Děti do sedmi let do ústavů nepatří, řekla vláda

ČTK ČTK
4. 1. 2012 14:17
Nový systém ochrany dětí by měl začít fungovat do roku 2018
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ani děti do sedmi let by v Česku už za pár let neměly končit v ústavech a dětských domovech. Do nich by se neměly posílat od roku 2016.

Děti do tří let by do těchto zařízení měly přestat chodit už od roku 2014.

Počítá s tím národní strategie ochrany práv dětí, který ve středu projednala vláda. Dokument obsahuje cíle, úkoly, časový plán plnění i to, které instituce za to mají být odpovědné.

Nový systém ochrany dětí by měl začít fungovat do roku 2018.

"Považuji schválení strategie za velmi důležitý krok, v podstatě tak zahajujeme další část sociální reformy," uvedl na tiskové konferenci po zasedání kabinetu ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).

Vláda podle něj z celkově 16 opatření velmi podrobně diskutovala o věku, ve kterém by se o opuštěné děti mohly začít starat ústavy. Zastává názor, že pokud děti nemohou zůstat ve svých původních rodinách, měly by se o ně v nižším věku starat pěstounské rodiny, nikoli kolektivní zařízení.

Pod kritikou OSN

Česko je dlouhodobě terčem kritiky mezinárodních organizací za vysoký podíl dětí, které vyrůstají v ústavech. Republice to loni vytýkal třeba Výbor OSN pro práva dítěte. Ministerstvo práce připravuje změny. Novela, která podpoří profesionální pěstounskou péči, by měla začít platit už letos v červenci.

Návrh strategie počítá s ukotvením věkové hranice, pod kterou nebude možné děti do ústavů umístit, do legislativy. Limit tři roky by mohl v zákonech být od roku 2014, sedm let pak o dva roky později. Nynější ústavy a domovy by se měly pak do roku 2018 proměnit.

Místo velkých zařízení by měly fungovat hlavně služby ambulantní a terénní. Peníze na ústavní péči by se pak měly přesměrovat hlavně do nich a do podpory náhradních i vlastních rodin. Podle navrhované strategie by se ve službách měli uplatnit i nynější pracovníci z ústavů.

Kritiku vyvolává také to, že se péče o děti v Česku tříští mezi víc resortů. V budoucnu by ji mělo mít na starosti jen ministerstvo práce. Úpravy zákonů, které problematiku sjednotí, by měly být podle strategie hotovy do konce roku 2014. S přípravou by se mělo začít už letos. Přesně určit se pak má i role ministerstva zdravotnictví či školství, pod něž spadají kojenecké či výchovné ústavy.

Strategie vychází z Úmluvy o právech dítěte. Tuto mezinárodní dohodu podepsalo Československo, v Česku tak platí od jeho vzniku. O tomto dokumentu by se mohli žáci začít učit ve školách. Za dva či tři roky by se podle návrhu strategie mohla úmluva dostat do školních osnov. Na prosazování a ochranu práv dětí by se pak měla zaměřit kampaň, která by se mohla uskutečnit do roku 2014.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy