Děti se na Hradě měly učit o architektuře doby Karla IV., výstavu zhatily restituce

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
18. 5. 2016 5:00
Přes rok připravovaná výstava pro děti Architektura pro korunu, připomínající sedmisté výročí narození císaře Karla IV., se nakonec na Hradě nebude konat. Organizátoři ji zrušili jen několik dní před jejím začátkem. Může za to údajně převod Jiřského kláštera do vlastnictví církve. Hrad i katolická církev shodně tvrdí, že o prostoru kláštera a akcích v něm pořádaných nemohou rozhodovat. Příprava výstavy přitom stála dosud pět milionů.
Jiřský klášter na Pražském hradě
Jiřský klášter na Pražském hradě | Foto: ČTK

Praha - Zejména dětem měla být určená výstava Architektura pro korunu, připomínající sedmisté výročí narození císaře Karla IV. Kvůli církevním restitucím se ale nakonec konat nebude. Alespoň ne v ohlášeném termínu a v původních prostorách, tedy v klášteře svatého Jiří na Pražském hradě. Organizátoři ji zrušili jen několik dní před jejím začátkem.

Výstavu více než rok připravovali pořadatelé každoročního festivalu Czech Architecture Week v rámci svého projektu Hravý architekt zaměřeného na školáky.

"Na Pražském hradě se mělo zúčastnit projektu doposud registrovaných 330 žáků, kteří se na návštěvu výstav, dílen a ateliérů v Jiřském klášteře velmi těšili,“ napsal jen den před plánovaným zahájením výstavy ředitel festivalu Petr Ivanov, podle kterého uspořádání akce zatím stálo zhruba pět milionů korun.

"Výstava se neuskuteční vzhledem k tomu, že opakovaně nedošlo v rámci majetkového vyrovnání k předání areálu Jiřského kláštera novému vlastníkovi, Náboženské matici,“ dodal organizátor. Jeho tým nyní pro výstavu hledá náhradní prostor.

Hrad a katolická církev se letos v březnu po letech sporů dohodly, že Náboženská matice dostane Jiřský klášter, když se arcibiskupství vzdá několika dalších budov v hradním areálu. Samotný převod kláštera z Hradu na církev ale ještě neproběhl až do konce. Obě instituce proto teď tvrdí, že o prostoru kláštera a akcích v něm pořádaných nemohou rozhodovat.

Církev: Jednali jsme s Hradem. Hrad: Nejednali

"V současné době probíhá příprava dokumentace a objekt je stále ve správě Správy Pražského hradu. Náboženská matice v rámci jednání o předání správě nabídla, že je připravena na základě smlouvy o zápůjčce poskytnout prostory pro pořádání výstavy i před převzetím objektu. Správa Pražského hradu však zřejmě pořádání výstavy podmiňuje předáním objektu Náboženské matici,“ řekl Aktuálně.cz mluvčí Arcibiskupství pražského Aleš Pištora.

Hrad ale kontruje, že dokud církev klášter nemá, nemůže o něm rozhodovat. "Nebyl-li objekt Jiřského kláštera fakticky církvi předán, nevykonává církev držbu nemovitosti, ačkoli je vlastníkem. Z tohoto důvodu nemůže přenechat věc k užívání třetí osobě,“ tvrdí mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek a popírá, že by církev navrhovala způsoby, jak z nepřehledné situace ven.

"Ze strany Náboženské matice žádný návrh řešení této situace nepřišel, přestože jsme s jejími právníky jednali," řekl Šebek a dodal, že pořadatelé výstavy už při uzavírání smlouvy s Hradem v roce 2015 věděli, že k vydání kláštera církvi může dojít.

Do příprav výstavy, která měla přiblížit architekturu z dob Karla IV., se přitom podle Ivanova zapojilo více než 50 institucí, krajů, měst, galerií a muzeí.

Pro zbytek festivalu Czech Architecture Week nadále platí, že se bude konat na Hradě. Tak jako každý rok jej návštěvníci na přelomu léta a podzimu najdou v prostorách Plečnikovy vyhlídky.

Březnovou dohodou mezi prezidentem Milošem Zemanem a kardinálem Dominikem Dukou spory o hradní budovy nekončí. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) odeslala ostatním ministrům návrh ústavního zákona, podle kterého by celý Hrad patřil státu. 

"Když jsem loni koncem roku sledovala ty tahanice se státem při vydávání majetku, přišlo mi nefér, aby se to týkalo i symbolu české státnosti – Pražského hradu," popsala Šlechtová v rozhovoru pro Aktuálně.cz svou motivaci. Podle koaličních lidovců je její návrh nesmysl.

Vnímám to jako nespravedlnost, to zacházení kolem výpovědi bylo skutečně strašné, říká ke svému vyhazovu z Hradu Ivana Kyzourová. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 15 minutami

Děčín bude mít nové vedení, Hroudu nahradí Anděl z ANO

Nová koalice na magistrátu v Děčíně ve čtvrtek podepsala koaliční smlouvu. ANO, Piráti, ODS, Změna pro Děčín a Volba pro Děčín budou mít v zastupitelstvu 15 hlasů z 27. Dosud řídí město v červnu odvolaný primátor Jaroslav Hrouda (ANO). V nové koalici ho nahradí jeho náměstek Jiří Anděl (ANO).

Na čtvrtek bylo naplánované zasedání zastupitelstva. Spekulovalo se o návrhu nového vedení, Hrouda však ve středu odpoledne zasedání zrušil. Zdůvodnil to zhoršenou epidemickou situací. Zastupitelé se ve čtvrtek ale sešli a před společenským domem Střelnice, kde se běžně zasedání konají, podepsali koaliční smlouvu a žádost o svolání mimořádného zastupitelstva. Konat by se podle Anděla mělo do tří týdnů.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Stáj F1 Haas obmění jezdecké složení, Grosjean i Magnussen končí

Stáj formule 1 Haas bude v příští sezoně na startu mistrovství světa se zcela novou dvojicí soutěžních jezdců. V americkém týmu po tomto ročníku skončí Francouz Romain Grosjean i Dán Kevin Magnussen. Kdo je nahradí, to Haas neuvedl, spekuluje se ale mimo jiné o synovi Michaela Schumachera Mickovi z jezdecké akademie Ferrari, které s Haasem úzce spolupracuje.

Ještě před oficiálním oznámením týmu informovali Grosjean i Magnussen o svém konci na sociálních sítích. "Poslední kapitola je uzavřena, kniha je u konce," napsal čtyřiatřicetiletý Grosjean, který ve formuli 1 startuje devátou sezonu a za Haas závodí od vstupu týmu do mistrovství světa v roce 2016. Předtím měl angažmá v Lotusu, ve kterém vybojoval všech deset pódiových umístění, ale nikdy závod nevyhrál. V Haasu je jeho maximem čtvrté místo z rakouské Grand Prix 2018.

O šest let mladší Magnussen jezdí za Haas od roku 2017 a nejlépe byl dvakrát pátý. "Byly to čtyři velkolepé roky, skvělá jízda," uvedl dánský pilot, jenž předtím dva roky působil v McLarenu a jeden v Renaultu.

V této sezoně oba jezdci získali dohromady jen tři body a patří jim 18. a 19. místo v průběžném pořadí. Do konce šampionátu zbývá šest závodů.

Další zprávy