný akt pomocí použití vhodných metod primární prevence už před jeho počátkem.
Pochopitelně je veškeré zacházení s vězněnými osobami praktikováno způsobem motivujícím rasovou a etnickou toleranci; naopak je podněcována schopnost brát tyto odlišnosti jako kulturní obohacení. V oblasti spolupráce s nevládními neziskovými organizacemi je kooperace obecně podporována. Z těch organizací, které se zaměřují cíleně na romské etnikum, pokračuje i nadále spolupráce s o. s. Romodrom. Projekt tohoto sdružení je aplikován ve Věznici Vinařice a Věznici Oráčov, a to formou pravidelných návštěv klientů ve výkonu trestu a zároveň terénní sociální prací v rodinách vězňů. Program probíhá již od roku 2003. Ve Věznici Vinařice pak byl v loňském roce obohacen a rozšířen o zaměstnávání odsouzených. Dřevovýroba, kterou toto sdružení zaštiťuje, probíhá přímo v prostorách poskytnutých věznicí. Jako zaměstnanci jsou upřednostňováni vězni z  řad Romů, není to však konečným a jediným kritériem.
VS ČR je otevřena případné další spolupráci s některou z organizací pracujících pro Romy, nebyla však žádnou doposud nespolupracující kontaktována. I to je však jistým ukazatelem toho, že veškerá výkonná a legislativní činnost VS ČR je koncipována                   a praktikována takovým způsobem, aby zůstala nedotčena práva osob ve výkonu trestu odnětí svobody a ve výkonu vazby zaručená Ústavou a Listinou základních práv a svobod.

? průběžně plněno
 

14. Zmocněnec vlády pro lidská práva


14.1 Usnesením vlády ČR č. 599/2000 bylo ZLP uloženo:

d) evidovat výzkumné úkoly resortů, i ostatních institucí v oblasti romské problematiky, včetně jejich anotací tak, aby nedocházelo k duplicitě zadávaných úkolů, ale naopak k využívání a přehledu již získaných výsledků, termín -průběžně

Plnění úkolu:
Výzkumné úkoly evidují pracovníci kanceláře Rady vlády pro záležitosti romských komunit a jejich výsledky využívají ke zpracování souhrnných zpráv o stavu romských komunit v České republice.

? průběžně plněno


14.2 Usnesením vlády ČR č. 994/2000 bylo ZLP uloženo:

14.2.1
Úkol a) zajišťovat ve spolupráci s ministrem školství, mládeže a tělovýchovy distribuci státem subvencovaných romských časopisů do veřejných knihoven, krajských pedagogických center a škol s větším počtem romských žáků a studentů tak, aby byly přístupné širokému okruhu zájemců o tuto tematiku, průběžně.

Plnění úkolu:
Časopisy byly v roce 2008 distribuovány do pedagogických center a do vybraných škol přímo vydavateli. Vydávání časopisů je subvencováno z grantů Ministerstva kultury.

? průběžně plněno


14.3 Úkoly pro místopředsedu vlády a ministra spravedlnosti, které vzhledem k institucionálním změnám přešly do gesce zmocněnce pro lidská práva vlády ČR:

14.3.1 Usnesením vlády ČR č. 1573/2005 byly místopředsedovi vlády a ministru spravedlnosti uloženy tyto úkoly:

14.3.1.1
Úkol 1.4. Navrhnout a implementovat systém koordinace a evaluace dotační politiky státu v oblasti integrace romských komunit s cílem vytvoření vnitřního a vnějšího informačního kanálu o poskytnutých dotacích.
Plnění úkolu:
Tento úkol je realizován prostřednictvím Dotačního výboru Rady vlády ČR pro záležitosti romské komunity. Dle článku 2. Statutu Výboru
(3) připravuje systém koordinace a evaluace dotační politiky státu v oblasti integrace romských komunit s cílem vytvoření vnitřního a vnějšího informačního kanálu                        o poskytnutých dotacích
(4) Výbor přitom zejména:
a) sleduje využívání finančních prostředků, které byly rozděleny v rámci dotačních programů cílených na podporu projektů integrace příslušníků romských komunit
b) navrhuje opatření k odstranění zjištěných nedostatků
c) komunikuje a spolupracuje s ústředními orgány státní správy
d) sleduje naplňování metodiky dotačních programů
e) informuje Radu o své činnosti a předkládá jí návrhy na opatření"

? průběžně plněno


15. Závěr

Jak plyne z předložených informací jednotlivých resortů, uložené úkoly jsou buďto plněny průběžně nebo splněny. Reálný dopad naplňovaných úkolů na život Romů v ČR je pak podrobně popsán ve Zprávě o stavu romských komunit za rok 2008.
 

 

 

Právě se děje

Další zprávy