Děti se na Hradě měly učit o architektuře doby Karla IV., výstavu zhatily restituce

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
18. 5. 2016 5:00
Přes rok připravovaná výstava pro děti Architektura pro korunu, připomínající sedmisté výročí narození císaře Karla IV., se nakonec na Hradě nebude konat. Organizátoři ji zrušili jen několik dní před jejím začátkem. Může za to údajně převod Jiřského kláštera do vlastnictví církve. Hrad i katolická církev shodně tvrdí, že o prostoru kláštera a akcích v něm pořádaných nemohou rozhodovat. Příprava výstavy přitom stála dosud pět milionů.
Jiřský klášter na Pražském hradě
Jiřský klášter na Pražském hradě | Foto: ČTK

Praha - Zejména dětem měla být určená výstava Architektura pro korunu, připomínající sedmisté výročí narození císaře Karla IV. Kvůli církevním restitucím se ale nakonec konat nebude. Alespoň ne v ohlášeném termínu a v původních prostorách, tedy v klášteře svatého Jiří na Pražském hradě. Organizátoři ji zrušili jen několik dní před jejím začátkem.

Výstavu více než rok připravovali pořadatelé každoročního festivalu Czech Architecture Week v rámci svého projektu Hravý architekt zaměřeného na školáky.

"Na Pražském hradě se mělo zúčastnit projektu doposud registrovaných 330 žáků, kteří se na návštěvu výstav, dílen a ateliérů v Jiřském klášteře velmi těšili,“ napsal jen den před plánovaným zahájením výstavy ředitel festivalu Petr Ivanov, podle kterého uspořádání akce zatím stálo zhruba pět milionů korun.

"Výstava se neuskuteční vzhledem k tomu, že opakovaně nedošlo v rámci majetkového vyrovnání k předání areálu Jiřského kláštera novému vlastníkovi, Náboženské matici,“ dodal organizátor. Jeho tým nyní pro výstavu hledá náhradní prostor.

Hrad a katolická církev se letos v březnu po letech sporů dohodly, že Náboženská matice dostane Jiřský klášter, když se arcibiskupství vzdá několika dalších budov v hradním areálu. Samotný převod kláštera z Hradu na církev ale ještě neproběhl až do konce. Obě instituce proto teď tvrdí, že o prostoru kláštera a akcích v něm pořádaných nemohou rozhodovat.

Církev: Jednali jsme s Hradem. Hrad: Nejednali

"V současné době probíhá příprava dokumentace a objekt je stále ve správě Správy Pražského hradu. Náboženská matice v rámci jednání o předání správě nabídla, že je připravena na základě smlouvy o zápůjčce poskytnout prostory pro pořádání výstavy i před převzetím objektu. Správa Pražského hradu však zřejmě pořádání výstavy podmiňuje předáním objektu Náboženské matici,“ řekl Aktuálně.cz mluvčí Arcibiskupství pražského Aleš Pištora.

Hrad ale kontruje, že dokud církev klášter nemá, nemůže o něm rozhodovat. "Nebyl-li objekt Jiřského kláštera fakticky církvi předán, nevykonává církev držbu nemovitosti, ačkoli je vlastníkem. Z tohoto důvodu nemůže přenechat věc k užívání třetí osobě,“ tvrdí mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek a popírá, že by církev navrhovala způsoby, jak z nepřehledné situace ven.

"Ze strany Náboženské matice žádný návrh řešení této situace nepřišel, přestože jsme s jejími právníky jednali," řekl Šebek a dodal, že pořadatelé výstavy už při uzavírání smlouvy s Hradem v roce 2015 věděli, že k vydání kláštera církvi může dojít.

Do příprav výstavy, která měla přiblížit architekturu z dob Karla IV., se přitom podle Ivanova zapojilo více než 50 institucí, krajů, měst, galerií a muzeí.

Pro zbytek festivalu Czech Architecture Week nadále platí, že se bude konat na Hradě. Tak jako každý rok jej návštěvníci na přelomu léta a podzimu najdou v prostorách Plečnikovy vyhlídky.

Březnovou dohodou mezi prezidentem Milošem Zemanem a kardinálem Dominikem Dukou spory o hradní budovy nekončí. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) odeslala ostatním ministrům návrh ústavního zákona, podle kterého by celý Hrad patřil státu. 

"Když jsem loni koncem roku sledovala ty tahanice se státem při vydávání majetku, přišlo mi nefér, aby se to týkalo i symbolu české státnosti – Pražského hradu," popsala Šlechtová v rozhovoru pro Aktuálně.cz svou motivaci. Podle koaličních lidovců je její návrh nesmysl.

Vnímám to jako nespravedlnost, to zacházení kolem výpovědi bylo skutečně strašné, říká ke svému vyhazovu z Hradu Ivana Kyzourová. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy