Distributoři pohonných hmot pokutu za kartel nedostanou

ČTK ČTK
12. 2. 2014 11:46
Desetiletý spor definitivně ukončil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Brno - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) definitivně zastavil řízení v případě domnělé kartelové dohody šesti distributorů pohonných hmot. Více než deset let trvající spor skončí bez pokuty. Původně měly firmy, jako například OMV, Benzina nebo Shell, zaplatit 313 milionů korun.

"Správní řízení muselo být zastaveno, neboť soud požadoval po ÚOHS doložit další důkazy, které již po více než deseti letech, jež od začátku případu uplynuly, nebylo možno získat," uvedl bez bližších podrobností k případu mluvčí úřadu Martin Švanda.

ÚOHS případ definitivně uzavřel loni v listopadu. Rozhodnutí zatím nezveřejnil. Letitou kauzu měl na stole Nejvyšší správní soud i Krajský soud v Brně.

K závěrům ÚOHS měly soudy výhrady. Řešila se například otázka právního nástupnictví firem v údajném kartelu. Podle NSS lze potrestat právního nástupce porušitele zákona pouze tehdy, pokud se firma svým zánikem pokusila obejít soutěžní pravidla.

Původně ÚOHS pokutoval celkem šest firem - Benzinu, Shell, Agip, ConocoPhillips, OMV a Aral. Některé z nich ale od zahájení původního správního řízení v roce 2001 změnily právní subjektivitu nebo vlastníka. Například síť čerpacích stanic Aral v tuzemsku koupila v roce 2005 společnost OMV. Čerpací stanice společnosti Conoco v ČR v roce 2006 převzal Lukoil. Krajský soud v Brně, který v minulosti pokutu od ÚOHS opakovaně rušil, našel v postupu úřadu také několik nedostatků v dokazování.

Desetiletý spor končí

Případ kartelu pohonných hmot se táhl více než deset let. Podle dřívějších závěrů ÚOHS firmy v květnu 2001 zdražily naráz asi o korunu a ceny udržovaly do konce listopadu, přestože nákupní cena benzinu klesala. Vyloučily tak konkurenci na trhu a přiměly spotřebitele platit víc, tvrdil ÚOHS. Kartelovou dohodu prý dokazovalo současné zvýšení cen všech pokutovaných společností. Podle firem však taková reakce na změny cen není ničím výjimečným.

Pokuta za domnělý kartel pohonných hmot patřila k nejvyšším, které ÚOHS v minulosti uložil. Nakonec ale případ vyzněl do ztracena, podobně jako podezření na kartel stavebních spořitelen. ÚOHS původně šesti firmám na trhu uložil pokutu 484 milionů korun. Následně ji snížil a nakonec ji celou zrušil.

Podívejte se na auta s nejnižší spotřebou v Česku:

 

Právě se děje

Další zprávy