Bude-li třeba, pomohou chránit hranice vojáci. Vláda je pro

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 8. 2015 22:35
Podle ministra Stropnického bude armáda schopná v případě potřeby zapojit až 2600 vojáků při střežení hranic. Vláda rovněž vyčlenila 140 miliónů na navýšení počtu policistů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha- Vláda ve čtvrtek projednala možné zapojení až 2600 vojáků při ochraně hranic kvůli uprchlíkům. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) řekl, že v případě potřeby by policii na hranicích mohlo podle okolností posílit 900, 1500 nebo 2600 vojáků. Kvůli migrantům dnes také vláda navýšila rozpočet ministerstva vnitra o 140 milionů korun. Podle dřívějších informací by peníze měly jít na navýšení počtu policistů.

Stropnický vládu informoval o možnostech armády při ostraze hranic. "Pokud by tato situace nastala a vláda rozhodla o nutnosti posílení policie při této činnosti, je armáda připravena k nasazení živé síly i technických průzkumných a pozorovacích prostředků," uvedl ministr.

Bez zásadního dopadu na plnění běžných armádních úkolů je podle něj armáda schopna vyčlenit až 1500 vojáků. "V případě dalších požadavků policie je armáda schopna poskytnout maximálně do 2600 vojáků, což by ovšem znamenalo výrazný dopad na plánovaný výcvik a plnění některých mezinárodních závazků," dodal Stropnický.

Armáda podle tiskového oddělení ministerstva počítá s tím, že by k ostraze hranic mohla využít i průzkumný a pozorovací komplet SNĚŽKA, lehký pozorovací systém LOS, vozidla IVECO s průzkumnými prostředky nebo soupravy dělostřeleckého pozorovatele a přístroje nočního vidění KLÁRA.

Armáda podle médií zvažuje, že na hranicích nasadí i záložáky. Podle generálního štábu ale nyní armáda členy aktivních záloh kvůli migrační vlně nesvolává. Povolání aktivních záloh Stropnický v České televizi nevyloučil, bylo by to ale podle něj složité a neefektivní. Armáda je limitována současným branným zákonem, podle kterého může záložáky povolat pouze na 14 dní, upozornil ministr.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) dnes vládu požádal o navýšení rozpočtu svého úřadu o 140 milionů korun, ministři mu mimořádnou dotaci odsouhlasili. "Finance budou použity na posílení personální kapacity policie, ministerstva vnitra, včetně Zdravotnického zařízení Ministerstva vnitra, a Správy uprchlických zařízení," sdělila mluvčí ministerstva vnitra Petra Kučerová. "Jedná se tedy o mzdové, provozní a investiční náklady resortu vnitra pro letošní rok. Jde o posílení stávajících zařízení pro zajištění cizinců (ZZC) s ohledem na jejich rozšíření v nových ZZC," dodala Kučerová.

Podle dřívějších informací by ministerstvo mohlo přijmout až 300 nových policistů a několik desítek úředníků.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy