Dobytek ubírá vodu a telata v boxech trpí. Podle veterinární komory jsou to mýty

Helena Havranová
1. 11. 2019 17:52
V Česku je asi 2000 velkochovů, tvrdí s odkazem na vlastní průzkum organizace Nesehnutí. Podle ekologických aktivistů znečišťují tyto podniky životní prostředí a měl by se jejich počet snížit, aby se lidstvo vyhnulo nebezpečným dopadům změn klimatu a dodrželo závazky plynoucí z Pařížské klimatické dohody. Komora veterinárních lékařů však označuje jejich tvrzení za mýty a rozhodla se je rozporovat.
Foto: Thinkstock

Hospodářská zvířata jako znečišťovatelé planety

Živočišný průmysl je podle neziskové organizace Obránců zvířat OBRAZ jedním z největších znečišťovatelů životního prostředí. Klíčové jsou plyny jako amoniak nebo metan, které zvířata vypouštějí. Například metan má podle oficiálních údajů Evropské komise na svědomí 19 % globálního oteplování způsobeného lidskou činností, přičemž téměř 15 % tohoto plynu vyprodukují hospodářská zvířata, tvrdí vědecký mezivládní orgán Mezinárodní panel pro změny klimatu.

Podle Komory veterinárních lékařů na tom ale není nic skandálního. "Samozřejmě, každý živý organismus, který tráví potraviny rostlinného původu, produkuje tyto plyny. Nemůžeme pak ale nezapočítat produkci metanu, která pochází od lidí. Také je potřeba brát v úvahu další zdroje metanu, které jsou řádově vyšší než produkce z živočišné výroby, například metan z důlní činnosti," řekl Karel Daniel z Komory veterinárních lékařů.

Navíc se podle veterinářů neberou v úvahu pozitivní přínosy, které býložravci mají pro životní prostředí. Statková hnojiva, která zvířata produkují, dávají půdě příznivé organické složky a přispívají k omezení rizik sucha, povodní a vodních erozí.

Ivo Krajc z organizace OBRAZ mu však oponuje. "Masné a mléčné společnosti už ve znečišťování planety předstihly ropný průmysl. Kvůli velkochovům také dochází k proměnám krajiny, protože je potřeba stále více orné půdy na pěstování krmiva. Zároveň dochází i k vysoušení vodních toků a ploch kvůli zavlažování," uvedl Krajc.

 

Právě se děje

Další zprávy