Děčínský jez dostane povolení nejdříve za tři roky, řekl Ťok

ČTK ČTK
12. 6. 2015 17:47
Právě splavnost Labe byla jedním z hlavních témat páteční návštěvy Ťoka a premiéra Bohuslava Sobotky v německé spolkové zemi Sasku sousedící s Českem.
Labe protékající Děčínem
Labe protékající Děčínem | Foto: Tomáš Brotánek

Drážďany - Chystaný plavební stupeň u Děčína, který má pomoci zajistit celoroční splavnost Labe v Česku, může dostat stavební povolení nejdříve v roce 2019.

Po dnešním jednání se saským protějškem Martinem Duligem v Drážďanech to uvedl český ministr dopravy Dan Ťok. Právě splavnost Labe byla jedním z hlavních témat páteční návštěvy Ťoka a premiéra Bohuslava Sobotky v německé spolkové zemi Sasku sousedící s Českem.

"Pokud se nám podaří projít procesem posouzení vlivu na životní prostředí EIA, čeká nás územní řízení a získání výjimek pro zvláště chráněné živočichy. Pak budou následovat projekční práce, samozřejmě s tím, že musíme získat veškerou půdu, která je potřeba," řekl podle tiskového prohlášení český ministr při jednání s Duligem.

Celoroční splavnost Labe

Česko usiluje o zachování celoroční splavnosti Labe, aby si zachovalo přístup k Severnímu moři.

"Nejde jen o dopravu zboží, ale vidíme potenciál pro podnikatele a další zaměstnanost a pro turistické využití Labe. Existuje velký zájem provozovatelů vnitrozemské vodní turistiky na cestě z Prahy do Drážďan nebo opačným směrem," dodal Ťok.

Dulig podle prohlášení českého kolegu ubezpečil, že Sasko ručí za splavnost řeky. Sobotku v pátek obdobně ujistili také premiéři Saska a Saska-Anhaltska, dvou německých spolkových zemí, jimiž Labe protéká.

Saský ministerský předseda Stanislaw Tillich na závěrečné tiskové konferenci zdůraznil, že jeho země respektuje rozhodnutí Česka postavit na Labi plavební stupně, proti čemuž v Německu v minulosti protestovaly hlavně ekologické spolky.

"Je to suverénní rozhodnutí České republiky," prohlásil Tillich. Očekává nicméně, že Česko vyslyší všechny námitky Saska v rámci posuzování vlivu těchto projektů na životní prostředí.

"Česká vláda má zájem na pokračování tohoto projektu, ale přirozeně budeme respektovat všechna legislativní omezení, která dneska dávají společná pravidla v rámci Evropské unie," poznamenal k tomu Sobotka.

Česko se chystá zajistit splavnost řeky na svém území výstavbou dvou plavebních stupňů u Děčína a Přelouče za tři miliardy korun. Německá strana od stavebních plánů na Labi ustoupila, zaručila se ale, že zajistí alespoň minimální plavební hloubku 160 centimetrů. Podle Ťoka se kvůli změně německých záměrů české stavební plány na Labi nijak upravovat nebudou.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy