Diskuse Chytrého Česka: Návrat do lavic. Jak si s tím poradí žáci, učitelé a rodiče?

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
Aktualizováno 16. 4. 2021 14:53
Jak se na dětech, rodičích i učitelích podepsalo několik měsíců on-line výuky? Zvládnou děti návrat do škol? Odpoví experti v diskusi projektu Chytré Česko v pátek 16. dubna od 15 hod. v živém streamu na Aktuálně.cz.
Už více než rok trvá distanční výuka v Česku. A mnoha žákům i rodičům dochází energie. Děti ztrácejí motivaci i chuť se učit. Co na to říkají experti? | Video: Aktuálně.cz

Pondělní návrat dětí do škol je podle ředitelů základních škol zvládnutelný, i když bude náročný. Podle některých by bylo lepší, kdyby měli na přípravu víc času. Instrukce k provozu dostaly školy od ministerstva školství ve středu 7. dubna, mají už také testy na covid-19. Jako největší komplikaci vidí ředitelé možnost přítomnosti rodičů u testování dětí, pro které budou muset vyčlenit zvláštní prostory.

Vláda rozhodla, že od 12. dubna se do lavic vrátí děti z prvního stupně základních škol v rotační výuce a do školek půjdou předškoláci. Všechny školy v Česku jsou kvůli epidemii zavřené od 1. března, s výjimkou těch, které slouží pro děti zdravotníků a některých dalších profesí. 

Jak děti, které několik týdnů seděly doma u počítačů a učitele a spolužáky slyšely jen ze sluchátek, zvládnou návrat do školních lavic? Zvládnou kontakt se spolužáky a učiteli naživo? Dokáží se znovu vrátit do módu normálního školáka? Jak moc se na nich distanční výuka podepsala?

Co dlouhé zavření škol udělalo s učiteli a s rodiči? A jak se současný výpadek praktické výuky, hlavně na středních školách a učilištích, propíše do náboru firem v příštím roce? Žáci druhého stupně a studenti středních škol jsou totiž doma většinu školního roku.

Těmto otázkám se bude věnovat on-line debata projektu Chytré Česko, která se uskuteční v pátek 16. dubna od 15 hod. v živém streamu na Aktuálně.cz a také bude přenášena na Facebooku Aktuálně.cz.

Diskutovat budou:

Ivo Jupa, ředitel Národního pedagogického institutu

Petra Mazancová, učitelka Gymnázia Josefa Jungmanna v Litoměřicích a předsedkyně Učitelské platformy

Kateřina Konrádová, vedoucí advokačního týmu neziskové organizace Učitel naživo, má zkušenosti s finským vzdělávacím systémem

Tomáš Pírek, třídní učitel Základní školy U Krčského lesa v Praze 4, Zlatý Amos 2021

Expertů se budou moci ptát i sami diváci prostřednictvím dotazů přes aplikaci sli.do.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Dvě jezera v Argentině náhlé zrůžověla, důvod zatím není známý

Dvě jezera v argentinském regionu Patagonie zrůžověla. Změna barvy zatím nebyla vysvětlena, ale místní ekologové se obávají, že by zbarvení mohlo být způsobené průmyslovou kontaminací, uvedla agentura Reuters.

Jezera se nacházejí blízko průmyslového parku na okraji argentinského města Trelew, na prašné planině podobné poušti, která je převážně opuštěná. Městští úředníci však nedávno podle zpráv na sociálních sítí města Trelew objevili v povodí nákladní auto, které tam vysypávalo odpad.

Úřady místním médiím poskytly zatím rozdílné názory na to, zda může být náhlá změna vody v jezerech škodlivá. Ekologové jsou však znepokojení. Místní aktivista Pablo Lada, člen argentinské národní ekologické sítě RENACE, řekl agentuře Reuters, že zrůžovění mohlo způsobit barvivo, které se obvykle používá k tomu, aby krevety, které se chovají nedaleko, získaly své typické růžové zbarvení.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Server: Policie začala s výslechy účastníků tajné schůzky k výbuchu munice ve Vrběticích

Policisté se podle Deníku N zabývají informací, zda ministr vnitra Jan Hamáček skutečně plánoval sdělit podrobnosti o výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Ostravsku politickým představitelům v Moskvě, a to výměnu za ruskou koronavirovou vakcínu Sputnik V. Do explozí byli zapojení nejméně dva ruští agenti, kteří jsou spojení také s pokusem o otravu někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury. Podle informací serveru půjdou vypovídat jako poslední v řadě také šéf rezortu diplomacie Jakub Kulhánek a nakonec i sám ministr Hamáček (oba ČSSD). 

Zdroj: Domácí
před 1 hodinou

Hradozámecké noci se účastní 76 památek, hlavní je hrad Pernštejn

Letošní ročník Hradozámecké noci, kdy je na památkách připraven večerní program, se uskuteční na 76 památkách po celé České republice. Hlavním centrem je letos jihomoravský hrad Pernštejn s nově rekonstruovanou osvícenskou vrchnostenskou zahradou.

Program na Pernštejně začíná v 18:00 a jeho první část je nazvaná Zahradní slavnost. Lidé mohou přicházet netypicky spodním vchodem do zahrady od hlavního parkoviště. Připraveny jsou přehlídky dobového oblečení, hudební i divadelní vystoupení. Od 21:00 se začne zahrada postupně rozsvěcet - ale pouze za využití loučí a svíček. Na hladinu hlavního bazénu budou vypuštěny svítící lampiony.

Hradozámecká noc se letos koná na 76 památkách, 14 z nich není ve správě Národního památkového ústavu. Podrobný seznam a program na jednotlivých památkách je k dispozici na stránkách NPÚ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy