Děti se na Hradě měly učit o architektuře doby Karla IV., výstavu zhatily restituce

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
18. 5. 2016 5:00
Přes rok připravovaná výstava pro děti Architektura pro korunu, připomínající sedmisté výročí narození císaře Karla IV., se nakonec na Hradě nebude konat. Organizátoři ji zrušili jen několik dní před jejím začátkem. Může za to údajně převod Jiřského kláštera do vlastnictví církve. Hrad i katolická církev shodně tvrdí, že o prostoru kláštera a akcích v něm pořádaných nemohou rozhodovat. Příprava výstavy přitom stála dosud pět milionů.
Jiřský klášter na Pražském hradě
Jiřský klášter na Pražském hradě | Foto: ČTK

Praha - Zejména dětem měla být určená výstava Architektura pro korunu, připomínající sedmisté výročí narození císaře Karla IV. Kvůli církevním restitucím se ale nakonec konat nebude. Alespoň ne v ohlášeném termínu a v původních prostorách, tedy v klášteře svatého Jiří na Pražském hradě. Organizátoři ji zrušili jen několik dní před jejím začátkem.

Výstavu více než rok připravovali pořadatelé každoročního festivalu Czech Architecture Week v rámci svého projektu Hravý architekt zaměřeného na školáky.

"Na Pražském hradě se mělo zúčastnit projektu doposud registrovaných 330 žáků, kteří se na návštěvu výstav, dílen a ateliérů v Jiřském klášteře velmi těšili,“ napsal jen den před plánovaným zahájením výstavy ředitel festivalu Petr Ivanov, podle kterého uspořádání akce zatím stálo zhruba pět milionů korun.

"Výstava se neuskuteční vzhledem k tomu, že opakovaně nedošlo v rámci majetkového vyrovnání k předání areálu Jiřského kláštera novému vlastníkovi, Náboženské matici,“ dodal organizátor. Jeho tým nyní pro výstavu hledá náhradní prostor.

Hrad a katolická církev se letos v březnu po letech sporů dohodly, že Náboženská matice dostane Jiřský klášter, když se arcibiskupství vzdá několika dalších budov v hradním areálu. Samotný převod kláštera z Hradu na církev ale ještě neproběhl až do konce. Obě instituce proto teď tvrdí, že o prostoru kláštera a akcích v něm pořádaných nemohou rozhodovat.

Církev: Jednali jsme s Hradem. Hrad: Nejednali

"V současné době probíhá příprava dokumentace a objekt je stále ve správě Správy Pražského hradu. Náboženská matice v rámci jednání o předání správě nabídla, že je připravena na základě smlouvy o zápůjčce poskytnout prostory pro pořádání výstavy i před převzetím objektu. Správa Pražského hradu však zřejmě pořádání výstavy podmiňuje předáním objektu Náboženské matici,“ řekl Aktuálně.cz mluvčí Arcibiskupství pražského Aleš Pištora.

Hrad ale kontruje, že dokud církev klášter nemá, nemůže o něm rozhodovat. "Nebyl-li objekt Jiřského kláštera fakticky církvi předán, nevykonává církev držbu nemovitosti, ačkoli je vlastníkem. Z tohoto důvodu nemůže přenechat věc k užívání třetí osobě,“ tvrdí mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek a popírá, že by církev navrhovala způsoby, jak z nepřehledné situace ven.

"Ze strany Náboženské matice žádný návrh řešení této situace nepřišel, přestože jsme s jejími právníky jednali," řekl Šebek a dodal, že pořadatelé výstavy už při uzavírání smlouvy s Hradem v roce 2015 věděli, že k vydání kláštera církvi může dojít.

Do příprav výstavy, která měla přiblížit architekturu z dob Karla IV., se přitom podle Ivanova zapojilo více než 50 institucí, krajů, měst, galerií a muzeí.

Pro zbytek festivalu Czech Architecture Week nadále platí, že se bude konat na Hradě. Tak jako každý rok jej návštěvníci na přelomu léta a podzimu najdou v prostorách Plečnikovy vyhlídky.

Březnovou dohodou mezi prezidentem Milošem Zemanem a kardinálem Dominikem Dukou spory o hradní budovy nekončí. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) odeslala ostatním ministrům návrh ústavního zákona, podle kterého by celý Hrad patřil státu. 

"Když jsem loni koncem roku sledovala ty tahanice se státem při vydávání majetku, přišlo mi nefér, aby se to týkalo i symbolu české státnosti – Pražského hradu," popsala Šlechtová v rozhovoru pro Aktuálně.cz svou motivaci. Podle koaličních lidovců je její návrh nesmysl.

Vnímám to jako nespravedlnost, to zacházení kolem výpovědi bylo skutečně strašné, říká ke svému vyhazovu z Hradu Ivana Kyzourová. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 39 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 44 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy