Definitivně: Odtažené auto se musí vrátit zpět řidiči

Tomáš Fránek
21. 11. 2011 15:30
Praha neuspěla, povinnost vracet zpět na místo odtažená auta platí
Foto: Jaroslav Jiřička

Brno - Lidé, kterým správci silnic odtáhli auto a chtějí po nich desítky tisíc korun za parkování na záchytných parkovištích, mohou slavit definitivní vítězství.

Úřady v Česku s konečnou platností auta nesmí zadržovat, ale musí je například po skončení čistění vozovek vrátit zpět na místa, odkud je odtáhly.

Ústavní soudci tak ukončili pětiletý spor, který odtahy aut v Česku provázel. Soudci totiž odmítli stížnost Správy služeb hlavního města Prahy, která označila povinnost vracet auta zpět na místo, odkud byla odtažena, za neuskutečnitelný krok.

Je to svévole

Správa chtěla zrušit precedenční verdikt Nejvyššího soudu. Ten na konci loňského roku rozhodl, že v případě, že lidé přišli o auto kvůli tomu, že nepřeparkovali při dočasném uzavření silnice pro parkování, tedy například při čištění a údržbě vozovek, musí okamžitě po skončení čištění najít auto na svém místě a ne na záchytném parkovišti.

A úřady nesmí po lidech chtít ani peníze za to, že auto, za jehož odtah majitel nezaplatil, měsíce zadržovaly na záchytných parkovištích.

Soudci verdikt, který mění pravidla pro dotahy aut v celé zemi, vydali na základě případu ženy ze severních Čech. Té v Praze při blokovém čištění silnic Správa služeb hlavního města Prahy odtáhla vozidlo a přes dva roky auto zadržovala na záchytném parkovišti.

Částka, kterou žena měla za odtažené auto zaplatit, se tak vyšplhala na 132 tisíc korun.

Podle zástupců Správy služeb hlavního města Prahy je povinnost vracet odtažená auta zpět nesplnitelná. "Stanovenou povinnost vracet odstraněná vozidla zpět na původní místo označujeme za neuskutečnitelnou a nemožnou i z praktických důvodů," uvedli zástupci správy ve své stížnosti.

Je to správné rozhodnutí

Senát Ústavního soudu vedený soudkyní Michaelou Židlickou ale stížnost z Prahy odmítl. "Právní názor Nejvyššího soudu nelze mít za protiústavní," rozhodli soudci. Podle Ústavního soudu rozhodnutí o tom, že auta se mají vracet zpět na místo, odkud byla odtažena, je správné, nejde o žádný svévolný výklad zákona.

Na verdikt ústavních soudců čekala města v celé zemi.

Pražský magistrát už na jaře schválil nová pravidla pro odtahování aut, ve kterých počítal s tím, že se auta budou vracet zpět. A při blokovém čištění ulic Praha auta neodtahovala vůbec. Radní ale věřili, že ústavní soudci tuto povinnost zruší. „Jsme přesvědčeni, že jediným rozumným řešením je zrušení rozsudku," uvedl náměstek primátora Karel Březina.

Některá města jako například Jihlava ale auta i přes verdikt Nejvyššího soudu zpět nevracela.


 

Právě se děje

Další zprávy