Dobytek ubírá vodu a telata v boxech trpí. Podle veterinární komory jsou to mýty

Helena Havranová
1. 11. 2019 17:52
V Česku je asi 2000 velkochovů, tvrdí s odkazem na vlastní průzkum organizace Nesehnutí. Podle ekologických aktivistů znečišťují tyto podniky životní prostředí a měl by se jejich počet snížit, aby se lidstvo vyhnulo nebezpečným dopadům změn klimatu a dodrželo závazky plynoucí z Pařížské klimatické dohody. Komora veterinárních lékařů však označuje jejich tvrzení za mýty a rozhodla se je rozporovat.
Foto: Thinkstock

Hospodářská zvířata jako znečišťovatelé planety

Živočišný průmysl je podle neziskové organizace Obránců zvířat OBRAZ jedním z největších znečišťovatelů životního prostředí. Klíčové jsou plyny jako amoniak nebo metan, které zvířata vypouštějí. Například metan má podle oficiálních údajů Evropské komise na svědomí 19 % globálního oteplování způsobeného lidskou činností, přičemž téměř 15 % tohoto plynu vyprodukují hospodářská zvířata, tvrdí vědecký mezivládní orgán Mezinárodní panel pro změny klimatu.

Podle Komory veterinárních lékařů na tom ale není nic skandálního. "Samozřejmě, každý živý organismus, který tráví potraviny rostlinného původu, produkuje tyto plyny. Nemůžeme pak ale nezapočítat produkci metanu, která pochází od lidí. Také je potřeba brát v úvahu další zdroje metanu, které jsou řádově vyšší než produkce z živočišné výroby, například metan z důlní činnosti," řekl Karel Daniel z Komory veterinárních lékařů.

Navíc se podle veterinářů neberou v úvahu pozitivní přínosy, které býložravci mají pro životní prostředí. Statková hnojiva, která zvířata produkují, dávají půdě příznivé organické složky a přispívají k omezení rizik sucha, povodní a vodních erozí.

Ivo Krajc z organizace OBRAZ mu však oponuje. "Masné a mléčné společnosti už ve znečišťování planety předstihly ropný průmysl. Kvůli velkochovům také dochází k proměnám krajiny, protože je potřeba stále více orné půdy na pěstování krmiva. Zároveň dochází i k vysoušení vodních toků a ploch kvůli zavlažování," uvedl Krajc.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Při útoku povstalců na vojenský tábor v Jemenu zemřelo 70 lidí

Sobotní útok jemenských šíitských povstalců na vojenský výcvikový tábor v provincii Maríb v centrální části země má 70 mrtvých vojáků, dalších několik desítek lidí bylo zraněno. S odvoláním na lékařské a vojenské zdroje o tom informovala agentura AFP. Saúdskoarabská státní televize Al-Ichbáríja uvedla, že povstalci použili balistické střely a drony. Zaútočili na mešitu ve vojenském táboře v Maríbu, asi 170 kilometrů východně od metropole Saná. Útok se odehrál během sobotních večerních modliteb. Jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí teroristický útok odsoudil a označil ho za zbabělý, uvedla agentura Saba. "Odporné akce húsíjských milic bez jakýchkoli pochyb potvrzují jejich neochotu dosáhnout míru. Neznají nic jiného než smrt a destrukci," uvedl podle agentury Hádí. Húsíové se nicméně k útoku zatím nepřihlásili.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

ČEZ nabere do Temelína kolem 100 nových zaměstnanců

ČEZ letos přijme do jaderné elektrárny Temelín asi 100 lidí. Potřebuje je na různá místa v provozu i jako operátory. Fluktuace v Temelíně je jedno procento, jde hlavně o generační obměnu. Při hledání nových pracovníků pomáhá elektrárně spolupráce s technickými vysokými školami. Temelín přijme zaměstnance do provozu, na pozice spjaté s bezpečností, řízením techniky, péčí o zařízení, IT i nové operátory. "Budeme pokračovat ve standardní generační obměně a ve vykrývání běžných personálních potřeb, což znamená nábor téměř stovky nových lidí," řekl mluvčí. Fluktuace v Temelíně, který má 1288 zaměstnanců, je nízká. Z elektrárny dobrovolně ročně odejde pár lidí, asi procento ze všech zaměstnanců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy