Do kasáren v Rakovníku se v roce 2018 vrátí vojáci

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 9. 2015 18:13
Do rakovnických kasáren se za tři roky vrátí vojáci. Podle ministra obrany Martina Stropnického je Česká republika v jiné bezpečnostní situaci a potřebuje mít početnější aktivní zálohy. Starosta Rakovníku Pavel Jenšovský (ČSSD) to přivítal i kvůli oživení města. Poslední vojáci opustili rakovnické kasárny loni.
Ministr obrany Martin Stropnický
Ministr obrany Martin Stropnický | Foto: Ludvík Hradilek

Rakovník - Do opuštěných rakovnických kasáren se v roce 2018 vrátí vojáci.

"Jsme v jiné bezpečnostní situaci, chceme přijímat více vojáků, chceme mít početnější aktivní zálohy, a proto potřebujeme zázemí, která nám tato kasárna mohou poskytnout," řekl při návštěvě Rakovníka ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Starosta Pavel Jenšovský (ČSSD) to přivítal i kvůli oživení města.

Poslední vojáci opustili rakovnická kasárna loni.

Návrat vojáků vytvoří pracovní příležitosti

Jenšovský považuje návrat vojáků za ideální, protože to oživí město a vytvoří pracovní příležitosti. V areálu kasáren je osm objektů zkolaudovaných pro bydlení. Jsou tam sklady, dílny pro opravu aut, bývalá jídelna a posilovna.

Areál má rozlohu přes 38 hektarů, z toho je zastavěná plocha zhruba 3,3 hektaru.

Armáda kvůli úsporám od loňského ledna zrušila místní ženijní útvar, kasárny tak opustilo zhruba 350 vojáků.

Armáda si ponechá hlavní a rozlehlejší část kasáren včetně cvičiště, takzvanou Duklu I, druhou, menší Duklu II, pravděpodobně prodá. Podle územního plánu by zde mohly vzniknout podniky s lehkou průmyslovou výrobou.

Až 600 vojáků

Podle náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře by v roce 2018 mohlo být v kasárnách i 600 vojáků. "Bude to kombinace jednotlivých útvarů," uvedl Bečvář.

Armáda má v současné době 25 posádek. Ve Středočeském kraji jsou v Brandýse nad Labem a Staré Boleslavi, v Jincích a v Čáslavi.

Pro Rakovník to podle starosty bude znamenat uklidnění situace, protože se obyvatelé báli, že se do areálu nastěhují sociálně nepřizpůsobiví lidé.

"Bude to znamenat i nové pracovní příležitosti, příležitosti pro živnostníky a podnikatele a město také bude svým způsobem zajištěné v případě živelních událostí," uvedl starosta.

V následujících letech bude areál sloužit pravděpodobně jako sklad, například obměňované techniky.

Existuje několik variant, například by se o techniku mohla starat malá posádka nebo by v prostoru mohly cvičit vojáci takzvané aktivní zálohy. V současné době má armáda k dispozici 1200 členů aktivních záloh, tabulkově by jich přitom mohla mít až 2500. Do budoucna chce jejich počet zvýšit až na 5000.

Armáda původně plánovala, že prodá areál kasáren jako nepotřebný majetek a v posledních měsících už se oceňovaly jeho části. O to, aby se do kasáren vojáci vrátili, stálo i minulé vedení Rakovníka.

Bývalý starosta Zdeněk Nejdl (ODS) byl proti zrušení tamější posádky v nedávno opravených objektech a rozhodnutí považoval za nepochopitelné.


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy