Do Litvínova se v pondělí chystají i evropské televize

Vendula Křížová
15. 11. 2008 8:02
Radnice zakázala protiextremistickou demonstraci
Poslední demonstrace neonacistů v Litvínově se konala 18. října. Honičky s policisty trvaly skoro pět hodin.
Poslední demonstrace neonacistů v Litvínově se konala 18. října. Honičky s policisty trvaly skoro pět hodin. | Foto: Stanislav Krupař

Praha/Litvínov - Pondělní demonstrace neonacistů v Litvínově se zřejmě stane mediální událostí podzimu.

Do města, ve kterém vládnou obavy a úřady i policie se horečně připravují na akci, jejíž průběh si nikdo netroufá odhadnout, totiž míří i významné evropské televize.

Svůj štáb vyšle televize RTL, která už má v místě domluvené rozhovory s odborníky na danou tématiku, ZDF, ale možná i britská BBC.

Zahraniční média se o pochodu pravicových radikálů, shromáždění extrémně pravicové Dělnické strany a dalších akcích spojených s problematickým sídlištěm Janov na okraji Litvínova dozvědala ze záběrů, které jim poskytla Česká televize v rámci výměny zpravodajských spotů bez komentáře.

Podle odhadů odborníků na extremistická hnutí by do Litvínova mohlo přijet až dvakrát tolik symaptizantů neonacismu než jich ve městě bylo před měsícem, tedy přibližně šest až sedm stovek.

Radnice zakázala demonstraci

Radnice města navíc včera zakázala protiextremistickou demonstraci, která měla proběhnout v samotném sídlišti. Protest, který ohlásil obyvatel Janova Pavel Musil, totiž časově kolidoval s pochodem neonacistů, který byl nahlášen dříve.

"Radnice nemá ze zákona pravomoc pochod zakázat, demonstraci v Janově úřad zakázal vzhledem k tomu, že se měla konat ve stejném místě jako dříve oznámený pochod," uvádí úřad na svých webových stránkách.

Poslední akce extrémistů v Janově nahnala mnoha místním strach.
Poslední akce extrémistů v Janově nahnala mnoha místním strach. | Foto: Stanislav Krupař

Demonstranti podle vlastních slov akci nezruší, pouze se na dobu pochodu stáhnou z ulic Janova, aby mohli neonacisté projít.

Jména neonacistů na všech sloupech

V Litvínově se v pátek objevily letáky s fotografiemi a jmény organizátorů neonacistických pochodů, jejichž účast se očekává i na pondělní demonstraci. Autory letáku jsou podle Jiřího Machálka, který ho rozeslal, obyvatelé Litvínova, kteří chtějí své spoluobčany seznámit s aktéry protestů namířených proti Romům.

"Řada litvínovských občanů, kteří jsou se situací v Janově často oprávněně nespokojeni, o tom neví a mohou být uváděni v omyl. Doufáme, že jim naše informace pomohou v rozhodnutí, zda se k protestům neonacistů přidají," říká Machálek.

Kromě médií leták obdželi i na městském úřadě, objevil se ve schránkách místních občanů, dostala ho i městská policie. "Ano, leták jsme dostali, ale není teď v našich silách se k němu nějak vyjadřovat," uvedl starosta Litvínova Milan Šťovíček.

Demonstraci proti pochodu neonacistů radnice zakázala. Konat se ale bude i tak.
Demonstraci proti pochodu neonacistů radnice zakázala. Konat se ale bude i tak. | Foto: Stanislav Krupař

Policejní manévry

Policie stále zvažuje možnosti, jakými by mohla zabránit příjezdu neonacistů do města. Na udržení pořádku se budou podílet policisté ze severočeského kraje, posílí je i kolegové z okolních krajů. "Situaci budou monitorovat a dokumentovat kriminalisté," uvedla mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková.

Do akce se zapojí také antikonfliktní tým, jehož úkolem bude navazovat kontakt se všemi zůčastněnými stranami a předcházet tak násilným činům. Na místě bude i vodní dělo a vrtulník.

I přes to však policie doporučuje obyvatelům města, aby se 17. listopadu nepohybovali v blízkosti náměstí Míru a přilehlých ulicích. "Řidičům doporučujeme, aby neparkovali své vozy v rizikových oblastech," dodává Světláková.

"Stále se jedná se zástupci policie a městských strážníků. Vyhodnocujeme nové informace," uvedl starosta Šťovíček.

 

Právě se děje

před 10 minutami

EU a USA vyřešily po 17 letech spor kolem výroby letadel, řekla šéfka EK

Evropská unie a Spojené státy se dohodly na ukončení vleklého sporu okolo subvencování výroby letadel Airbus a Boeing. Před začátkem jednání s americkým prezidentem Joem Bidenem to uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Obě strany na sebe v dlouholetém sporu uvalily cla.

"Toto jednání začalo průlomem okolo letadel. Tím skutečně otevíráme novou kapitolu v našich vztazích, protože u (výroby) letadel přecházíme od sporu ke spolupráci, po 17 letech sporů," prohlásila von der Leyenová. Agentura Bloomberg už ráno s odvoláním na své zdroje informovala, že se obě strany ve věci dohodly na pětiletém příměří.

Zdroj: ČTK
Další zprávy