Diktátor, co lhal? Zda může Hušák za pád Sazky, soud neřekl

Marek Pokorný Marek Pokorný
15. 7. 2014 18:54
Soudkyně kvůli požadavkům na další důkazy i námitce podjatosti odročila případ na neurčito.
Aleš Hušák
Aleš Hušák | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Městský soud v Praze se po třech letech začal zabývat krachem loterijní společnosti Sazka. Konkrétně tím, nakolik za její pád může její tehdejší šéf Aleš Hušák. Kvůli požadavkům na další důkazy i námitce podjatosti ale nakonec odročila soudkyně další projednávání na neurčito.

Bývalého ředitele Sazky před soud poslala žaloba jiného vlivného muže českého sportu - advokáta a šéfa České unie sportu (dříve ČSTV) Miroslava Jansty.

Unie, která byla největším, 68procentním akcionářem Sazky, po Hušákovi chce více než 953 milionů korun jako náhradu škody, kterou způsobil. Exšéfa Sazky žaluje také za to, že poškodil dobré jméno České unie sportu. "Tím, jak hospodařil se svěřenými prostředky, vrhl špatné světlo na unii a sport obecně," říká advokát unie Aleš Rozehnal.

Na Hušáka soud čekal marně. Dorazila jen jeho advokátka Klára Samková.

Konflikt hned na začátku

Soud ovšem začal projednávat pouze menší část případu, poškození dobrého jména společnosti, které si Česká unie sportu cení na dva miliony korun.

Náhradu škody ve výši 950 milionů vyčlenila soudkyně Růžena Kučerová do samotného řízení. "Touto částí se bude zabývat specializovaný senát," uvedla. Postup odůvodnila i tím, že první část žaloby je tak schopna rozhodnout během jediného jednání.

Proti tomu ovšem hlasitě protestovala Hušákova advokátka Samková, která začala soudkyni skákat do řeči a hádat se s ní. Podle ní totiž Kučerová tímto krokem nahrává žalobě. "Poškozujete účastníka řízení," reagovala tak emotivně, až ji soudkyně musela opakovaně upozornit, že nemá slovo. Podle obhájkyně toto rozhodnutí proces prodlouží. "Je to proti hospodárnosti řízení, kdy se budou muset všechny důkazy provádět dvakrát," uvedla Samková.

Námitku podjatosti, kterou proti ní Samková kvůli rozdělení sporu podala, soudkyně Kučerová na místě zamítla. "Obracíme se na Ústavní soud, právo na spravedlivý proces bylo pro mého klienta pošlapáno," deklamovala vzápětí Samková před soudem.

Také další část jednání se chvílemi blížila spíš divadelní frašce. "Mám právo říct, co chci s žalobou udělat?" rozčilovala se například Samková, když od ní soudkyně chtěla stanovisko k žalobě. "Vy nemáte právo něco s žalobou dělat, co s ní bude, rozhodnu já," reagovala soudkyně.

Choval se jak diktátor

Hospodaření Hušáka v Sazce bylo již dříve dostatečně popsáno – i v době, kdy se řítila do úpadku, si nechával vyplácet v průměru přes pět milionů korun měsíčně. Nemluvě o osobním kuchaři či soukromém letounu, který mu byl k dispozici.

Požadované dva miliony za poškození pověsti odůvodnil právník ČUS Aleš Rozehnal tím, že Hušák akcionářům předkládal falešné údaje o hospodaření. "Kdyby byli akcionáři informováni o tom, jak to funguje, zcela určitě by zasáhli," argumentoval Rozehnal. Podle něj Hušák například zamlčoval stomilionové ztrátové projekty či v době, kdy už banky odmítly prodloužit Sazce úvěry na financování stavby Sazka arény, tvrdil, že je vše v pořádku. Sazka se přitom už v té době mílovými kroky řítila do konkurzu. A to nejen Hušákovým hýřením, ale i nezvládnutou a předraženou výstavbou haly.

Podle Rozehnala se Hušák choval jak diktátor. "Sám to ostatně dobře popsal," řekl a poukázal na pamětní desku, kterou Hušák vystavil ve vysočanské aréně. "Nejúčinnějším způsobem řízení je diktatura, občas zjemnělá metodou cukru a biče," stojí na ní mimo jiné.

Samková reagovala tím, že požádala, aby jako svědci byli předvoláni všichni členové představenstva i dozorčí rady za 15 let, kdy Hušák Sazku řídil. A sami řekli, jak byli podvedeni. "Oni byli ti, kdo rozhodovali, pan Hušák je poslouchal. Tito lidé tvrdí, že byli podvedeni? Představa, že 15 let tam chodili a byli podváděni, včetně auditorských zpráv – já si to neumím představit…," uvedla.

V zápisech z jednání představenstva jsou naopak podle Samkové opakovaně vyjadřovány pochvaly, jak dobře firmu vedl.

Samková také trvá na tom, aby se jako svědek dostavil k soudu i současný premiér Bohuslav Sobotka. Ten byl do roku 2006 ministrem financí – a jeho rozhodnutí, že zruší osvobození Sazky od platby DPH, prý bylo hlavním důvodem jejího pádu. Rozehnal to ovšem označuje za nesmysl.

I kvůli požadavkům na další důkazy soudkyně nakonec případ odročila na neurčito. Kvůli námitce podjatosti případ předloží vrchnímu soudu, a proto není pravděpodobné, že by případ ještě letos rozhodla. "To bude za rok, rok a půl, než rozhodne vrchní soud o podjatosti,“ odhadla skepticky soudkyně Kučerová.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Výbuch plynu zničil rodinný dům v Tursku u Prahy. Tři lidé jsou zranění

V Tursku u Prahy vybuchl v rodinném domě plyn. Na místě jsou zatím tři zranění, jeden z toho těžce, další středně těžce. Nejméně jeden člověk je zavalený, dům je částečně zdemolován. Hasiči povolali speciální vyhledávácí tým, řekly ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová a hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři mají na místě čtyři pozemní posádky, na místo letí také vrtulník. Hasiči na místo povolali speciální vyhledávací tým a sací bagr, který bude pomáhat s odstraňováním trosek domu.

před 1 hodinou

Ronaldo je na covid stále pozitivní, proti Messimu nenastoupí

Pětinásobný nejlepší fotbalista světa Cristiano Ronaldo chybí kvůli nákaze koronavirem v nominaci Juventusu na večerní zápas Ligy mistrů proti Barceloně. Na jeho očekávané souboje s hvězdou Katalánců Lionelem Messim tak tentokrát nedojde.

Pětatřicetiletý Ronaldo byl pozitivně testován na koronavirus před dvěma týdny v portugalské reprezentaci. Od té doby je v karanténě a nemá příznaky covidu-19, k návratu na trávník ale potřebuje negativní výsledek testu. Ten podle úterní informace televizní stanice Sky Sport Italia nepřinesly ani nejnovější odběry.

Hráč na sociálních sítích uvedl, že se cítí zdravotně zcela v pořádku, a přidal ostrou kritiku věrohodnosti PCR testů. Kvůli nákaze Ronaldo vynechal zatím tři zápasy Juventusu a turínský tým bez něj vyhrál pouze jednou.

před 1 hodinou

Strany v Libereckém kraji dnes podepsaly koaliční smlouvu.

Zástupci vítězných Starostů pro Liberecký kraj, Pirátů a ODS dnes v Oblastní galerii v Liberci podepsali koaliční smlouvu pro Liberecký kraj. Klíčovým úkolem pro nejbližší období je zvládnutí koronavirové krize, řekl po podpisu smlouvy novinářům lídr Starostů a současný hejtman Martin Půta. Koalice má 32 hlasů ze 45 v krajském zastupitelstvu. Ustavující zasedání, které zvolí nové vedení kraje, se uskuteční v úterý 3. listopadu.

"Dohodli jsme se na spolupráci, která bude navazovat na práci v minulých osmi letech a zároveň má ambice věnovat se výzvám, které před Libereckým krajem stojí. Shodli jsme se na tom, že koncem března příštího roku projednáme úpravu programového prohlášení. To už bychom měli znát dopady pandemie koronaviru do rozpočtu kraje," doplnil hejtman.

Starostové v Libereckém kraji vyhráli volby potřetí v řadě.

Další zprávy