Den před spuštěním řeší poslanci změny v EET. Dost hlasů nejspíš nezíská žádný z návrhů

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
Aktualizováno 30. 11. 2016 17:36
Poslanci řeší, jestli se změní už schválený zákon o elektronické evidenci tržeb. Úpravy navrhuje jak ministr financí Andrej Babiš, tak koaliční lidovci. EET přitom v ostrém provozu startuje už zítra. Většinovou podporu nejspíš nenajde ani jeden z pozměňovacích návrhů.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Elektronická evidence tržeb začne platit teprve ve čtvrtek, a přesto už poslanci vedou boj o jeho změnu. S prolomením svého vlastního tabu, že do už schválené předlohy o EET se nezasahuje, přitom přišel sám jeho autor, ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Ministr financí minulý týden navrhl, aby se EET netýkala e-shopů, pokud v nich zákazníci neplatí hotově, a také drobných živnostníků s ročním obratem do 250 tisíc korun. "Na tu částku jsme nepřišli náhodou. Je to racionální návrh na základě našich analýz a také možností finanční správy zpracovávat ty žádosti," obhajoval Babiš stanovený limit před středečním jednáním sněmovny. 

Návrh by se podle něj týkal hlavně třetí a čtvrté vlny EET, která odstartuje v roce 2018. "Pokud si přesto někdo ze živnostníků z první vlny už koupil elektronickou pokladnu a získá výjimku z EET, slibuji, že mu náklady proplatím z vlastních peněz," slíbil během projednávání Babiš. 

Dva Babišovy návrhy sklidily ve sněmovně vesměs kritiku. "Argument, že EET u e-shopů je zbytečná, je v pořádku. Co ale další platby kartou?," ptal se ve svém příspěvku předseda poslanců ODS Zbyněk Stajnura. Poslanec TOP 09 Michal Kučera zase označil celý zákon o EET za "Babišův balkánský šmírovací experiment." 

Vlastní úpravy předložili také lidovci. Ti chtějí zprostit povinnosti EET všechny plátce paušální daně z příjmu, živnostníky s obratem do 414 tisíc korun ročně, farmářské trhy a všechny zaměstnance, kteří si podnikáním jen přivydělávají. Nikoliv pozměnit, ale rovnou zrušit celý zákon o EET se pak znovu snaží i ODS. "Nebudeme se účastnit divadla kolem EET. Žádný z pozměňovacích návrhů nepodpoříme," řekl v úterý šéf strany Petr Fiala. 

Definitivně o případných změnách EET rozhodnou poslanci až na příštím jednání. Ani jeden z návrhů ale nejspíš v dolní komoře dostatečnou podporu nenajde. Babišův návrh podpoří kromě poslanců ANO podle očekávání jen poslanci Úsvitu. Komunisti a sociální demokraté totiž už do EET zasahovat nechtějí. "Nechceme EET oslabovat, dělat z tohoto zákona trhací kalendář," odmítá změny premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). A dostatek hlasů se nejspíš nenajde ani pro zbylé navrhované úpravy. 

Změny v EET poslanci řeší v rámci druhého čtení novely daňového balíčku. Zákon o evidenci tržeb je přitom hlavním projektem stávající koalice. Od 1. prosince systém startuje pro zhruba 40 tisíc podnikatelů v pohostinství a ubytovacích službách. Ti se k němu mohli přihlásit už v listopadu ve zkušebním režimu. Možnost vyzkoušet si novou povinnost nanečisto podle ministerstva financí využilo na 27 tisíc z nich. 

 

Právě se děje

před 4 minutami

Mezi cenami mexické loterie budou dvě rezidence známých narkobaronů

Mezi hlavními cenami mexické národní loterie budou letos i dvě rezidence zabavené známým narkobaronům Joaquínovi Guzmánovi a Amadovi Carrillovi. Oznámil to mexický prezident Andrés Manuel López Obrador. Slosování se uskuteční na státní svátek 15. září, informovala agentura EuropaPress.

Vyhrát bude možné vilu mrtvého narkobarona Amada Carrilla v mexickém hlavním městě. Nemovitost má zastavěnou plochu 3000 metrů čtverečních, krytý bazén a saunu a její hodnota je odhadována na několik milionů dolarů. Vila narkobarona Guzmána, který má přezdívku El Chapo (Prcek) a odpykává si trest vězení v USA, se nachází v hlavním městě státu Sinaloa Culiacán. Vila se proslavila tím, že z ní v roce 2014 Guzmán uprchl při policejní razii za použití podzemního tunelu. Odhadovaná hodnota nemovitosti je ale podstatně nižší - 200 tisíc dolarů.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

iRozhlas: dotace na linku na toastový chleba pro Penam byla v pořádku, píše rezort průmyslu do Bruselu

"Podle nejnovější expertizy, kterou si resort zadal po auditu ke střetu zájmů Andreje Babiše (ANO) … projekt byl inovativní," píše server iRozhlas. Spor vede Česko s unijními institucemi ohledně příspěvku na stavbu nové výrobní linky na toastový chléb. Na ten získala firma Penam z koncernu Agrofert 100 milionů korun. Česko už firmě dotaci vyplatilo, naopak Evropská komise opakovaně říká, že do Prahy sumu nepošle. "Evropská komise posudek viděla, ale trvá na tom, že peníze nezaplatí. Podle ní o inovaci nešlo," dodává iRozhlas. 

Podle závěrečné zprávy auditu, kterou Evropská komise zveřejnila koncem dubna, Babiš ovládá svěřenské fondy, do kterých v roce 2017 vložil kvůli zákonu o střetu zájmů akcie svých firem. Premiér tak je podle auditu ve střetu zájmů a Agrofert nemá nárok na žádné dotace ze strukturálních fondů EU od 9. února 2017, kdy začala být účinná novela českého zákona o střetu zájmů.

Mluvčí Evropské komise Balázs Ujvari už dříve řekl, že Česko nemusí na základě auditu vracet unii žádné peníze. České úřady totiž nepožádaly o proplacení evropských dotací, které byly předmětem auditu. Dotace na některé z dotčených projektů už ale stát takzvaně předfinancoval ze státního rozpočtu. Jedná se kromě 100 milionů korun na stavbu linky firmy Penam také o 50 milionů pro firmu Lovochemie na vylepšení výroby hnojiv a dvě dotace dohromady za zhruba pět milionů na výměny sušáren zrnin pro firmu Cerea. Informaci zveřejnil v dubnu server iRozhlas.

Zdroj: Domácí , ČTK
před 21 minutami

Pašinjan se prohlásil vítězem arménských voleb, počítá s většinou v parlamentu

Arménský premiér Nikol Pašinjan se prohlásil vítězem nedělních předčasných parlamentních voleb, ve kterých podle dílčích výsledků s velkým náskokem vede jeho strana Občanská smlouva. Její hlavní soupeř ve volbách, koalice Arménská aliance exprezidenta Roberta Kočarjana podle tiskových agentur zpochybnila důvěryhodnost těchto předběžných výsledků.

"Už víme, že jsme dosáhli přesvědčivého vítězství a že v parlamentu budeme mít přesvědčivou většinu, i když ještě nebyly sečteny všechny hlasy," prohlásil Pašinjan v projevu zveřejněném na facebooku. "Lid nám dal mandát, abychom nastolili diktaturu právního státu, a musíme jej hned uplatnit," uvedl podle agentury AFP. Vyzval své stoupence, aby dnes večer přišli do centra Jerevanu. "Lid dal naší straně Občanská smlouva mandát, aby spravovala zemi a mně osobně, abych ji řídil jako předseda vlády," dodal.

Pašinjanova strana vítězí ve volbách se ziskem 58 procent hlasů, zatímco Kočarjanovo uskupení získalo přibližně 19 procent hlasů, uvedl TASS s odvoláním na údaje ústřední volební komise po sečtení hlasů z téměř poloviny volebních místností. Ostatních strany a koalice podle těchto dílčích výsledků dosud zůstávají pod volebním prahem pro vstup do parlamentu. Účast ve volbách činila 49,4 procenta z 2,6 milionu oprávněných voličů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy