Bude-li třeba, pomohou chránit hranice vojáci. Vláda je pro

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 8. 2015 22:35
Podle ministra Stropnického bude armáda schopná v případě potřeby zapojit až 2600 vojáků při střežení hranic. Vláda rovněž vyčlenila 140 miliónů na navýšení počtu policistů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha- Vláda ve čtvrtek projednala možné zapojení až 2600 vojáků při ochraně hranic kvůli uprchlíkům. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) řekl, že v případě potřeby by policii na hranicích mohlo podle okolností posílit 900, 1500 nebo 2600 vojáků. Kvůli migrantům dnes také vláda navýšila rozpočet ministerstva vnitra o 140 milionů korun. Podle dřívějších informací by peníze měly jít na navýšení počtu policistů.

Stropnický vládu informoval o možnostech armády při ostraze hranic. "Pokud by tato situace nastala a vláda rozhodla o nutnosti posílení policie při této činnosti, je armáda připravena k nasazení živé síly i technických průzkumných a pozorovacích prostředků," uvedl ministr.

Bez zásadního dopadu na plnění běžných armádních úkolů je podle něj armáda schopna vyčlenit až 1500 vojáků. "V případě dalších požadavků policie je armáda schopna poskytnout maximálně do 2600 vojáků, což by ovšem znamenalo výrazný dopad na plánovaný výcvik a plnění některých mezinárodních závazků," dodal Stropnický.

Armáda podle tiskového oddělení ministerstva počítá s tím, že by k ostraze hranic mohla využít i průzkumný a pozorovací komplet SNĚŽKA, lehký pozorovací systém LOS, vozidla IVECO s průzkumnými prostředky nebo soupravy dělostřeleckého pozorovatele a přístroje nočního vidění KLÁRA.

Armáda podle médií zvažuje, že na hranicích nasadí i záložáky. Podle generálního štábu ale nyní armáda členy aktivních záloh kvůli migrační vlně nesvolává. Povolání aktivních záloh Stropnický v České televizi nevyloučil, bylo by to ale podle něj složité a neefektivní. Armáda je limitována současným branným zákonem, podle kterého může záložáky povolat pouze na 14 dní, upozornil ministr.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) dnes vládu požádal o navýšení rozpočtu svého úřadu o 140 milionů korun, ministři mu mimořádnou dotaci odsouhlasili. "Finance budou použity na posílení personální kapacity policie, ministerstva vnitra, včetně Zdravotnického zařízení Ministerstva vnitra, a Správy uprchlických zařízení," sdělila mluvčí ministerstva vnitra Petra Kučerová. "Jedná se tedy o mzdové, provozní a investiční náklady resortu vnitra pro letošní rok. Jde o posílení stávajících zařízení pro zajištění cizinců (ZZC) s ohledem na jejich rozšíření v nových ZZC," dodala Kučerová.

Podle dřívějších informací by ministerstvo mohlo přijmout až 300 nových policistů a několik desítek úředníků.

 

Právě se děje

Další zprávy