Do čela armády s jednou hvězdou navíc, vláda navrhla povýšit Řehku na generálmajora

Jan Horák Jan Horák
16. 6. 2022 11:47
Brigádní generál Karel Řehka převzal ve středu od prezidenta Miloše Zemana jmenovací dekret do funkce náčelníka Generálního štábu. Na pozici prvního muže české armády nastoupí 1. července. Ve středu se ovšem pro generála Řehku odehrála ještě jedna podstatná událost. Vláda Petra Fialy (ODS) na svém jednání schválila návrh, aby ho prezident Zeman povýšil do hodnosti generálmajora.
Jmenovaný náčelník Generálního štábu Armády České republiky Karel Řehka.
Jmenovaný náčelník Generálního štábu Armády České republiky Karel Řehka. | Foto: Jakub Plíhal

Fialův kabinet se po středečním jednání s veřejností nepodělil o jeden z jeho výsledků. Podle něj by měl brigádní generál Řehka získat jednu hvězdičku navíc. Pokud prezident Zeman na návrh vlády přistoupí, čerstvě jmenovaný šéf Generálního štábu se stane generálmajorem. Jde o třetí nejvyšší generálskou hodnost. 

"Vláda navrhuje prezidentu republiky jmenovat dnem 22. června 2022 do hodnosti generálmajora brigádního generála Ing. Karla Řehku," stojí v usnesení, které ve středu Fialův kabinet schválil a jež má Aktuálně.cz k dispozici. Vládě ho předložila na stůl ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Pokud by Řehka vystoupal do čela armády jako "pouhý" brigádní generál s jednou hvězdičkou, bylo by to krajně nezvyklé. Jeho dva poslední předchůdci ve funkci, Aleš Opata a Josef Bečvář, se stali náčelníky coby generálporučíci, tedy se třemi hvězdičkami.

Výjimečný služební profil

"Jeden ze základních principů, (…), je svázání služebního místa s konkrétní hodností a jí odpovídajícím konkrétním služebním platem. (…) K zachování systému řízení kariér je vhodné i u generálů uvést hodnost plánovanou na služebním místě a skutečnou vojenskou hodnost co nejdříve do souladu," vysvětluje se v návrhu vhodnost Řehkova povýšení.

Letos sedmačtyřicetiletý Řehka získal první generálskou hvězdu roku 2016. V tu dobu měl za sebou devatenáct let v armádě. Platí za vojáka s výjimečným služebním profilem. Působil na velitelství NATO, má zkušenost z Vojenského zpravodajství nebo řídil elitní český útvar, 601. skupinu speciálních sil. Sloužil také v misích na Balkáně nebo v Afghánistánu.

"Disponuje rozsáhlými znalostmi a zkušenostmi na úseku obrany a výrazným způsobem reprezentoval Armádu České republiky při plnění úkolů v zahraničních operacích i jako příslušník mezinárodního štábu NATO a vojenské diplomacie v zahraničí. Svým přístupem se významně zasloužil o prestiž armády v zahraničí a u našich spojenců a těší se úctě vojáků i důstojníků Armády České republiky," stojí v návrhu na povýšení.

Poslední dva roky armádní kariéru přerušil, aby vedl Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Skončí tam 30. června. "Odvedl tam obrovský kus práce. Pod jeho vedením vydal úřad spoustu užitečných metodik, dokumentů a hodně se podílel na přípravě legislativy," řekl Aktuálně.cz čestný prezident Českého institutu manažerů informační bezpečnosti Aleš Špidla.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Režisér Lars von Trier má Parkinsonovu nemoc, momentálně dokončuje seriál

Přední dánský režisér Lars von Trier, známý filmy Prolomit vlny, Tanec v temnotách nebo Antikrist, trpí Parkinsonovou chorobou. V pondělí večer to oznámila produkční společnost Zentropa, kterou roku 1992 spoluzakládal.

Dle jejího vyjádření je šestašedesátiletý umělec zatím v dobrém stavu, podstupuje léčbu a dokončuje třetí řadu seriálu Království. První dvě série odehrávající se na neurochirurgickém oddělení kodaňské nemocnice uvedl v 90. letech minulého století, tu třetí nestihl natočit kvůli úmrtí představitele jedné z hlavních rolí. Představí ji až tento měsíc na Benátském filmovém festivalu. Pokud se jeho stav nezhorší, koncem roku k třetí řadě ságy poskytne "omezený" počet rozhovorů, dodala produkční společnost.

Parkinsonova nemoc je neurodegenerativní onemocnění centrální nervové soustavy, ve filmové branži jím trpí například herci Alan Alda a Michael J. Fox a zemřel na něj Ian Holm.

Zdroj: Variety.com
Další zprávy