Definitivně: Odtažené auto se musí vrátit zpět řidiči

Tomáš Fránek
21. 11. 2011 15:30
Praha neuspěla, povinnost vracet zpět na místo odtažená auta platí
Foto: Jaroslav Jiřička

Brno - Lidé, kterým správci silnic odtáhli auto a chtějí po nich desítky tisíc korun za parkování na záchytných parkovištích, mohou slavit definitivní vítězství.

Úřady v Česku s konečnou platností auta nesmí zadržovat, ale musí je například po skončení čistění vozovek vrátit zpět na místa, odkud je odtáhly.

Ústavní soudci tak ukončili pětiletý spor, který odtahy aut v Česku provázel. Soudci totiž odmítli stížnost Správy služeb hlavního města Prahy, která označila povinnost vracet auta zpět na místo, odkud byla odtažena, za neuskutečnitelný krok.

Je to svévole

Správa chtěla zrušit precedenční verdikt Nejvyššího soudu. Ten na konci loňského roku rozhodl, že v případě, že lidé přišli o auto kvůli tomu, že nepřeparkovali při dočasném uzavření silnice pro parkování, tedy například při čištění a údržbě vozovek, musí okamžitě po skončení čištění najít auto na svém místě a ne na záchytném parkovišti.

A úřady nesmí po lidech chtít ani peníze za to, že auto, za jehož odtah majitel nezaplatil, měsíce zadržovaly na záchytných parkovištích.

Soudci verdikt, který mění pravidla pro dotahy aut v celé zemi, vydali na základě případu ženy ze severních Čech. Té v Praze při blokovém čištění silnic Správa služeb hlavního města Prahy odtáhla vozidlo a přes dva roky auto zadržovala na záchytném parkovišti.

Částka, kterou žena měla za odtažené auto zaplatit, se tak vyšplhala na 132 tisíc korun.

Podle zástupců Správy služeb hlavního města Prahy je povinnost vracet odtažená auta zpět nesplnitelná. "Stanovenou povinnost vracet odstraněná vozidla zpět na původní místo označujeme za neuskutečnitelnou a nemožnou i z praktických důvodů," uvedli zástupci správy ve své stížnosti.

Je to správné rozhodnutí

Senát Ústavního soudu vedený soudkyní Michaelou Židlickou ale stížnost z Prahy odmítl. "Právní názor Nejvyššího soudu nelze mít za protiústavní," rozhodli soudci. Podle Ústavního soudu rozhodnutí o tom, že auta se mají vracet zpět na místo, odkud byla odtažena, je správné, nejde o žádný svévolný výklad zákona.

Na verdikt ústavních soudců čekala města v celé zemi.

Pražský magistrát už na jaře schválil nová pravidla pro odtahování aut, ve kterých počítal s tím, že se auta budou vracet zpět. A při blokovém čištění ulic Praha auta neodtahovala vůbec. Radní ale věřili, že ústavní soudci tuto povinnost zruší. „Jsme přesvědčeni, že jediným rozumným řešením je zrušení rozsudku," uvedl náměstek primátora Karel Březina.

Některá města jako například Jihlava ale auta i přes verdikt Nejvyššího soudu zpět nevracela.


 

Právě se děje

před 22 minutami

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň a blíží se k Bermudám. Ostrovy přijaly řadu opatření

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň z pěti a doprovází ho nyní vítr o rychlosti až 185 kilometrů za hodinu. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) se nachází asi 655 kilometrů západně od Bermud, které by měl podle současné předpovědi okrajově zasáhnout. Při pouze drobné změně současné trasy by však mohl na ostrovy udeřit přímo, informovala agentura AP.

Ministr Bermud pro národní bezpečnost sdělil agentuře Reuters, že se v poledne místního času (17:00 SELČ) na ostrovech uzavřou školy, vládní budovy a přestanou plout trajekty. O několik hodin později rovněž přestane jezdit hromadná doprava. Meteorologové očekávají až deset centimetrů srážek, prudký vítr a silné vlnobití. 

Na pobřeží Texaského zálivu mezitím udeřila tropická bouře Imelda, která má v příštích dnech na některých místech jihovýchodního Texasu a jihozápadní Louisiany přinést až 46 centimetrů srážek.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Malta přijala 90 migrantů zachráněných italskou pobřežní stráží

Řím jejich přijetí maltskými úřady požadoval poté, co je na žádost Valletty zachránily v maltských pobřežních vodách italské lodě. S odkazem na vyjádření mluvčího maltské pobřežní stráže o tom informovala agentura AFP.

"Minulou noc jsme na požadavek maltských úřadů provedli záchranou operaci malého plavidla s asi 90 migranty hluboko v území, za které zodpovídá Malta," uvedla italská pobřežní stráž ve vyjádření s tím, že za utečence převzala Valletta předem zodpovědnost. Maltská pobřežní stráž o něco později uvedla, že migranty převzala a že jsou na cestě na pevninu.

Itálie a Malta dlouhodobě odmítají utečence zachráněné na moři přijímat. Evropská unie stáhla z vod u Libye všechna plavidla své pohraniční agentury Frontex, dohled v oblasti nyní provádí pouze letecky. Lodě humanitárních organizací, které nyní v podstatě jako jediné migrantům na moři pomáhají, čelí stále větším překážkám ze strany evropských vlád.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

New York jako první americký stát zakázal prodej ochucených elektronických cigaret

Místní zdravotní rada v úterý schválila opatření, které navrhl guvernér Andrew Cuomo, informovala agentura AP. Zákaz se nevztahuje na e-cigarety s tabákovou nebo mentolovou příchutí. Prodejci nyní budou mít dva měsíce na to, aby zakázané zboží stáhli z nabídky.

Cuomo v neděli vyzval k zákazu e-cigaret s poukazem na jejich zvýšenou spotřebu mezi mladými lidmi. V poslední době přitom zdravotničtí experti v USA varovali americkou veřejnost před používáním elektronických cigaret, které jsou spojovány s 380 případy vážného onemocnění dýchacích cest v 36 státech. Evidováno je rovněž šest mrtvých. Zatím však nebylo zjištěno, že by záhadnou plicní nemoc způsobovala konkrétní značka cigaret nebo určitá látka.

New York se stal prvním americkým státem, v němž vešel v platnost zákaz elektronických cigaret s příchutí. Obdobný zákaz sice tento měsíc schválil také stát Michigan, ale opatření tam ještě v platnost nevstoupilo. Podle údajů ze státu New York loni užívalo elektronické cigarety 27,4 procenta místních středoškoláků. Ještě v roce 2014 to bylo 10,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy