Definitivně: Odtažené auto se musí vrátit zpět řidiči

Tomáš Fránek
21. 11. 2011 15:30
Praha neuspěla, povinnost vracet zpět na místo odtažená auta platí
Foto: Jaroslav Jiřička

Brno - Lidé, kterým správci silnic odtáhli auto a chtějí po nich desítky tisíc korun za parkování na záchytných parkovištích, mohou slavit definitivní vítězství.

Úřady v Česku s konečnou platností auta nesmí zadržovat, ale musí je například po skončení čistění vozovek vrátit zpět na místa, odkud je odtáhly.

Ústavní soudci tak ukončili pětiletý spor, který odtahy aut v Česku provázel. Soudci totiž odmítli stížnost Správy služeb hlavního města Prahy, která označila povinnost vracet auta zpět na místo, odkud byla odtažena, za neuskutečnitelný krok.

Je to svévole

Správa chtěla zrušit precedenční verdikt Nejvyššího soudu. Ten na konci loňského roku rozhodl, že v případě, že lidé přišli o auto kvůli tomu, že nepřeparkovali při dočasném uzavření silnice pro parkování, tedy například při čištění a údržbě vozovek, musí okamžitě po skončení čištění najít auto na svém místě a ne na záchytném parkovišti.

A úřady nesmí po lidech chtít ani peníze za to, že auto, za jehož odtah majitel nezaplatil, měsíce zadržovaly na záchytných parkovištích.

Soudci verdikt, který mění pravidla pro dotahy aut v celé zemi, vydali na základě případu ženy ze severních Čech. Té v Praze při blokovém čištění silnic Správa služeb hlavního města Prahy odtáhla vozidlo a přes dva roky auto zadržovala na záchytném parkovišti.

Částka, kterou žena měla za odtažené auto zaplatit, se tak vyšplhala na 132 tisíc korun.

Podle zástupců Správy služeb hlavního města Prahy je povinnost vracet odtažená auta zpět nesplnitelná. "Stanovenou povinnost vracet odstraněná vozidla zpět na původní místo označujeme za neuskutečnitelnou a nemožnou i z praktických důvodů," uvedli zástupci správy ve své stížnosti.

Je to správné rozhodnutí

Senát Ústavního soudu vedený soudkyní Michaelou Židlickou ale stížnost z Prahy odmítl. "Právní názor Nejvyššího soudu nelze mít za protiústavní," rozhodli soudci. Podle Ústavního soudu rozhodnutí o tom, že auta se mají vracet zpět na místo, odkud byla odtažena, je správné, nejde o žádný svévolný výklad zákona.

Na verdikt ústavních soudců čekala města v celé zemi.

Pražský magistrát už na jaře schválil nová pravidla pro odtahování aut, ve kterých počítal s tím, že se auta budou vracet zpět. A při blokovém čištění ulic Praha auta neodtahovala vůbec. Radní ale věřili, že ústavní soudci tuto povinnost zruší. „Jsme přesvědčeni, že jediným rozumným řešením je zrušení rozsudku," uvedl náměstek primátora Karel Březina.

Některá města jako například Jihlava ale auta i přes verdikt Nejvyššího soudu zpět nevracela.


 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy